Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Metal Gear Solid Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Α και παιδια ειναι frank Jaeger οχι gaeger...

    Comment


    • #77
      Όντως αυτό είναι το όνομα του, το παρατήρησα και εγώ αυτό το λάθος, αλλά δεν το ανέφερα . Όπως και να έχει:

      @BigBoss: ΟΚ κατάλαβα λάθος κάποια πράγματα. Αφού ότι κάνατε το κάνατε ενσυνείδητα και οι στόχοι σας ήταν ξεκάθαροι, μπορώ να πάρω πίσω αρκετά από όσα είπα και να σας πω ένα μπράβο. Μείνατε πιστοί σε αυτό που θέλατε να κάνετε και το συνολικό αποτέλεσμα το βρίσκω ικανοποιητικό (για phase 1 πάντα).

      @songokou: Θα υπάρξουν πολλά ακόμα από εμένα, να είσαι σίγουρος. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γράψεις τα πάντα για ένα σενάριο ή για μία σειρά (Matrix plot analysis & Final Fantas αφιέρωμα) και ξέρω πόσος χρόνος και οργάνωση χρειάζεται. Από ότι κατάλαβα θέλετε να χωρίσετε σε μεγάλες θεματικές ενότητες το αφιέρωμα (πέραν των μικρών ενοτήτων για το κάθε παιχνίδι), στις οποίες θα δώσετε, συνολικά, ανασκόπηση-ανάλυση σεναρίου-ανάλυση σημαντικών γεγονότων-ανάλυση χαρακτήρων. Τον πρώτο στόχο τον πετύχατε πολύ καλά ΙΜΗΟ (αν και εμμένω στην άποψη μου ότι κάποιες λεπτομέρειες κουράζουν). Σε λίγο καιρό θα μπορέσω να υποστηρίξω καλύτερα τα λεγόμενα μου.

      Προς το παρόν συνεχίζω το marathon (MGS2 seems like "Outer" Heaven compared to Twin Snakes) .

      Comment


      • #78
        Λοιπόν, τερμάτισα και το 2 (still seems like the greatest MGS evah) και τα λόγια είναι περιττά. Θυμόμουν στο περίπου το σενάριο του, αλλά αυτό ξεφεύγει τελείως από τα standards. Μπαίνει δίπλα στα κορυφαία, για μένα, σενάριο.-

        Όσον αφορά το αφιέρωμα. Η δουλειά που κάνατε σε αυτό μου άρεσε περισσότερο. Δώσατε συνοπτικά τη βάση του σεναρίου και εξηγήσατε πολλά πράγματα. Αν και κατάλαβα τα γεγονότα παίζοντάς το, με βοήθησε αρκετά που διάβασα και μία "σούμα" εδώ πέρα. Όπως και να έχει, περνάω στα σημεία που δε μου άρεσαν και τόσο.

        Κάνετε αναφορά από την αρχή κι όλας σε Patriots, S3 plan, GW κτλ. ΙΜΗΟ θα ήταν καλύτερο να αγγίξετε την επιφάνεια στην αρχή της αφήγησης και στο κατάλληλο σημείο να αναφερθείτε στην αλήθεια που κρύβετε πίσω από όλα. Με τον τρόπο που το δώσατε, καταλήγετε στο plot synopsis παρά στο στόχο που μου είπατε ότι θέσατε . Μου φάνηκε ότι ήρθε σε πλήρη αντίθεση με την προσέγγιση του προηγούμενου άρθρου, στο οποίο δεν ειπώθηκε τίποτε απολύτως για το background.

        Επίσης, δεν έγινε αναφορά σε snake και σε κάποια άλλα γεγονότα του Big Shell.

        Τέλος πάντων, γενικά αυτά έχω να πω, βιάζομαι τώρα και μπήκα για να γράψω αυτά τα ολίγα. Συνολικά το βρήκα πολύ πιο διαφωτιστικό το άρθρο του δεύτερου.

        Comment


        • #79
          <div class='quotetop'>(Evans &#064; Jun 17 2008, 03&#58;17 PM) [snapback]28969[/snapback]</div>
          Λοιπόν, τερμάτισα και το 2 (still seems like the greatest MGS evah) και τα λόγια είναι περιττά. Θυμόμουν στο περίπου το σενάριο του, αλλά αυτό ξεφεύγει τελείως από τα standards. Μπαίνει δίπλα στα κορυφαία, για μένα, σενάριο.-[/b]
          Ακριβως το ιδιο αισθανθηκα οταν το επαιξα για 2η φορα πριν απο κανα χρονο ή 2.
          Ειχα μεινει μλκς

          Comment


          • #80
            Λοιπόν, τερμάτισα και το 2 (still seems like the greatest MGS evah) και τα λόγια είναι περιττά. Θυμόμουν στο περίπου το σενάριο του, αλλά αυτό ξεφεύγει τελείως από τα standards. Μπαίνει δίπλα στα κορυφαία, για μένα, σενάριο.-[/b]
            Άμα παίξεις το mgs4 θα ανατριχιάσεις από το σενάριο (ως εδώ που το έφτασα τουλάχιστον) και την σκηνοθεσία. Άνετα τα cut scene θα μπορούσε να αποτελούν μια CGI ταινία.

            Κάνετε αναφορά από την αρχή κι όλας σε Patriots, S3 plan, GW κτλ. ΙΜΗΟ θα ήταν καλύτερο να αγγίξετε την επιφάνεια στην αρχή της αφήγησης και στο κατάλληλο σημείο να αναφερθείτε στην αλήθεια που κρύβετε πίσω από όλα.
            [/b]
            Δεν πειράζει δεν είναι απαραίτητο να ακολουθούν όλα τη σειρά με την οποία αποκαλύπτονται στο game, αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβει κάποιος, χωρίς να έχει παίξει το game ή να το έχει παίξει και να έχει ψιλομπερδευτεί με το "πολύπλοκο" και πολυδιάστατο σενάριο του MGS2, τι είναι αυτά τα πράματα, τι ρόλο τραβούσε εκεί ο Solidus, γιατί στάλθηκε ο Raiden κτλ, και πιστεύω θα καταλάβει. Βέβαια το game δεν μπορεί να αντικατασταθεί.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • #81
              To 2 ειναι το χειροτερο με μεγαλη διαφορα...

              Raiden what the fuck??

              Comment


              • #82
                &#39;Exω μια αίσθηση ότι το MGS4 είναι το καλύτερο mgs σε σενάριο (για gameplay, γραφικά κτλ εννοείτε&#33;).
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #83
                  <div class='quotetop'>(UEG &#064; Jun 17 2008, 05&#58;05 PM) [snapback]28984[/snapback]</div>
                  To 2 ειναι το χειροτερο με μεγαλη διαφορα...

                  Raiden what the fuck??
                  [/b]

                  Λοιπον δεν ειπες οτι θα τα ξαναπαιξεις απο αρχη?
                  Μπορει βεβαια να εχεις και παλι παρομοια αποψη,αλλα ισως να το εκτιμησεις περισσοτερο

                  Στην πραγματικοτητα δεν μπορω να ξεχωρισω κανενα mgs,αλλα αν μπορουσα να διαλεξω καποιο για το καλυτερο σεναριο,αυτο θα ηταν το 2.

                  Αν δεν ειχε μπει ο Raiden θα ηταν χειροτερο κατ&#39;έμε(οσο αντιπαθητικος κι αν ειναι )

                  Comment


                  • #84
                    Για μενα το 1 και 3 ειναι τα καλυτερα το 2 ηταν τεραστια απογοητευση, πολυ sci-fi πολυ ιστορια και τεραστια cut scenes, το 1 και 3 εχουν τα καλυτερα boss battles ever και τα θεωρω τα κορυφαια βεβαια γουστα ειναι αυτα..

                    Το 4 ειναι πολυ καλο αλλα το τελος του τα χαλαει λιγακι, παιξτε το τελειωστε το καθιστε να το σκεφτειτε με ηρεμια μετα και πιστευω οτι αρκετοι θα συμφωνισουν..

                    Το 2 ισως αρεσει σε sci-fi fans και αυτους που γουσταρουν φιλοσοφικες προεκτασεις κτλπ, εγω που θελω badass καταστασεις δραση και boss battles διαλεγω bigboss και solid snake στις καλυτερες στιγμες τους και αυτες ειναι το 3 και το 1, βεβαια και το 2 αντικειμενικα καλο ειναι κανενα παιχνιδι της σειρας δεν υστερει και ειναι λογικο σε μια τετραλογια ο καθενας να εχει και τις προτιμησεις του οπως και με τις ταινιες.. ;)

                    YΓ: Τωρα παιζω ξανα το 3 και ταυτοχρονα το 4 σε The boss extreme, α ρε σονυ γιατι εβγαλες το BC απο το PS3..

                    Comment


                    • #85
                      <div class='quotetop'>(UEG &#064; Jun 17 2008, 05&#58;31 PM) [snapback]28988[/snapback]</div>
                      Για μενα το 1 και 3 ειναι τα καλυτερα το 2 ηταν τεραστια απογοητευση, πολυ sci-fi πολυ ιστορια και τεραστια cut scenes, το 1 και 3 εχουν τα καλυτερα boss battles ever και τα θεωρω τα κορυφαια βεβαια γουστα ειναι αυτα..[/b]
                      Δεν μιλησα γενικα σε ποιοτητα,αλλα για το σεναριο.Γενικα τα θεωρω ισαξια ολα με μικρες διαφορες.
                      Στο παραπανω που εγραψες για παραδειγμα συμφωνω απολυτα.
                      To ΜGS2 ειχα καλα Boss αλλα δεν φτανουν αυτα του MGS1 και ΜGS3.



                      Comment


                      • #86
                        Δεν μιλησα γενικα σε ποιοτητα,αλλα για το σεναριο.Γενικα τα θεωρω ισαξια ολα με μικρες διαφορες.
                        Στο παραπανω που εγραψες για παραδειγμα συμφωνω απολυτα.
                        To ΜGS2 ειχα καλα Boss αλλα δεν φτανουν αυτα του MGS1 και ΜGS3.
                        [/b]

                        Eμένα πάλι όλα τα boss μου φαίνονται καλά.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • #87
                          Εγώ τον Raiden τον πάω άπειρα. Το 2 από όλες τις απόψεις είναι το αγαπημένο μου MGS. Τέλειο setting, τέλειο σενάριο, τέλειο script, τέλειο music score, τέλειοι χαρακτήρες, τέλειο τέλος, τέλειο gameplay (προσωπικά το αγάπησα περισσότερο από τα άλλα 2), πολλά μυστικά στο χώρο, dog tags, πολύ πλάκα με κάποια σκηνικά στο περιβάλλον, άπειρες φιλοσοφικές (και κοινωνικές) προεκτάσεις... Πραγματικά όλα τα βρίσκω άψογα .

                          Τέλος πάντων, that&#39;s just me. Αυτό που βλέπω, πάντως, τώρα που τα ξαναπαίζω είναι 3 παιχνίδι με τελείως διαφορετικό προσανατολισμό (και φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και στο 4). Πατάνε όλα πάνω στους ίδιους μηχανισμούς, αλλά όλα έχουν κάτι το διαφορετικό, ιδίως το setting. Τελικά ήμουν πολύ άδικος μαζί τους και παίρνω πίσω όλα όσα έλεγα πριν από κάτι μήνες. Αναρωτιέμαι πώς θα γίνει να παίξω το 4 .

                          ΥΓ: Το ending theme του 2 είναι τελειόοοοοοοοοοο... Τι λέμε τώρα, είχε καιρό να νιώσω έτσι με videogame .

                          edit: Τέλειο story telling.-

                          Comment


                          • #88
                            Mou anoiksate thn oreksh kai emena.BigBOSS etoimase to ps2.Esu 8a paizeis mgs4 sto ps3 kai egw ta 2 kai 3.Skeftomai malista na parw kai to mgs3 subsistence gia xbox ka8ws 8a&#39;xw 360 se ligo diastima kai 8elw na paiksw kai ta palia mg&#33;
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • #89
                              Δεν ειναι συμβατα.

                              Comment


                              • #90
                                na parw kai to mgs3 subsistence gia xbox[/b]
                                Nα είχε κυκλοφορήσει για xbox...
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X