Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Metal Gear Solid Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σωστός ο Xeno. Στην τελική η πιο βολική imo λύση είναι η Essential collection, αν φυσικά κάποιος θέλει να παίξει όλη τη σειρά και έχει λύσει το θέμα του region lock. Είναι αρκετά φτηνή και έχεις και τόσο το subastance όσο και το subsistence καθώς και το πρώτο MG. Κρίμα που η Konami δεν την έβγαλε καν pal.

    Προσωπικά- αν και έχω ακόμη ένα solid 5-6ωρο λογικά μέχρι το τέλος- το διασκεδάζω πάρα πολύ και το απολααμβάνω. Βρίσκω τον εαυτό μου να πειραματίζομαι περισσότερο από την πρώτη φορά που το είχα παίξει.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Βurai παίζοντας το MGS4 θα καταλάβεις γιατί είναι το καλύτερο MGS που έχει κυκλοφορήσει έως τώρα ξεπέρνωντας ακόμη και το Metal Gear Solid του Playstation.

      Kαι μιας μιλάμε για Metal Gear πέρυσι ακριβώς τέτοια περίοδο εγώ και ο songoku είχαμε δημοσιεύσει ένα αφιέρωμα σχετικά με τη σειρά http://www.gamers-odyssey.com/forums...read.php?t=489
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Ρε πως παιζετε ετσι τα MGS ;

        εγω σε ολα τα playthrough παω παντα για no kills,no alarms σε συνδυασμο με το να βρω ολα τα μυστικα(οπλα,στολες,dog tags,dolls,frogs,ghost photos) και easter eggs
        που παντα ειναι γεματα ολα τα mgs
        και φυσικα ακουω παντα μα παντα ολους τους codec διαλογους
        ειδικα στο snake eater οι διαλογοι για τις ταινιες ειναι ολα τα λεφτα.


        Η μαγκια στα mgs ειναι να τα παιζεις απο την αρχη με no kills,no alarms αλλα χωρις να εκβιασεις το ιδανικο playthrough με αλλεπαλληλα quit game-load game οπου δεν τα καταφερεις.

        Εγω αφου το καταφερω αρχιζω μετα τα ραμπο playthrough

        να και ενα βιντεο που ειxα ποσταρει στο gp forum με εναν καμενο ιαπωνα



        Υ.Γ. Που σαι ρε BigBOSS
        σε φαγε ο στρατος

        Comment


        • ειδικα στο snake eater οι διαλογοι για τις ταινιες ειναι ολα τα λεφτα.
          Mε το που κλείνω το ps2 βάζω MEGA και είχε το Jason and the Argonauts- ναι την ταινιά που σου αναφέρει η paramedic. Πόσο μπροστά...

          Σωστό σε βρίσκω για playthrough εντελώς stealth αλλά είναι και θέμα υπομονής και παιχνιδιού. Το 3 πιστεύω πως είναι το πρώτο βήμα στην πιο all around προσέγγιση του 4( αν δεν κάνω λάθος μπορείς να παίξεις all guns blazing) Προσωπικά προσπαθώ να μη γίνομαι αντιληπτός αλλα οκ και αν βγάλω κανά caution ή alert δε θα πεθάνω. Άλλωστε είμαι της δράσης τι να κάνω:xp: Φυσικά sniper και συνδυασμός binoculars με Mk22 beats all

          EDIT:
          Επίσης όλα τα λεφτά CQC με λαβές. Sneaking, λαβή, ανάκριση neck cracking- μην αφήνουμε και αίμα και λερώνει η στολή δλδ
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Mε το που κλείνω το ps2 βάζω MEGA και είχε το Jason and the Argonauts- ναι την ταινιά που σου αναφέρει η paramedic. Πόσο μπροστά...


            Σωστό σε βρίσκω για playthrough εντελώς stealth αλλά είναι και θέμα υπομονής και παιχνιδιού. Το 3 πιστεύω πως είναι το πρώτο βήμα στην πιο all around προσέγγιση του 4( αν δεν κάνω λάθος μπορείς να παίξεις all guns blazing) Προσωπικά προσπαθώ να μη γίνομαι αντιληπτός αλλα οκ και αν βγάλω κανά caution ή alert δε θα πεθάνω. Άλλωστε είμαι της δράσης τι να κάνω:xp: Φυσικά sniper και συνδυασμός binoculars με Mk22 beats all
            σωστο αυτο που λες
            αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι τα MGS ειναι στελθ και απλα δινουν την action προσεγγιση ως εναλακτικη και οχι ως σκοπο του παιχνιδιου

            βεβαια το καλυτερο για εμενα ειναι ο συνδυασμος


            Y.Γ.Και αν κανεις replay mgs marathon θελoντας να φτασεις στο σημειο να παιξεις για πρωτη φορα το mgs4 τοτε action>>>>>>>>>stealth

            edit:
            άσε τυράννια σκέτη, προχθές κάναμε πυρ και κίνηση (στα 300 μπρούμυτα, στα 200 μ γονατιστοί και στα 100 μ ρίξαμε όρθιοι, 10 φυσίγγια σε κάθε θέση) με 36 βαθμούς κελσίου μες στον ήλιο:xp:
            ασε μη μου τα λες γιατι οταν απολυεσαι εσυ θα μπαινω εγω

            Comment


            • Σόρρυ αγαπητέ Solid Snake αλλά μόνο το MGS 1 είχα παίξει έτσι.Τα άλλα 2 δίνανε τρελά περιθώρια για action προσέγγιση.Οπότε κάποιες φορές όποτε με βρίσκανε γινότανε μακελειό.
              Στο Splinter Cell από την άλλη...ας μην το συζητήσουμε εδώ.


              υ.γ.Αλήθεια πως παίρνεις το camo του The End;Ρωτάω γιατί αν θυμάμαι καλά το πήρα με stamina kill.Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο.
              Carpe diem

              Comment


              • Στο Splinter Cell από την άλλη
                δεν εχει αυτο παρακατω :
                Τα άλλα 2 δίνανε τρελά περιθώρια για action προσέγγιση.Οπότε κάποιες φορές όποτε με βρίσκανε γινότανε μακελειό.


                Αλήθεια πως παίρνεις το camo του The End;Ρωτάω γιατί αν θυμάμαι καλά το πήρα με stamina kill.Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο
                με σταμινα κιλ παιρνεις το μοσιν ναγκαντ
                για το camo πρεπει να πας απο πισω του χωρις να σε δει να το σημαδεψεις σε first person view και θα στο δωσει μονος του μετα απο κατι περιεργα που θα πει

                Comment


                • Βασικά νομίζω ότι μου το άφησε και το καμο του.Λες επειδή έπαιζα σε easy;Από την άλλη πάλι παίζιε να λέω και βλακείες γιατί δεν θυμάμαι καλά.

                  Για το SC εννοούσα πως είναι όντως STEALTH σε σχεση με το MGS.
                  Αν και στο τρίτο μέρος και απ'ότι έχω ακούσει και στο τέταρτο (το οποίο ακόμα να παίξω) έχεις μεγαλύτερα περιθώρια για μαγκιές τύπου Τσακ Νόρις.Τελπάν.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Bασικά το 2 δε θα έλεγα πως δίνει περιθώρια για action προσέγγιση μιας και το ρεπερτοριο της close combat είναι το κλασικό 3 hit combo. Το τελείωσα με πολύ λίγα alarms μιας και το tranquillizer+το sneaking βοηθά πάρα πολύ. Η μόνη φάση που ήταν action ήταν προς το τέλος που αντιμετώπιζες soldiers παρέα με τον snake.

                    Το 3 από την άλλη δίνει περισσότερο action ελευθερίες μιας και έχει το CQC. Αυτός είναι και ο λόγος που η μάχη σώμα με σώμα είναι καλύτερη και ανώτερη των πρηγούμενων τίτλων.

                    Το πρώτο από την άλλη το έπαιζες πιο άνετα stealth αλλά και action χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία λόγω της AI. Δεν έβλεπε στο μισό μέτρο, μετά από λίγα λεπτά κρυφτού σε άφηναν στην ησυχία σου κτλ. Στο πρώτο MGS είναι πάντως η χαρά του εύκολου stealth- λόγω της ΑΙ πάντα. Στα δε action σημεία, πχ στις ατελειωτες σκάλες με τους φρουρούς λίγο πριν τη μάχη με τον Liquid και το αεροπλάνο, σε αυτό το playthrough απλά τους έκανα throw για να πέφτουν ο ενας πάνω στον άλλο. Αλλα οκ μιλάμε για τίτλο δεκαετίας.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Και τα MGS stealth ειναι ασχετα με το αν τα παιζεις λαθος εσυ
                      τουλαχιστον μπορεις να τα παιξεις και λαθος (βασικα εσυ δεν τα παιζεις τα βλεπεις )

                      τεσπα εγω γουσταρω ολα τα καλα stealth games
                      MGS,SC,THIEF ftw


                      EDIT: διαβαζοντας και το ποστ του burai (που καναμε ποστ ταυτοχρονα)
                      θα ελεγα οτι συμφωνω σε ολα.


                      Παντως οσον αφορα το stealth στα vg πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει σωστα
                      οτι και να σημαινει αυτο
                      απο stealth μηχανησμους, level design....
                      καλα για το AI δεν το συζητω πρεπει να ειναι τεραστιος πονοκεφαλος για τους dev
                      το παραμικρο λαθος κανει μπαμ και δεν προβλεπεται ευκολα οπως σε αλλα genres

                      Comment


                      • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                        Και τα MGS stealth ειναι ασχετα με το αν τα παιζεις λαθος εσυ
                        τουλαχιστον μπορεις να τα παιξεις και λαθος (βασικα εσυ δεν τα παιζεις τα βλεπεις )
                        Άσε ρε.Μιλάς εσύ;Δεν το ξερα να κάθομαι να κάνω load Κάθε φορά που με βρίσκουνε προκειμένου να έχω 0 alarms κλπ ποζέρικα.:xp:
                        Άμα ήθελαν να είναι τελείως stealth έπρεπε όταν σε βρίσκανε,να σου είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσεις,όπως στα SC πχ.

                        Tactical Espionage ACTION είναι τα mgs.Όχι stealth.

                        Burai όταν έλεγα για το 2 δεν εννοούσα μόνο για melee μάχες αλλά γενικά.Πάντως είχε αρκετά καλά στοιχεία σε αυτόν τον τομέα.Τα περιοδικά,οι αφίσες στα ντουλάπια,το tranquilizer gun και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Άσε ρε.Μιλάς εσύ;Δεν το ξερα να κάθομαι να κάνω load Κάθε φορά που με βρίσκουνε προκειμένου να έχω 0 alarms κλπ ποζέρικα.:xp:
                          εγω εγραψα

                          Η μαγκια στα mgs ειναι να τα παιζεις απο την αρχη με no kills,no alarms αλλα χωρις να εκβιασεις το ιδανικο playthrough με αλλεπαλληλα quit game-load game οπου δεν τα καταφερεις.
                          Άμα ήθελαν να είναι τελείως stealth έπρεπε όταν σε βρίσκανε,να σου είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσεις,όπως στα SC πχ.
                          δεν ειναι σε ολα τα difficulty level το ιδιο ευκολο

                          να και το τρομερο AI του SC
                          Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                          ουτε στα metal gear δεν ειναι ετσι

                          Comment


                          • Εγώ από SC μόνο το πρώτο τερμάτισα, 1 playthrough μόνο στο hard αμέσως και στο μισό παιχνίδι ήμουν mass murderer. Μπορούσα να το παίξω έτσι και αυτό έκανα. Το 2 το παράτησα στη μέση επειδή πραγματικά ήταν γελοίο, τόσο σε δυσκολία όσο και σε σενάριο (καλά εκεί τα πράγματα είναι για κλάματα). Σίγουρα ήταν καλά παιχνίδια αλλά ήταν και πάρα πολύ ρηχά. ΑΙ απαράδεκτο, πολύ συγκεκριμένες προσεγγίσεις για να περάσεις τα διάφορα σημεία, μηδαμινή ελευθερία κτλ. Δεν ξέρω αν τα ίδια ισχύουν και για τα υπόλοιπα μέρη της σειράς, τα 2 πρώτα πάντως σίγουρα δεν ήταν τόσο επαναστατικά stealth οσο λέγανε διάφοροι τότε.

                            Τα MGS από την άλλη πάντα είχαν αρκετές επιλογές, πάντα είχαν κάποια action στοιχεία και πάντα είχαν άπειρα μυστικά και με το 3 εμφανίστηκαν πολλές εναλλακτικές προσεγγίσεις. Με το 4 τα πράγματα ξέφυγαν για τα καλά. Κατ' εμέ δε συγκρίνονται τα MGS με τα SC, τόσο γιατί είναι τελείως διαφορετικά, αλλά και γιατί τα πρώτα είναι πολύ πιο ποιοτικά από τα δεύτερα.

                            Επίσης στα MGS υπάρχει μία καμπύλη μάθησης, κάτι που δεν υπάρχει στα SC. Με τα πολλαπλά replays μαθαίνεις να παίζεις καλύτερα, να χρησιμοποιείς το περιβάλλον εξυπνότερα και να καταφέρνεις πιο εντυπωσιακά πράγματα. Από την εμπείρια που έχω στα SC, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αντιθέτως μπορείς ανετότατα να τα τερματίσεις αμέσως στο hard και μάλιστα παίζοντας σχεδόν τέλεια.

                            Comment


                            • Αμάν με αυτό το "τι παίζετε αυτό τον καιρό". Ξεκινάνε όμορφες συζητήσεις αλλά στο λάθος θέμα. Γίνεται τα όποια mgs related posts να τα πάμε σε ένα σχετικό θέμα?
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Γεια σου ρε Evans με τα ποστ σου .

                                Θα ηθελα να γραψω κα εγω καποια πραγματα παραπανω για MGS (μιας και μου ανοιξατε τη ορεξη) αλλα θα συνεχιστει το οφ τοπικ

                                οποτε

                                Γίνεται τα όποια mgs related posts να τα πάμε σε ένα σχετικό θέμα?

                                Comment

                                Working...
                                X