Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    η 660 ειναι καρτα του 12, την ειχα για καποιο καιρο αλλα δεν ειδα τρελο boost σε επιδοσεις σε συγκριση με την 570 που ειχα πιο πριν, ηταν ομως πολυ κρυα και ησυχη

    Η 770 ειναι η 680 με αλλο αυτοκολλητο + ενα 10% σε επιδοσεις, 270 και 260x δεν εχουν λογο υπαρξης αμα τις συγκρινεις με το τι βλεπεις σε αγγελιες στο insomnia συχνα πυκνα,

    Θα εχει το star citizen mantle και ενα σωρο παιχνιδι απο την ΕΑ, μην κανεις το λαθος να ασχοληθεις με nvidia, ο τωρινος σου cpu χωρις OC ηδη αποτελει bottleneck σε αρκετες περιπτωσεις.

    Με το mantle μπορεις να τρεναρεις την αναβαθμιση του cpu για 1-2 χρονακια ακομα ανετα, επισης οι μνημες εχουν ακριβυνει αδικαιολογητα οποτε καλυτερα ειναι να περιμενεις να πεσουμ λιγο,

    τον ssd σαν αναβθμιση θα τον ευχαριστηθεις πιο πολυ και ας εχεις sata 2, δινει αλλο "αερα" στην χρηση του pc, νομιζεις πως ολα ειναι φορτωμενα απο την ram και δεν μπουκωνει πουθενα !

    Comment


    • #77
      o crpl εχει θεοποιήσει το mantle ενώ ειναι καλύτερες επιδόσεις με ρηγμένα γραφικά.

      DX12 bitches
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #78
        Καλά κάνει τουλάχιστον σε αυτή την κουβέντα αφού έχω αναφέρει ότι δεν καίγομαι για τρομερά γραφικά. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που αφορά συγκεκριμένα παιχνίδια και όχι το σύνολο, δεν είναι κάτι στο οποίο θα βασιστώ για μία αγορά.
        Με αγγελίες από το insomnia δεν έχω όρεξη να μπλέξω και με όσα μου είπατε εδώ καταλήγω ότι μάλλον η καλύτερη λύση για να βγάλω αξιοπρεπώς μία διετία χοντρικά και χωρίς μεγάλα έξοδα είναι η 660 οπότε μάλλον θα κινηθώ προς τα εκεί και μετά βλέπουμε

        Comment


        • #79
          έχε υπόψιν ότι η GTX 760 έχει τιμή γύρω στα 230 ευρώ.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • #80
            Originally posted by BigBOSS View Post
            έχε υπόψιν ότι η GTX 760 έχει τιμή γύρω στα 230 ευρώ.
            Το θέμα είναι ότι άμα μπω σε αυτή τη λογική και πάω για την 760 μετά πάλι θα πρέπει να πω "ναι αλλά και η 770 έχει τιμή γύρω στα 300"

            Comment


            • #81
              Είμαι και εγώ στην βάρκα 280 και SSD αν παίζει και τέτοια κατάσταση. 'Η και 660 (απλή ή Ti) μαζί με SSD. Γενικότερα ο SSD θα είναι και στον επόμενο υπολογιστή και θα δώσει και καλύτερες επιδόσεις σε όλο το σύστημα εκτός απο τα Games.

              Comment


              • #82
                Originally posted by sub_zero View Post
                Το θέμα είναι ότι άμα μπω σε αυτή τη λογική και πάω για την 760 μετά πάλι θα πρέπει να πω "ναι αλλά και η 770 έχει τιμή γύρω στα 300"
                oχι απλώς αν θέλεις να παιξεις games σαν το witcher 3 θα ήταν καλύτερο να παρεις κατι δυνατερο απο GTX 660 (τουλάχιστον 660ti), νομιζω η GTX 760 ειναι τίμια λύση αν δεν θες να δωσεις κατι παραπάνω, 230 ευρώ ειναι πολύ καλή τιμή για τέτοια κάρτα γραφικών.

                πάντως μιας που ανέφερες shadowplay, πράγματι λύνει τα χέρια στην εγγραφή βίντεο από παιχνίδια, μάλιστα πλέον μπορεις να εγγράφεις σε βίντεο και ότι άλλο βλέπεις στην οθόνη του pc.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #83
                  Λοιπόν τα έβαλα κάτω τα ζύγισα και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:
                  Για κάρτα τελικά ήμουν ανάμεσα σε 760 και 280χ. Η δεύτερη από ότι έχω καταλάβει είναι ελαφρώς καλύτερη κάρτα και υποστηρίζει και mantle ενώ η δεύτερη καίει λιγότερο, είναι πιο ήσυχη και έχει και shadowplay. Επίσης της δεύτερη την βρίσκω ακόμα και στο msystems (το οποίο στο μυαλό μου τουλάχιστον το έχω για πιο αξιόπιστο από τα υπόλοιπα του skroutz) σε καλή τιμή http://www.msystems.gr/index.php?cat...&product=16622 και μάλιστα και άμεσα διαθέσιμη. Συνεπώς καταλήγω να επιλέξω την 760 της asus.

                  Για τον ssd τώρα, τον Μ500 μου τον πρότεινε και ένα ακόμα παιδί εκτός από τον corpo. Επειδή όμως δεν με ενδιαφέρει τόσο ο χώρος (τα 128 νομίζω είναι οκ) σκέφτομαι να χτυπήσω τον evo 840 που είναι και ελαφρώς πιο φτηνός και μάλλον και με καλύτερες επιδόσεις.

                  Καταρχήν ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια στο να αποφασίσω και επίσης αν κάποιος έχει κάποια σοβαρή ένσταση ως προς το σκεπτικό που χρησιμοποίησα το λέει;)

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by sub_zero View Post
                    Λοιπόν τα έβαλα κάτω τα ζύγισα και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:
                    Για κάρτα τελικά ήμουν ανάμεσα σε 770 και 280χ. Η δεύτερη από ότι έχω καταλάβει είναι ελαφρώς καλύτερη κάρτα και υποστηρίζει και mantle
                    αν εννοείς πιο γρήγορη δεν ειναι με κάποιες εξαιρέσεις

                    We compared the R9 280X vs the GTX 770 in Battlefield 4, Bioshock Infinite and Crysis 3, and compare both for heat, power and noise.


                    με γεια η νέα κάρτα γραφικών;)
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • #85
                      Τελικά διάλεξες την ακριβότερη λύση ε; Καλά έκανες, με γεια το PC.

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        Τελικά διάλεξες την ακριβότερη λύση ε; Καλά έκανες, με γεια το PC.
                        Διαβάζω αυτό το ποστ και τρώω ένα σκάλωμα για το τι λες, ποια πιο ακριβή λύση και συνειδητοποιώ ότι στο παραπάνω ποστ έγραφα ότι κατέληξα στην 770. Γράψτε λάθος, την 760 εννοούσαops2::kill:
                        Επίσης επειδή λέτε με γεια να πω ότι δεν το έχω αγοράσει ακόμα οπότε αν κάποιος έχει να αντιπροτείνει κάτι στο σκεπτικό που παρέθεσα το λέει

                        Comment


                        • #87
                          Ο 840 εχει λιγο πιο γρηγορα writes, δεν νομιζω αυτο να σε ωφελησει πουθενα, ο m500 εχει αρκετα καλυτερο GB/euro ratio.

                          Η 760 ειναι καρτα του 13, περσι τον ιουλιο τα ιδια λεφτα εκανε, και η 280X ξαναζεσταμενο φαγητο ειναι αλλα τουλαχιστον εχεις το mantle και τζαμπε παιχνιδακια απο το Never Settle http://sites.amd.com/us/promo/never-...edforever.aspx

                          To dxtory ειναι πολυ καλυτερο απο το shadowplay απο την στιγμη που κατσεις 10 λεπτα και ψαχτεις με τα settings.

                          Comment


                          • #88
                            Τον 840 τον σκέφτομαι στη λογική ότι είναι πιο φτηνός οπότε μάλλον θα τον προτιμήσω καθώς δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μεγαλύτερο μέγεθος.
                            Για την κάρτα από τη στιγμή που δεν βλέπω να υπάρχει κάποια σοβαρή ένσταση θα πάω μάλλον για την 760. Έχει να κάνει κυρίως με το ότι θα την πάρω μέσω Ρόδου (για χαμηλότερο φπα) αφού θα είμαι στο νησί τις επόμενες μέρες και η μόνη που βρίσκω ετοιμοπαράδοτη και σε καλή τιμή είναι η 760.
                            Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως.

                            Comment


                            • #89
                              Εγώ περιμένω εδώ και πόσους μήνες τους Maxwell, αλλά από ότι φαίνεται αργούν κι άλλο. Οπότε είμαι στο εξής δίλημμα:

                              Να πουλήσω τις 3 5850 είτε για 770 είτε για 780 και να αγοράσω Maxwell, όταν αυτές βγουν
                              Να κρατήσω τις 5850 μέχρι τις Maxwell

                              Discuss

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Evans View Post
                                Να πουλήσω τις 3 5850 είτε για 770 είτε για 780 και να αγοράσω Maxwell, όταν αυτές βγουν
                                πουλησε 5850 πάρε 770/780

                                πούλησε 770/780 και πάρε maxwell (ας κυκλοφορήσουνε βέβαια να δουμε και κανα review).
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X