Announcement

Collapse
No announcement yet.

Screenshots από games και επιδόσεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modular είναι κι όντως είναι κρυμμένο από την πίσω πλευρά του κουτιού (μαζί με το DVD drive κι όλα τα καλώδια).

    Παιδιά, μία ερώτηση σχετική με v-sync:

    Έβαλα Watch Dogs και παρατήρησα ότι σε ορισμένα σημεία είχα απότομα frame drops από 60 στα 30. Απενεργοποιώντας το v-sync, είχα 60+ στα ίδια σημεία, αλλά πολύ tearing γενικότερα. Αποφασίζω λοιπόν να απενεργοποιήσω in-game v-sync Και να ενεργοποιήσω global v-sync μέσω NVIDIA control panel. Κάνοντας το αυτό, τα frame rate drops εξαφανίστηκαν κι έχω μία τέλεια εμπειρία.

    Τι έχετε να προτείνετε για το v-sync; Να κρατήσω το global, ή να το ενεργοποιώ από το control panel σε όσα παιχνίδια συγκεκριμένα έχουν πρόβλημα;

    Comment


    • κρατα το ON απο το παιχνιδι, αλλα ταυτοχρονα κανε force στο .exe του παιχνιδιου το triple buffering με το D3D overrider, σε 120hz οθονη σαν την δικη σου το vsync δεν προσφερει και τοσα πολλα, ειδικα αν μπορεις να εχεις το framerate κολλημενο στα 125fps

      Οταν παιζω κανα κονσολοπαιχνιδο στην τηλεοραση τοτε βαζω vsync απο το game + triple buffering απο τον overrider και 58fps cap απο το RTSS, ΜΗΝ βαλεις triple buffering απο το nvidia control panel, αφορα μονο τα παιχνιδια που τρεχουν σε openGL

      Ο λογος για τον οποιο βαζω το framerate 2fps κατω απο το refresh rate ειναι αυτος -> http://www.overclock.net/t/1246149/b...ync-no-tearing

      Comment


      • Παίζω στην πλάσμα, οπότε στα 60Hz, για αυτό και τα συναντάω αυτά (φαντάζομαι). Σε αυτή την περίπτωση τι να κάνω;

        Με force frame lock από RTSS και v sync εντός παιχνιδιού νομίζω λύνεται το πρόβλημα, γιατί το είχα δοκιμάσει κι όντως έπιασε.

        Comment


        • Tο Shadow of Mordor που προκαλεσε σάλο με τις τρελές απαιτήσεις σε vram (6gb vram για ultra textures σε 1080p, ενώ ουσιαστικά δεν έχουνε διαφορα απο τα high). Tελικά εχει πολύ καλο optimization.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Λοιπόν, δεν έχω πολλά να πω γιατί δεν πρόλαβα να παίξω ιδιαίτερα μαζί της, αλλά σε γενικές γρμμές θέλω να σχολιάσω 3 θέματα: θόρυβος, επιδόσεις, dynamic super resolution (ή όπως λέγεται).

            Θόρυβος: Εδώ τα πράγματα είναι κυριολεκτικά αστεία με την καλή έννοια. Την τέσταρα σε Crysis 3, Watch Dogs, Witcher 2 (ubersampling enabled) και Dark Souls 2 (4k downsampling), όπου η κάρτα βρισκόταν μονίμως σε 70-100% usage (αναφέρομαι προφανώς στα 3 πρώτα με όλες τις ρυθμίσεις στο max) και δεν μπορούσα να ακούσω τον παραμικρό θόρυβο από την κάρτα. Ο επεξεργαστής που και που ανέβαζε στροφές, αλλά that's that. Dead silent gaming experience σε τέτοιες ρυθμίσεις, 60FPS και 1080p. Αυτά είναι .

            Επιδόσεις: Εδώ τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα βλέπετε και στα benchmarks, δε χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες. Ήξερα τι έπαιρνα και ήξερα τι να περιμένω. Με ξενέρωσε λίγο ότι τα ultra high shaders και shadows του Crysis 3 σου τρώνε τουλάχιστον 20 frames, αλλά αποφάσισα να ακολουθώ μονίμως τα optmised settings του GeForce experience και να μη σκάω με τις λεπτομέρειες του τι μπορεί να χάνω. Εξάλλου κάποια παιχνίδια είναι επίτηδες φτιαγμένα να τρέχουν σε συστήματα που κοστίζουν πολλά χιλιάρικα και προφανώς δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Πιστεύω σε 1080p χτυπάς ένα ταβάνι και με την 970 (ειδικά αν την κάνω OC κάποια στιγμή) αυτό το ταβάνι θα παραμείνει το ίδιο για τα επόμενα 3 με 4 χρόνια. Το ζήτημα είναι και τι παιχνίδια παίζει ο καθένας και οι δικές μου προτιμήσεις μάλλον υπερκαλύπτονται.

            DSR: Πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό έχει νόημα σε μία 42άρα 1080p PLASMA TV που βρίσκεται 1.8 μέτρα μακριά μου (η μέγιστη προτεινόμενη απόσταση). Σε Crysis 3 και Watch Dogs, 4k downsampling ισοδυναμεί με 50-60% μείωση στην απόδοση, ενώ σε Dark Souls 2 και Batman AC, ισοδυναμεί σε 60 frames ακατέβατα, με 50-60% usage (και αθόρυβη εμπειρία ).

            Μία μέρα πρέπει να κάτσω στο σκοτάδι, να κάνω λίγο gaming και να προσπαθήσω να παρατηρήσω τις λεπτομέρειες, μπας και διακρίνω κάποια διαφορά. Ξαναλέω, στην απόσταση από την οποία παίζω ίσως να μην έχει κανένα νόημα και ίσως πρέπει να προσπαθήσω να το τεστάρω στο monitor, αν και είναι λίγο δώρον άδωρον, μιας και δεν παίζω εκεί. Το ότι μπορώ να υποστηρίξω τέτοιο downsampling βέβαια είναι ευχάριστο γεγονός, όσα περισσότερα features, τόσο το καλύτερο.

            Trivia 1: Υπάρχει ένα ενσωματωμένο λαμπάκι, το οποίο μπορείς να προγραμματίζεις το πώς θα λάμπει. Εγώ έβαλα ένα απλό breathing pattern, ανεξάρτητο από οτιδήποτε συμβαίνει στην κάρτα, αλλά μπορείς να το ορίσεις βάσει της θερμοκρασίας, του usage, του fan speed κτλ.

            Trivia 2: crpl, όντως παρατήρησα εντονότατο input lag με v-sync στα 60 frames, οπότε έκανα lock στα 59 μέσω RTSS και η διαφορά ήταν εμφανής. Θα παίζω στα 59 λοιπόν .

            All and all, η κάρτα είναι φοβερή και δε μετανιώνω καθόλου την αγορά. Το σύστημα έφτασε επιτέλους στην κατάσταση που τόσα χρόνια το ήθελα και οι όποιες αλλαγές υπάρξουν από εδώ και πέρα θα είναι περισσότερο για τη ματαιοδοξία της υπόθεσης, παρά για τη λειτουργικότητα του όλου συστήματος.

            Παραθέτω τα final specs, just for the sake of it .

            Intel i5-2500k @4.81GHz
            Asrock Z77 Extreme 3
            Corsair XMS3 8GB RAM
            MSI GTX 970 Gaming 4G
            Samsung 840 EVO 250GB (OS + games)
            Western Digital Green 1TB (Data)
            Western Digital Blue 500GB (Games)
            775W Thermaltake TPX-775M ToughPower XT
            Antec Kuhler H2O 620
            Corsair Carbide Air 540

            Comment


            • Τουμπανο!

              Comment


              • Ωραίο ποστ Evans,ίσως το καλύτερο σε τέτοιο θέμα.Πόσο πήγε;
                Carpe diem

                Comment


                • £300 με έξοδα αποστολής .

                  Comment


                  • Μπόμπα!

                    Είναι στάνταρ αυτή η τιμή στην Αγγλία ή πέτυχες προσφορά; Εδώ κάνει γύρω στα 400 ευρώ, διατί τέτοια διαφορά ερωτώμεν.

                    Με την ευκαιρία ας βάλω και κάνα screenshot απ' το Diablo.

                    Κλασσικό μπουντρουμάκι vs Μπουνταλά:



                    Και... spoiler friendly:

                     
                    περιοχή My Little Pony


                    Η οποία μετατρέπεται σε σκηνικό happy tree friends...
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Η φυσιολογική τιμή για την 970 είναι 270 λίρες, εγώ πήρα την MSI που θεωρείται η καλύτερη της αγοράς και η οποία λογικά σε κανά μήνα θα βρίσκεται στις 270 λίρες, αλλά λόγω ελάχιστου stock οι τιμές ανεβαίνουν σχετικά πολύ.

                      Γενικά θα έλεγα ότι μόνο τα δευτεροκλασάτα μοντέλα παίζουν σε καλές τιμές (270 λίρες), με τα καλά ονόματα (MSI, ASUS, Gigabyte) να παίζουν στις 280-300+ λίρες. Η EVGA λένε ότι δεν είναι τόσο καλή, οπότε ίσως τη βρεις γύρω στις 260-270, όσο δηλαδή και τα reference models.

                      Εγώ την πήρα 289 + 11 τα έξοδα αποστολής, οπότε 300 λίρες. Ήθελα να πάρω ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί, οπότε δε με στεναχώρησε ιδιαίτερα η τιμή, αν και ήξερα ότι περιμένοντας 1 μήνα θα την έπαιρνα 20-30 λίρες κάτω. Με έπιασε μία μανία, είχα όλα μου τα οικονομικά για τους επόμενους 2 μήνες κανονισμένα, οπότε λέω δεν πάει στο καλό, ας την πάρω τώρα να μου φύγει η κάψα... Και την πήρα! Βρήκα να πουλήσω και τη μία από τις 5850, όπως και την 750ti, οπότε όλα έρχονται σε μία σειρά.

                      Comment


                      • Βασικά ρώταγα για όλο το σύστημα.Μεγειά όπως και να έχει.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Tώρα μια 144Hz οθόνη που σου λείπει και εισαι 101% glorious
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Εχει ηδη 120αρι ρε χθεσινε

                            Στην θεση του αμα εβγαινε το monitor εκτος εγγυησης ( τα samsung εχουν το κακο συνηθειο να χαλανε λιγο αφου ληξει λες και υπαρχει ωρολογιακη βομβα μεσα :@ ) θα τσιμπαγα την eizo FG2421 απο το lime UK στις 300 λιρες, VA panel 120hz, 240hz mode για μειωση του ghosting και 5000:1 contrast για να βλεπει εστω λιγο απο το απιθανο μαυρο της καταραμμενης πλασμα του

                            @evans το DSR δεν ειναι κατι καινουργιο, πολυ κοσμος κανει downsampling για διαφορους λογους, δοκιμασε να παιξεις παιχνιδια σαν το GTA IV σε pc monitor και θα με θυμηθεις, φευγει σχεδον ολο το aliasing απο την εικονα χωρις να μπλεκεις με post process φιλτρα οπως το FXAA, ποιος ξερει μπορει μια μερα να το βαλουν και στο radeon pro, οπως ηδη εχουν βαλει framerate limiter - ambient occlusion - video recording και πολλα αλλα καλουδια

                            Comment


                            • Altair, αν τα αγόραζες όλα αυτά αυτή τη στιγμή ολοκαίνουρια, θα σου έβγαινε £1000-1100 περίπου. Η διαδικασία στησίματος ενός συστήματος βέβαια είναι παρόμοια με αυτή ενός ηχοσυστήματος: αγοράζεις έναν ενισχυτή και μερικά ηχεία και σιγά σιγά προσθέτεις στο υπάρχον σύστημα.

                              Για μένα το monitor είναι υπόθεση παραγωγικότητας κι όχι gaming, οπότε αν ήταν να αγοράσω κάτι καινούριο, το πρώτο πράγμα που θα κοιτούσα θα ήταν η ανάλυση. Έτσι όπως έχω στήσει το χώρο μου, με τίποτα δε θα θυσίαζα τον καναπέ, την τηλεόραση και το surround για όλες αυτές τις τεχνολογίες που προσφέρουν τα σύγχρονα monitors, οπως G-Sync, εκτός κι αν ήθελα να παίξω ένα παιχνίδι όπως το Divinity Original Sin, που προφανώς δε βολεύει στην plasma.

                              Το πιθανότερο λοιπόν θα ήταν να αγόραζα ένα 1440p monitor με 144Hz, με την ανάλυση να με ενδιαφέρει περισσότερο από τα Hz. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο βέβαια μέχρι να πάθει κάτι η οθόνη που ήδη έχω και με την οποία είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις.

                              Comment


                              • Μια asus ROG asus rog swift pg278q στα 700 ευρω δηλαδη ( με την εκπτωση ! )

                                Μην ξεχνας οτι με μια soundblaster Z και ενα καλο ζευγαρι ακουστικα μπορεις να παιζεις τα games αναρωτουμενος ανα διαστηματα μηπως εχεις ξεχασει τα ηχεια στο δωματιο ανοιχτα ( if you know what i mean )

                                @ altair πιο πολυ συμφερει η αγορα μεταχερισμενων, το ξερω απο πρωτο χερι μιας και ειχα αναγκαστει περσι τον φεβρουαριο να πουλησω 60αρι ssd + 2500k που ανεβαινε στα 4.5 ghz χωρις κανενα προβλημα + 8gb DDR3 + μια πολυ καλη καρτα γραφικων (gtx 660 ) στα 500 ευρω

                                επισης συμφερει να κοιτας αγγελιες ανα διαστηματα και να παρακολουθεις της εξελιξεις ετσι ωστε να πουλας το hardware την καταλληλη στιγμη και να παιρνεις καινουργιο με οσο το δυνατον μικροτερη "χασουρα" , πισω στις κονσολιτσες σου τωρα peasant

                                Comment

                                Working...
                                X