Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Πλέον επίσης υπάρχει κάτι σαν Custom Firmware 4 με το οποίο μπορείτε να τρέξετε κανάλια από την SD κάρτα χωρίς να χάσετε τα homebrew και τη σύνδεση στο Wii shop.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #77
      Εχω χασει επεισοδια κι εγω μεινει στο συνδυασμο 3.2fw-starfall-gamma loader.
      Παιζει κανα συντομο update να μαθω τι εχω χασει;

      Πραγματα οπως fw4.00, loaders απο usb drives, sd cards, πώς δε θα χασω ο,τι εχω κτλ..
      Το starfall πχ λειτουργει (λειτουργουσε εστω) μονο με την 3.2 οσο το ψαχνα το θεμα και πραγματικα δε θα μπορουσα να το "αποχωριστω" με τιποτα.

      Comment


      • #78
        Το Starfall δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω αν δουλεύει στο firmware 4.
        Επίσης μπορεί κάποιος να "εγκαταστήσει" στο Wii τον νέο gamma loader σαν channel με σχεδόν 100% επιτυχία στα παιχνίδια. Προσωπικά από όσα έχω δοκιμάζει μόνο το house of the dead overkill αρνήθηκε να παίξει. Tales,Spiderman,Madworld,Disaster και άλλα έπαιζαν μία χαρά. Επίσης παίζει και αυθεντικά ανεξαρτήτως region ή firmware που απαιτούν. Δοκίμασα Final Fantasy και Sonic and the blach knight με επιτυχία.
        Επίσης βγήκε GC Back up Loader που δουλεύει πολύ καλά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
        Λύθηκε και το πρόβλημα με την blue screen of death με εκείνο το περίεργο σφάλμα "τύπου 2".
        USB Loader δεν έχω δομιμάσει αλλά λένε ότι δουλεύουν καλά.
        Με το CFW 4 μπορείς να τρέχεις κανάλια από την SD κάρτα και υποστηρίζει μέχρι 32GB SDHC!!!!
        Είναι σχετικά απλό να το εγκαταστήσει κάποιος.
        Για όλα αυτά υπάρχουν guides στο gbatemp.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #79
          Το starfall μου χει γινει must γιατι παιζει imports με direct boot προσπερνωντας καθε fw update και τρεχει και ολα τα channels ανεξαρτητως region.
          Υπαρχουν παρομοιες λυσεις στο cfw4;

          Comment


          • #80
            Νομίζω πως μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με το channel του gamma loader αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
            https://www.emulator-zone.com
            I am an iteration closer to my desired solution!
            The World Ends With You

            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
            Castlevania Lords of Shadow

            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
            Hyperdimension Neptunia

            Comment


            • #81
              USB Loader Guide for Dummies:


              Κοινως πώς να τρεξετε ISOS κατευθειαν απο εξωτερικους σκληρους κτλ.

              Comment


              • #82
                Τέλειο. Έχω δανείσει έναν παλιό σκληρό δίσκο 80GB σε ένα φίλο μου. Καιρός να τον πάρω πίσω (πάνε 3 χρόνια τώρα), να τον πετάξω μέσα σε ένα κουτί και να τον μεταμορφώσω σε εξωτερικό. Σκληρός μόνο για Wii games, nothing more, nothing less . Θα βάλω και το fw 4.0 να νιώθω ότι έχω updated Wii, έτοιμο για όλα!

                Comment


                • #83
                  Εκανα το μεγαλο αλμα σε fw 4.0 γιατι ο Ραμπιδης πηρε φορα και την ειδε πολυ hax0rz.

                  Δεν εχασα κανενα απο τα οφελη που ειχα στην 3.2 και πλεον εχω τη δυνατοτητα να φορτωνω channels απο την SD. Αν ειχα και εναν external usb drive τοτε θα μπορουσα να εκμεταλλευτω το Wii στο full potential του.

                  Πλεον υπαρχουν 2 προγραμματα, τα BootMii και Preloader τα οποια βγηκαν με κυριο σκοπο την αποτροπη bricks. Η ουσια ειναι πως κανουν boot πριν κανει boot το system menu, δηλαδη με το που πατας power σε στελνουν σε ξεχωριστο menu και αν θες τρεχεις επι τοπου dol/elf files, homebrew channel, system menu και NAND backup (backup της flash memory τυπου NAND του Wii).

                  Aπο 3.2 ετρεξα το cios60 installer και μετα το firmware updater 4.00 του Wanikoko, tool που βαζει ο,τι χρειαζεται για να πας στην 4.00 παραλειποντας καποια safety features της Nintendo και του επισημου fw 4.0 αν και απ οτι καταλαβα δεν πρεπει να αλλαζει κατι ουσιαστικο, αλλα οκ, better safe than sorry.
                  Eιχα ηδη τα IOS που ηθελε και το ΗΒChannel (αυτες ειναι οι βασικες προυποθεσεις).

                  Το Preloader που προανεφερα αντικαθιστα και με το παραπανω το Starfall. Σπαει καθε region-related περιορισμο και επιτρεπει το περαιτερω tweaking του Wii.
                  Με το Gecko τρεχεις πλεον games, channels κτλ σε οτι video mode θες (πχ κανεις force pal60 και τελειωνεις). Επισης παρακαμπτει καθε security check που μπορει να εχει το εκαστοτε rom (μερικα τσεκαρουν IOS κτλ).

                  Δοκιμασα να κανω copy παιχνιδια στην SD, ολα μια χαρα, απλα κανει 5'' το καθενα να κανει boot αντι για 2'' ξερω γω.

                  Το επομενο που μενει ειναι να τρεχουν απευθειας απο σκληρους ή sd Vc roms / Wiiware γιατι τωρα χρειαζεται εγκατασταση στο Wii και μετα ακολουθει η μεταφορα τους στην SD.

                  Το Wii πλεον εχει γινει η χαρα του τσαμπατζη .
                  Λιγα ακομα βηματα αν γινουν πιστευω πως θα ειμαστε υπερπληρεις.
                  Οταν το Wii μαζι με εναν σκληρο θα μπορουν να εχουν αποθηκευμενα σχεδον ολο το Nintendo library, τοτε το Wii θα αποτελει τροπον τινα ενα μικρο μουσειο παιχνιδιων.

                  Για την ωρα βεβαια δεν εχω ορεξη να τσεκαρω τιποτα, αλλα ευτυχως εριξα τον Ραμπιδη στην παγιδα και κατεβαζει ISOS σαν τρελος.
                  Απορω γιατι ασχολουμαι κι εγω τοσο με αυτα, που να παιζα κιολας τιποτα στο Wii..

                  Anyway, τερμα το ψαξιμο για σημερα, δεν ηταν και κατι τραγικο παντως.
                  Ειχα μεινει μισο χρονο πισω και μετα απο μιση ωρα ψαξιματος εκανα catch up με τα νεα της homebrew scene, δεν ειναι τιποτα τραγικο - ψαξτε το και καλου κακου εχετε κανα bootmii στην ακρη αν κατι παει στραβα.

                  Υ.Γ.
                  Βεβαια αυτο δεν εχω ιδεα πως λειτουργει, δεν μπηκα στον κοπο να κανω NAND backup, μαλλον ειχα μεγαλη σιγουρια για τα hacking skillz μου.
                  Y.Γ. 2
                  Εεε, αφηστε κατω τις τοματες.

                  Comment


                  • #84
                    :sneer::sneer::sneer:

                    Θα μπω και εγώ στη διαδικασία να το φτιάξω το μηχάνημά. Θέλω να έχω τις τελευταίες εκδόσεις ώστε να είμαι σχετικά ήρεμος. Από εκεί και πέρα, ένας κολλητός έχει έναν παλιό σκληρό δίσκο μου, 80GB. Θα το βάλω σε ένα κουτί και θα γίνει αποκλειστικό αποθηκευτικό μέσω για Wii ISOs .

                    Comment


                    • #85
                      Πάλι καλά που υπάρχετε κι εσείς και μαθαίνω τπτ. Πήγα να βάλω το Klonoa να παίξω και είχε system update- λογικά το 4- και δεν μπορώ να το κάνω bypass με το gecko os... Τώρα πάνω κάτω ξέρω τι να κάνω φαντάζομαι αλλά πρέπει να βρω και την όρεξη xD
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #86
                        Βαλε γι αρχη το Gecko 1.9.1. μηπως αρκει.
                        Αν οχι βαλε το preloader 0.29, δε χρειαζεται να πας στην 4.0 σωνει και καλα.
                        Παντως δε λειτουργουν ολοι οι εξωτερικοι σκληροι, εχετε το κατα νου:

                        Comment


                        • #87
                          Οταν κανεις εγγραφη απο κοπια στον σκληρο λενε οτι κανει πολυ θορυβο. Μπορει να μην ειναι καλο για το drive. Δε ξερω κατα ποσο αξιζει εν τελει. Για την ωρα δε φαινονται να υπαρχουν προβληματα αλλα ποιος ξερει αν μικραινει η διαρκεια ζωης του.

                          edit : Θα ηταν πολυ καλο αν βρησκανε τροπο εγγραφης κατευθειαν στο hdd απο pc.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #88
                            Πρεπει να κανουν καμια πατεντα να κανεις κατευθειαν copy στο σκληρο απ το pc, .iso και .wad files να τελειωνουμε.
                            Για την ωρα αναμενουμε παντως, τι να λεμε... Δε νομιζω να ασχοληθω με το θεμα οπως και να χει anytime soon, ζητημα να εχω κατεβασει 3-4 games στο μισο χρονο που εχω το backup loader (και ζητημα αν τα εχω παιξει πανω απο 5 ωρες συνολο ολα μαζι).

                            Επρεπε να δειτε το calendar στο wii μου χθες.
                            Ηταν καπως ετσι:

                            Homebrew channel: 1'
                            Homebrew channel: 1'
                            Homebrew channel: 1'
                            Contra 3: 1'
                            FF4 After Years: 2'
                            Homebrew channel: 1'
                            Majora's Mask: 1'
                            Homebrew channel: 1'
                            Homebrew channel: 1'
                            Mario All Stars+World: 4' (yay)
                            Homebrew channel: 1'

                            Total playtime ουτε μιση ωρα .

                            Comment


                            • #89
                              Βασικά για κάποιο λόγο το Wii μου σήμερα ήταν στο 4.0E χωρίς λειτουργία των Homebrew channels. Για ποιον bro χτυπάει η καμπάνα. Οκ δε με καίει και τρελά να παίξω άμεσα αλλά κάποια στιγμή θα βάλω πάλι το homebrew. Στην παρούσα φάση δεν μπορώ να μπλέξω με guides etc οπότε ας χαρώ:kill: για λίγο official wii( ναι καλά πάλι GH θα παίζει ο bro )
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #90
                                Ψαξε τι εστι bannerbomb τοτε αφου εισαι ηδη στην 4 και καλα ξεμπερδεματα. Δεν ειναι και τοσο τραγικο παντως..
                                Tσκεαρε gbatemp, δες κι αυτο http://gwht.wikidot.com/ και θα βγαλεις ακρη.

                                Comment

                                Working...
                                X