Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gamers Odyssey Steam Community

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Ladies and Gentlemen, Altair...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #77
      Εγώ, Αντωνάκο μου, είμαι το τελείως αντίθετο όσο αφορά το DRM. Μισώ το XBLA θανάσιμα, όσο μισώ την Microsoft με την ασέβεια της προς τους καταναλωτές της. Τουλάχιστον οι της Valve ήξεραν τι εστί Microsoft κι έτσι διορθώνουν τα όσα προβλήματα και μάθανε από τα λάθη τους. Εκεί μας σέβονται χωρίς 2η σκέψη και ξέρουν πολλά απ' όσα νομίζεις.

      Εσύ απλά τα λες, γιατί μισείς την Valve. Τα σχόλια σου κρύβουν το μίσος πάνω στην Valve. Αν ήταν προβληματικό το Steam, θα το καταλαβαίναμε κι εμείς και δεν θ' ασχολούμασταν με το Steam καιρό πριν.
      sigpic

      Comment


      • #78
        Originally posted by Somari View Post
        Aς το τροποποιήσω τότε: Γιατί κανεις softwarας δε σκέφτηκε να φτιάξει bootable "λειτουργικό" που να τρέχει αποκλειστικά directx / opengl (άντε, ας φορτώσει και τα απαραίτητα drivers για το κάθε διαφορετικό σύστημα) και αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε για pc gaming hardware που είναι 10 φορές ισχυρότερο από κονσόλες για να βγάλουμε όμως παραπλήσιο αποτέλεσμα...;;;
        (κάτι σαν amiga / atari εποχές δηλαδή, που όταν μπούταρες game δεν σου φόρτωνε όλο το λειτουργικό...)

        μισό...opengl δεν ήταν πατέντα της nvidia (ασύμβατη με ΑΤΙ) ή έχω χρόνια να ενημερωθώ...;;;
        Εγώ νομίζω ότι αυτό θα κάνει η Valve.

        Θα δημιουργήσει δηλαδή όχι απλά ένα Steam Box, αλλά ένα ολόκληρο Steam OS (ας πούμε). Το οποίο θα αποτελεί το λειτουργικό σύστημα του Steam Box και, παράλληλα, ένα εναλλακτικό OS για το PC, πέρα από τα Windows, το οποίο θα το βάζεις σε διαφορετικό partition.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #79
          Ο Gabe χτες/προχτές είπε ότι το σύστημά τους θα αποτελεί μία πιο απλή λύση ενός κλειστού μηχανήματος, το οποίο δε θα είναι malleable (κοινώς, δε θα έχει ιούς) και δε θα είναι τόσο ανοιχτό όσο άλλες προτάσεις (κοινώς, δε θα είναι η κλασική διανομή των linux). Οπότε ναι, το πάνε ξεκάθαρα για linux based μηχάνημα, μία δικιά τους διανομή με το steam σε front end και με τη δυνατότητα ενεργοποίησης του big picture φυσικά.

          Αυτά είναι εύκολα πάντως, μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε windows πάρα πολύ εύκολα με άλλα front ends. Το δύσκολο είναι πώς θα ξεπεράσουν τα εμπόδια του hardware fragmentation και της υποστήριξης σε linux. Εκεί θα δούμε τι μπορούν να κάνουν, γιατί δε μιλάμε για κάτι απλό. Αν το πετύχουν...

          Comment


          • #80
            Και το πιο δύσκολο είναι να προσελκύσει πολύ κόσμο από τρίτου προσώπου δημιουργούς προκειμένου να επενδύσουν στο συγκεκριμένο σύστημα, και κυρίως στα άλλα λογισμικά(Mac OS, linux, κ.α.). Στο παρελθόν ουδείς έχει ασχοληθεί και πολύ με τα άλλα λογισμικά, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τα διαθέτουν.
            sigpic

            Comment


            • #81
              Btw, το Steam 100 φορές έχω πει οτι δεν έχει το DRM της Ubisoft και της Rockstar. Είναι one-time online activation το κάθε game και μετά παίζεις χωρίς Ίντερνετ όσο και όποτε θες.

              Comment


              • #82
                Ακριβως, δεν πρεπει να εισαι συνεχεια online η κατι τετοιο..

                Comment


                • #83
                  Αρεσει δεν αρεσει το steam σε καποιους, αν δε βλεπουν οτι εσωσε το pc gaming εθελοτυφλουν.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #84
                    Υπάρχει δυνατότητα να ξεκινήσεις το steam σε offline mode; Δεν λέω να το έχεις ορίσει από πριν,. Έστω δηλαδή ότι ξυπνάς ένα πρωί και έχει πέσει το νετ μπορείς να κάνεις κάτι; Αυτός είναι ο μοναδικός μου προβληματισμός σχετικά με την πλατφόρμα. Αν είναι κάτι το οποίο λύνεται νομίζω δεν χρείαζεται καν να το συζητάμε το θέμα. Οκ όλοι έχουμε λίγο πολύ το ψώνιο της συλλογής μέσα μας αλλά βλέποντας το αντικειμενικά ούτε σε τιμή συγκρίνεται με το ψηφιακό ούτε με την ευκολία/ασφάλεια που σου δίνει. Το dvd φθείρεται/σπάει/χάνεται/πιάνει χώρο το ψηφιακό το αγοράζεις μία φορά και το έχεις για πάντα. Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι τι γίνεται αν μία μέρα πάψει να υπάρχει το steam.

                    Comment


                    • #85
                      Το θέμα του τι γίνεται όταν χαθεί μία υπηρεσία είναι κάτι πολύ γενικότερο, πιάνει και λογαριασμούς σε google/apple/facebook και τρέχα γύρευε. Η Valve είναι μία αρκετά σημαντική εταιρεία και δε θα ήταν υπερβολή να την βάζαμε στο ίδιο τσουβάλι με τις πρώτες, αναλογιζόμενοι τα δεδομένα του gaming πάντα. Στην περίπτωση πτώχευσής της, το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι να αγοραστεί από κάποια άλλη και οι λογαριασμοί να περάσουν σε αυτήν.

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by sub_zero View Post
                        Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι τι γίνεται αν μία μέρα πάψει να υπάρχει το steam.
                        αν γινει ποτέ κάτι τέτοιο (χρεοκοπήσει, διαλυθεί η Valve:troll, η valve έχει μεριμνήσει, δεν θα χαθούν τα games που μέσω steam αγόρασε κάποιος.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • #87
                          Αν τα καταφέρουν προφανώς και θα μιλάμε για τη σημαντικότερη εξέλιξη της βιομηχανίας από τότε που φτιάχτηκαν οι κονσόλες (σε hardware επίπεδο πάντα). Βασικά ίσως να μην πρόκειται καν για εξέλιξη αλλά για επανάσταση.
                          Δε μπορώ να καταλάβω πού βλέπεις την επανάσταση. Δε βρίσκω διαφορά με τις υπάρχουσες κονσόλες πέρα από τη συμβατότητα με τη Steam πλατφόρμα που μάλλον δεν είναι και τόσο απλό να επιτευχθεί για όλα τα παιχνίδια (διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται πως δεν είναι όλα τα παιχνίδια του Steam διαθέσιμα σε Mac και Linux). Μπορεί να μου λείπουν κάποια δεδομένα βέβαια...


                          ως mods ξεκίνησαν δεν είναι πλέον mods επίσης όχι λιγες φορές ένα mod είναι ανώτερο απο τον βανίλια τίτλο.
                          Γι' αυτό και γω προτιμώ τους τίτλους σοκολάτα...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by BigBOSS View Post
                            αν γινει ποτέ κάτι τέτοιο (χρεοκοπήσει, διαλυθεί η Valve:troll, η valve έχει μεριμνήσει, δεν θα χαθούν τα games που μέσω steam αγόρασε κάποιος.
                            Αν ποτε γινει αυτο μια αλλη εταιρια θα αγορασει την πλατφορμα σιγουρα..

                            Comment


                            • #89
                              Ναι, μπορείς να ξεκινήσεις το Steam σε offline mode.

                              Comment


                              • #90
                                Συμφωνώ με Altair στο θέμα του steam.Είχα αρκετά τραυματικές εμπειρίες στο παρελθόν λόγω κακής ταχύτητας ή μη ταχυτητας κ δν μπορούσα να παίξω τα games που είχα αγοράσει..Οπότε ναι steam sucks όπως το ήξερα τότε..
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X