Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dragon Age 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Μόλις το τερμάτισα και είμαι αρκετά απογοητευμένος για το πως βγήκε το 2 σε σχέση με το πρώτο. Συγκεκριμένα οι απόψεις μου είναι σχεδόν ίδιες με του Vaynard, για όλο το παιχνίδι όμως...


    Originally posted by Vaynard View Post
    αφηστε τα τρωω τρελο ξυλο στο nightmare και προχωραω με ρυθμους χελωνας μαχη και save ειμαι

    λοιπον εχω αρχισει να αναθεωρω καποια πραγματα, δεν ειναι ολα ροδινα στο παιχνιδι πχ οντως ανακυκλωνονται χαρτες, το main theme του στορυ so far (καπου στα μισα του chapter 2 ειμαι) δεν εχει χαραχτηρα ειναι χλυαρο και χωρις νευρο, αμη τι αλο εχουνε κανει καλη δουλεια στα sidequests και φυσικα στους διαλογους, οστοσο ωρες ωρες δημιουργητε η αισθηση οτι ολο αυτο το high production value σε voiceover/fluff/universe αναλωνεται σε αδιαφορα θεματα που δεν αγγιζουνε και πολυ το παιχτη δυσκολα θα ταυτιστει και θα δεθει με τους χαραχτηρες.... χαραμιζεται στο πρωτο chapter και περιπου το μισο του δευτερου που εχω φτασει...για να δουμε τη επιφυλλασει η συνεχεια
    Όντως λοιπόν κι εμένα τα side quests μου φάνηκαν πιο ολοκληρωμένα και καλοφτιαγμένα από του πρώτου και η συνολική παραγωγή είναι εμφανώς καλύτερη (γραφικά, ήχος, animation, art direction) αλλά μέχρι εκεί... σε τομείς δευτερεύοντες ουσιαστικά... το παιχνίδι μου φάνηκε πολύ άψυχο μέχρι το τέλος.

    Λείπουν οι καλοφτιαγμένοι χαρακτήρες, ένα δυνατό main story και ένας μεγαλύτερος κόσμος. ΟΚ, οι χαρακτήρες προς το τέλος αποκτούν μεγαλύτερο βάθος και ενδιαφέρον, εννοείται, αλλά ακόμα και στο τέλος παραμένουν κάπως... μονοδιάστατοι. Ο τύπος που αντιπαθεί τους mages, ο τύπος που αντιπαθεί τους templars, η ηθική τύπισσα που δεν αντέχει την παρανομία κτλ... Στο πρώτο δεν ήταν έτσι. Και οι διάλογοι μεταξύ των χαρακτήρων είναι σχεδόν παιδικοί, ειδικά στα πρώτα chapters. Οι επικοί διάλογοι μεταξύ sten και morrigan, morrigan και alistair κτλ, δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Επίσης τα relationships παραέγιναν εύκολα. Επιλογές για romance υπάρχει σχεδόν από τους πρώτους διαλόγους με τους περισσότερους, και γενικά οι επιλογές για να σε συμπαθήσει ή να σε αντιπαθήσει κάποιος είναι πάρα πολύ προβλέψιμες, επίσης καμία σχέση με το πρώτο.

    Η απλούστευση των skills μου άρεσε. και το πιο ποζέρικο και γρήγορο pacing της μάχης, αν και παρα-έγινε action. Ακόμα και στο hard δηλαδή, δεν ήταν πολλές οι μάχες που απαιτούσαν ανάπτυξη ιδιαίτερης στρατηγικής. Επίσης τραγικό το ότι αν τραβήξεις το aggro με τον rogue ή έναν mage π.χ. μπορείς να το εκμεταλευτείς και να τρέχεις γύρω γύρω στο χώρο, με τον αντίπαλο να σε κυνηγάει χωρίς να σου κάνει damage, και με το υπόλοιπο party να τον βομβαρδίζει κανονικά. Σωτήριο για κάτι τεράστια cooldown πάντως

    Style over substance για μένα το DA2. Κρίμα. Επιστροφή στο expansion του 1 τώρα

    Comment


    • #62
      Βρίσκομαι προς το τέλος του Act 2. Εως τώρα περισσότερες οι θετικές εντυπώσεις. Ειδικά οι χαρακτήρες και οι διαλόγοί τους είναι αρκετά δουλεμένοι με τον πρωταγωνιστή ως πιο δυνατό χαρτί. Διασκεδάζω με τα σαρκαστικά του σχόλια!

      Έχω ένα πρόβλημα που παίζει να είναι και bug. Προσπαθώ να βρω τα armor upgrades της Isabela και δεν υπάρχουν για αγορά στο hightown. Το google δεν μου βρήκε τέτοιο bug όμως. Κανείς που να ξέρει τι συμβαίνει;


      Comment


      • #63
        Αντρέα έψαξα και βρήκα αυτά.

        1.Found during the Act 2 quest To Catch a Thief in the Lost-End Foundry in Lowtown. It is located in the northwest room after the fight between the Qunari and mages.
        2.Act 2, Apparel shop (Lowtown)
        3.Act 2, Robes by Jean Luc shop (Hightown)
        4.Found in cave on Sundermount during the Act 3 quest A Murder of Crows. It is looted from a pile of bones at the location of the first battle.

        Comment


        • #64
          Ren!! που εχεις εξαφανιστει ρε αγαπη, γυρνα πισω Στελλα (ΔΕΝ) κραταω μαχαιρι....

          Comment


          • #65
            Ευθύμη! Long time no speak ρε Ευθύμη! Τουλάχιστον στην ανάγκη είσαι εδώ!
            Τα εχω βρει αυτά που λες εκτός από το ένα που υποτίθεται σου πουλάει ο Luc. Δεν το βγάζει στη λίστα για να το αγοράσω. Τέλος πάντων, προχώρησα παρακάτω. Δεν είναι και φοβερή η απώλεια...


            Comment

            Working...
            X