Announcement

Collapse
No announcement yet.

Valkyrie Profile I

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Παιχνιδάρα το Lenneth.Αλλά πολύ ζόρικο σε σημεία,ειδικά μέχρι να καταλάβεις τι παίζει.Ακόμα θυμάμαι τον "καυγά" μου με τον Evans γι'αυτό,που έλεγε ότι είναι ζόρικο και δεν είναι για αρχάριους με το είδος,και τον έκραζα.Πόσο δίκιο είχε τότε.XD
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      Έχω την εντύπωση πως ο "καυγάς" ήταν για το Silmeria ( αν και οκ το Alzheimer πλησιάζει xD)

      Πάντως η ποζεριά ορισμένων κινήσεων ήταν super. Εϊχα παίξει ένα 10ωρο πρπ και ακόμη απορώ γιατί το παράτησα. Μάλλον θα είδα τι παίζει με τα endings και την μεγαλύτερη δυσκολία- ή κάτι τέτοιο και απογοητεύτηκα xD

      EDIT
      Έχω την εντύπωση πως η psp version είναι ουσιαστικά η μεταφρασμένη jap αυτούσια, ενώ η πρώτη US για psone από την enix( δεν είναι και τόσο ακριβή πλέον την εχω πετύχει και στα 50 δολάρια like new μιας και βγήκε και σε psp και αναμενόμενα πέσανε οι τιμές) έχει κάποιες μικροδιαφορές προσθήκες νομίζω.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Το Silmeria δεν το έχω αγγίξει,τώρα αν ειπώθηκε κάτι και γι'αυτό δεν το θυμάμαι.

        edit:
        Κι επειδή πρέπει,πάρτε κι ένα Bonus.
        Valkyrie Profile finishing move: Valkyrie (Nibelung Valesti) Final Version


        Γμτ όλο λέω θα το ξαναπιάσω κι όλο κάτι με αποθαρρύνει.
        Carpe diem

        Comment


        • #19
          Πάντως αν πιάσεις το Lenneth κάποια στιγμή καλό είναι να έχεις και ένα guide από δίπλα. Βοηθά πολύ για κάποια events etc για τα best endings ;)

          Για το Silmeria έχω ακούσει από παιδιά εδώ μέσα τα καλύτερα νομίζω από Deus και sain't αλλά οκ μπορεί να κάνω και λάθος...

          Πάντως οκ μιλάμε για δύο games που μπορούσες μια περίοδο να τα αγοράσεις πολύ φτηνά με μικρό ρίσκο. Σε κάποια φάση το Silmeria είχε sealed στο play.com 10€ πρπ ενώ το Lenneth βρίσκόταν για 10-15€. Tanno τσέκαρε ebay.ie ή uk μήπως το βρεις για psp φτηνό. Πραγματικά πλέον, αν εξαιρέσουμε λόγους συλλογής κτλ, δεν αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα για το ps1 game.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            Όντως για το Silmeria έχεις ακούσει στάνταρ από Deus.Και λίγο που το είδα σε ένα φίλο μου φάνηκε πολύ καλό και δύσκολο.
            Το μόνο σίγουρο είναι πως αν κάποια στιγμή ξαναπιάσω Lenneth θα έχω οδηγό παραμάσχαλα.

            Tanno και τα 2 παιχνίδια βρίσκονται πολύ φτηνά.Είχα πάρει Silmeria sealed 15 ευρώ ενώ το Lenneth το είχα πάρει 20 ευρώ πριν 4 χρόνια.
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              το μονο που με χαλασε στο silmeria σε σχεση με το πρωτο ητανε οτι ολοι οι non στορυ χαραχτηρες που επαιρνες δεν ειχανε το δικο τους super δηλαδη ειχανε βαλει το ιδιο super σε καθε class, ενω στο 1 ολοι ειχανε διαφορετικα

              Comment


              • #22
                Symfwnw me ton Vaynard, htan ena ksenerwma oso nanai.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #23
                  Το silmeria είναι απλά αριστούργημα,ένα από τα καλύτερα rpg των τελευταίων ετών και θεωρώ ότι οφείλει να το παίξει οποιος θέλει ένα hardcore rpg με βάθος.Ήταν σχεδόν τέλειο σε όλους τους τομείς και ΠΟΛΥ δύσκολο,ανήκει στην κατηγορία των παιχνιδιών που απαιτεί πειραματισμό και προσπάθεια για να βγει.
                  Κάτι το οποίο κατεμέ είναι πολύ καλό.


                  Αν θέλετε γράφω και άλλες λεπτομέρειες για να ψήσω εσάς που δεν το έχετε παίξει.

                  Πολύ καλό πάντως και το πρώτο vp.Από ένα σημείο και μετά η δυσκολία όντως ξεφεύγει(βλέπε τα τελικά bosses,τι εφιάλτης ήταν αυτός και ειδικά εκείνος ο δράκος).Με το seraphic gate δεν ασχολήθηκα γιατί δεν το έπαιξα στο hard.

                  Το καλό τέλος δεν είναι τόσο δύσκολο να βγει όσο νομίζετε,απλώς θέλει συγκεκριμένη διαδικασία.Αν ακολουθήσετε κατά γράμμα κάποιο faq(στο gamefaqs έχει αρκετά)δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

                  Φοβερή σειρά πάντως,πολύ καλύτερη από τα star ocean τα οποία δυστυχώς πιάσανε πάτο και μακάρι να δούμε sequel αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΦΟΡΗΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #24
                    Φοβερή σειρά πάντως,πολύ καλύτερη από τα star ocean τα οποία δυστυχώς πιάσανε πάτο και μακάρι να δούμε sequel αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΦΟΡΗΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!
                    Amen to that!
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #25
                      To Silmeria το ειχα παρει 6.5 euro απο το play .

                      Θελω και εγω να το ξεκινησω καποια στιγμη, εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

                      Το Lenneth οπως και ο Xeno το εχω ξεκινησει 3 φορες και παντα το παραταω... το τελευταιο μου save ηταν στις 14 ωρες btw. Προσωπικα δεν το βρηκα τοσο δυσκολο αλλα οπως αναφερθηκε, στην αρχη θελεις οπωσδηποτε guide για να καταλαβεις τι παιζει.

                      Απο κει και περα και σε οτι αφορα το σεναριο, οι ιστοριες των χαρακτηρων που ειχα βρει δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν. Τωρα δεν ξερω, καποια στιγμη πρεπει να το ξαναρχισω (4η φορα ) και να το ολοκληρωσω επιτελους...

                      Comment


                      • #26
                        παντως στα jrpgs της tri-ace ε αμα δεν πας μια seraphic gate ενα cave of trials κτλπ ειναι σαν να εχεις παιξει το μισο game gameplay wise και δεν εχεις χαρει στο μεγιστο το συστημα μαχης σε καθε παιχνιδι της πραγματικα


                        μακάρι να δούμε sequel αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΦΟΡΗΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!
                        +1

                        Comment


                        • #27
                          Me loves this forum. Δεν περίμενα να ξυπνήσω κάποιων παλαίμαχων, όπως εσάς, αναμνήσεις απ' αυτό το παιχνίδι. Πρέπει να το αγοράσω και να το ξεκινήσω δεοντώς.

                          Ανεκαθέν δεν μ' αρέσει το φορητό σύστημα, εκτός αν τα έχουν exclusive. Με το ζόρι θα μπορώ να διαβάσω τα γράμματα και θα προτιμούσα τα J-RPGs σε μεγάλες οθόνες(Full HD κατά προτίμηση), γιατί δεν την παλεύω με τα πολύ μικρά γράμματα. Μπορεί να είμαι γλαυκωματικός και να μπορώ να τα διαβάσω από μέτρια ως μεγάλα, αλλά ΟΧΙ και μικρά(Δεν είμαι και κάνα γεράκι για να τα βλέπω όλα. :xp: ).
                          sigpic

                          Comment

                          Working...
                          X