Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenoblade Chronicles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Δεν ξέρω ακόμα. Τώρα παίζω το Metal Gear Solid 4. Μόλις το τερματίσω και ζητήσω να πάρω πίσω το Wii pου δάνεισα σε κολλητό μου, θα το δω.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Originally posted by Vaynard View Post
      το μοναδικο προβλημα που εχω ειναι πλεον μονο με το 360 pad ειναι ο αναλογικος μοχλος που σε neutral κουνιεται μονος του καποιες φορες και εχω αναγκαστει να βαλω το pad για να κουνιεμαι οποτε με το αναλογικο αλλαζω τα skills και περιφερομαι στα menus ενω θα προτιμουσα το αντιθετο
      Βρήκα λύση για το θέμα του αναλογικού. Στις ρυθμίσεις για τον αριστερό αναλογικό θα βάλεις τιμή στο "νεκρή ζώνη", εγώ το έβαλα στο 30 και δουλεύει άψογα.

      Comment


      • #48
        ωραιος!!! ητανε pain να παρεις σωστη θεση στη μαχη

        Comment


        • #49
          χαθηκε να βαλουνε quest trackers και βελακια στο χαρτη? λες και παιζεις mmorpg των 90s ειναι αφου θα πρεπει να κρατας και σημειωσεις μερικες φορες για το που να ψαξεις σε μερικα quests...παιζει να ειναι και το μονο αρνητικο που μπορω να του καταλογιζω so far

          απο την αλλη τα landmarks (aka waypoints) λειτουργουνε αψογα και σε χρονο dt χωρις loading βρισκεσαι σε οποιο θες (ακομα και στο wii ειναι χωρις loading πως το καταφερανε αυτο? respect)

          πολλα sidequests...ο συνολικος αριθμος διαβασα οτι ειναι 400-500 μονο και πρεπει αν εχω κανει γυρω στα 60 so far οι περιοχες για εξερευνηση ειναι τεραστιες....συναγωνιζονται ευκολα αντιστοιχες εκτασεις κοσμων απο mmorpgs

          για το στορυ δεν μπορω να πω πολλα, θα το χαραχτηριζα so far ως ενα ποιοτικο κλισσε jrpg σεναριο, σιγουρα δεν εχω δει κατι που να ξεφευγει σε βαθος, αναλυσεις και mindfucks οπως τα προηγουμενα xeno...ακομα

          χωρις να μπω σε λεπτομεριες το συστημα μαχης ειναι λειτουργικο και απλο , η ΑΙ των υπολοιπων μελων που δεν ελεγχεις στη μαχη ειναι καλητερη απο αλλων αντιστοιχων συστηματων αλλα πληρη ελεγχο δεν εχεις...οχι πως εχει χρειαστει δηλαδη ουτε πεθανα απο κακη διαχερηση των skills της AI...ακομα (που στε ρε gambits!!!),

          επικροτω την επιλογη να μην υπαρχουνε magic points η κατι αντιστοιχο παρα μονο cooldowns thats the way to go

          τα αρχετυπα που αγαπαμε απο τα mmorpgs κανουνε επιτελους δυνατα την εμφανιση τους σε ενα jrpg, εχουμε tank, off tank dps, rogue κτλπ, god ωρες ωρες οταν παει το aggro στο dps ειμαι ετοιμος να γραψω heal, damn

          με το xenoblade μπορεις να δεις την επομενη επιθεση (που θα ειναι θανασιμη) ενος εχθρου και να αντιδρασεις αναλογως ειτε με τον χαραχτηρα σου ειτε με το να πας διπλα σε αυτον που θα δεχτει την επιθεση πατωντας ενα κουμπι να διαλεξεις μια απο τις δικιες του skills , αυτο εχει αντιτιμο μιας μπαρας απο τις τρεις που εχεις για να ενεργοποιησεις chain skills εκτως των αλλων, ολη αυτη η αχρειαστη βαβουρα βεβαια σε ενα αλλο γνωστο jprg μεταφραζεται απλα health<25&#37; : use cure/health potion

          εχεις affinities με τους χαραχτηρες της ομαδας σου αλλα και με τους named npcs καθε περιοχης

          πολυ θετικη εντυπωση μου εχει κανει και το γεγονος οτι φαινονται οι αλλαγες στις πανοπλιες πανω στους χαραχτηρες και εχουνε ολιγον διαφορετικα skins σε καθε χαραχτηρα αναλογα με τον σωματοτυπο ακομα και σε ιδια πανοπλια!!

          guides για την ωρα δεν εχω βρει ουτε για δειγμα καποια quest ειναι αδυνατον να τα κανεις περα απο καθαρη τυχη με τα quest logs που εχουνε

          αυτα για την ωρα...im impressed with this jprg και αυτο λεει πολλα

          Comment


          • #50
            Τελικά πώς σου πάει στον emulator; Μου είχες πει ότι το ιαπωνικό πήγαινε σφαίρα. Υπάρχει κάποια διαφορά με το ευρωπαϊκό;

            Comment


            • #51
              ναι το σφαιρα μεταφραζεται στα 25-30 fps το ιδιο δηλαδη και εδω ειναι επισης κλειδωμενο σε αυτα τα fps οτι ρυθμισεις και αν βαλεις, μια χαρα το βρισκω ενταξει εχει καποια μικροκοληματα οταν γινοντια πολλα σε μια μαχη αλλα ειναι αραια και που, ας μας πει και ο φιλτατος spahar πως παει στον δικο του

              Comment


              • #52
                To δικό μου hardware είναι overclocked i3 @ 3.75GHz και overclocked 5850 @ Θεό, φαντάζομαι δε θα έχω προβλήματα. DKCR πάντως το παίζω με όλα τέρμα και (νομίζω) 4x AA με 60fps.

                Comment


                • #53
                  μια χαρα τοτε, ολα max θα το τρεχεις, στο emulation ετσι και αλλιως its all about cpu speed

                  αν βρεις τροπο να ξεκολλησεις τα fps παντως let us know

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Vaynard View Post
                    ναι το σφαιρα μεταφραζεται στα 25-30 fps το ιδιο δηλαδη και εδω ειναι επισης κλειδωμενο σε αυτα τα fps οτι ρυθμισεις και αν βαλεις, μια χαρα το βρισκω ενταξει εχει καποια μικροκοληματα οταν γινοντια πολλα σε μια μαχη αλλα ειναι αραια και που, ας μας πει και ο φιλτατος spahar πως παει στον δικο του
                    Τα ίδια και σε μένα. κολλημένο στα 25-26, πιο πάνω δε το έχω δει ποτέ να πάει η αλήθεια είναι.

                    Originally posted by Vaynard View Post
                    χαθηκε να βαλουνε quest trackers και βελακια στο χαρτη? λες και παιζεις mmorpg των 90s ειναι αφου θα πρεπει να κρατας και σημειωσεις μερικες φορες για το που να ψαξεις σε μερικα quests...παιζει να ειναι και το μονο αρνητικο που μπορω να του καταλογιζω so far

                    πολλα sidequests...ο συνολικος αριθμος διαβασα οτι ειναι 400-500 μονο και πρεπει αν εχω κανει γυρω στα 60 so far οι περιοχες για εξερευνηση ειναι τεραστιες....συναγωνιζονται ευκολα αντιστοιχες εκτασεις κοσμων απο mmorpgs
                    Με τα sidequests είναι λίγο περίεργη η κατάσταση. Προς το παρόν τα περισσότερα τα εκπληρώνεις κατά τύχη. Αυτό που σε συμφέρει να κάνεις είναι να γυρίσεις την πόλη μέρα-βράδυ μέχρι να μιλήσεις σε όλους και έτσι να δεχτείς όλα τα sidequests ή τουλάχιστον τα περισσότερα. Μετά κάνεiς μία καλή εξερεύνηση της γύρω περιοχής και καθώς σκοτώνεις τέρατα και μαζεύεις αντικείμενα πετάγονται παράθυρα ότι ολοκλήρωσες το τάδε quest. Αυτό το σκηνικό μειώνει λίγο την αξία των quests, αλλά από την άλλη με το βομβαρδισμό που γίνεται από αυτά από την πρώτη κιόλας ώρα του παιχνιδιού ίσως είναι καλύτερα, αλλιώς θα σου έπαιρνε πολλές περισσότερες ώρες για να τα ολοκληρώσεις.

                    Οι περιοχές είναι τεράστιες και πολύ καλές για εξερεύνηση.


                    Originally posted by Vaynard View Post
                    χωρις να μπω σε λεπτομεριες το συστημα μαχης ειναι λειτουργικο και απλο , η ΑΙ των υπολοιπων μελων που δεν ελεγχεις στη μαχη ειναι καλητερη απο αλλων αντιστοιχων συστηματων αλλα πληρη ελεγχο δεν εχεις...οχι πως εχει χρειαστει δηλαδη ουτε πεθανα απο κακη διαχερηση των skills της AI...ακομα (που στε ρε gambits!!!),

                    επικροτω την επιλογη να μην υπαρχουνε magic points η κατι αντιστοιχο παρα μονο cooldowns thats the way to go

                    τα αρχετυπα που αγαπαμε απο τα mmorpgs κανουνε επιτελους δυνατα την εμφανιση τους σε ενα jrpg, εχουμε tank, off tank dps, rogue κτλπ, god ωρες ωρες οταν παει το aggro στο dps ειμαι ετοιμος να γραψω heal, damn

                    με το xenoblade μπορεις να δεις την επομενη επιθεση (που θα ειναι θανασιμη) ενος εχθρου και να αντιδρασεις αναλογως ειτε με τον χαραχτηρα σου ειτε με το να πας διπλα σε αυτον που θα δεχτει την επιθεση πατωντας ενα κουμπι να διαλεξεις μια απο τις δικιες του skills , αυτο εχει αντιτιμο μιας μπαρας απο τις τρεις που εχεις για να ενεργοποιησεις chain skills εκτως των αλλων, ολη αυτη η αχρειαστη βαβουρα βεβαια σε ενα αλλο γνωστο jprg μεταφραζεται απλα health<25% : use cure/health potion

                    εχεις affinities με τους χαραχτηρες της ομαδας σου αλλα και με τους named npcs καθε περιοχης
                    Ακόμα και τώρα που έχω προχωρήσει λίγο πάντως πιστεύω ότι το συνολικό feeling της μάχης στο FFXII είναι καλύτερο. Μερικές φορές νιώθω ότι είμαι στη μέση ενός μπάχαλου, αυτό πρέπει να οφείλεται κυρίως στην κάμερα (της οποίας τις ρυθμίσεις μάλλον πρέπει να κοιτάξω λίγο). Επίσης ο ρυθμός της μάχης έχω την εντύπωση ότι είναι πιο γρήγορος από του ΧΙΙ, κάτι που μάλλον δεν βοηθάει στο να καταλαβαίνεις με ακρίβεια τι γίνεται. Βρίσκω τον εαυτό να εστιάζει κατά κύριο λόγο στον party leader και στα εικονίδια πάνω από το κάθε τέρας, δεν έχω γενικότερη εποπτεία του τι κάνει το υπόλοιπο party.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Tanno View Post
                      Δεν ξέρω ακόμα. Τώρα παίζω το Metal Gear Solid 4. Μόλις το τερματίσω και ζητήσω να πάρω πίσω το Wii pου δάνεισα σε κολλητό μου, θα το δω.
                      Το δοκιμασα και βγαζει μαυρες μπαρες και ειναι δυσκολο να διαβασεις το κειμενο γιατι εχει μικρα γραμματα μιας και η εικονα ειναι πιο μικρη αλλα αν βαλεις το wii σε widescreen απο το system settings η εικονα γεμιζει την οθονη, βελτιωνεται η κατασταση και το παιχνιδι δειχνει οκ.

                      Comment


                      • #56
                        ολα τα sidequests εδω οποιος θελει βοηθεια

                        クエストの仕様 基本的にはおつかいが多い。 ☆の数がクエストの発生条件になっているのは確実ぽい。 クエの内容が行けない場所(ストーリー進行上まだ行けない)を対象とした場合、☆が足りていても発生しない。...


                        δειτε τα με chrome που εχει αυτοματο μεταφραστη

                        ....ναι εχετε δικαιο ειναι πολλα

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Roronoa View Post
                          Το δοκιμασα και βγαζει μαυρες μπαρες και ειναι δυσκολο να διαβασεις το κειμενο γιατι εχει μικρα γραμματα μιας και η εικονα ειναι πιο μικρη αλλα αν βαλεις το wii σε widescreen απο το system settings η εικονα γεμιζει την οθονη, βελτιωνεται η κατασταση και το παιχνιδι δειχνει οκ.
                          Περίεργο που δείχνει μαύρες μπάρες και τέτοια. Σε πολλά παιχνίδια του Wii δεν δείχνει τις μπάρες κι έτσι. Θα ρίξω μία ματιά και στο δικό μου να δω μήπως παίζει τίποτα με τις ρυθμίσεις τηλεόρασης-παιχνιδιού.
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Προχώρησα λίγο (το πάω με αργούς ρυθμούς μιας και παίζω λίγη ώρα κάθε μέρα) και έφτασα στο σημείο που εισάγεται ο μηχανισμός του monado (που σου επιτρέπει να βλέπεις το μέλλον) στο σύστημα μάχης. Το βρήκα πάρα πολύ ωραίο, λειτουργικό και σωστό για να σου μεταδώσει τη δύναμη και τη μοναδικότητα του σπαθιού (γενικά κάτι τέτοια μου αρέσουν).

                            Η φάση λίγο με τα quests με έχει ξενερώσει λίγο, τα κάνω τα περισσότερα, αλλά ώρες ώρες με απογοητεύει τελείως ο τρόπος που δίνονται και το τι απαιτούν. Μιλάς τώρα με έναν NPC και σου δίνει 4 quests μαζί;

                            Άσχετο με το παιχνίδι, αλλά με το χειριστήριο του Χ360 τελικά έχω πρόβλημα με τον σταυρό όταν διαλέγω arts στη μάχη. Ώρες ώρες άλλο πατάω, άλλο κάνει. Αν μπορέσω να συνδέσω το χειριστήριο του PS3 θα βάλω εκείνο.

                            Comment


                            • #59
                              κατι δεν θα εχεις βαλει σωστα γιατι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τον σταυρο του xbox και τα skills

                              μην αγχωνεσαι με τα quests δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα κανε μονο οσα ειναι στο δρομο σου ισα ισα να μην εισαι underleveled για τα story bosses

                              εγω για να πω την αληθεια so far εχω κανει τα 160 κατι απο τα 170 που εχω βρει δυστηχως δεν γινεται με τρωνε να τα κανω ολα (gotta catch em all) επιπλεον η διαισθηση μου, μου λεει οτι βρισκομαι στου δρομου τα μισα story wise

                              συνεχιζω να μενω εκπληκτος με τις εκτασεις καθε περιοχης....OMG huge respect στη monolith, επισης πιανω τον εαυτο μου να χαλαει ωρες ολοκληρες για equipments micromanagent, crafts κτλ this game is a loot heaven!!!


                              που να ειχε και γραφικα σημερινης τεχνολογιας...

                              υστερογραφο: λατρευω το γεγονος οτι εκει που κανεις exploration αμεριμνα σε μια περιοχη με lvl 10-20 mobs βλεπεις και διπλα σου κατι lvl 70+ mobs και γινεσαι λουης

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Vaynard View Post
                                κατι δεν θα εχεις βαλει σωστα γιατι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τον σταυρο του xbox και τα skills
                                Το τσέκαρα και δεν πρέπει να έχω κάνει βλακεία. Απλά επειδή το d-pad του Χ360 δεν είναι όπως του PS3, αλλά έχει όλον εκείνον τον δίσκο, πολλές φορές παίρνει αριστερά-διαγώνια αντί για αριστερά κτλ.

                                Originally posted by Vaynard View Post
                                μην αγχωνεσαι με τα quests δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα κανε μονο οσα ειναι στο δρομο σου ισα ισα να μην εισαι underleveled για τα story bosses
                                Και εγώ έτσι κάνω, απλά με ξενερώνει λίγο ο τρόπος και η συχνότητα που δίνονται από τους NPC.

                                Έφτασα στο Bionis Leg και πήρα τα πρώτα quests με stop-watch, λογικά εσύ θα το έχεις περάσει αυτό το σημείο. Μου τα δίνει η κοπέλα που είναι έξω από το camp. Τα έκανες μπαμ ή είναι κομπλέ για λίγο πιο μετά;

                                Originally posted by Vaynard View Post
                                συνεχιζω να μενω εκπληκτος με τις εκτασεις καθε περιοχης....OMG huge respect στη monolith, επισης πιανω τον εαυτο μου να χαλαει ωρες ολοκληρες για equipments micromanagent, crafts κτλ this game is a loot heaven!!!


                                που να ειχε και γραφικα σημερινης τεχνολογιας...
                                Οι εκτάσεις είναι τεράστιες. Να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει που κρατήσανε χαμηλά τα γραφικά για να το επιτύχουν αυτό, η απουσία loading και οι μεγάλες εκτάσεις δίνουν άλλο feeling και καλύτερη ροή.

                                Προς το παρόν craft gems έχω κάνει πολύ λίγο.

                                Originally posted by Vaynard View Post
                                υστερογραφο: λατρευω το γεγονος οτι εκει που κανεις exploration αμεριμνα σε μια περιοχη με lvl 10-20 mobs βλεπεις και διπλα σου κατι lvl 70+ mobs και γινεσαι λουης
                                Έφαγα χτες μία ξενέρα. Κυνήγαγα κάτι αλογατάρια στο Bionis Leg για ένα quest και ξαφνικά βλέπω έναν θηριώδη κόκκινο τύπο να σκάει από πίσω. Πάλι καλά που σώζω συχνά. Μετά, κάθε φορά πριν ξεκινήσω μάχη έριχνα μια ματιά τριγύρω πρώτα.

                                Comment

                                Working...
                                X