Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenoblade Chronicles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Enpsty View Post
    Δεν φταίει το Wii αλλά οι devs. Το Xenolade έχει τα χειρότερα γραφικά που έχω παίξει στο Wii εξαιρώντας τα shovelware φυσικά. Δεν διαμαρτύρομαι που δεν είναι 1080p ή δεν έχει ρεαλιστικά textures, αλλά δεν περίμενα να μοιάζει και με PS2 game πρώτης γενιάς.

    Πάντως το παιχνίδι τα σπάει. 7 ώρες και ακόμα κάνω τα quests της πρώτης πόλης.
    Τόσο χάλια είναι στο Wii? Από περιέργεια θα το δοκιμάσω, αλλά η δήλωση περί 'PS2 game πρώτης γενιάς' μου ακούγεται κάπως υπερβολική. Πάντως το παιχνίδι έχει περιοχές τεράστιας έκτασης, η κάθε μία με μηδέν loading, κάτι που δεν θα υπήρχε αν προσπαθούσαν να πάρουν το βέλτιστο δυνατό από το hardware του Wii στα γραφικά.

    Σήμερα (μετά από 27 ώρες) ασχολήθηκα με gem crafting. Αρκετά καλό σύστημα, θα πάει το save-load σύννεφο μέχρι να φτιάξεις αυτό που θες στο max (mega heat state). Προς το παρόν θα το αφήσω γιατί ακόμα είμαι σε level-2 υλικά, μάλλον θα ασχοληθώ από level-4+, έτσι και αλλιώς και τώρα είμαι αρκετά δυνατός για το story.

    Comment


    • #77
      Originally posted by Spahar View Post
      Τόσο χάλια είναι στο Wii? Από περιέργεια θα το δοκιμάσω, αλλά η δήλωση περί 'PS2 game πρώτης γενιάς' μου ακούγεται κάπως υπερβολική. Πάντως το παιχνίδι έχει περιοχές τεράστιας έκτασης, η κάθε μία με μηδέν loading, κάτι που δεν θα υπήρχε αν προσπαθούσαν να πάρουν το βέλτιστο δυνατό από το hardware του Wii στα γραφικά.

      Σήμερα (μετά από 27 ώρες) ασχολήθηκα με gem crafting. Αρκετά καλό σύστημα, θα πάει το save-load σύννεφο μέχρι να φτιάξεις αυτό που θες στο max (mega heat state). Προς το παρόν θα το αφήσω γιατί ακόμα είμαι σε level-2 υλικά, μάλλον θα ασχοληθώ από level-4+, έτσι και αλλιώς και τώρα είμαι αρκετά δυνατός για το story.
      Ναι είναι πολύ άσχημο. Τουλάχιστον στην colony 9 που είμαι ακόμα φαίνεται πραγματικά για early ps2 game. Βέβαια να τονίσω ότι δεν παίζω σε CRT κάτι που σίγουρα θα βοηθούσε, αλλά δυσκολεύομαι να θυμηθώ άλλο ΑΑ τίτλο του Wii με τέτοιο γραφικό τομέα.

      Comment


      • #78
        Καλά ρε Vaynard πότε προλαβαίνεις και τα τερματίζεις όλα αυτά και τόσο γρήγορα;

        Comment


        • #79
          lol σιγα το κατορθωμα που εκανα,το xenoblade υπαρχει σε torrents τουλαχιστον 15 μερες

          Comment


          • #80
            Originally posted by Vaynard View Post
            lol σιγα το κατορθωμα που εκανα,το xenoblade υπαρχει σε torrents τουλαχιστον 15 μερες
            12 για την ακρίβεια, μία μία τις μετρούσα μέχρι να βγει (στις 17 βγήκε).

            Και πάλι όμως θηρίο, πολλές ώρες. Εγώ παίζω στο χαλαρό και μετράω 30 ώρες και να φανταστείς τώρα πήγα στο χωριό των Nopons.

            Comment


            • #81
              Το κατεβασα και εγω αλλα μαλλον πρεπει να παρω classic controller γιατι ειναι λιγο unplayable με wiimote+nunchuck.. Γενικα τα γραφικα χαλια ελπιζω να αξιζει σαν ιστορια και gameplay..

              Comment


              • #82
                Το τέλος του παιχνιδιού είναι πολύ χαζό πάντως...
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #83
                  65 ώρες και μόλις σήμερα πέρασα στον Mechonis.
                  Προφανώς και προσπαθώ να κάνω όλα τα quests εξού και η αργοπορία. Έχω ολοκληρώσει 210 quests περίπου και 2 levels απ'την colony 6. Και έχω πολύ ψωμί ακόμα μιας και σε καμία περιοχή δεν έχω 5 αστεράκια affinity.
                  Πάντως κάτω από 100 ώρες με ΟΛΑ τα quests δεν βγαίνει με την καμία.

                  Comment


                  • #84
                    Εννοείται, μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια που έχει βγει ποτέ. Ακόμη και το βασικό quest είναι πολύ μεγάλο σε διάρκεια. Εγώ είχα κάνει σχετικά λίγα quests αλλά δεν είμαι σίγουρος πόση ώρα μου πήρε επειδή είχα αφήσει πολλές φορές το Wii ανοιχτό για ώρες.
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • #85
                      Έπαιξα και γω 1 ώρα το game σε emulator.Το παιχνίδι σπέρνει αν εξαιρέσεις βεβαίως τον τεχνικό τομέα που μοιάζει με dreamcast game και τον χειρισμό του χαρακτήρα που κινείται θαρρείς και πετάει στο έδαφος!Μήπως φταίει το emulator?
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by paixtis
                        Έπαιξα και γω 1 ώρα το game σε emulator.Το παιχνίδι σπέρνει αν εξαιρέσεις βεβαίως τον τεχνικό τομέα που μοιάζει με dreamcast game και τον χειρισμό του χαρακτήρα που κινείται θαρρείς και πετάει στο έδαφος!Μήπως φταίει το emulator?
                        Τα γραφικά προκαλούν όντως πολύ άσχημη εντύπωση αρχικά, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι το art direction είναι τόσο όμορφο που αναιρεί τα όποια μειονεκτήματα. Η colony 9 είναι η πιο αδιάφορη area του παιχνιδιού. Όσο προχωράς τόσο ποιο όμορφο γίνεται με κάποιες περιοχές να είναι απλώς πανέμορφες με πολλές λεπτομέρεις.
                        Τα textures είναι πολύ άσχημα αλλά έχει αχανές draw distance, τεράστιες εκτάσεις και μηδενικό loading.
                        Ο χειρισμός μια χαρά μου φάνηκε. Η κάμερα μόνο (στο Wii) θέλει λίγο συνήθεια.

                        Comment


                        • #87
                          EΠίσης τα βρετανικά voice overs είναι αρκούντος εμετικά για να τα γυρίσει κάποιος σε ιαπωνικά.
                          sigpic

                          Comment


                          • #88
                            Και ναι τέλος το Ξενομπλάντε Κρονίκλες.

                            115 ώρες με μάλλον όλα τα quest completed, (αν και δεν μπορώ να ξέρω αν μου ξέφυγε κανένα μιας και οδηγό στα αγγλικά δεν βρίσκω). Μόνο 7 μου μείνανε τα 5 έχουν να κάνουν με τα monado replicas και το 1 θέλει και lvl 95 και άνω.

                            Το παιχνίδι τα έσπασε, πραγματικά. Μου άρεσε και το twist στο τέλος αν και το σενάριο δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό και ώρες-ώρες έμοιαζε να γράφεται στην πορεία.
                            Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι απ΄την στιγμή που
                             
                            καταστρέφεται ο mechonis
                            δεν μπορείς να τον επισκεφθείς και να ολοκληρώσεις τα quests ή να μαζέψεις collectibles που χρειαζεσαι για την colony 6. Μου φαίνεται λίγο χαζό, ιδιαίτερα απ'την στιγμή που δεν μπορείς να μαντέψεις ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Περίμενα ότι το save μετά την τερμάτα θα σε έβγαζε πριν τον τελικό αρχηγό για να ολοκληρώσεις ότι σου είχε ξεμείνει. Το περίεργο είναι ότι
                             
                            το galahad fortress μπορούσες να το επισκεφθείς ακόμα και μετά την καταστροφή του.


                            Τέσπα. Μου έχουν μείνει μερικά μυστικά (ιδιαίτερα αυτές οι sealed πύλες που είναι διασκορπισμένες). Αν έχει πετύχει το μάτι σας κανά οδηγό feel free to post it.

                            Comment


                            • #89
                              Ωραίος ενπστυ.

                              Το έχω και εγώ το παιχνίδι αλλά δεν ξέρω πότε θα το πιάσω.Σίγουρα θα το παίξω τους επόμενους μήνες πάντως.Από το λίγο που το έβαλα πάντως μου φάνηκε καταπληκτικό,τέτοιο κόσμο πρέπει να έχουν τα jrpgs από δω και στο εξής.

                              2 ερωτήσεις μόνο.Το σενάριο είναι τουλάχιστον αξιοπρεπες;
                              Η δυσκολία τι λέει;
                              Υπάρχουν missables πέραν από τα quests που έχουν χρονικό περιορισμό;

                              115 ώρες για σχεδόν 100% ολοκλήρωση είναι μια χαρά πάντως.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • #90
                                μονο καποια timed quests ειναι missable, και λιγα σημεια of no return αλλα υπαρχει προειδοποιηση πρωτα

                                το story ειναι αξιοπρεπεστατο και σε κραταει μεχρι το τελος αλλα ενταξει ειπαμε δεν ειναι στα επιπεδα των υπολοιπων xeno, απλα μη περιμενεις ουτε στο ελαχιστο το υφος τις βαθυστοχαστες ερμηνιες τις κοινωνικες,θρησκευτικες και μυθολογικες προεκτασεις των προηγουμενων xeno

                                enpsty επ ευκαιρια welcome to the club!!

                                Comment

                                Working...
                                X