Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Grimmtak View Post
    Ανακοινώθηκε λοιπών τι θα περιέχει η Anniversary Edition toy 3D. Εκτός από το παιχνίδι θα περιέχει το 358/2 Days και το RE: Coded. Επίσης θα περιέχει ένα προστατευτικό κάλυμμα και ένα σετ από Postcards.
    Θα το παρω και ας μην παρω 3DS ακομη

    Τελικα αφιερωσα λιγο χρονο στο timeless river, εκει με τα πορταλς για level up, ηταν πολυ καλο σημειο πας απο την μια πορτα στην αλλη, και τωρα ειναι πανευκολο, οπως πρεπει να ειναι δηλαδη.

    Το pot centipede με ειχε δυσκολεψει και εμενα γιατι....δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε aero μεχρι τοτε, και επρεπε να το δω σε walkthrough. Γενικα ημουν σε χαμηλα levels, οποτε εχασα τουλαχιστον μια φορα στα περισσοτερα bosses, αλλα τιποτα δεν μου εσπασε το κεφαλι, μεχρι και στον Ρικου το ευχαριστηθηκα.

    Comment


    • #62
      Ναι που να πάρει! Και τα πήρα πρόσφατα το days και το coded με βλέπω να παίρνω καμιά τέτοια έκδοση και να τα πουλάω...

      Kingdom Hearts Marathon Report:
       
      Αντί να κάτσω να ξεκινήσω τα side quest είπα να τελειώσω το game στο lvl 62 για μεγαλύτερο challenge. Ο ποιο τελείως κόσμος το End of the World για μένα λοιπών, ως προς περιβάλλων αλλά και background music. Καλή φάση τα portals στους άλλους κόσμους και δίνανε επίσης ωραία accesories. Στο worlds terminal έκατσα με μεγάλη αφοσίωση και διάβασα τι έλεγε. Το πρώτο boss ήταν κάπως περίεργο γιατί συχνά με άφηνε σε critical state και να πιστεύω ότι έχω πεθάνει απλά δεν το ξέρω αλλά για κάποιο λόγο το νίκησα χωρίς retry. Στον Ansem τώρα δυσκολία συνάντησα στην τελευταία μάχη μαζί του. Το σπαστικό στην πρώτη ήταν το τερατίνι του που κάθε λίγο και λιγάκι έκανε freeze. Στο δεύτερο και τελευτέο μέρος τώρα δυσκολεύτικα αρκετά γιατί μου έκοβε μεγάλα κομμάτια από την ζωή όταν με ακούμπαγε και δεν είχα στην αρχή τον Donald να μου κάνει Cure, οπότε έπρεπε να ήμουν διπλά προσεκτικός. Αλλά και με τον Donald στο party μας πετσόκοβε και δεν ξέραμε που να κρυφτούμε ώρες ώρες. Πραγματικά το endind ήταν το κάτι άλλο. Μπορεί να στεναχωριέμαι κάθε φορά που τελειώνει ένα Kingdom Hearts (φταίει και το Credits theme που έκατσα και το άκουσα όλο) αλλά το ευχαριστήθηκα. Έχω ακόμα να τελειώσω κάποια πράγματα στο Olympus Colloseum και να μαζέψω κάποια τελευταίa αντικείμενα και να ξανατελειώσω το παιχνίδι για να δω το Secret Ending. Τα secret bosses τα νίκησα όλα αλλά γι αυτά θα γράψω στο επόμενο report.

      Battle Records από το πρώτο τελείωμα:
      Expert συσκολία
      Heartless Defeated: 5408
      Times Defeated: 12
      Attacks Deflected: 1354
      Times hit by an Enemy: 2107
      Total Item Usage: 34
      Party Member Knockouts: 84
      Curative Spells cast on friend: 73

      και κάτι extra:
      Sephiroth beaten: 75 level

      Comment


      • #63
        Ωραία ποστ grimmtak.Τα διάβασα με όρεξη μπορώ να πω,σε ψήνουν να ρίξεις replay στο kingdom hearts.;)

        Καλά μην στενοχωριέσαι και πολύ που πήρες τα παιχνίδια,εξάλλου είναι λίγο χλωμό να έρθει στην δύση η ειδική αυτή έκδοση έτσι δεν είναι;Εκτός αν έχω χάσει εγώ κάτι.

        Εγώ από την άλλη δεν έχω τελειώσει το recoded.Το έχω προχωρήσει λίγο.Μόλις βρω όρεξη θα το πιάσω και αυτό.Επίσης έχω βάλει σκοπό να τελειώσω το bbs final mix (είμαι περίπου στην μέση του παιχνιδιού)γιατί θέλω να δω τα επιπλέον bosses.To ξέρεις ότι κυκλοφορεί αγγλικό patch έτσι;


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #64
          Βασικά είχα βάλει το κανονικό BBS στο memory stick κάποτε γιατί δεν μπορούσα να περιμένω για Final Mix δεν έχω ψαχτεί καθόλου. Για να σου πω την αλήθεια re:coded δεν έχω παίξει καθόλου, το έχω στην βιβλιοθήκη και κάθεται.

          Ξεκίνησα Chain of Memories τώρα στο Advance θα συνεχίσω να γράφω report και σε αυτό αλλά δεν θα είναι τόσο μεγάλο όσο του KH1 για ευνόητους λόγους.

          Και όπως είχα τάξει ορίστε και το τελευταίο report του πρώτου kingdom Hearts:

           
          Ξεκίνησα όπως είναι φυσικό φαρμάροντας για Ultima. Μόνο για τα frost gems μου πήρε λίγη ώρα και όταν τελικά έπαιρνα το τελευταίο μου έριξαν άλλα 3 μαζεμένα ξέρω γω . Μετά με έπιασε το βίτσιο μου για full weapon inventory και πήγα να πάρω μια defender shield για τον Goofy (Ευτυχώς ραβδί από τους μάγους είχα πετύχει ένα). Τρώγοντας καμιά ώρα++ έτσι λοιπών πήρα μία την έβαλα στον Goofy και πήγα για hades cup (γύρο στα 70). Εκεί έφυγε τρελό Overkill απλά λίγο στα boss πρόσεχα αλλά και εκεί τίποτα το ιδιαίτερο. Μεγάλη απογοήτευση ο Rock Titan καλύτερα να ήταν ο Άδης τελευταία μάχη παρά αυτός. Μετά το σόλαρα, χάρηκα να χρησιμοποιώ Thundaga πραγματικά και δεν συνάντησα κάποια δυσκολία όπως και με το Time Limit που το έβγαλα με 5 λεπτά να περισσεύουν. Στα σοβαρά τώρα, επόμενος στόχος ο Kurt Zisa. 2 retries χάρης την spinning attack και την σπατάλη των potions από το party , την τρίτη φορά έφαγε ένα άγριο ντου και πήγε σπιτάκι του. Ο Phantom απλά ήταν απλά χρονοβόρο boss και ήθελε προσοχή, την οποία παρέλειψα σε μια στιγμή και μου κόστισε ένα retry. O Ice Titan ήταν κι αυτός ένα χρονοβόρο boss που απλά έπρεπε να αποφεύγεις τις κινήσεις του και να κάνεις guard τα projectiles του. Και τέλος λοιπών ο Sephiroth!!! Πόσο ξύλο έφαγα μέχρι να τον κουμαντάρω άραγε; Τέσπα κατάφερα και έβγαλα στρατηγική και τον ξεπάστρευα μέχρι να πάω 100lvl. Έριχνα arkanum όποτε έβλεπα ευκαιρία ή όταν με έβαζε μέσα στις φλόγες, heal πριν πέσω σε critical mode, guard στο Octoslash, και τον σταυρό μου μη με πετύχει η κίνηση που με αφήνει με 1hp και 0mp αν και ίσως προλάβω να χρησιμοποιήσω κάνα elixir. Μέτα πήγα και ξαναέδειρα τον Ansem στα 100lvl , είδα secret ending και μπορώ πω ότι το παιχνίδι είναι 100% τελειωμένο στο Expert .

          Final Battle Recors:
          Heartless Defeated: 7488
          Times Deafeated: 14
          Attacks Deflected: 1748
          Times Hit By An Enemy: 4100
          Total Item Usage: 51
          Party Member Knockouts: 88
          Curative Spells cast on a friend: 69

          Και εδώ λοιπών τελειώνει το report μου για το πρώτο Kingdom Hearts. Next up: KH: Chain of Memories (GBA)


          Θα το είχα γράψει νωρίτερα αλλά δεν προλάβαινα λόγο εξεταστικής.

          Comment


          • #65
            Λοιπόν μετά από αυτά που διάβασα μου ήρθε και μένα όρεξη για kingdom hearts marathon.Έχω κατεβάσει ήδη kingdom hearts 2 και re:chain of memories για να τα παίξω σε emul στο pc.Κατεβάζω final mix bbs τώρα και θα κάνω το ίδιο και με τα english recoded και kingdom hearts 1.To days βαριέμαι να το ξαναπαίξω καθώς το είχα τερματίσει σχεδόν 100% απ' ότι θυμάμαι.Θα αγοράσω και ένα μοχλό ps2 για να παίζω άνετα τα rechain,kh1 και 2 στο pc μου.Θα ξεκινήσω το marathon μετά τις 14 που τελειώνω την εξεταστική μου.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #66
              Άντε με το καλό ρε paixti, εγώ μόλις τελείωσα με το Chain of Memories (Sora) και προχωράω με το Reverse/Rebirth Mode του.

              Ορίστε το official timeline τις σειράς από το Kingdom Hearts portal σε αγγλική μετάφραση (Το βάζω σε spoiler γιατί περιέχει αρκετά spoilers και είναι αρκετά μεγάλη εικόνα).
               


              Report:
               
              Σαν παιχνίδι του GBA μου φάνηκε πολύ καλό εμφανισιακά αλλά υπήρχαν κάποια προβληματάκια. Ένα ήταν το ότι ήταν πολύ επαναλαμβανόμενο: ανοίγω πόρτα, τους δέρνω όλους και ξανά πάλι το ίδιο. Από την άλλη μου φάνηκε αρκετά εύκολο, ενώ το card mechanics μου άρεσε πάρα πολύ η δυσκολία του παιχνιδιού ήταν μηδαμινή. Στο τελευταίο floor βέβαια κάτι γινόταν, εκεί βασικά έκανα και τα 2 μου retry ένα στον Axel και ένα στην πρώτη μάχη με τον Marluxia, με τον δεύτερο έφτιαξα ένα καινούργιο Deck το οποίο περιείχε κλειδιά από 7 έως 9 και μερικά με 0 όσα cure μπορούσα και την κάρτα του Vexen (Auto-Life) και δεν ξανασυνάντησα δυσκολία.Από Leveling το μόνο που έκανα ήταν να σκοτώνω όλους τους εχθρούς πριν προχωρήσω στο επόμενο room και στο final boss ήμουν 73 (Το παράκανα με λίγα λόγια). Μόλις τελειώσω με το Reverse/Rebirth Mode θα κάτσω να βρω ότι κάρτα δεν έχω βρει, τις enemy cards στη ουσία, για να βγάλω 100% το Journal.

              Comment


              • #67
                To Reverse/rebirth mode μου πήρε το μισό χρόνο από το κανονικό παιχνίδι.
                Carpe diem

                Comment


                • #68
                  Kαι μένα καθώς ο riku σπέρνει με τις δυνάμεις του αλλά πλέον είσαι και υποψιασμένος.Btw απ΄όσο έχω παίξει το re:chain of memories(με πληκτρολόγιο και δεν παλεύεται) οι κόσμοι είναι πιο πιστικοί σε σχέση με τα επαναλαμβανόμενα δωμάτια του κανονικού τίτλου απ'όσο θυμάμαι.Μοιάζει με τους κανονικούς κόσμους που ξέρουμε.Βέβαια υπάρχουν οι περιορισμοί με αόρατους τοίχους και τις κλασσικές πόρτες που θέλουν cards για να περάσεις αλλά δεν βαριέσαι.Τα γραφικά είναι αρκετά καλά και προσεγγίζουν ως ένα βαθμό τα του kingdom hearts 1.Οι διάλογοι χωρίς λόγια εξακολουθούν να υπάρχουν(με τα κλασσικά συνεφάκια) αλλά τους ήρωες τους δείχνει real time να ανοιγοκλείνουν τα στόματα.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #69
                    Και επειδή Kingdom Hearts χωρίς dearly beloved δεν γίνεται ορίστε το καινούργιο

                    Comment


                    • #70
                      δε μαρέσει-ΓΑΜΑΕΙ

                      τελειωσα το 2 btw πανευκολο boss μολις καταλαβα τι πρεπει να κανω οσο ειμαι ο ρικου σταματησα να χανω εκει

                      Comment


                      • #71
                        Ωραίος grimtak,άψογα τα dearly beloved και cover.;)Το replay πήρε φωτιά.

                        Θα μπω youtube μπας και έχει κανένα άλλο κομμάτι από το soundtrack.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • #72
                          Τελείωσα και το Reverse/Rebirth και έκατσα και μάζεψα όλες τις κάρτες με τον Sora. Λέω να μην πιάσω αμέσως το days, θα κάτσω να παίξω κάτι άλλο και θα συνεχίσω με το Marathon.

                          Reverse/Rebirth Report:
                           
                          Ακόμα ποιο εύκολο από το κανονικό. Ωραίο το ότι ο Riku έχει έτοιμα decks αλλά όχι πάντα γιατί σε κάποια σημεία περίμενα σαν τον χαζό να τελειώσουν τα heartless τις επιθέσεις τους για να μην χρησιμοποιήσω sleights. Στο bosses φάνηκε πόσο ποιο εύκολο ήταν το mode καθώς φεύγανε στον μισό χρόνο ιδιαίτερα αν μπορούσα να κάνω Dark Aura. Παρολ' αυτά η τελική μάχη με τον Ansem κατά την γνώμη μου ήταν η ποιο ωραία του παιχνιδιού, η΄ταν λες και έπαιζα versus με κάποιον άλλο. Σαν ιστορία δεν μπορώ να πω κάτι, πιστεύω ότι πολλά πράγματα ήταν περιττά. Μετά έκατσα και βρήκα όλες τις enemy cards με τον Sora, μου πήρε μερικές ώρες αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Άντε με το καλό να ηρεμήσω λίγο από αυτά και να ξεκινήσω το Days.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Grimmtak View Post
                            Τελείωσα και το Reverse/Rebirth και έκατσα και μάζεψα όλες τις κάρτες με τον Sora. Λέω να μην πιάσω αμέσως το days, θα κάτσω να παίξω κάτι άλλο και θα συνεχίσω με το Marathon.

                            Reverse/Rebirth Report:
                             
                            Ακόμα ποιο εύκολο από το κανονικό. Ωραίο το ότι ο Riku έχει έτοιμα decks αλλά όχι πάντα γιατί σε κάποια σημεία περίμενα σαν τον χαζό να τελειώσουν τα heartless τις επιθέσεις τους για να μην χρησιμοποιήσω sleights. Στο bosses φάνηκε πόσο ποιο εύκολο ήταν το mode καθώς φεύγανε στον μισό χρόνο ιδιαίτερα αν μπορούσα να κάνω Dark Aura. Παρολ' αυτά η τελική μάχη με τον Ansem κατά την γνώμη μου ήταν η ποιο ωραία του παιχνιδιού, η΄ταν λες και έπαιζα versus με κάποιον άλλο. Σαν ιστορία δεν μπορώ να πω κάτι, πιστεύω ότι πολλά πράγματα ήταν περιττά. Μετά έκατσα και βρήκα όλες τις enemy cards με τον Sora, μου πήρε μερικές ώρες αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Άντε με το καλό να ηρεμήσω λίγο από αυτά και να ξεκινήσω το Days.
                            Aντε να πεις την γνωμη σου περι days εμενα καθως ηταν και το πρωτο μου kh ειναι το αγαπημενο μου!
                            Haters gonna hate!

                            Comment


                            • #74
                              Πριν λίγες μέρες τελείωσα το days και είπα να γράψω μερικά λογάκια γι αυτό πριν ξεκινήσω το 2.
                               

                              Καταρχάς στην αρχή είχα πρόβλημα με τον χειρισμό, μπορεί να έφταιγε το ότι έπαιξα σε DSi XL. Τέλος πάντως με τα χίλια ζόρια κατάφερα να το συνηθίσω, αν και στην τελική έκανε κάλο το δάχτυλο μου χάρις το D-pad... Πέρα από χειρισμό τώρα σαν σκηνικό με τα mission μου άρεσε παρόλο που είχε αρκετές επαναλήψεις, μου άρεσαν τα bosses, οι κόσμοι που ήταν σχεδόν ίδιοι με τα άλλα kingdom hearts games αλλά με κούρασε το ότι αντί να υπάρχουν πολλά διαφορετικά heartless υπάρχουν τα ίδια με διαφορετικό χρώμα. Από μουσική εντάξει, all time classic και ιδιαίτερα το theme που έπαιζε πίσω από την μάχη με την Xion ήταν καταπληκτικό. Σαν story τώρα τι να πω,το θεωρώ καθαρά filler αν και είχε κάνα δυο καλές σκηνές όπως ο τελευταίος διάλογος της Xion με τον Axel αλλά σαν πλειοψηφία ήμουν στο τσακ κάθε φορά που τους έβλεπα να τρώνε παγωτά να κάνω skip. Πάντως ρε παιδιά σοβαρά τώρα: " Who will I have ice cream with ?" εκεί έβαλα τα γέλια καλύτερη ατάκα αποχωρισμού ever !! Μετά είπα να μην το αφήσω έτσι και έπιασα mission mode και challenges. Το mission mode μου πήρε μια μερούλα να το βγάλω όλο + τα extra για το τελευταίο freebie, με riku πάντα. Τα challenges ήταν άλλη ιστορία αλλά μόλις κατάφερα τα challenge της Xion και το mission με τα 6 giant heartless όλα ήταν ποιο ομαλά. Με λίγα λόγια θεωρό ότι είναι το κατώτερο KH που έχω παίξει.

                              Comment


                              • #75
                                Τέλος το bbs final mix στο proud mode σε 45 ώρες συνολικά βγάζοντας και το secret chapter.Πραγματικά μου άρεσε πολύ το secret chapter.Αρκετά δύσκολο για τα ;evel που ήμουν και είχε πολλές και ωραίες εκπλήξεις.Δεν έχω παίξει επιπλέον secret bosses ακόμη.Θα το κάνω κάποια στιγμή σίγουρα.Σειρά έχουν τώρα τα recoded,rechain of memories και τα υπόλοιπα εκτός του days που δεν θέλω να μπω στον κόπο να το ξαναπαίξω..
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X