Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76


    Θα θελα να ακουσω κανα σχολιο για το παραπανω link που κυκλοφορει πολυ σε ξενα fora οταν γινεται κουβεντα για KH (πιο πολυ meme εχει γινει βεβαια). Προφανως δεν ειναι και η πιο σοβαρη αναλυση, αλλα οπως και να χει για καποιο λογο δε θελω να δω τι ακριβως λεει αυτο το document μεχρι να ερθει η ωρα να συνεχισω με τη σειρα.

    Περναω και σε κατι πιο σοβαρο βεβαια, οριστε νεες πληροφοριες για το KH του 3DS:


    Τελος το Famitsu εβαλε 38/40 (10/9/10/9).

    Comment


    • #77
      KH 10th Anniversary video:

      Comment


      • #78
        Θα θελα να ακουσω κανα σχολιο για το παραπανω link που κυκλοφορει πολυ σε ξενα fora οταν γινεται κουβεντα για KH (πιο πολυ meme εχει γινει βεβαια). Προφανως δεν ειναι και η πιο σοβαρη αναλυση, αλλα οπως και να χει για καποιο λογο δε θελω να δω τι ακριβως λεει αυτο το document μεχρι να ερθει η ωρα να συνεχισω με τη σειρα.
        Einai to story twn kingdom hearts sto poly grhgoro.
        Swsta ta leei pantws den kanei lathi.
        Den einai asteia h analysh, aplws xrhsimopoiei "this guy" kai "these guys" anti gia onomata.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #79
          Συμφωνώ με ground.Σε πείραξε κάτι σε αυτή την ανάλυση Xeno?Σου φαίνεται κάτι αστείο??Περίεργο??
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #80
            Εγώ θα πω για μια ακόμα φορά πως τα βασικά παιχνίδια της σειράς (kingdom hearts,kingdom hearts 2,kingdom hearts bbs) είναι ΑΑΑ παραγωγές με πολύ καλό σενάριο και υπερβολικά διασκεδαστικό gameplay και πως απόψεις όπως στο λινκ που παρέθεσες xeno δεν πρέπει να αποθαρρύνουν κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την σειρά.Οκ σαφώς και το παρατράβηξαν με τα days και recoded και σίγουρα πρέπει να τελειώνουν με την ιστορία αλλά η σειρά ακόμα μας δίνει εξαιρετικά παιχνίδια.

            Προσωπικά πάντως θέλω να δούμε το 3ds,μετά να βγει ένα επικό και μεγαλοπρεπές 3 και η σειρά να κλείσει εκεί.


            Τέλος πάντων.Τώρα διαβάζω εντυπώσεις ατόμων για το 3ds (κυκλοφόρησε στην ιαπωνία)και λένε πάρα πολύ καλά λόγια.Μόλις διαβάσω λίγα πράγματα για να έχω μια εικόνα θα ξαναφράψω εδώ.

            Πάρτε και μια εικόνα από neogaf.



            Προσωπικά το λιγουρεύομαι καθώς θέλω ένα 3ds αλλά σιγά να μην έρθει εδώ.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #81
              Τελείωσα το 358/2 Days στο Proud μετά από 34 ώρες και 4 λεπτά.Level 53.Γενικά μου φάνηκε ζόρικο,με εξαίρεση τα 3 τελικά bosses που μου φάνηκαν πως είχαν μπει απλά και μόνο για την ιστορία.Πρόκληση μηδέν.
              Εντυπώσεις:ανάμεικτες.
              Και εξηγούμαι.
              Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία καθώς και το δέσιμο με τα προηγούμενα.Στην αρχή βέβαια ήμουν κάπως χαμένος,αλλά όσο προχώραγε τόσο καλύτερη γινόταν.Το σύστημα με τα panels αν και κάπως εκνευριστικό,ήταν μια ευχάριστη προσθήκη που με την κατάλληλη υλοποίηση θα μπορούσε να προσθέσει πολλούς πόνους ακόμα στη στρατηγική.Γραφικά,ήχος κλπ εννοείται άψογα καθώς και το art direction.Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ ο σχεδιασμός κάποιων bosses αλλά και κάποιων mid bosses,βλέπε πχ Invisible που οι μάχες είχαν κάτι από την αίγλη των τίτλων Devil May Cry.

              Δε μου άρεσε που είχε ένα σωρό ηλίθιες αποστολές οι οποίες πραγματικά δεν προσφέραν το κάτι παραπάνω,απλά σε εκνεύριζαν.Ένα άλλο αρνητικό.Ανελέητο spawning εχθρών καθώς και τεράστιες μπάρες υγείας χωρίς ουσιαστικό λόγο.Εντάξει το super duper boss να έχει 5 μπάρες ζωής.Το απλό Mob όμως γιατί;Ένα ακόμα εκνευριστικό πράγμα ήταν η η επανάληψη κάποιων εχθρών ξανά και ξανά σε απλά δυνατότερη μορφή.Οκ,γινόταν και στα άλλα,αλλά σε εκείνα δε με ενόχλησε.Οπότε επανερχόαμστε στο θέμα της υλοποίησης κι εδώ.Το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ όλων όμως,ήταν οι εναέριες πίστες και τα εναέρια αφεντικά.Στο ΚΗ1 δεν είχα πρόβλημα,μου άρεσε μάλιστα,εδώ όμως,το τι μπινελίκια έριξα δε λέγεται.

              Είχα αποφασίσει ότι θα ρίξω τρελό bashing στον τίτλο,όμως τελικά σώθηκε η κατάσταση.Κάτι η ιστορία που σε κρατάει,κάτι τα ωραία boss encounters (αν και σε σημείο πολλά),πέρναγε ευχάριστα η ώρα.Αν δεν είχε και τόσο respawning και αν δεν είχαν και τόση ζωή θα το είχα τελειώσει πολύ νωρίτερα.

              Δεν ασχολήθηκα με τα διάφορα bonus,αλλά γενικά πολύ καλός τίτλος για τη βιβλιοθήκη του DS (8/10),μέτριος προς καλός τίτλος αναλογικά με την υπόλοιπη σειρά (6/10).

              Αυτά.Με την πρώτη ευκαιρία πιάνω Birth By Sleep.
              Carpe diem

              Comment


              • #82
                Μετά το πολύ καλό post του Altair για το Days στο οποίο δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι αποφάσισα να γράψω κι εγώ κάτι για το Kingdom Hearts 2 που ξεκοκάλισα πρόσφατα.

                Σαφέστατα τα γραφικά του είναι αρκετά καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι, και ιδιαίτερα στις εκφράσεις τον χαρακτήρων που προσπαθούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να ανοιγοκλείνουν το στόμα. Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων καλύτερος από ποτέ (εξαιρούντε οι Disney χαρακτήρες που δεν υπέστησαν κάποια σημαντική αλλαγή)
                όπως ο Sora που είναι και καλά ποιο μεγάλος υπέστει τις αλλαγές που χρειαζόταν. Η Kairi πάλι μου φάνηκε ότι ήταν υπερβολικα διαφορετική .

                Στο Gameplay τώρα: λάτρεψα πραγματικά τα Reaction Commands αν και στην ουσία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο απλά eye candy που έβγαινε κάθε λίγο και λιγάκι πατώντας τρίγωνο. Στο να αλλάζω commands με τα βελάκια δεν μου φάνηκε πρόβλημα, ίσως να φταίει και το bbs αλλά από την άλλη βόλευε και το L2 + Right Analog Stick. Αρκετά γρηγορότερο πάντως gameplay αν και μου έλειψαν κάποια πράγματα όπως το dodge roll και το κανονικό fire (παραήταν μούφα το συγκεκριμένο). Τα limits και τα forms ήταν ωραία extra δυνάμεις αλλά αυτή η anti-form ερχόταν πάντα εκεί που δεν έπρεπε.

                Σαν ιστορία δεν χρειάζεται να αναφέρω κάτι απλά το ότι είναι επικότατη και δεν χρειάζεται άλλη διευκρίνηση .

                Και κάτι τελευταίο πριν μιλήσω για συγκεκριμένα πράγματα μέσα στο παιχνίδι: η δυσκολία του ήταν για κλάματα. Στο proud πάντα είπα θα παίξω απευθείας την ιστορία χωρίς side quests και χωρίς grinding για όσο χρειαστεί. Το αποτέλεσμα ήταν να τελειώσω το παιχνίδι στα 50 level. Δεν λέω έχασα κάποιες φορές στον Xaldin στον Xigbar και όταν είχες για δευτερόλεπτα τον Riku στο τέλος αλλά όχι σε επίπεδο να πω πάω για grinding γιατί δεν τους έχω με την καμία. Συγκεκριμένα στον Xigbar μου έβγαλε 3 φορές στην σειρά anti-form.

                Για να τελειώσω το Jiminy's Journal έπρεπε να κάνω τα missions, κάτι το οποίο ήταν κάτι το συνταρακτικό εκτός από δύο σημεία: το Hade's Cup και τον Sephiroth. Το πρώτο εντάξει, κουτσά στραβά βγήκε, αλλά ο Sephiroth... Παίζει να έκανα και 20 retries αλλά στην τελική θριάμβευσα στα 70 level. Τα mini games ήταν αρκετά ευχάριστα αν και χρειάστηκε να ψαχτώ λίγο στο google για το Mini game με το μαγικό χαλί μιας και δεν έκανε spawn ένας εχθρός.

                Τέλος μου άρεσαν πάρα πολύ τα gummi ship missions και ακόμα ποιο πολύ μου άρεσε η μουσική σε αυτά. Δυστυχώς δεν έκατσα σοβαρά να φτιάξω ship και πήρα κάποια από το internet. Το να βγάλεις τα missions 100% είχε την δυσκολία του μιας και υπήρχαν στιγμές που έπρεπε να ξαναπαίξω την ίδια πίστα ξανά και ξανά.

                Για μένα το Kingdom Hearts 2 πάει στην τρίτη θέση ως καλύτερού παιχνιδιού της σειράς μιας και για κάποιον λόγο ευχαριστήθηκα περισσότερο το 1 και το Birth by Sleep φτάνει πολύ ψιλά για PSP Game.

                Προσεχώς: Kingdom Hearts: RE:Coded

                Comment


                • #83
                  Ωραίοι μάγκες.Πολύ ωραία posts.

                  ΑλταΗρ δεν σου απαντάω για το days,το έκανα στο chat.

                  Λοιπόν παραθέτω εδώ κάποιες πρώτες απόψεις ατόμων που τελείωσαν το 3ds.Όπως έγραψα και πριν λένε πολύ καλά λόγια.Αντιγράφω εδώ ποστ που απαντάει σε κάθε ερώτηση που θα μπορούσε να έχει κανείς.Σημειώνω ότι διάβασα διάφορες απόψεις και πως συμφωνούν πάνω κάτω με το ποστ που παραθέτω παρακάτω.

                  - does it live up to expectations?
                  Yes. It's exactly what it was advertised to be and a little more.

                  - is it as good as KH1, 2, BBS? or is it better than these? or is it just plain awful?
                  KHFM will always be my all time fave, so it's either 2nd or 3rd for me (tied with KH2FM)

                  - hows the story compared to others?
                  Similar to KH1's, a lot of pure, relevant plot development.

                  - hows the gameplay compared to others?
                  I'd say it's a mix of the good elements from Re:Coded and BBS with improved movement (freeflow) and emphasis on platforming and exploration.

                  - hows the worlds in this game compared to others?
                  Huge. They're all equal or bigger than Pride Lands but they're not empty space.

                  - how are the character compared to others?
                  I'm very much enjoying the Disney characters in this game.

                  - hows the music compared to others?
                  This is the first almost entirely new OST we've heard in a while, and I'm impressed. All of the songs are memorable but a couple truly stand out.

                  - is the game addictive enough to play long hours like the others?
                  I played from about 4pm to 1am and stopped only because i was tired, there's a lot to do and explore.

                  - how are the cutscenes?
                  Can't say anything about the actual writing but the voice acting is what you would expect from KH, pretty solid. None of the scenes feel dragged out or useless.

                  - is there any platforming? exploration? if so how does it compare to others in the series?
                  Answered above, lots of it.

                  - does it have alot of replay value? if so how does it compare to others?
                  Comparable to KH2 in terms of optional content. After you clear the game there isn't much to do other than max out, explore some more, 100% the journal and fight the secret bosses.

                  - how many optional bosses are their? any extra side quest apart from the optional bosses? is there any thing left to do after when you done with the game in general?
                  Answered, there is one confirmed but also one being speculated. no footage as of yet for the 2nd.

                  - how many difficulty mode this game have? and what are they?
                  The usual, beginner standard proud critical (unlocked after clearing proud)

                  - is there any mirage arena like thing in this game?
                  Not to my knowledge.

                  - how is the loading time compared to BBS? or others in the series?
                  Pretty fast. I never find myself really waiting for the loading to finish.

                  - how is the difficulty in general in this game compared to others?
                  I'm gonna be honest and say I've never found KH to be difficult, I'm one of the supposed "elite players" from what many, many people have told me. That being said, I'm enjoying the difficulty in this game and I'm anxious to see what critical has to offer once i clear proud.

                  - does the drop gauge annoy you? explaination is def required, depending on the answer.
                  No it doesn't annoy me. It's almost pointless. You can drop whenever you want, when it runs out you can drop immediately afterwards and go back to what you were doing. It's very rare that you'll start a boss battle with a drop gauge lower than full or higher than half a bar left.

                  - how are the graphics? framerate? lag? compared to others in the series? especially the gameplay part. does it really play smoothly like the PS2 games?
                  Graphics look smooth but I think 3ds can do better. FPS slows down similar to BBS when there's a lot of stuff on screen, pretty much turns into a slideshow. Not as smooth as KH1/2, not even close.

                  - how is this game in general if you are a really huge KH fan?
                  A huge morale boost for the series. You'll like it.


                  For Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance on the 3DS, a GameFAQs message board topic titled "so people who have played this game...".



                  Ορίστε.Δυστυχώς δεν έχω 3ds...Aντε βγάλε επιτέλους το redesign ρε νιντεντο.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #84
                    Είπα να ξεκινήσω στο χαλαρό το ReCoded.Τελείωσα ήδη τον πρώτο κόσμο.Αρκετά ευχάριστο ως τώρα με πολύ ωραία χρώματα.Το σύστημα αναβάθμισης είναι λίγο περίεργο μέχρι να συνηθίσεις,αλλά εντάξει,αρχή είμαι ακόμα.Τώρα βρίσκομαι στην Traverse Town.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #85
                      Altair ίσως να πρέπει να το αφήσεις το παιχνίδι...Συγνώμη που σου κόβω την φόρα,αλλά έμαθα λίγες λεπτομέρειες για το μυστικό τέλος το οποίο,από ότι κατάλαβα(δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται)έχει spoilers για το bbs.Eπειδή όμως δεν είμαι και σίγουρος,ας κατατοπίσει ο παίχτης μιας και το έχει τελειώσει.

                      Το recoded το συνεχίζω πάντως.Τώρα το έφτασα στο κολλοσαίο.Level 21.Oκ παιχνιδάκι,διασκεδαστικό και με αρκετή ποικιλία στο gameplay αλλά ξινίζει λίγο το ότι έχουμε δει αυτούς τους κόσμους/χαρακτήρες/μουσικές ένα κάρο φορές.Το νέο περιεχόμενο που πήραμε στο bbs ήταν πραγματικά λουκούμι,άντε να πιάσουμε το 3ds μια που θα έχει και αυτό εντελώς νέους κόσμους.

                      Πάντως το κόβω να αργεί κάμποσους μήνες...Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε ακόμα μήνα κυκλοφορίας!Μακάρι τουλάχιστον να προστεθεί επιπλέον περιεχόμενο όπως στην περίπτβση του bbs.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #86
                        Δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν το έπαιξα στα γιαπωνέζικα το παιχνίδι αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν δείχνει κάποια σκηνή από bbs.Τώρα αν αναφέρει κάτι σε διάλογο θα σε γελάσω.
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • #87
                          Deus thanks for the info.Δεν πρόκειται να κυνηγήσω secret ending για αυτό το λόγο και μόνο,ότι έχει spoilers για ΒΒS.Θα το δω στο youtube και τέλος.Αλλά το υπόλοιπο ως τώρα δεν έχει τίποτα.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #88
                            Ξεκίνησα κι εγώ το recoded χτες, μέχρι στιγμής μου φαίνεται πολύ καλό αν και έχει τα προβληματάκια του όπως η κάμερα ή το αυτόματο platforming που δεν μου αρέσει καθόλου αλλά από την άλλη το command menu αλλά bbs και οι μίνι εναλλαγές του παιχνιδιού όπως το side scrolling level στο traverse town το φέρνουν στα ίσια του. Το παίζω critical και έχω φτάσει στην Wonderland. Όλα φαίνεται να λειτουργούν όμορφα μέχρι στιγμής.

                            Επίσης στο αρχικό βίντεο είχε κάποιες σπαστές εικόνες από bbs αλλά τίποτα σε spoiler δεν έχει φανεί κάτι ακόμα.

                            Comment


                            • #89
                              Έφτασα Κολοσσαίο.Level 13.Πότε έφτασες 21 Deus;
                              Ευχάριστο αλλά τίποτα ιδιαίτερο.Βέβαια μου αρέσει πολύ που έχει μέσα κάποια περίεργα σκηνικά,
                               
                              βλέπε 2d stages,shooting stages,turn based battles.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #90
                                Ρε παιδιά είμαι ο μόνος που τα βρήκε λίγο σκούρα στο Olympus Colloseum;

                                Comment

                                Working...
                                X