Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Πωωωω απίστευτο φαίνεται!!!! Αυτό μάλιστα, δείχνει σαν σωστό 3d person shooter! Χίλιες φορές να αντιγράψει τίποτα GoW και Vanquish παρά να δούμε περίεργα πειράματα στο χειρισμό του χαρακτήρα.

    Το καλύτερο όλων είναι που συνεχίζει το storyline της Racoon City, αυτό από μόνο του είναι ισχυρό sell point για τους φανς σαν κ εμένα που δε του άρεσε καθόλου η κατεύθυνση που πήρε το 5. Όχι τόσο για την αλλάγη αυτή καθεαυτή ύφους αλλά γιατί την θεωρώ αποτυχήμένη σαν υλοποίηση λόγω αναχρονιστικών controls.

    Επιπλέον η σκηνοθεσία φαίνεται υπερ γαμάτη. Παρ'όλο που μπαίνει γκαζωμένη και με πολύ θράσος, η ατμόσφαιρα που βγάζει μου φαίνεται απόλυτα ταιριαστή με την εικόνα του τίτλου.

    Δεν ξέρω, μου άρεσε πάρα πολύ το concept που είδα. Το μόνο που απομένει τώρα είναι μην γείρουν τη πλάστιγγα υπέρ του co-op επειδή η AI suckάρει και να προσφέρει ισορροπημένες εμπειρίες. Μια χαρά και ο χρόνος που το αποκαλύψανε, μέχρι την κυκλοφορία θα μάθουμε πολλά, me super interest!!!
    sigpic

    Comment


    • #32
      aka Gears Of Evil


      RIP Resident Evil, ήσουν καλή παρέα όσο κράτησες.

      Comment


      • #33
        Μου αρεσε πολυ το trailer. Φαινεται πλεον οτι οικειοποιουνται ολους τους συγχρονους μηχανισμους που εχουν παρουσιαστει στα shooters των τελευταιων χρονων (GoW, Vanquish) + απαλλασουν την σειρα απο τις παραδοσιακες της συμβασεις. Δεν βλεπω καποια επιστροφη στο παρελθον ωστοσο το setting θυμιζει κατι απο τα παλια και πιστευω ταιριαζει παρα πολυ στη σειρα (περισσοτερο απο του 5 ας πουμε). Μενει να δουμε πως θα προσαρμοσουν την πιο συγχρονη μηχανικα οπτικη σε setpieces που οι εχθροι ειναι ζομπι κλπ. Παντως πολυ θετικο το πρωτο δειγμα!

        ετσι δουλευε ο χειρισμος και στο RE4 αλλα δεν πειραξε κανεναν, ξαφνικα τους πειραξε ολους στο 5?
        Ε νομιζω οτι επειδη εκεινη την εποχη ειχε εδραιωθει πλεον το GoW type συστημα χειρισμου σε πολλων ειδων παιχνιδια, ειχε κυκλοφορησει και το Dead Space που ηταν παραμφερης τιτλος, οι μηχανισμοι του RE5 αρχισαν να φαινονται αναχρονιστικοι (+ το οτι η πιο action προοπτικη τονιζε τα παραπανω ακομη περισσοτερο).

        Παρ'ολα αυτα το 5 (αν και δεν το επαιξα ποτε co-op) μου αρεσε σαν παιχνδι σε μεγαλο βαθμο.

        Αnyway, αντε να δουμε!

        Comment


        • #34
          αμερικανιά όσο δεν πάει

          πλέον όλοι μιλάμε για ένα ακόμη 3rd person shooter:troll:

          σαν να λέμε τα Metal Gear Solid από stealth έγιναν shooter

          όλες οι ελπίδες για να ένα survival/horror στο The Last of Us.

          Originally posted by Enpsty View Post
          aka Gears Of Evil
          έτσι
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • #35
            Den einai aparaithta kako, aplws den einai pleon Horror action adventure, h alliws Survival Horror (Wesker ).

            Twra pleon ontws milame gia third person shooter opws leei kai o Big Boss.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #36
              Originally posted by BigBOSS View Post
              όλες οι ελπίδες για να ένα survival/horror στο The Last of Us.
              Και στο still alive.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #37
                I Am Alive μήπως;
                Μήπως κάποιοι ξεχνάτε τα Resident Evil Revelations & Silent Hill Downpour;
                Carpe diem

                Comment


                • #38
                  Το λετε gears of evil λες και το gears ειναι κακο παιχνιδι..

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Το λετε gears of evil λες και το gears ειναι κακο παιχνιδι..
                    Kαι το fifa δεν ειναι κακο παιχνιδι,αρα μπορουσε να ειναι RE:troll:





                    Capcom UK's head of marketing, Dave Turner, pointed out to MCV ahead of the Resident Evil 6 reveal that action-focused Resident Evil 5 is in fact the series' biggest seller, and even revealed aspirations to attract Call of Duty players.



                    RE?
                    :ming::ming:



                    Τουλαχιστον οπως διαβασα παραπανω(nooto νομιζω) θα ειναι ενα shooter που θα δουλευει σωστα αυτη τη φορα ως shooter.

                    Comment


                    • #40
                      Μια χαρά εξαιρετικός τίτλος είναι το Gears of War. Απλά, ένα Resident Evil, θα μπορούσε, ίσως και θα "έπρεπε", να μην κινείται σε ένα τόσο κλειστό full action πλαίσιο. Φυσικά, το action στοιχείο, για πολλούς λόγους, είναι σήμερα ανεπτυγμένο λίγο πολύ παντού. Αλλά το Resident Evil θα μπορούσε, για παράδειγμα, να είναι πιο κοντά σε ένα Uncharted με horror θεματολογία, παρά στο Gears.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by hideo View Post
                        Kαι το fifa δεν ειναι κακο παιχνιδι,αρα μπορουσε να ειναι RE:troll:

                        Καμια σχεση ομως, συγκριση fail..:tanno:

                        Ειναι και τα 2 3rd person που κολλαει το FIFA?? Αν παρουμε καποιους απο τους πετυχημενους μηχανισμους του Gears και τους βαλουμε στο RE δε βρισκω που ειναι το κακο. Εγω μιλαγα καθαρα για το Gameplay κομματι που το gears τι να κανουμε τωρα το κανει σωστα.. Σαν Ιστορια και σαν Horror στοιχεια δεν το παιξαμε ακομα για να ξερουμε, συμφωνω οτι προς τα εκει παει αλλα μπορει να μας εκπληξει και ευχαριστα συνδιαζοντας και τα 2.

                        Δεν εχω καταλαβει αν σαν ενοχλει η φαινομενικη αλλαγη στο gameplay η οτι απο το trailer υποθεσατε οτι δεν θα εχει καθολου survival horror στοιχεια.. Για το δευτερο και εγω θα ηθελα να εχει εννοειτε για το πρωτο ομως ειμαι της αποψης οτι πολυ καλα κανουν..

                        "The dream would be that the millions of Call of Duty fans that are enjoying these fast-paced online games are attracted to this Resident Evil."
                        Απο θεμα Marketing το κανουν πολυ σωστα..

                        Comment


                        • #42
                          Το ζητημα imo ειναι το Gears of War syndrom που μαστιζει ολη τη βιομηχανια (κατι σαν ευχη και καταρα). Εχω πει πολλες φορες οτι θεωρω το GoW εναν απο τους επαναστατικοτερους τιτλους ολων των εποχων, λιγους τιτλους θυμαμαι να εχουν επηρεασει την βιομηχανια τοσο πολυ. Ανεξαρτητα απο το ειδος (rpg, shooter, action adventure κλπ) οπου εμφανιζονται shooting mechanics εμφανιζεται και το gears control scheme. Η ουσια ωστοσο ειναι οτι πολλες φορες η ολη δομη περναει και στο στησιμο με αποτελεσμα τα ειδη να χανουν καπως την ταυτοτητα τους. Αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου το μονο προς συζητηση.

                          Αλλά το Resident Evil θα μπορούσε, για παράδειγμα, να είναι πιο κοντά σε ένα Uncharted με horror θεματολογία, παρά στο Gears.
                          +1

                          Εγω πιστευω οτι τσαμπα ο κοσμος ξενερωνει με την κατευθυνση που εχουν παρει τα mechanics, το θεμα ειναι η διαχειριση τους.

                          Δεν εχω καταλαβει αν σαν ενοχλει η φαινομενικη αλλαγη στο gameplay η οτι απο το trailer υποθεσατε οτι δεν θα εχει καθολου survival horror στοιχεια.. Για το δευτερο και εγω θα ηθελα να εχει εννοειτε για το πρωτο ομως ειμαι της αποψης οτι πολυ καλα κανουν..
                          Ακριβως αυτο.

                          Κανω paste ενα κομματι ενος post που εκανα στο gameover σχετικα με τα παραπανω

                          Τελος παντων προσωπικα το βιντεο μου αρεσε κυριως επειδη ειδα συγχρονους μηχανισμους στο gameplay και ενα setting που θυμιζει κατι απο τα παλια.
                          Κλεινοντας να πω οτι θεωρω οτι το ιδιο το genre αντιμετωπιζει προβλημα κατα τη γνωμη μου... Οχι επειδη δεν δινει ποιοτικους τιτλους αλλα επειδη (λογω της τροπης που εχουν παρει τα gameplay mechanics σε οποιοδηποτε τιτλο περιεχει shooting) υπαρχει μια κριση ταυτοτητας και μια οχι και τοσο ξεκαθαρη εικονα του προς τα που θελουν τελικα οι devs να κινηθουν... Imo ακομα το ψαχνουν στο πως να δωσουν εναν (Survival)-Horror τιτλο που ταυτοχρονα να ειναι και συγχρονος μηχανικα...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Καμια σχεση ομως, συγκριση fail..:tanno:

                            Ειναι και τα 2 3rd person που κολλαει το FIFA??
                            Ε μα ειναι υπερβολικη η συγκριση που εκανα γι αυτο εβαλα και τα trollface και

                            Θελω να πω οτι επειδη ειναι καλο το GeoW,δεν σημαινει οτι και το metal gear ή το Resident evil ή το final fantasy πρεπει να γινoυν GeoW.

                            Και τελικα συμφωνω και παλι με nootο.Οι μισοι εχουν επηρεαστει απο το GeoW και οι αλλοι μισοι απο το COD.
                            Το GeoW ειχε οντως επαναστατικο χειρισμο,το COD ειναι ισως το πιο εθιστικο shooter σε θεμα απολαυσης οταν κανεις kill,αλλα φτανει πια,δεν μπορουν να ειναι ολα τα παιχνιδια σε αυτη τη λογικη.

                            Comment


                            • #44
                              Ναι σιγουρα δεν λεμε να γινουν κλωνοι αλλα απο την αλλη οταν μια σειρα θελει ανανεωση ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να την κανεις?? Να βαλεις μια ηδη πετυχημενη συνταγη που λειτουργει σωστα και να την κανεις adapt στις αναγκες σου.. Δεν λεω να μπει ο Marcus Fenix στο RE και να αρχιζει να σφαζει Zombies(Αν και θα ηταν epic..) Και μιλαμε αναλογα το Genre δεν παιζει προφανως το FF να γινει CoD.

                              Νομιζω ωρες ωρες δεν ξερουμε τι θελουμε. Λεμε πχ "Το RE εχει γερασει θελει ανανεωση η σειρα" Σου βαζουν μηχανισμους Gears και περισσοτερο action και λεμε "WTF αυτο δεν ειναι RE, fail.." Μεγαλωνουμε σαν Gamers και γινομαστε σαν τους παππουδες που αρνουνται πχ να μαθουν να στελνουν email και αναπολουν το ταχυδρομιο και τα κανονικα γραμματα η κατι αλλο τετοιο.. Ενταξει οχι τοσο αλλα το πιασατε το point..:troll: Συμφωνω να μη γινουν ολα τα games ιδια αλλα και να μην φοβομαστε τις αλλαγες το online play και την εξελιξη..

                              Comment


                              • #45
                                Mα στο 4 εγινε ανανεωση προς την σωστη κατευθυνση.Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο το Resi1 οταν το ειχα πρωτοπαιξει,αλλα για την προηγουμενη γενια το Resi4 ηταν ενα μεγαλο και θετικο βημα ανανεωσης.

                                To Resi5 απετυχε να κανει το ιδιο σε αυτη τη γενια,καθως ηταν action παιχνιδι με αρχαιους μηχανισμους.
                                Τωρα απλα θα ειναι action με σωστους μηχανισμους.

                                Comment

                                Working...
                                X