Announcement

Collapse
No announcement yet.

New Super Mario Bros U

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • New Super Mario Bros U



    Ανοίγω αυτό το thread για μένα και τον Sinclair και όποιον άλλον αξιωθεί τα χρόνια που έρθουν να πάρει Wii U (λέμε τώρα ).

    Λοιπόν αν έχετε παίξει το NSMBW λίγο πολύ ξέρετε τι να περιμένετε. Η συνταγή είναι η ίδια με κάποια νέα power up αλλά και κάποιες σημαντικές διαφορές.
    Καταρχάς πλέον μπορούν να παίξουν 5 παίχτες ταυτόχρονα. Οι 4 αναλαμβάνουν πάλι τους mario,luigi,toads ενώ ο 5ος με το gamepad κάνει χρήση του boost mode. Ουσιαστικά δημιουργεί πλατφόρμες βοηθώντας (ή σαμποτάρωντας) τους υπόλοιπους.

    Η δεύτερη μεγάλη και καλύτερη προσθήκη είναι τα challenges. Ουσιαστικά πρόκειται για δοκιμασίες χωρισμένες σε 5 κατηγορίες: Time Attack, όσο πιο πολλά νομίσματα σε συγκεκριμένο χρόνο, όσες περισσότερες ζώες, Special όπου έχει πολλά και διάφορα και το Boost Mode όπου παίζεται με 2 παίχτες και πάνω.
    Πρόκειται για ότι καλύτερο έχει εμφανιστεί σε 2D Mario τα τελευταία χρόνια γιατί αυξάνουν το replay value και κυρίως είναι πολύ δύσκολα. Ιδού μερικά από τα εύκολα να πάρετε μια ιδέα:







    Υπάρχουν πολλές εγώ ακόμα ξεκλειδώνω.

    Κατά τα άλλα έχει ΙΜΟ καλύτερο level design από αυτό του NSMBW. Ειδικά από το 4ο κόσμο και μετά υπάρχουν πολύ ωραίες πίστες με φοβερό σχεδιασμό. Αυτό που μου έκανε αίσθηση είναι ότι οι πίστες είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να μπορούν να παιχτούν το ίδιο καλά solo αλλά και mp, αλλά και με διαφορετικό ρυθμό, ή αργά και προσεκτικά ή με full speed. Πχ τα time attack challenges είναι οι κανονικές πίστες χωρίς έξτρα προσθήκες.
    Υπάρχουν και κάποιες πολύ δύσκολες πίστες πχ



    Δυστυχώς online δεν υπάρχει, ούτε leaderboards αν και με το Miiverse μπορείς να ανεβάσεις τα κατορθώματα σου.

    Αυτά για αρχή.

  • #2
    Βασικά έχω ψηθεί πολύ για το συγκεκριμένο τίτλο από αυτά που έχω διαβάσει/ δει μιας και μιλάνε για game στα χνάρια του SMW και το πιο διασκεδαστικό NSMB. Το Luigi mode αύξησε το ενδιαφέρον μου για τον τίτλο ακόμη περισσότερο- το μόνο κακό είναι πως προς το παρόν δεν υπάρχει price drop Αν και 30€ που λογικά θα κοστίζει το Luigi U retail είναι καλό deal πιστεύω( έχουνε πει για 20$ το DLC και 30$ η retail έκδοση) Η πρώτη επαφή μου με το game- και το Wii U- ήταν στα public( ούτε που το είχα παρατηρήσει πως είχαν stands)και μου άρεσε πάρα πολύ, πράγμα που δεν το περίμενα. Έχω και τα Wiimotes πρόχειρα οπότε θα παίζει και multi στο χαλαρό πιστεύω.
    Tα παρακάτω vids πιστεύω είναι πολύ καλά τόσο σαν reviews αλλά και για να δώσουν μια ιδέα περί τίνος πρόκεται.( οκ 2d Μario είναι απλώς μιλάνε για προσθήκες etc)

    Και ένα γρήγορο αν βαριέστε


    Και δύο ακόμη από Gamexplain για το Luigi U DLC- η πλάκα είναι πως ο τύπος έκανε υποθέσεις βάσει του τι είδε στα trailer και έπεσε μέσα!
     



    EDIT:
    Enpsty σαν challenge πώς σου φάνηκε? Διάβασα/ άκουσα πως είναι κάπως πιο δύσκολο από τα προηγούμενα της σειράς, ειδικά αν πας και για τα star coins. Πρσωπικά αυτό που μου άλλαξε γνώμη για το art direction- που εξακολουθώ ωστόσο να πιστεύω πως μπορούν να δώσουν κάτι πολύ πιο όμορφο- ήταν η παρακάτω stage
     
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Είναι σίγουρα πιο δύσκολο από του Wii. Τα star coins έχουν κάποιο ζόρι ειδικά των τελευταίων κόσμων. Επίσης υπάρχει και
       
      ένας τελευταίος κόσμος
      με πολύ-πολύ δύσκολες πίστες.
      Δεν θα το έλεγα δύσκολο παιχνίδι σαν το DKCR, αλλά το challenge είναι πολύ μακρία από το πρώτο New πχ.
      Τα challenges από την άλλη όπως είπα είναι πολύ δύσκολα.

      Το art direction είναι σαν το Wii σε HD είναι η αλήθεια, αλλα δεν με ενόχλησε. Βασικά κάτι τα ζωηρά χρώματα, κάτι τα απλά textures το κάνουν να δείχνει πιο όμορφο από όσο πρέπει (κάτι που ισχύει και για το Nintendo Land). Η Painted Swampland είναι πολύ όμορφη πάντως. Μακάρι όλο το game να ήταν έτσι.

      Comment


      • #4
        Το μόνο που με εκνευρίζει στα Mario του Wii, είναι ότι παίζουν με το χειριστήριο του Wii Είναι πολύ διασκεδαστικά παιχνίδια πάντως. Το συγκεκριμένο παιχνίδι από όσα βλέπω φαίνεται να είναι από τα πολύ καλά της σειράς. Ελπίζω κάποια στιγμή να βγει emulator και για τέτοια παιχνίδια του Wii U που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          New Super Luigi U
          19.99$ dlc, 29,99$ retail
          Το βαζω γιατι ειναι τελειο το box art.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Το ξεκίνησα κι εγώ την περασμένη εβδομάδα και έχω φτάσει στο water level στο ghost ship.( με όλα τα coins μερικά από τα οποία είναι πολύ καλά κρυμμένα) Πραγματικά δεν το πίστευα- ακόμη και όταν το αγόραζα αντί για το Monster Honter- πως θα κόλλαγα τόσο πολύ με Mario game. Από τη σειρά NSMB έχω τελειώσει αυτό του DS και έχω παίξει διπλό με τον αδερφό το NSMB Wii- τα οποία αν και καλά μου είχαν αφήσει ανάμικτες εντυπώσεις.
            Οκ τα levels είναι αρκετά ευχάριστα αλλά έχω την αίσθηση πως στο Mario U η δυσκολία αυξάνει νωρίτερα, ενώ και το level design είναι μέχρι στιγμής καλύτερο από αυτό των παλιότερων τίτλων. Τα challenges από το λίγο που ασχολήθηκα- speedrun, boost etc μου άρεσαν αρκετά, βασικά για την ακρίβεια κόλλησα και θα ήθελα να τα δω ξανά και πιο δύσκολα στο Luigi dlc. Ειδικά το speedrun σε κάνει να προσεγγίζεις την εκάστοτε stage με τελείως διαφορετικό τρόπο. Επίσης το game είναι πραγματικά πολύ όμορφο σε HD και το παρατήρησαν και άτομα που δεν είχαν και πολύ σχέση με gaming. Προσωπικά παίζω πότε στο gamepad και πότε στην plasma και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο slowdown. Μέχρι στιγμής το διασκεδάζω και πιστεύω πως ο τερματισμός είναι θέμα ημερών- το 100% δεν ξέρω - και θα ήθελα το Luigi U να είναι ακόμη καλύτερο και πιο δύσκολο( που νομίζω πως θα είναι) Περισσότερα εν καιρώ.

            Βtw άσχετο με το θέμα αλλά δείτε όπως και δήποτε το Rayman challenges, αν κινηθεί σε αυτό το επίπεδο η τελική κυκλοφορία... απλά δεν έχω λόγια.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Μολις χθες το τελικιασα 100%. Πιστεψε με ειναι πιο δυσκολο απο οσο δειχνει. Η πραγματικη δυσκολια ξεκιναει απο τον 5ο κοσμο και μετα. Στον τελευταιο-τελευταιο κοσμο
               
              τον κρυφο κοσμο εννοω
              εχασα πανω απο 100 ζωες για να παρω τα star coins. Καποια levels ειναι επιπεδου Super Meat Boy. Επισης εβγαλα και τα πεντε αστερακια στο file μου κατι που θελει μεταξυ αλλων να βρεις ολα τα κρυφα levels και να παρεις ολα-ολα τα star coins .

              Comment


              • #8
                Είναι πολύ πιο δύσκολο από to NSMBW ??? Γιατί το παίζω τώρα και είναι αρκετά hardcore, ειδικά να πάρεις όλα τα δίευρα
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #9
                  Ναι. Εμενα μου φανηκε αρκετα πιο δυσκολο και γενικα οπου εχω διαβασει για το παιχνιδι συμφωνουν.

                  Comment


                  • #10
                    Προσωπικά, ομολογώ πως έχω σχεδόν φάει το καπέλο μου- α λα Ρόμπαξ- για ό,τι πίστευα για το NSMB U... Καμμία σχέση με την πρώτη νερωμένη έκδοση για το DS ή αυτή του Wii( που μέχρι στιγμής ήταν η ανώτερη) Υπάρχουν και κάποιες λεπτομέρειες που προσθέτουν πάρα πολύ... Το βλέμμα των εχθρών, το animation του Mario που όταν πηδάς ενώ είσαι σκυφτός, η συμμετοχή των baby yoshi στο tune της stage, ο χαρακτηριστικός ήχος από τα τύμπανα που συνοδεύει το κομμάτι της stage όταν ανεβαίνεις στο Yoshi, το πώς συμμετέχει και δένει ο ήχος από το gamepad με αυτόν από την TV. Προς το παρόν δεν μπορώ να βρω κάποιο ψεγάδι πέραν του NSMB art direction, το οποίο και πάλι είναι αρκετά μπροστά από τους προηγούμενους τίτλους χάρη στο HD και τα πολύ πολύ όμορφα backgrounds.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Τα βιντεάκια που είναι στο πρώτο post πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα. Εσείς που έχετε παίξει το παιχνίδι για βάλτε κάνα άλλο ενδιαφέρον / αξιόλογο βίντεο για να έχουμε να βλέπουμε κι εμείς Θα με κάνετε να συμβιβαστώ και να ξεκινήσω το New Super Mario Bros για Wii με αυτά που διαβάζω.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #12
                        Phantom δες κάποια ανάμικτα challenges


                        Παιδιά δείτε πάντως και τα vids που λένε κάποια πράγματα για το Super Luigi U, πιστεύω πως θα έχουμε ένα sequel στα χνάρια του original Μario Bros 2 για NES. Φαίνεται αρκετά ανεβασμένη η δυσκολία οπότε fingers crossed...
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Sinclair View Post
                          Προσωπικά, ομολογώ πως έχω σχεδόν φάει το καπέλο μου- α λα Ρόμπαξ- για ό,τι πίστευα για το NSMB U... Καμμία σχέση με την πρώτη νερωμένη έκδοση για το DS ή αυτή του Wii( που μέχρι στιγμής ήταν η ανώτερη) Υπάρχουν και κάποιες λεπτομέρειες που προσθέτουν πάρα πολύ... Το βλέμμα των εχθρών, το animation του Mario που όταν πηδάς ενώ είσαι σκυφτός, η συμμετοχή των baby yoshi στο tune της stage, ο χαρακτηριστικός ήχος από τα τύμπανα που συνοδεύει το κομμάτι της stage όταν ανεβαίνεις στο Yoshi, το πώς συμμετέχει και δένει ο ήχος από το gamepad με αυτόν από την TV. Προς το παρόν δεν μπορώ να βρω κάποιο ψεγάδι πέραν του NSMB art direction, το οποίο και πάλι είναι αρκετά μπροστά από τους προηγούμενους τίτλους χάρη στο HD και τα πολύ πολύ όμορφα backgrounds.
                          wat?

                          Comment


                          • #14
                            Ναι ξέρω πώς ακούγεται, τα έγραφα εν τάχει, εννοούσα η όλη συμπεριφορά τους. Πολλές φορές ας πούμε παραείναι cute ή με απορία, ενώ ας πούμε κάποιοι εχθροί όπως οι αχινοί σε παρακολουθούν με το βλέμμα τους και αλλάζουν ύφος ανάλογα με τη θέση την οποία βρίσκονται- πχ αν είναι σε θέση να σε χτυπήσουν αποκτούν γίνονται πιο θυμωμένοι αλλά η μετάβαση, το animation δλδ μου φαίνεται πολύ ομαλό και μου έκανε εντύπωση( αλλωστε ό,τι θεωρούσαμε δεδομένο last gen, στα games της ninty το βλέπουμε τώρα - έλα πλάκα κάνω μη με παρετε με τομάτες)

                            EDIT
                            το animation του Mario που όταν πηδάς ενώ είσαι σκυφτός
                            δλδ αυτό δε σου έκανε εντύπωση ?
                            Βασικά εδώ εννούσα και πάλι πως έχει βελτιωθεί το animation, στη συγκεκριμένη όταν πηδάς από crouching θέση είναι πιο ζωντανή η όλη κίνηση σε σχέση με τους παλιότερους τίτλους.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #15
                              Λεω μας τρολλάρει ελαφρώς η μπέρδεψα τα topics..

                              Το ψηνω το wii-u μονο για το Mario και το luigi-u, ειναι οτι πρεπει για χαλαρο gaming το καλοκαιρι.. Σαν challenge παντως το πρωτο NSMB μου φανηκε ελαφρως δυσκολοτερο απο το DKCR αλλα και παλι δεν το λες και hard.. Ελπιζω να ειναι δυσκολοτερα αυτά οντως και να κρατησει λίγο παραπανω, γιατι δεν υπαρχει και τιποτα αλλο στο wii-u οχι για αλλο λογο..

                              Comment

                              Working...
                              X