Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demo για το DLC που πρόκειται να έρθει;

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Phantom για να κάνεις warp strike σε ασφαλές σημείο για αναπλήρωση ΜΡ πρέπει να κρατάς το τρίγωνο κι όχι να το πατάς μία φορά. Αυτό παραδόξως λειτουργεί πολύ καλά μιας κι όπου και να βρίσκεσαι κι ανεξαρτήτως του τι κοιτάς, κρατώντας πατημένο το τρίγωνο τηλεμεταφέρεσαι απευθείας εκεί που πρέπει να βρεθείς. Μία από τις σπάνιες στιγμές στο παιχνίδι που λες ότι κάτι λειτουργεί όπως πρέπει .

      Sinclair τώρα κατάλαβα τι εννοείς με beu λογική, my bad. Αρχικά νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο "ντου κι όποιον πάρει ο χάρος." Νομίζω πάντως ότι το παιχνίδι αλλάζει πάρα πολύ με το πέρασμα του χρόνου και τώρα - κακώς - μιλάω με βάση τα δεδομένα που έχω αυτή τη στιγμή διαθέσιμα μπροστά μου (end game περιεχόμενο δηλαδή, όποτε οι αδυναμίες των εχθρών έρχονται σε δεύτερη μοίρα). Δεν έχω κατασταλάξει κι εγώ βέβαια, περισσότερο σημειώνω τις σκέψεις μου για κους κους μπας και βρούμε άκρη όλοι μαζί (γιατί μόνος μου αδυνατώ).

      Nooto δεν τα ήξερα αυτά που λες. Βασικά όταν είδα το βίντεο που ανέβασες παρατήρησα αυτήν την crowd control επίθεση κι ενθουσιάστηκα. Το παιχνίδι θεωρώ ότι θα έπρεπε (έχω βαρεθεί να το γράφω αυτό ) να έχει καλύτερες επεξηγήσεις της εκάστοτε ικανότητας, ή κάποιο video tutorial a la Deus Ex. Άμα είναι δε θα προχωρήσω παρακάτω με αυτά που μου μένουν, αλλά θα ξεκλειδώσω οτιδήποτε προσθέτει στο gameplay και θα πειραματιστώ λίγο, μπας και οι τελευταίες προκλήσεις μου φανούν πιο ενδιαφέρουσες.

      Στο μέλλον πάντως, όταν θα έχουμε την τελική έκδοση του τίτλου, θα κάνω σίγουρα ένα new game playthrough από το μηδέν για να δω λίγο καλύτερα το σύστημα μάχης. Πιστεύω ότι θα είχε φοβερό ενδιαφέρον να παίζαμε κάπως από level 1 αλλά με όλα τα abilities ξεκλειδωμένα από την αρχή.

      Τέλος, σε αυτό το binned περιεχόμενο που παραθέτει ο sinclair... Το έχω δεδομένο ότι σε μελλοντικό DLC θα δούμε ένα δεύτερο open world κομμάτι (το ειπα και παλιότερα νομίζω). Είναι default κίνηση για τέτοια παιχνίδια: δεν έχουν χρόνο να αναπτύξουν ένα τεράστιο κομμάτι του κόσμου, οπότε το βγάζουν σε υπό πληρωμή expansion. Προσωπικά δεν μπορώ να τους κρατήσω κακία για κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι πήραμε ένα ολοκληρωμένο αλλά όχι refined παιχνίδι και το δεύτερο μισό δε με ενόχλησε που ήταν όπως ήταν. Αν καταφέρουν να το ενσωματώσουν όμορφα μέσα στο παιχνίδι, τότε σούπερ.

      Comment


      • Λοιπόν, θα φανώ σχιζοφρενής τώρα αλλά τι να κάνω παίζω με ρυθμούς ανεβασμένους γιατί πρέπει να έχω ξεμπερδέψει με το game σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να εναλλάσσονται αρκετά γρήγορα πράγματα που έχετε βιώσει κι άλλοι με το game

        Κατ'αρχάς να πω, πως το battle system έχει βελτιωθεί άρδην, η camera έχει πάει άκλαφτη σε ορισμένα σημεία. Ωστόσο πλέον υπάρχει σαφής βελτίωση στην απόδοσή μου, πιθανώς γιατί συνήθισα κάποια πράγματα και κατάλαβα άλλα τόσα.

        Phantom για να κάνεις warp strike σε ασφαλές σημείο για αναπλήρωση ΜΡ πρέπει να κρατάς το τρίγωνο κι όχι να το πατάς μία φορά. Αυτό παραδόξως λειτουργεί πολύ καλά μιας κι όπου και να βρίσκεσαι κι ανεξαρτήτως του τι κοιτάς, κρατώντας πατημένο το τρίγωνο τηλεμεταφέρεσαι απευθείας εκεί που πρέπει να βρεθείς. Μία από τις σπάνιες στιγμές στο παιχνίδι που λες ότι κάτι λειτουργεί όπως πρέπει
        Εδώ βασικά κρύβεται μεγάλο μέρος του νοήματος, έχεις απόλυτο δίκιο αρχηγέ.( riddle of steel κι έτσι) Phantom 99% των μαχών υπάρχουν warp points τα οποία στο wait mode ορισμένες φορές δεν μπορείς να τα δεις. Αν όμως τα έχεις εντοπίσει μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις warp για επαναπροσδιορισμό της στρατηγικής σου. Και όταν λέω warp, εννοώ ακόμη και σχεδόν blind warp αν γνωρίζεις στο πρπ που βρίσκεται το warp point. Θα ανεβάσω δύο vids το πρώτο όπου άρχισα στο πρπ να είμαι λίγο υποψιασμένος αλλά τρώω τρελή φρίκη από την camera και τα εμπόδια και το δεύτερο μετά από αρκετή ώρα όταν πλέον έχω καταλάβει γενικά πως πρέπει να παίζεις. Εμένα αυτό που με βολεύει πάρα πολύ είναι το type B control scheme με το L1 για defend. Το τρίγωνο για warp δεν μπόρεσα ποτέ να το συνηθίσω στο platinum demo.
        Eπίσης το γεγονός πως πλασάρεται το game σαν action( στο tutorial) σε κάνει- μπορεί να φταίω κι εγώ εδώ- να θες να παίξεις με τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Πραγματικά δεν πειράζει αν χάνεις ενέργεια, υπάρχουν αρκετοί τρόποι αναπλήρωσης τόσο HP, όσο και MP. Βασικά εμένα με σώζει από όταν το έμαθα το dive roll( κατά τη διάρκεια της μάχης double tap L1 ή τέλος πάντων defence button)και από τότε κάνω πολύ πιο εύκολα και το blitz/ evade πως στο καλό λέγεται.


        Τι να πω, αυτό το game είναι rollercoaster, μάλλον έφτασα στο σημείο που το σύστημα μάχης μου έκανε επιτέλους κλικ ( μην κράζετε)



        Το δεύτερο ψήνεται ακόμη. Υπομονή

        ΕDIT:



        Εν τω μεταξύ αυτό ακριβώς ήταν το σημείο που γύρισε τελείως η πλάστιγγα υπέρ του battle system. Βέβαια υπάρχει κι εδώ το παρατράγουδο που η camera εστιάζει στους εχθρούς που δεν έχω κάνει ακόμη engage πατώντας το R1.( αυτό μπορούν να το διορθώσουν, εκτός κι αν υπάρχει τρόπος και δεν το έχω καταλάβει) Επιπρόσθετα αμεσως μετά αντιμετώπισα έναν γιγάντιο βάτραχο και εκεί έκανα warp attack πάνω που προσπαθούσε να μου κάνει attack με τη γλώσσα του και έφαγε break Ωραία πράγματα
        Last edited by Sinclair; 09-01-2017, 02:03 AM.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Έτσι, βάλτε με 2 τα χαράματα να βάζω μπρος το παιχνίδι για να δοκιμάζω. Το χειρότερο είναι πως όντως είχατε δίκιο, με πατημένο Δ κάνει όντως warp. Και λέω χειρότερο, επειδή είναι λίγο κατάντια να είμαι στην μέση του παιχνιδιού και να μην το έχω πάρει χαμπάρι. Πίστευα πως πρώτα θα το τερμάτιζα, και ύστερα θα το ανακάλυπτα (όπως έκανε ο Evans με το hard lock ένα πράμα ). Πάντως σε μία μάχη που το δοκίμασα, ακόμα και κρατημένο, μου έκανε κάτι χουνέρια. Του στυλ να μην κάνει warp αν κοιτάω στο σημείο αλλά δεν έχω στρίψει την κάμερα, ή να χτυπάει τον εχθρό αν είναι προς το σημείο του warp. Θα το τσεκάρω και σε άλλα σημεία πάντως μήπως και έτυχε. Επίσης είπα να δοκιμάσω την σφυρίχτρα για να καλείς εχθρούς, αλλά εχθρούς δεν είδα ποτέ. Δεν ξέρω, γενικά περίεργα πράγματα αυτό το παιχνίδι.

          Πάντως η αλήθεια είναι πως έχω στο μυαλό μου κάαααποια στιγμή να ξεψαχνίσω το combat system, αλλά από την στιγμή που δεν χρειάζεται, το αφήνω όλο και πιο πίσω, εξ ου και το συγκεκριμένο. Τι να πω, πολύ ιδιότροπος τίτλος. Πώς μπλέξανε τα μπούτια τους εκεί στην S-E, ένας θεός ξέρει


          EDIT
          Όντως το τσέκαρα και σε άλλες περιοχές και τελικά ανταποκρίνεται πολύ καλά. Να 'στε καλά, να και μία προσθήκη που σίγουρα θα χρησιμοποιήσω από εδώ και πέρα αφού συχνά πυκνά έμενα από ΜΡ Όσο για την σφυρίχτρα, διάβαζα online και διαπίστωσα πως και άλλοι είχαν αυτό το πρόβλημα. Είτε να σφυράς και να μην έρχονται εχθροί, είτε να μην μπορείς να σφυρίξεις καν (και τα δύο μου έτυχαν). Λύνεται αν κάνεις reload. Τίγκα στα glitch το παιχνίδι, θα το λέω και θα το ξαναλέω. Και είναι και σε κονσόλες, κλειστό σύστημα τρομάρα τους. Δηλαδή αν το έβγαζαν σε PC πόσο σπασμένο θα το έκαναν;

          Και επειδή το παιχνίδι είναι αμαρτωλή απόλαυση, πάρτε σκηνικό όσο δοκίμαζα την σφυρίχτρα για τους εχθρούς.
           
          Όσο πειραματιζόμουν, δεν πήρα χαμπάρι πως έπεσε η νύχτα. Ενώ τις πρώτες φορές καλούσε κανονικούς αντιπάλους, εκεί να σου τσουπ ένας Iron Giant. Ανεβασμένος όπως ήμουν, του έριξα 2 φάπες και έπεσε. Και εκεί που λέω να τον ξανακαλέσω, αντί για αυτόν σκάει ένας Red Giant 15 LV πάνω. Του έσκασα τούμπανο Triple spell, του έσκασα και Armiger φουλ και μετά βίας του έχασα το 1/10 της ζωής. Και εκεί που ξενερώνω επειδή θα μας έπαιρνε το πρωί για να τον βγάλω (κυριολεκτικά όμως) μου σκάει επιλογή για L2 το οποίο αυτήν την φορά κράτησα πατημένο και ΜΠΟΥΜ, να σου ο Ramuh να τον παίρνει one hit κι εγώ από την μία να είμαι με το στόμα ανοιχτό και από την άλλη να πανηγυρίζω επειδή θα κοιμηθώ λίγο νωρίτερα
          Last edited by Phantom Duck; 09-01-2017, 03:43 AM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Phantom για την σφυριχτρα, οι εχθροι δεν ερχονται οπου και να σφυριξεις, για να εχεις μια καλη εικονα ποτε αυτο ειναι δυνατο αν καθως εισαι στο χαρτη βρεις μια περιοχη που ηδη εχει εχθρους τοτε σκοτωσε τους και σε εκεινο το σημειο αρχισε να σφυρας. Δεν ξερω αν ειναι hard constraint αυτο που λεω αλλα σιγουρα δεν ερχονται εχθροι οπου και να σφυριξεις (ο χαρτης ειναι χωρισμενος σε domains οπου σε καποια δεν εμφανιζονται ποτε εχθροι) και αυτο δεν ειναι bug. Τωρα να μην μπορεις να σφυριξεις καθολου αυτο ειναι glitch υποθετω, εμενα ευτυχως δεν μου ετυχε (αν και το mechanic το χρησιμοποιησα προς το τελος για AP οποτε δεν ειναι οτι το εχω τεσταρει και τρομερα).

            Για το warping ναι οπως ειδες και εσυ υπαρχουν στην πραξη 3 ειδη, αυτο που ειναι lock on και κανει επιθεση, αυτο που δεν ειναι lock on και σε τηλεμεταφερει καποια μετρα στην κατευθυνση που κοιτας (αυτα με το πατημα του κουμπιου) και αυτο που σε μεταφερει σε safe place αν υπαρχει που γινεται αν κρατησεις το κουμπι πατημενο και δεν εχει τοσο σημασια του που κοιτας (το οποιο και σε μενα η εμπειρια μου λει οτι δουλευει πολυ καλα).

            Για τα υπολοιπα εγω για να πω την αληθεια με το που ειδα σε βιντεο αλλους να κανουν blinks, impervious, attack cancels κλπ ηθελα να τα μαθω και εγω. Ο λογος ειναι οτι και εγω ξεκινησα απο αυτα που λεμε τωρα οτι πολλες φορες εσπαγε το pacing μου + δεν καταλαβαινα τι ειναι ολα αυτα τα abilties που ανοιγω (δεν σου εξηγει κανεις και το playstyle μου εμενε το ιδιο παροτι αναπτυσσομουν), οποτε μπηκα στη λογικη του ψαξιματος για να δω πως παιζουν και αλλοι παικτες.

            Comment


            • Πάντως θα σας πρότεινα να κάνετε ASAP το ΑΡ trick για να μαζέψετε πάρα πολλά ΑΡ από τώρα και να ξεκλειδώσετε τις περισσότερες ικανότητες. Δε θα γίνετε overpowered, αλλά θα έχετε πρόσβαση στο ολοκληρωμένο play style που προσφέρει το παιχνίδι από νωρίς, οπότε θα μπορέσετε να το χαρείτε καλύτερα και να δείτε κάποια πράγματα που διαφορετικά θα τα δείτε μόνο στις 90 ώρες παιχνιδιού. Αν το ξεκινούσα από τώρα, θα πήγαινα όσο πιο γρήγορα γίνεται στο κεφάλαιο 3 ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στο διευρυμένο open world, θα έπαιρνα την Shield of Justice ή όπως λέγεται και θα αφιέρωνα 3-4 ώρες για ΑΡ farming (κοντά 4000 ΑΡ). Μόνο αφότου έκανα αυτό θα ξεκινούσα το side περιεχόμενο το παιχνιδιού (οτιδήποτε side).

              Comment


              • Βασικά το κύριο προβλημα, είναι ακριβώς αυτό που έχετε γράψει αρκετές φορές. Το παιχνίδι σου εξηγεί πολύ επιφανειακά αρκετά πράγματα. Για παράδειγμα, εγώ μετά από σχεδόν 17 ώρες ανακάλυψα πως το αυτοκίνητο μπορεί να το καλέσεις με 100gil οπου θες( κρίμα το άγχος που είχα μην χάσω την πρόοδο της on foot εξερεύνησης ) Επίσης είναι φανταστικά βολική η λειτουργία GPS όταν οδηγείς στο auto για να παρατηρείς τους markers στο χάρτη για treasures, ingredients etc Να μην αναφέρω πως μόλις χθες αργά ανακάλυψα πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντικείμενα σαν catalysts για πρόσθετα effects στα spells.

                Το ψάρεμα εν τω μεταξύ είναι μεγάλο προσωπικό μου κόλλημα. Μου αρέσει ήδη περισσότερο από όλα τα rpgs που έχω παίξει μέχρι σήμερα. Δολώματα, πετονιές, καλάμια, αρκετά είδη ψαριών που μαγειρεύονται, σπάνια είδη, η χαρά του ανερχόμενου gaming αλιευτή!!

                Χθες τελείωσα την Ice Cavern( τον τρίτο Royal tomb δλδ) και μου άρεσε αρκετά η λαβυρινθώδης δομή του. Σε σημεία μου θύμισε light εκδοχή των Catacombs/ Tomb of Giants Πολύ ωραίο και το boss fight και με μια σχετικά καλή πρόκληση. Γενικά οι μάχες πλέον φεύγουν πολύ πιο άνετα και είναι πολύ πιο διασκεδαστικές καθώς έχω καταλάβει πολύ καλύτερα το battle system, τα appendages etc Ακόμη και η camera έστω σε ανοιχτούς χώρους έπαψε να με ενοχλεί πλέον χάρη στη σωστότερη χρήση των warp points για ανασύνταξη και επαναπροσδιορισμό της στρατηγικής. Να προσθέσω σε αυτά που ανέφερε ο nooto πως το dmg του warp attack( πιθανώς θα το ξέρεις ήδη λογικά Phantom) αυξάνει ανάλογα με την απόσταση που έχεις από τον εχθρό.

                Για τα υπολοιπα εγω για να πω την αληθεια με το που ειδα σε βιντεο αλλους να κανουν blinks, impervious, attack cancels κλπ ηθελα να τα μαθω και εγω. Ο λογος ειναι οτι και εγω ξεκινησα απο αυτα που λεμε τωρα οτι πολλες φορες εσπαγε το pacing μου + δεν καταλαβαινα τι ειναι ολα αυτα τα abilties που ανοιγω (δεν σου εξηγει κανεις και το playstyle μου εμενε το ιδιο παροτι αναπτυσσομουν), οποτε μπηκα στη λογικη του ψαξιματος για να δω πως παιζουν και αλλοι παικτες.
                Το μονο θέμα είναι πως όλα αυτά λειτουργούν άψογα όταν έχεις πετύχει το σωστό crowd control και σε 1 on 1 fights. πχ στην μάχη με τον γιγάντιο βάτραχο που περιέγραψα πιο πάνω όλα λειτούργησαν ακριβώς σαν να έπαιζα action game και να είχα τον πλήρη έλεγχο. Από την άλλη η προσέγγιση όταν έχεις να κάνεις με ορδές εχθρών αλλάζει αρκετά( και φυσικά μπορεί να είναι διαφορετική για τον καθε ένα) Κι εγώ εν τέλει εκεί κατέφυγα. Καλά και άγια τα όσα γράφτηκαν εδώ μέσα( βασικά είναι και ο κύριος λόγος που επέμεινα τόσο πολύ με την κατανόηση του συστήματος καθώς ήμουν σίγουρος πως κάτι πρέπει να κάνω λάθος)αλλά εν τέλει με βοήθησε πολύ το guide, ένα vid που ανέλυε τους βασικούς μηχανισμούς της μάχης και τέλος η εμπειρία με την πάροδο του χρόνου. Απλώς θα ήταν καλό να υπάρχει ένα καλύτερο tutorial και μια καλύτερη και πιο σταδιακή επεξήγηση των μηχανισμών. Είναι κρίμα πραγματικά γιατί μπορείς θεωρητικά να φτάσεις 18-20 ώρες παιχνιδιού και να βγάζεις τις μάχες χωρίς να καταλαβαίνεις τι γίνεται.( αν κάποιος το έχει βάλει και στο easy θα είναι ακόμη μικρότερη η ανάγκη εκμάθησης των μηχανισμών)

                Τέλος πάντων συνεχίζουμε.

                ΕDIT:
                Πάντως θα σας πρότεινα να κάνετε ASAP το ΑΡ trick για να μαζέψετε πάρα πολλά ΑΡ από τώρα και να ξεκλειδώσετε τις περισσότερες ικανότητες. Δε θα γίνετε overpowered, αλλά θα έχετε πρόσβαση στο ολοκληρωμένο play style που προσφέρει το παιχνίδι από νωρίς, οπότε θα μπορέσετε να το χαρείτε καλύτερα και να δείτε κάποια πράγματα που διαφορετικά θα τα δείτε μόνο στις 90 ώρες παιχνιδιού. Αν το ξεκινούσα από τώρα, θα πήγαινα όσο πιο γρήγορα γίνεται στο κεφάλαιο 3 ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στο διευρυμένο open world, θα έπαιρνα την Shield of Justice ή όπως λέγεται και θα αφιέρωνα 3-4 ώρες για ΑΡ farming (κοντά 4000 ΑΡ). Μόνο αφότου έκανα αυτό θα ξεκινούσα το side περιεχόμενο το παιχνιδιού (οτιδήποτε side).
                Παναγιώτη, καθώς ειμαι chapter 3 και μου το πρότεινες ήδη, υπάρχει κάποιο vid να εξηγεί τη διαδικασία? Επίσης, μήπως είναι υπερβολικό για πρώτο playthrough?( φοβάμαι μήπως στο τέλος σπάσει το game και πάει στον αυτόματο) Όχι τπτ άλλο είδα και ένα vid χθες που μπορείς να κερδίσεις 200-500k exp στο σημείο που έιμαι τώρα.
                Last edited by Sinclair; 09-01-2017, 12:51 PM.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Δεν πιστεύω να σπάσει το game, θα γίνεις έτσι κι αλλιώς overpowered για το βασικό παιχνίδι. Άσε που οι ικανότητες που ανοίγουν νέες τακτικές στη μάχη δε σε κάνουν πιο ισχυρό. Μπορείς για παράδειγμα να αποφύγεις να ανεβάσεις αυτές που ανεβάζουν τα στατιστικά σου. Γενικά πιστεύω ότι το ascension grid δε σε κάνει πιο δυνατό: απλώς σου ανοίγει play styles (σε γενικές γραμμές προφανώς).

                  Πιστεύω ότι infinite air steps, όλα τα skills για εναλλακτικές επιθέσεις/ recovery items/ protective stances των φίλων σου είναι απαραίτητες για να παίζεις καλύτερα, καθώς και τα όσα λέει ο nooto (impervious, blink, κτλ). Τα limit breaks είναι περιττά αυτή τη στιγμή, μιας και δεν μπορείτε να κάνετε έτσι κι αλλιώς 9999 damage. Θα καταλάβαιτε βασικά πολύ άμεσα ότι το ΑΡ gathering είναι τελείως unbalanced μηχανισμός και δεν υπάρχει κανένα νόημα πίσω από τα ποσά που ζητάει το παιχνίδι. Your call βέβαια .

                  Βίντεο για το που να βρείτε την ασπίδα:



                  Από εκεί και ύστερα μπορείτε να ακολουθήσετε είτε τη στρατηγική που πρότεινε ο nooto, είτε την ελαφρώς αλλαγμένη πρόταση που ακολούθησα εγώ.



                  Έκανα λίγο ΑΡ farming σήμερα και μάζεψα 3000 πόντους σε δυο ώρες. Έχοντας εξοπλισμένα τα accessories για παραπάνω ΑΡ με Α+ Offence και timing γίνεται καλή δουλειά, αλλά πρέπει να ξεκινήσει η μάχη για να τα πάρεις. Το μυστικό είναι να κανείς call monsters ακριβώς την ώρα που σκοτώνεις τα τέρατα ώστε να μη χάνεις χρόνο από το winning animation. Τα μόνα ουσιαστικά skills που θέλω τώρα είναι τα limit breaks για τα techniques μιας και τα αλλά χρήσιμα τα ξεκλείδωσα. Θα αφιερώνω κανα μισάωρο κάθε φορά που θα παίζω και τέλος.
                  Last edited by Evans; 09-01-2017, 01:03 PM.

                  Comment


                  • Thanks θα τελειώσω με κάποια sidequests που μου μένουν και θα το δρομολογήσω.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Α, για EXP μη σκάτε ιδιαίτερα. Εγώ με camping μόνο σε όλο το playthrough έφτασα level 51 και στο post-game ασχολήθηκα μία φορά με farming από περιέργεια και τώρα βλέπω ότι ήταν τελείως περιττό. Ανεβαίνεις επίπεδα πολύ οργανικά κι αν τρως τα φαγητά που σου δίνουν παραπάνω exp (εγώ έτρωγα αυτό με 30% παραπάνω, το αγαπημένο του Noctis) κατάφερα να μαζέψω 600k experience κάνοντας απλώς και μόνο αποστολές (δεν τα έφαγα ακόμα, αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να το κάνω για να πάω level 99).

                      TL;DR: μη σκάτε :Ρ .

                      Comment


                      • Δεν ξέρω πως θα ακουστεί ακόμη μία αναφορά στην αλιεία και στους υδροβιότοπους του XV Λοιπόν αυτό το game μου φαίνεται το ανέπτυσσαν διαφορετικές ομάδες. Είχα αναφέρει σε προηγούμενο post για μία από τις πρώτες sidequests όπου καλείσαι να συγκεντρώσεις κάποιους κόκκινους βατράχους για μια επιστήμονα. Τέλος πάντων μην τα πολυλογώ αργότερα εμφανίζεται μία ακόμη αποστολή με κίτρινα βατράχια η οποία είναι η μέρα με τη νύχτα. Πλέον εντοπίζεις τα βατράχια ανάλογα με το πού ακούγεται το κρόασμά τους, κάτι πολύ πιο εύκολο και πιο διασκεδαστικό. Απλώς στην πρώτη υποαποστολή βρίσκεσαι δίπλα σε μία λίμνη όπου βόσκει ένα πλάσμα σαν βροντόσαυρος και ο ήχος που βγάζει καλύπτει όλους τους υπόλοιπους καθιστώντας τον εντοπισμό των χαριτωμένων αμφίβιων δυσχερή
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Κι εγώ είχα πρόβλημα με την πρώτη αποστολή κι όχι με τις επόμενες πάντως. Στην πρώτη αποστολή είναι λίγο δύσκολο να ακούσεις τα κοάσματα, αν κι όντως βοηθάνε στο να εντοπίζεις τα βατραχάκια.

                          Όπως αναφέραμε αρκετές φορές με τον nooto, αυτές οι αποστολές είναι ελαφρώς ηλίθιες, αλλά σε ωθούν στο να εξερευνήσεις τον καταπληκτικό κόσμο του Lucis... Μακάρι στο μέλλον να δούμε και Tenebrae κτλ .

                          Comment


                          • Nooto, το ξέρω πως πρέπει να είμαι σε περιοχή που κάνουν ήδη spawn εχθροί, όμως η σφυρίχτρα δεν δούλευε. Είτε δεν καλούσε εχθρούς, είτε δεν μπορούσα να την επιλέξω καν. Εμφανίστηκε και σε άλλους, και λύνεται μόνο με reload. Ό,τι να ναι.

                            Να αναφέρω πως είδα τα 4 από τα 5 επεισόδια του anime Brotherhood και μου άρεσαν πάρα πολύ. Βέβαια, ο μόνος λόγος που μου άρεσαν, είναι επειδή είχα αφιερώσει ήδη μερικές δεκάδες ώρες στο παιχνίδι και έβλεπα τους ήρωες και τον κόσμο που ήδη ήξερα σε anime μορφή. Αν δεν είχα ιδέα από το παιχνίδι, θα μου φαινόταν μία απλοϊκή σειρά χωρίς λόγο και νόημα ύπαρξης, του 3/10. Κατά τύχη το είδα και την στιγμή που έπρεπε, μιας και κανονικά η πλοκή εξελίσσεται στο 8ο κεφάλαιο του παιχνιδιού (εκεί που είμαι ακριβώς τώρα), όμως το θεωρούν σαν prequel επειδή οι ήρωες θυμούνται τα origin τους και το πώς γνωρίστηκαν ο καθένας με τον Noctis. Πάμε για Kingsglaive τώρα για μάξιμουμ κατανόηση τώρα που ξέρω τα του παιχνιδιού, μετά πάω για το 5ο επεισόδιο Brotherhood, μετά που θα έχω κατανοήσει τα πάντα όλα θα κάνω 4-5 βόλτες για συγκεκριμένες εξερευνήσεις που έχω σταμπάρει για να μάθω λίγα περισσότερα πράγματα για τον κόσμο, και τέλος θα προχωρήσω ελεύθερος πλέον Altissia και ευελπιστώ για τα καλύτερα. Με το novel να με συμπαθάς Sinclair αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ στον αιώνα τον άπαντα, αν θέλεις κάνε μία μικρή περίληψη εδώ πέρα

                            Τα βατράχια ήταν ανούσια, αλλά ήταν ένα τόσο μικρό κομμάτι που η πικρή γεύση που μου άφησαν δεν κράτησε πάνω από κάνα δεκάλεπτο

                            EDIT
                            Sinclair, εγώ έφτασα μόνο με side quests & hunting 42 LV στο 3ο Chapter. Τώρα είμαι στο 8ο και οι εχθροί των main quest έφευγαν τόσο άκλαυτοι που ξενέρωνα. Θα συνεχίσω χωρίς καθόλου EXP και θα ασχοληθώ μόνο αν τα βρω σκούρα στο main quest, κάτι που δεν το βλέπω πιθανό. Άσε που όπως λέει και ο Evans, το EXP βγαίνει αν απλά κάνεις τις αποστολές. Δεν νομίζω να θέλει καν farming. Για ΑΡ ίσως και να αξίζει, όμως προσωπικά είμαι της άποψης πως θέλω το πρώτο μου playthrough να το παίζω όπως μου βγαίνει. Λογικά καλό θα είναι, δεν νομίζω να σπάει το παιχνίδι, θα δεις και περισσότερα πράγματα, όμως προσωπικά θα το κάνω κατά το end game ή ακόμα και post game.
                            Last edited by Phantom Duck; 09-01-2017, 04:43 PM.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Phantom για novelization του drama cd πρόκειται, μπορεί να μην το ξεκαθάρισα στο πρώτο μου post. Εγώ -καθώς δεν γνώριζα πως υπάρχει υποτιτλισμένο το drama CD στο youtube- το διάβασα μέσα σε ένα τεταρτάκι, δεν είναι τπτ το χρονοβόρο. Θα σε παρότρυνα να δεις το youtuve vid που παρέθεσα σε προηγούμενο post, γιατί είναι το τελευταίο κομμάτι του puzzle που λείπει από το lore εκτός του παιχνιδιού( δλδ συμπληρώνει τα Brotherhood, Kingsglaive και το A King's Tale) Επί της ουσίας αναφέρεται στην ημέρα πριν την αναχώρηση των τεσσάρων για το ταξίδι τους.

                              Μόλις έπεσε ο πρώτος Iron Giant( εγώ 28 αυτός 30)και διέλυσα λίγο και το αμαξάκι καθώς ταξίδευα νύχτα...
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Τέλος το chapter 9 και από εμένα. Ακολουθούν βαρβάτα spoilerz, μην το ανοίξετε αν δεν το έχετε ολοκληρώσει

                                 
                                Τι έγινε εδώ ρε σεις; Τι καταιγισμός ήταν αυτός; Εν τω μεταξύ θυμόμουν την Lunafreya από τα trailers πριν κάτι αιώνες που είχαν βγει, είδα και τα Brotherhood & Kingsglaive, έχτιζα και προσδοκίες τόσα chapters για το πότε θα πάω επιτέλους στην Altissia να κάνουμε παιχνίδι με την πολυπόθητη Luna, και ξαφνικά τσουπ, ψόφος από το πουθενά Ήταν ωραίος χαρακτήρας, αλλά θα ήθελα αρκετό χρόνο παραπάνω μαζί της για να είναι ακόμα πιο τραγικός ο θάνατός της. Το κόβω σε καμιά 5ετία που θα έχει κατακαθίσει στην συνείδησή μας το παιχνίδι, θα συγκρίνουμε θανάτους στα FF και θα γελάμε με την απλοϊκότητά του

                                Ο Leviathan μάθαμε επίσης πως είναι θηλυκό. Η μάχη του λοιπόν (τι να κάνουμε, δεν θα ξεμάθουμε τώρα ό,τι γνωρίζαμε ) ήταν ωραία μεν, μεγάλη δε. Μου αρέσουν αυτά τα σκηνικά που είσαι τελείως άτρωτος και παίζεις μπάτσες με έναν Θεό, όμως αυτά συνήθως είναι για eye-candy και παίζεις λίγη ώρα, απλά για το θεαθήναι. Εδώ έπαιζα για αρκετά περισσότερη ώρα από όσο ένιωθα πως χρειαζόμουν. Αν ήταν να κρατήσει τόσο, ας μας έκαναν τρωτούς κανονικά να παίξουμε την μάχη ως ένα κανονικό boss. Κάπου την έχασαν την ισορροπία, όμως οι γενικές εντυπώσεις είναι θετικές. Δεν είχα δει trailers / demos που ανέφερε ο Evans για να ξέρω τι περιμέναμε, όμως σαν first-timer, η μάχη ήταν πολύ καλή, και ευελπιστώ για ακόμα καλύτερα σκηνικά


                                Σε άλλα νέα, το παιχνίδι είναι το χειρότερο optimized σε κονσόλα που παίζει να έχω παίξει ever. Glitch πάνω στα glitch, κάθε φορά μου κάνει ένα νέο χουνέρι. Αυτήν την φορά πήγα σε μία μάχη, σκότωσα τους πάντες, αλλά το παιχνίδι συνέχισε να θεωρεί πως είμαι ακόμα σε battle, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνεχίσω. Προχωρούσα στον χάρτη, έβρισκα αντικείμενα που ήθελα να πάρω, και δεν με άφηνε επειδή θεωρούσε πως πάλευα ακόμα. Μέχρι και chocobo flee έκανα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το chocobo να με πάρει και να με πάει κάτι χιλιόμετρα πιο πέρα, μέχρι να χτυπήσει τοίχο και να με αφήσει, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Να μην μπορώ να πάω στο αμάξι, να μην μπορώ να κάνω save / load, να σταματάω για λίγο στον χάρτη να προσανατολιστώ και να μπαίνει σε wait mode ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και τέτοια ξεφτυλίκια. Μέχρι και ο Ramuh έσκασε χωρίς λόγο και αιτία, τον έκανα summon, χτύπησε με τα κεραυνίδια του το τίποτα, και μετά συνέχισα να περιπλανιέμαι στον χάρτη σε battle mode. Game breaking τελείως πραγματικά. Η μόνη λύση ήταν reset, όμως θα έχανα την πρόοδό μου και προσπαθούσα να το αποφύγω.

                                Τελικά παρατήρησα, πως σε κάποιες φάσεις όταν έμπαινε στο wait mode, εμφανίζονταν 2-3 μπάρες εχθρών. Τις εμφάνιζε λες και ήταν δίπλα μου, και προσπαθούσα να τις ακολουθήσω, όμως συνεχώς άλλαζαν τοποθεσία. Με τα χίλια ζόρια, υπέθεσα πως μάλλον ήταν τέρατα που είχαν ξεμείνει από την πρώτη μάχη που έκανα ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ. Τράβα τώρα με τον σταυρό στο χέρι ποδαράτος τόσα χιλιόμετρα πίσω. Ήμουν φανταστείτε στο τέλος του dungeon, και δεν μπορούσα να το τελειώσω επειδή δεν με άφηνε να ανοίξω την πόρτα.

                                Τελικά να μην τα πολυλογώ, γύρισα πίσω με τα πόδια, τα βρήκα τα τέρατα, τα έσφαξα με μανία, και τελικά βγήκα από το battle mode. Όλο αυτό το ανουσιούργημα, μου πήρε περίπου στις 12 in-game ώρες, πέρασε και η επίδραση των stats που πήρα από το φαγητό, βάλε και το ξενέρωμα που έπρεπε πάλι να πάω ποδαράτος στο dungeon μόνο και μόνο για να πάρω το όπλο και να ξαναγυρίσω πίσω, αγγαρεία πραγματικά.

                                Η πλάκα είναι πως δεν βλέπω στο νετ πολλά τέτοια σχόλια από άλλους. Τι στον διάτανο, σε εμένα έλαχε το ελαττωματικό δισκάκι;
                                Last edited by Phantom Duck; 10-01-2017, 03:40 AM.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X