Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κατά την άποψή μου, το κακό με το 15 δεν είναι ότι δεν υπήρχε όραμα, αλλά ότι αυτό το όραμα αλλοιώθηκε λόγω της έμμεσης συμμετοχής των fans στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, κάτι που το βλέπουμε να γίνεται και τώρα με τις αναβαθμίσεις του τελικού προϊόντος (η Square-Enix πρόσφατα εξέδωσε νέο survey για τη γνώμη του κόσμου για το πώς θα ήθελε να αναβαθμιστεί το παιχνίδι από εδώ και πέρα).

    Βλέπουμε τον περισσότερο κόσμο να γκρινιάζει για το μέτριο κεφάλαιο 13 και σχεδόν κανένας να μην αναφέρεται στην έλλειψη προλόγου, στα τόσα ωραία γεγονότα που και καλά συνέβησαν πριν το ξεκίνημα του ταξιδιού (αναφέρομαι κυρίως στο script του προλόγου, που θα αποτελούσε τον ιδανικό πρόλογο στο παιχνίδι και θα τόνωνε πάρα μα πάρα πολύ το feeling που θα είχαμε όταν ξαναμπαίναμε στο citadel), στο γεγονός ότι δεν υπάρχει καμία ουσιαστική συνοχή μεταξύ των πρώτων 9 κεφαλαίων και φυσικά στο balancing.

    Τώρα όλα αυτά για το Pitios, όπως είπε και ο Κώστας, είναι ένα shot in the dark. Έστω ότι υπάρχει κάποιο σεναριακό υπόβαθρο (και αυτό το πιστεύω όντως, δε νομίζω ότι το design των αγαλμάτων να ήταν τυχαίο): αν δεν το συνδέσουν με ουσιαστικό τρόπο με το ίδιο το παιχνίδι και το lore αυτού, τα fan theories δε μου κάνουν εμένα τίποτα. Είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω και με τα Soulsborne: ναι μεν φοβεροί τίτλοι με ιδιαίτερα ενδιαφέρον lore building και αφήγηση, αλλά άποψή μου είναι ότι όταν συνδυάζεις πολλά ετερογενή media για να πεις μία ιστορία, αυτό σημαίνει ότι το βασικό medium στο οποίο πατάς (gaming) είτε είναι ελλιπές, είτε δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά.
    Last edited by Evans; 12-02-2017, 11:12 PM.

    Comment


    • Είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω και με τα Soulsborne: ναι μεν φοβεροί τίτλοι με ιδιαίτερα ενδιαφέρον lore building και αφήγηση, αλλά άποψή μου είναι ότι όταν συνδυάζεις πολλά ετερογενή media για να πεις μία ιστορία, αυτό σημαίνει ότι το βασικό medium στο οποίο πατάς (gaming) είτε είναι ελλιπές, είτε δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά.
      Για να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου θα πω οτι τα Soulsborne στο 70% του Story που θελουν να πουν ειναι σχετικα concrete. Υπαρχουν σημεια που ειναι ανοιχτα για ερμηνειες (ειτε εσκεμμενα ειτε επειδη πιθανον να μην ειναι καλα δοσμενα) αλλα σε ενα βαθμο αν θες να ασχοληθεις με το story θα καταλαβεις τι γινεται. Στο pitioss δεν αμφιβαλλω οτι κατι προσπαθει να ειπωθει αλλα εκει θα ελεγα οτι πραγματικα δεν ειναι καλος ο τροπος αποδοσης γιατι προφανως ακομα και εξοικειωμενος να εισαι με αυτο το ειδος αφηγησης, δεν προκειται να αντιληφθεις αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο νοημα πισω απο τον ολο σχεδιασμο.

      Απο κει και περα και σε σχεση με την ετερογενια που σημειωνεις, υποθετω οτι αναφερεσαι στα texts και συμφωνω σε γενικες γραμμες. Αυτος ειναι ο λογος που ανεφερα το flower στο αλλο topic μιας και δεν κανει χρηση απο κανενα αλλο μεσο για να ''συμπληρωσει'' πραγματα που θελει να πει χρησιμοποιωντας αλλα mediums. Το ενθαρυντικο ειναι παντως οτι σαν τεχνικη εχει αρχισει τα τελευταια χρονια μολις να αναπτυσσεται οποτε the best is yet to come υποθετω. Επιπλεον βλεπεις πολλους και απο τους mainstream τιτλους να χρησιμοποιουν πλεον στον ενα ή στον αλλο βαθμο το ολο concept κατι που δειχνει οτι και οι ιδιοι οι developers τωρα ειναι που καταλαβαινουν τα οπλα που εχουν στα χερια τους.

      Αυτο δειχνει και ποσο μπροστα ηταν developers οπως η valve ή ακομα και η from σε μεταγενεστερο χρονο που εκαναν χρηση της ιδεας πολυ πιο πριν γινει κατανοητη ως δυνατος τροπος αφηγησης (και ισως και αλλοι πολυ πιο πριν και να μην το ειχα παρει εγω χαμπαρι ) με κινδυνο παιχνιδια που πραγματικα εχουν να πουν κατι να χαρακτηριστουν ως τιτλοι διχως σεναριο.

      Edit: Να αναφερω οτι ψηγματα αυτης της λογικης εχει και το Vagrant Story πανω στο οποιο πιστευω οτι πατανε τα Souls σε τεραστιο βαθμο σε οτι αφορα τοσο τη σχεδιαστικη δομη οσο και την αφηγηση (ισως με ακομα περισσοτερα νεοτεριστικα στοιχεια). Επρεπε να το πω μιας και μιλαμε για ahead of their time ατομα (justice for Matsuno ).
      Last edited by nooto; 12-02-2017, 10:43 PM.

      Comment


      • Έβγαλα και το 3ο κρυφό dungeon. Βγήκε σχετικά εύκολα, χωρίς πολλά πολλά. LV 72 εγώ, ενδεικτικό έγραφε 68. Μόνο το τελικό boss, ο Γανυμήδης () μου έφαγε κάμποση ώρα. Άντεξε δύο armiger στην μάπα, δύο Quincast συν κάμποσο dmg & Overwhelm (μα τι abilitάρα κορυφή είναι αυτή, όλα τα λεφτά, καιρό ήθελα να το πω αλλά το ξεχνούσα). Τα μαγικά μου εν τω μεταξύ είναι uber. Με ένα tricast φεύγει ένας Aramusha, από τους οποίους είχε κάμποσους εκεί μέσα, αλλά έφευγαν άκλαυτοι. Κοίτα να δεις, και τους είχα πάρει από φόβο. Την πρώτη φορά που αντιμετώπισα έναν, μου έριχνε συνεχώς ΚΟ όλο το πάρτυ και τον έβγαλα με πολύ κόπο, ενώ τώρα γινόταν στάχτη και μπούρμπερη με το που εμφανιζόταν

        Το 4ο dungeon είναι ακριβώς στα LV μου, επομένως βουτάω κατ' ευθείαν χωρίς φαρμ κλπ. Στο Pitioss τι LV να πάω για να υπάρχει ένα challenge; Ή είναι από αυτά που όσο και να είσαι θα το φας το challenge στην μάπα;
        Last edited by Phantom Duck; 13-02-2017, 12:45 AM.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • Στο Pitioss τι LV να πάω για να υπάρχει ένα challenge; Ή είναι από αυτά που όσο και να είσαι θα το φας το challenge στην μάπα;
          Δεν ειναι αυτο που φανταζεσαι Δεν εχει σημασια τι level θα πας γενικα, απλα δεν θα πω τιποτα αλλο για να μη στο χαλασω.

          Comment


          • Ok, αυτό ήταν το μόνο που ήθελα να ακούσω, μου αρκεί. Θα το κάνω όποτε μου βγει στο πρόγραμμα, κάποια στιγμή δηλαδή που θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο στα χέρια μου . Μετά τον τερματισμό πάω με μικρά βηματάκια, κυρίως κάνα Σαββατοκύριακο παίζω, άρα θα μου πάρει λίγο καιρό ακόμα η όλη ολοκλήρωση, όμως έχει μπει το νερό στο αυλάκι.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • Originally posted by nooto View Post
              Για να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου θα πω οτι τα Soulsborne στο 70% του Story που θελουν να πουν ειναι σχετικα concrete. Υπαρχουν σημεια που ειναι ανοιχτα για ερμηνειες (ειτε εσκεμμενα ειτε επειδη πιθανον να μην ειναι καλα δοσμενα) αλλα σε ενα βαθμο αν θες να ασχοληθεις με το story θα καταλαβεις τι γινεται. Στο pitioss δεν αμφιβαλλω οτι κατι προσπαθει να ειπωθει αλλα εκει θα ελεγα οτι πραγματικα δεν ειναι καλος ο τροπος αποδοσης γιατι προφανως ακομα και εξοικειωμενος να εισαι με αυτο το ειδος αφηγησης, δεν προκειται να αντιληφθεις αν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο νοημα πισω απο τον ολο σχεδιασμο.

              Απο κει και περα και σε σχεση με την ετερογενια που σημειωνεις, υποθετω οτι αναφερεσαι στα texts και συμφωνω σε γενικες γραμμες. Αυτος ειναι ο λογος που ανεφερα το flower στο αλλο topic μιας και δεν κανει χρηση απο κανενα αλλο μεσο για να ''συμπληρωσει'' πραγματα που θελει να πει χρησιμοποιωντας αλλα mediums. Το ενθαρυντικο ειναι παντως οτι σαν τεχνικη εχει αρχισει τα τελευταια χρονια μολις να αναπτυσσεται οποτε the best is yet to come υποθετω. Επιπλεον βλεπεις πολλους και απο τους mainstream τιτλους να χρησιμοποιουν πλεον στον ενα ή στον αλλο βαθμο το ολο concept κατι που δειχνει οτι και οι ιδιοι οι developers τωρα ειναι που καταλαβαινουν τα οπλα που εχουν στα χερια τους.

              Αυτο δειχνει και ποσο μπροστα ηταν developers οπως η valve ή ακομα και η from σε μεταγενεστερο χρονο που εκαναν χρηση της ιδεας πολυ πιο πριν γινει κατανοητη ως δυνατος τροπος αφηγησης (και ισως και αλλοι πολυ πιο πριν και να μην το ειχα παρει εγω χαμπαρι ) με κινδυνο παιχνιδια που πραγματικα εχουν να πουν κατι να χαρακτηριστουν ως τιτλοι διχως σεναριο.

              Edit: Να αναφερω οτι ψηγματα αυτης της λογικης εχει και το Vagrant Story πανω στο οποιο πιστευω οτι πατανε τα Souls σε τεραστιο βαθμο σε οτι αφορα τοσο τη σχεδιαστικη δομη οσο και την αφηγηση (ισως με ακομα περισσοτερα νεοτεριστικα στοιχεια). Επρεπε να το πω μιας και μιλαμε για ahead of their time ατομα (justice for Matsuno ).
              Καλά κι εγώ δεν πιστεύω 100% σε αυτά που λέω, περισσότερο κουβέντα να γίνεται . Θεωρώ τα Soulsborne σημαντικά βήματα μπροστά σε αυτόν τον τρόπο αφήγησης (όπως και τα άλλα παραδείγματα που αναφέρεις). Για μένα τα καλύτερα "δείγματα γραφής" αυτού του τρόπου αφήγησης είναι μάλλον το Gone Home και το Firewatch, γιατί καταφέρνουν να ενσωματώσουν μέχρι κι αυτά τα "ετερογενή" στοιχεία μέσα στο στυλ τους (ο πρωταγωνιστής όντως βρίσκει σημειώματα που άφησαν άλλοι χαρακτήρες, δεν είναι δηλαδή ότι διαβάζουν σημειώσεις των developers). Από την άλλη, το The Witness (Game of the Generation για μένα ) αποτυγχάνει παταγωδώς στην αφήγηση, ακριβώς επειδή το παρακάνει με τα αφαιρετικά νοήματα και με το πόσο loose είναι το σενάριο και Open to interpretation. Βέβαια είναι μακράν το παιχνίδι με το καλύτερο level design που έχω δει.

              Off topic, αλλά δε βαριέσαι .

              Comment


              • H squareenix ετοίμασε ερωτηματολόγιο στο οποίο ζητάει την γνώμη μας για το παιχνίδι και τι θέλουμε να αλλάξει/ προσθέσει.



                Μπείτε, απαντήστε στις ερωτήσεις και απλά ζητείστε ότι θέλετε. Προσωπικά ζήτησα επιπλέον περιεχόμενο, να φτιάξει η κάμερα, επιπλέον αποστολές και superbosses, hard επίπεδο δυσκολίας και να τεθούν περιορισμοί στην χρήση αντικειμένων.

                Άντε συμπληρώστε το μπας και εισακουστούμε.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Ζήτησα 13 από αυτά. 10 που έχουν σχέση με το παιχνίδι, και 3 που είναι για άλλα.
                  sigpic

                  Comment


                  • Δεν βρήκα συγκεκριμένο πεδίο με παράπονα, γι' αυτό τα έβαλα όλα στο τέλος που έλεγε αν θα θέλατε να ρωτήσετε κάτι έναν developer, τι θα ήταν.

                    Τους ξ€χ€σα για το Regaila F, όποιος το διαβάζει δεν θα έχει πού να κρυφτεί . Μετά προφανώς για την κάμερα και λοιπά bugs, glitches, loading times κλπ, και είπα και τις ιδέες για τα Hunts που είπαμε εδώ (διαμοιρασμός σε όλους τους tipsters με το που συναντάς έναν καινούργιο, άμεση ανταμοιβή, να μπορείς να πάρεις πολλά αντί για ένα, κλπ) για να πάρει και τα πάνω του το επικείμενο beastiary. Μακάρι να εισακουστούν κάποια από αυτά. Βασικά ας φτιάξουν την κάμερα να ανέβει το παιχνίδι κάναν πόντο σε βαθμολογία, και όλα τα άλλα συγχωρούνται. Όλα πλην του Regalia F εννοείται

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Εμένα το survey περισσότερο marketing based μου φάνηκε παρά για την εξέλιξη του XV( μετά την 5η ερώτηση για το πόσο συχνά επισκέπτομαι ποιο site απλώς το παράτησα ) Μην γίνουμε κι εδώ σαν τον κινηματογράφο που έχουν γίνει τα blockbusters και οι σκηνοθέτες θύματα του marketing και των surveys.( όταν δεν χρησιμοποιούνται σωστά βεβαίως βεβαίως) Εγώ στηρίζω Tabata και το όποιο αρχικό του όραμα και κράξτε όσο θέλετε
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Εγώ τα θεωρώ χαζά αυτα, ας φτιάξουν οι δημιουργοί το ff που θέλουν όπως το έχουν οραματιστεί και ας προσθέσουν οτι βελτιώσεις content θέλουν αυτοι. Δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να συμμετέχουν οι φανς σε οποιαδήποτε απόφαση, ξέρω πόσο πολύ έχουν καταστρέψει άλλα παιχνίδια/σειρές στα οποια οι παραγωγοί αποφάσισαν να "ακούσουν" το community το οποίο πολλές φορές είναι απλά vocal minority. Κάποια αυτονόητα πράγματα στο θέμα του gameplay ομως όπως η κάμερα πχ εμείς πρέπει να τους το πούμε? Σιγα μην τους παρακαλεσουμε κιόλας να τη φτιαξουν αν δεν το βλεπουν απο μονοι τους..

                        Comment


                        • Ας μην είμαστε απόλυτοι πάντως, το fandom σαν κίνημα επηρέασε πολύ θετικά ορισμένα κακώς κείμενα στην ιστορία της τηλεόρασης και των comics. Αυτό που γίνεται στην προκειμένη περίπτωση με τo FF XV είναι σάπιο, αλλά, για παράδειγμα, αν δεν υπήρχε η κατακραυγή των fans για σεξιστικά πρότυπα σε σειρές των 70s, 80s και 90s, τώρα δε θα είχαμε diversity και representation LGBTQ σε τηλεόραση, κινηματογράφο και φυσικά σε παιχνίδια.

                          Το κακό με την Square-Enix είναι ότι κάνει λάθος engagement με την community. Τι survey και μαλακίες, κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν εκπαιδευμένους κοινωνιολόγους για community management.

                          Comment


                          • Πειτε με σεξιστη η οτιδήποτε αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω καταλάβει, οκ lgbtqiddqd σε παιχνίδια και σειρές ε και τι εγινε? Γιατι να με ενδιαφέρει εμενα τι κανει στο κρεβατι του ο καθε χαρακτηρας αν δεν ειναι μερος της πλοκης και παιζει καποιο ρολο(που αν παιζει κατα 99% δεν με ενδιαφέρει καν και straight να ειναι η οτιδηποτε). Επισης αλλάζουν και οι εποχές και οι τασεις, δεν ειναι μονο η κατακραυγή των fans που οδήγησε σε αυτό που λες.

                            Εγω πιστευω ο δημιουργος πρεπει να εχει την ελευθερια να φτιαξει οτι θελει, αν θελει πχ ο x developer ενα παιχνιδι με action hero alpha male πρότυπο στυλ 80s ας το κανει χωρις καμια κατακραυγή, επισης ο y μπορει να φτιαξει οτι θελει αντίστοιχα.

                            Κανονικα η SE μιας και φτιάχνει/εφτιαξε single player game και οχι MMO για να συζητάμε meta/balance κτλπ το μονο που θα επρεπε να την ενδιαφέρει ειναι το gameplay και η σωστή απόδοση της ιστορίας που ηθελαν να πουν, οι fans δεν εχουν καμία θεση σε αυτο imo.

                            Comment


                            • Bασικά πρώτα marketing trick είναι καθώς αναφέρθηκες στα mainstream comics παρά κίνηση ουσίας- κυρίως για να σπρώξουνε κόσμο στο να αγοράσει έναν τίτλο πχ φτιάξανε τον Ultimate Spiderman να είναι μαύρος πλέον- και καλά κάνανε- και φυσικά διατηρήσανε και τον Peter Parker γιατί φέρνει τα χρήματα. Είτε η νέα Batwoman που είναι και αυτή gay και είχε γίνει ένα σούσουρο αρχικά- προσωπικά δεν με ενόχλησε ούτε με εξίταρε ποτέ, αν η ιστορία ήταν καλή όλα καλά, το ζήτημα είναι πως υπήρχαν πολλές ιστορίες που υπερτόνιζαν το συγκεκριμένο θέμα και ξεχνούσανε τα υπόλοιπα. Τo ότι οι σεξουαλικές επιλογές αποτελούν πλέον θέμα που δεν είναι ιδιαίτερα ταμπού στον δυτικό πολιτισμό( στο εξωτερικό από τη δεκαετία του 90 και πέρα)και έχει να κάνει με την αποδοχή κάποιων θεμάτων σε κινηματογράφο λοιπά mediums- πρώτα στο indie κινηματογράφο όπως γίνεται πάντα και στη συνέχεια και στο mainstream.( στο ευρωπαικό είχαμε δείγματα γραφής πολύ νωρίτερα και λογικό- τι τα λέω δλδ τα ξέρει ο Evans απέξω κι ανακατωτά )

                              Το βασικό είναι αυτό που γράφει και ο IHNE πρώτα το υλικό να είναι καλό και στη συνέχεια μας αφορούν όλα τα υπόλοιπα( και δεν θα έπρεπε να βασίζονται σε κάτι τέτοιο για να προωθήσουν έναν τίτλο- δλδ αν ο Noctis ήταν να παντρευτεί τον Gladio δε θα παίζαμε το game? φυσικά και θα το παίζαμε, απλώς υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να μην πουλούσε τόσο) Υπάρχουν δημιουργοί, ασχέτως είδους και medium που όταν ασχολούνται με ταμπού θέματα το κάνουν με μια καταπληκτική φυσικότητα, ενώ άλλοι με έναν τρόπο αρκετά πιο προβοκατόρικο και προκλητικό- με άσχημο τρόπο και την κακή έννοια( ειδικά οι εταιρείες που θέλουν να προκαλέσουν για να πουλήσουν, δημιουργήσουν θόρυβο κτλ κτλ)

                              ΠΙο συγκεκριμένα υπάρχει για παράδειγμα ένα movement που απαιτεί η Lara να είναι gay. Είναι ειλικρινά τώρα τόσο σημαντικό αυτό? Εμένα προσωπικά δε θα με αφορούσε να το δω, ούτε θα με έκανε να απολαύσω περισσότερο ή λιγότερο τον τίτλο. Δλδ οι Judas Priest πάψανε να είναι καλοί γιατί ο Halford είναι gay? Ή οι Girlschool γίνανε ποτέ καλύτερο συγκρότημα από τους Motorhead?( μαρκετινγκ λέμε) Υπάρχουν λόγοι, εύκολα εξηγήσιμοι γιατί το συγκεκριμένο movement έχει αυτές τις εκδηλώσεις και απαιτήσεις και είναι πρωτίστως ψυχολογικοί.( αλλά δεν θα επεκταθώ ειδικά σε gaming forum επ'αυτού)

                              Τώρα για να μην επεκταθούμε σε τέτοια ζητήματα και να επικεντρωθώ στο Final Fantasy XV. Είμαι ανοιχτά υπέρ του living video game( όπως τα living card games)και της εξέλιξης αυτού, αλλά έχοντας πάντα σαν σημείο αναφοράς το όραμα του δημιουργού ή έστω της ομάδας ανάπτυξης. Βελτιώσεις στο gameplay και τεχνικά ζητήματα είναι θεμιτές- αυτό έλειπε. Δε θα ήθελα να δω πράγματα που αλλάζουν το concept του τίτλου. Ο Tabata δήλωσε, πως τα όποια σεναριακά κενά, υπάρχουν γιατί εσκεμμένα θέλανε να δώσουνε τα γεγονότα μέσα από την οπτική γωνία του Noctis( ο οποίος δεν ήξερε τι συνέβαινε στους άλλους χαρακτήρες, far fetched βέβαια, γιατί κολλητοί υποτίθεται πως είναι, κάτι θα ρωτήσεις και θα μάθεις ) Αν και ξέρουμε πως μέρος της εξήγησης είναι πως θέλανε περισσότερα χρήματα συν του ότι το game έπρεπε να κυκλοφορήσει στην ώρα του( ε ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, SEnix είναι αυτή) Το Regalia F, ας πούμε, που κράζεται από τους fans- και δικαίως εώς ένα βαθμό- οι ίδιοι οι fans το ζητήσανε. Και για να κλείσω κάπου; αυτή την περίοδο είπα να ξεκινήσω το Final Fantasy XIII το οποίο έκραζα τόσα χρόνια μετά το πρώτο μου playthrough που δεν ήταν ολοκληρωμένο.( το παράτησα στις 30-40 ώρες πρπ) Το απολαμβάνω πολύ περισσότερο- βασικά θα αλλάξει πάλι η σειρά στα FFs - και σέβομαι απόλυτα το ότι η ομάδα ανάπτυξης έκανε ό,τι χρειαζόταν και ό,τι πίστευε σωστό- ασχέτως αν το αποτέλεσμα δίχασε( που εδώ που τα λέμε γιατί άρχισα να παρακολουθώ και το τι γραφόταν εκείνη την περίοδο από τον mainstream Τύπο, μάλλον για τους λάθος λόγους κράχτηκε) over and out ζαλίστηκα xD
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • δλδ αν ο Noctis ήταν να παντρευτεί τον Gladio δε θα παίζαμε το game? φυσικά και θα το παίζαμε, απλώς υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να μην πουλούσε τόσο
                                ...και αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για να υπάρχει το κίνημα...
                                Το να κάνουν τη Λάρα, ή οποιονδήποτε υπαρκτό χαρακτήρα, γκέι είναι εντελώς ανούσιο (κυρίως γιατί ο συγκεκριμένος χαρακτήρας ήταν πάντα ασέξουαλ), αλλά σε story-heavy, mainstream παιχνίδι αν ο κεντρικός χαρακτήρας ήταν γκέι θα φαινόταν πόσο ταμπού είναι ακόμα (και όχι μόνο στην Ελλάδα).
                                για παράδειγμα, αν δεν υπήρχε η κατακραυγή των fans για σεξιστικά πρότυπα σε σειρές των 70s, 80s και 90s, τώρα δε θα είχαμε diversity και representation LGBTQ σε τηλεόραση, κινηματογράφο και φυσικά σε παιχνίδια
                                Έχω σοβαρές αμφιβολίες του πόσο έχει να κάνει με κατακραυγή των fans και όχι με την αλλαγή των κοινωνικών ηθών.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X