Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ήμουν σίγουρος ότι θα διαφωνείς,όχι μόνο εσύ,πολλοί από δω μέσα,το 9 πιστεύεις είναι καλά εκει πο το βάλανε;Εγώ θα το έβαζα πρώτο,εντελώς υποκειμενικά φυσικά.
    Carpe diem

    Comment


    • To 9 den einai se asxhmh thesh, ante proswpika na to pushara mia thesh pisw giati gia mena ta kalytera FF einai ta Tactics, 7,12,6 kai afta pianoun 4 theseis apo mona tous.
      Pantws nai einai kalo FF, vrisketai pshla sthn lista.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Ψιλο οτι να νε η λιστα, ειδικα το A2 καλο ηταν αλλα οχι και δευτερο, αν ειναι δυνατον.
        To VI ισως και να αξιζει την πρωτη θεση αλλα μονο αν υπολογισουμε και το ποτε κυκλοφορισε νομιζω (σε καθε περιπτωση για εμενα ειναι σιγουρα πρωτη 3αδα).

        Το Χ δεν το εχω παιξει :/

        Comment


        • Πρέπει να είμαι ο μόνος στον πλανήτη που θεωρεί το FF 6 πολύ κακό παιχνίδι. Το είχα ξεκινήσει πριν πολλά χρόνια, το είχα φτάσει περίπου στο 1/3 και μέχρι τότε το σενάριο μου είχε φανεί της πλάκας και η δυσκολία ανύπαρκτη, οπότε το παράτησα.

          Επίσης ακόμα θυμάμαι το νίντζα μου να έχει πεθάνει και να τον κυνηγά το τρένο
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Originally posted by Titus View Post
            Πρέπει να είμαι ο μόνος στον πλανήτη που θεωρεί το FF 6 πολύ κακό παιχνίδι. Το είχα ξεκινήσει πριν πολλά χρόνια, το είχα φτάσει περίπου στο 1/3 και μέχρι τότε το σενάριο μου είχε φανεί της πλάκας και η δυσκολία ανύπαρκτη, οπότε το παράτησα.

            Επίσης ακόμα θυμάμαι το νίντζα μου να έχει πεθάνει και να τον κυνηγά το τρένο
            Ε μετα γινεται πιο ωραιο + το οτι εχει τον μεγαλυτερο κακο ολων των εποχων.

             
            αν δεν κανω λαθος ειναι ο μονος που καταφερε να κατακτησει τον κοσμο?


            Το σεναριο μονο της πλακας δεν ειναι, για πολλους ειναι το καλυτερο σε σειρα FF.

            Comment


            • Den kaneis lathos.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Τον κατεστρεψε οπως θυμαμαι.

                Comment


                • Όντως έτσι είναι, ο κακός του VI είναι ο μόνος που κατάφερε να
                   
                  κυριαρχήσει καταστρέφοντας τον κόσμο και φέρνοντας την αποκάλυψη. Φοβερός κακός πάντως, από τους καλύτερους που έχουμε δει


                  Σχετικά με την λίστα τώρα, συμφωνώ με τον ground zero πάνω κάτω, η λίστα είναι μάπα. Καταρχάς είναι άκυρο το να φτιάχνεις λίστα με τα καλύτερα 25 (!!!) παιχνίδια, με τόσα πολλά είναι επόμενο ότι θα βάλεις μέσα πολλά άκυρα παιχνίδια όπως και γίνεται, στην λίστα μπήκαν παιχνίδια που είναι από κακά έως αδιάφορα όπως το crystal bearers αλλά υπάρχουν και εντελώς παράλογες επιλογές όπως το chocobo racing Η πιο παράλογη επιλογή πάντως είναι το ότι το tactics advance 2 είναι δεύτερο στην λίστα περνώντας τα καλύτερα παιχνίδια της σειράς όπως tactics και VII, χαλαρά η χειρότερη σχετική λίστα που έχω δει.

                  Με την δική τους λογική το bravely default θα μπορούσε να είναι άνετα μέσα στην λίστα καθώς το παιχνίδι θυμίζει πάρα πολύ κλασσικό ff.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Το X πάνω απ' το VII και το IX;

                    Αυτό που γίνεται με το VII έχει πλάκα πάντως.

                    Για χρόνια κυριαρχούσε μια αντίληψη που παρουσίαζε το VII σαν κάτι αρκετά περισσότερο απ' αυτό που ήταν. Τα τελευταία χρόνια, αντίθετα, έχει ξεσπάσει μια αντίδραση νευτώνειου τύπου που, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, θέλει να παρουσιάζει το VII σαν κάτι αρκετά λιγότερο απ' αυτό που ήταν.

                    Από όποια γωνία και να το κοιτάξω το πράγμα, το X πάνω απ' το VII δε μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • ^ Efkolo Loggo, h genia tou VII gerase, twra h genia tou X einai poio active
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Για χρόνια κυριαρχούσε μια αντίληψη που παρουσίαζε το VII σαν κάτι αρκετά περισσότερο απ' αυτό που ήταν. Τα τελευταία χρόνια, αντίθετα, έχει ξεσπάσει μια αντίδραση νευτώνειου τύπου που, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, θέλει να παρουσιάζει το VII σαν κάτι αρκετά λιγότερο απ' αυτό που ήταν.
                        Τι θα πει αντίδραση νευτώνειου τύπου;

                        Το VII δε νομίζω πως μπορεί να υπερκτιμηθεί. Έβαλε τα JRPG στο χάρτη για τα καλά στη δύση, είχε κορυφαία μουσική και γραφικά, εδραίωσε τη CD εποχή, τα 3D γραφικά, την κινηματογραφικότητα και το Playstation (φυσικά όχι μόνο του αλλά ήταν από τους πλέον σημαντικούς παίκτες, η φυγή από τη Νιντέντο ήταν φοβερά σημαντική ψήφος εμπιστοσύνης, αυτό από μόνο του πούλησε PS1 σε άτομα που δεν αγόρασαν καν το FF7), η πολυπλοκότητα και το μέγεθος της ιστορίας του ήταν κάτι αδιανόητο μέχρι τότε για την πλειοψηφία του κόσμου, όντας συγχρόνως και πολύ προσβάσιμο, κατά μία έννοια ένωσε τα 2 προηγούμενα επεισόδια της σειράς (το εξαιρετικό gameplay του 5 και την εξαιρετική ιστορία, πλοκή, χαρακτήρες του 6). Αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να το αφήσουμε να πεθάνει επιτέλους... Μαζί με το Tomb Raider και το Metal Gear Solid θεωρώ πως είναι η τριάδα των σημαντικότερων παιχνιδιών της γενιάς εκείνης.

                        Πρέπει να είμαι ο μόνος στον πλανήτη που θεωρεί το FF 6 πολύ κακό παιχνίδι. Το είχα ξεκινήσει πριν πολλά χρόνια, το είχα φτάσει περίπου στο 1/3 και μέχρι τότε το σενάριο μου είχε φανεί της πλάκας και η δυσκολία ανύπαρκτη, οπότε το παράτησα.

                        Επίσης ακόμα θυμάμαι το νίντζα μου να έχει πεθάνει και να τον κυνηγά το τρένο
                        Ο νίτζας σου μπορεί να πεθάνει πιο μετά μόνο. Η δυσκολία είναι ανύπαρκτη όντως, από τα ευκολότερα FF. Μάλλον σου φαινόταν αδιανόητο που το πάρτυ σου δεν ήταν ελεύθερο να κολλάει πίσω από βράχους, γωνίες κλπ και γι'αυτό ξενέρωσες...
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Ναι, συμφωνώ με όλα όσα λες, και το προηγούμενο post μου δεν είχε καμία πρόθεση να αμφισβητήσει τίποτα απ' τα παραπάνω. Τα όσα αναφέρεις, βέβαια, αφορούν κυρίως την επίδρασή του στη βιομηχανία, παρά το ότι έφερε τα πάνω κάτω από δημιουργικής πλευράς στο είδος των RPG. Δεν νομίζω ότι τέθηκε ποτέ θέμα για το πρώτο, αναφορικά με το δεύτερο είναι που παλιότερα είχαν ακουστεί κάποιες υπερβολές, οι οποίες παρατηρώ ότι σήμερα έχουν οδηγήσει σε ένα backlash το οποίο αμφισβητεί και μειώνει (άδικα) την ποιότητα του ίδιου του τίτλου.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • H SE ksekinaei mia seira live ekpompwn gia to FFXIV opou oi amerikanoi ekproswpoi tou paixnidiou tha analyoun ta patches, tha apokalyptoun plhrofories kai genika tha apantoun se erwthseis pou ginontai sta forums sxetika me to paixnidi.

                            H prwth ekpomph einai stis 11 to vrady wra Elladas, avrio Paraskevh 25 tou mhna.




                            Clickarete to link osoi endiafereste:
                            The official FINAL FANTASY XIV channel on Twitch!
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by straier View Post
                              Μάλλον σου φαινόταν αδιανόητο που το πάρτυ σου δεν ήταν ελεύθερο να κολλάει πίσω από βράχους, γωνίες κλπ και γι'αυτό ξενέρωσες...
                              ... και να ακούγεται μια φωνή από το background

                              You must gather your party before venturing forth.

                              Τίτε αν το έχεις φτάσεις στο τρένο είσαι πιο κάτω από το 1/3.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Βασικά και στα FF κολλούσα στο χάρτη, πήγαινα pixel - pixel να εξερευνήσω όλο το χάρτη και όλο τράκαρα σε βουνά και δάση



                                Το είχα φτάσει μέχρι μια ερειπωμένη πόλη και θυμάμαι κάτι σχετικό με χρόνο ή ρολόγια, αλλά πάνε χρόνια από τότε και δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X