Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To Type - 0 tha apogohtefsei poly kosmo.
    Eidika an perimenete kanena MMORPG opws ta kserete.
    To game einai 99% Mission based opws kai to FFX-2 paliotera.

    Exei kalo gameplay, mhn dwsw lathos entypwsh, alla den einai kanoniko kanoniko FFRPG.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Και εγω αυτο πιστευω btw, οτι γενικα θα το θαψουν παροτι μπορει να ειναι καλο game. Ο λογος προφανως ειναι οτι αυτα τα games εχουν portable structure (αν κρινω απο παιχνιδια οπως το Crisis Core ή το Peace Walker) που δεν ταιριαζει ή τελος παντων χτυπαει αρνητικα στις οικιακες πλατφορμες που φιλοξενουν τιτλους αλλης λογικης.

      Comment


      • Πολυ αστεια η σκηνη που ειναι χαλαροι στο αμαξι, μου θυμισε αυτο για καποιο λογο:

        Comment


        • Για να εξηγηθώ πιο πάνω λέγοντας "ήταν η πρώτη φορά που είδα το trailer κτλ" μιλούσα για το XV. Δικο μου το λάθος γιατι δεν το διευκρίνησα.
          To type 0 ήμουν στο παραπέντε να το κατεβάσω και να το δω στο PSP, αλλα είχα διαβάσει άρθρα και κριτικές απο import sites αλλα και απο τη μεταφρασμένη εκδοση και ξέρω πρπ τι να περιμένω.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Einai kalo game aksizei na asxolitheis mazi tou, aplws einai mh apraithta kryptiko se merika shmeia kai se prizei mexri na deis kai ta 3 telh tou.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Δεν θυμάμαι τι είδα και είπα ότι δε μου άρεσαν τα γραφικά του ενώ τώρα που τα βλέπω μου φαίνονται μια χαρά.Πάντως το σίγουρο είναι ένα.Χαίρομαι πολύ που το βλέπω τόσο σκοτεινό και θέλω να πιστεύω θα έχει και αρκετά ώριμο σενάριο.Ground εσύ που το έχεις παίξει τι λες;
              Carpe diem

              Comment


              • Καλα απο όσο το έχω δει πιστεύω θα με ικανοποιήσει το Type 0 gameplay wise, ευελπιστώ να μου αρέσει και σεναριακά. Θα το είχα παίξει σίγουρα με το fan translation, απλώς είπα να περιμένω εν τελει την επίσημη κυκλοφορία.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Polys thanatos, mono afto lew
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Kainourio armor sto patch 2.5 tou FFXIV, epishs Alexander Primal:





                    Erxetai kai to triple triad sto golden saucer:
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Originally posted by Evans
                      Εντυπωσιακό και το open world φαίνεται αρκετά ωραίο.
                      Συμφωνώ και εγκρίνω αμαξάκι.

                      Αλλά ρε γαμώτο τί τους ήθελαν τους Boys n' Noise για πρωταγωνιστές;
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Mousikh akouste lol

                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Cloud of darkness kai triple triad sto FFxiv

                          Deite to video sto 8:21



                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Μιας και ο nooto εγραψε για το FFXHD θυμηθηκα κι εγω πως σε καποια φαση ηθελα να γραψω 2 λογια. Επαιξα προσφατα ενα 5ωρο περιπου, ξεκινησα με εναν σχετικο ενθουσιασμο αλλα μετα αποφασισα να το παρατησω (κριμα και τα $$).

                            Προφανως και ο οπτικος τομεας ειναι πολυ ωραιος και ολα δειχνουν πολυ ομορφα στο Vita και το νεο OST επισης ηταν συμπαθητικο (γενικα θεωρω το OST του 10 αρκετα αδυναμο αλλα τελοσπαντων).
                            Το προβλημα ειναι πως αυτο το παιχνιδι μου θυμησε ολα αυτα τα πραγματα που αρχισαν να με ενοχλουν απο ενα σημειο και μετα στη Square, πραγματα που 12-13 χρονια πριν δεν τα εβλεπα ή δε με απασχολουσαν.

                            Οι διαλογοι ηταν απαραδεκτοι και οι αντιδρασεις των χαρακτηρων σχεδον αστειες ωρες ωρες... Αντε το 8 να χε καποια παρομοια σκηνικα αλλα και παλι καμια σχεση, ολα τα αλλα FF απο το 6 και μετα εστω ειχαν πολυ καλους διαλογους. Βλεποντας πως προχωραω μια ιστορια η οποια ειναι κακογραμμενη εχασα το κουραγιο μου για να ασχοληθω περαιτερω.

                            Αλλο highlight ηταν και το ντυσιμο των χαρακτηρων τυπου Lulu και Tidus. Οι απειρες ζωνες και τα ασυμμετρα ρουχα μου θυμησαν τις τασεις της εποχης που καπου εκει ξεκινησαν και κορυφωθηκαν στην πορεια απο τον Nomura.

                            To battle system τωρα παει κι ερχεται.. Το expert grid που διαλεξα εν τελει δε μου αρεσε παντως.. η διαδικασια του sphere grid εχει τη φαση της, αλλα ουσιαστικα δεν αλλαζει και πολλα στους μηχανισμους του παιχνιδιου νομιζω.

                            Η εμπειρια ηταν ενδιαφερουσα - μονο και μονο το να παιζεις ενα τετοιο παιχνιδι σε φορητη κονσολα ειναι πολυ ωραιο, αλλα οκ να φαω για ενα replay 40+ ωρες για χαρη ενος παιχνιδιου που εχει διαφορα θεματα τα οποια δε μπορω να προσπερασω.. ε πλεον δε μου παει.. στον περιορισμενο χρονο που εχω αποφασισα να το αφησω στην ακρη και αν εχω ορεξη για RPG ξαπλα στο κρεβατι καλυτερα να παιξω το Tactics Ogre επιτελους.

                            Comment


                            • Παντως μεχρι στιγμης και εγω συμφωνω οτι η δουλεια που εχει γινει στα γραφικα αλλα και στο ost ειναι απιστευτη. Ειναι πολυ εντυπωσιακο να βλεπεις κατι τετοιο σε φορητο.

                              Εγω την ιστορια την θυμαμαι πολυ θολα και γενικα οπως εγραψα και στο ''τι παιζεται'' ηθελα να ξαναδω τον τιτλο καποια στιγμη (ειναι το μονο ff που εχω παιξει τοσο σπαστα διοτι δεν με τραβαγε μηχανικα-οπτικα-αισθητικα, btw σε οτι αφορα το οπτικο κομματι πιο εντυπωσιακο μου φαινεται τωρα παρα τοτε που ηταν και στην εποχη του).

                              Αυτο που δεν μου αρεσει προσωπικα ειναι το dubbing (και η μεταφραση-κειμενο των διαλογων αλλα σε μικροτερο βαθμο), φαινεται οτι ηταν η πρωτη προσπαθεια της S-E για κατι τετοιο και το αποτελεσμα δεν ειναι καλο (καμια σχεση με την επικοτητα του voice acting στο XII). Η ιστορια παντως εχει ενδιαφερον και καταπιανεται με θεματα που μου κινουν το ενδιαφερον να την ξαναδω τωρα που τελος παντων εχουν περασει καποια χρονια και η αντιληψη ειναι διαφορετικη.

                              Για τα υπολοιπα και το gameplay θα γραψω εν καιρω μιας και εχω ριξει κοντα στο 3ωρο μεχρι στιγμης!

                              Comment


                              • Originally posted by Xeno View Post
                                Μιας και ο nooto εγραψε για το FFXHD θυμηθηκα κι εγω πως σε καποια φαση ηθελα να γραψω 2 λογια. Επαιξα προσφατα ενα 5ωρο περιπου, ξεκινησα με εναν σχετικο ενθουσιασμο αλλα μετα αποφασισα να το παρατησω (κριμα και τα $$).

                                Προφανως και ο οπτικος τομεας ειναι πολυ ωραιος και ολα δειχνουν πολυ ομορφα στο Vita και το νεο OST επισης ηταν συμπαθητικο (γενικα θεωρω το OST του 10 αρκετα αδυναμο αλλα τελοσπαντων).
                                Το προβλημα ειναι πως αυτο το παιχνιδι μου θυμησε ολα αυτα τα πραγματα που αρχισαν να με ενοχλουν απο ενα σημειο και μετα στη Square, πραγματα που 12-13 χρονια πριν δεν τα εβλεπα ή δε με απασχολουσαν.

                                Οι διαλογοι ηταν απαραδεκτοι και οι αντιδρασεις των χαρακτηρων σχεδον αστειες ωρες ωρες... Αντε το 8 να χε καποια παρομοια σκηνικα αλλα και παλι καμια σχεση, ολα τα αλλα FF απο το 6 και μετα εστω ειχαν πολυ καλους διαλογους. Βλεποντας πως προχωραω μια ιστορια η οποια ειναι κακογραμμενη εχασα το κουραγιο μου για να ασχοληθω περαιτερω.

                                Αλλο highlight ηταν και το ντυσιμο των χαρακτηρων τυπου Lulu και Tidus. Οι απειρες ζωνες και τα ασυμμετρα ρουχα μου θυμησαν τις τασεις της εποχης που καπου εκει ξεκινησαν και κορυφωθηκαν στην πορεια απο τον Nomura.

                                To battle system τωρα παει κι ερχεται.. Το expert grid που διαλεξα εν τελει δε μου αρεσε παντως.. η διαδικασια του sphere grid εχει τη φαση της, αλλα ουσιαστικα δεν αλλαζει και πολλα στους μηχανισμους του παιχνιδιου νομιζω.

                                Η εμπειρια ηταν ενδιαφερουσα - μονο και μονο το να παιζεις ενα τετοιο παιχνιδι σε φορητη κονσολα ειναι πολυ ωραιο, αλλα οκ να φαω για ενα replay 40+ ωρες για χαρη ενος παιχνιδιου που εχει διαφορα θεματα τα οποια δε μπορω να προσπερασω.. ε πλεον δε μου παει.. στον περιορισμενο χρονο που εχω αποφασισα να το αφησω στην ακρη και αν εχω ορεξη για RPG ξαπλα στο κρεβατι καλυτερα να παιξω το Tactics Ogre επιτελους.
                                Προσυπογράφω σε όλα (αν και μάλλον το σύστημα του Sphere Grid εμένα μου άρεσε περισσότερο).

                                Η πλάκα είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, το X προσπάθησε να διηγηθεί μια από τις καλύτερες ιστορίες σε Final Fantasy. Η πλοκή καθαυτή, δηλαδή, δεν θεωρώ ότι είναι κακή, είναι περισσότερο η τραγική γραφή που καταστρέφει την αφήγηση. Έπρεπε να έδιναν το remake στο Matsuno να ξαναγράψει το script :p

                                Τα «κουσούρια», πάντως, από αισθητικής και υφολογικής πλευράς, που με «χαλάνε» στο Final Fantasy αρχίζουν, για μένα, από το VIII. Συνεχίζουν στο X και φτάνουν μέχρι το XIII (δε ξέρω για το XII).

                                Στο οποίο XIII, πάντως, επί τη ευκαιρία, τελειώνοντάς το περασμένο Σεπτέμβρη, οφείλω να ομολογήσω ότι, παρά τα όσα είχα ακούσει τα προηγούμενα χρόνια, δε βρήκα την αφήγηση και το cast χειρότερα από εκείνα των VIII και X. Γενικά νομίζω ότι ο παράγοντας που άλλαξε στην εξίσωση είναι, μάλλον, η ηλικία και το γεγονός ότι εμείς φιλτράρουμε, πλέον, τα πράγματα διαφορετικά παρά κάτι άλλο. Επιπλέον, δε ξέρω πόσο αμφιλεγόμενη είναι η συγκεκριμένη άποψη, αλλά, παρόλο που σε επίπεδο ύφους και αισθητικής το XIII δεν ήταν αυτό που προσωπικά θέλω από ένα Final Fantasy, βρέθηκα να προτιμώ τη στωική «παγοκολόνα» Lightning από τον Squall, ή τον Tidus, ενώ η Fang και, ειδικά ο Sazh, ήταν για μένα καλύτεροι χαρακτήρες από το 99% των χαρακτήρων της σειράς στη μετά-VII εποχή.

                                Γενικά θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορεί να προσάψει κανείς στο XIII, ειδικά από σχεδιαστικής πλευράς, όχι τόσο για το σύστημα μάχης, όσο για τη γραμμικότητα και το αδύναμο world-building, αλλά σε επίπεδο ύφους, cast και αφήγησης δεν νομίζω ότι αποκλίνει ιδιαίτερα από τις σταθερές που, καλώς ή κακώς, έχουν δημιουργηθεί στη σειρά εδώ και αρκετά χρόνια.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X