Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το Twilight Princess έχει πιο challenging dungeons. Το Wind Waker αν και εγώ το προτιμώ( βασικά είναι από τα αγαπημένα μου της σειράς), βιαστήκανε να το βγάλουνε, παραείναι μικρό και εύκολο, κάτι που βοηθάει πολύ σε replays. Το Skyward Sword από την άλλη, το προτιμώ από το Twilight Princess αν και το δεύτερο έχει την Midna. Πάντως τα Zeldas είναι σαν τα FF, όταν τα κάνω replay αναθεωρώ σχεδόν πάντα.

    Το μόνο σίγουρο προς το παρόν πάντως είναι πως το BotW είναι μέχρι αυτή τη στιγμή, το αγαπημένο μου από όλη τη σειρά.

     
    Τέλος το Zora's Domain. Από τις καλύτερες gaming εμπερίες. Το dungeon μου άρεσε που ήταν διαφορετικό και μπορούσες να "παίξεις" με την αρχιτεκτονική του. Eπίσης το boss ήταν αρκετά challenging σε σχέση με άλλα Zeldas, ακόμη και με τα bosses του OoT. Να κυκλοφορήσει το Hard mode να πωρωθούμε. Το μόνο πρόβλημα είναι πως μετά το Kakariko Village, ξέχασα να πάω στο Hateno που με συμβούλεψε η Impa, άρχισα να ψάχνω τον κόσμο και στο τέλος βρέθηκα στο Zora's Domain και ολοκλήρωσα το quest για το Divine Beast( φυσικά άνοιξα και τα νέα sidequests οπότε έχω αφήσει νέες) Next stop; Hateno, εκτός κι αν προκύψει πάλι κάτι και μου αποσπάσει την προσοχή


    Στα πιο γενικά. Το game είναι το Zelda που ονειρευόμουν. Είναι πολύ light το guidance, η πρόκληση καθορίζεται και από τον ίδιο τον παίκτη( σου δίνεται η επιλογή για τα hearts, stamina, όπως και για το equipment upgrading ως επί το πλείστον- θεωρητικά μπορείς να τελειώσεις το game με τις ελάχιστες δυνατές καρδές στο πρώτο playthrough φαντάζομαι και μάλιστα χωρίς καν να ασχοληθείς με τα main quests), ενώ ο κόσμος είναι ζωντανός. Οι NPCs αλλάζουν συνήθειες και τους περιπάτους τους ανάλογα με τον καιρό, τις ώρες της ημέρας( υπάρχουν διάφορες μικρές σκηνές πυο εκτυλισσονται από ότι κατάλαβα μόνος σε συγκεκριμένες συνθήκες και προσθέτουν στον κόσμο, πχ το πώς ένας χαρακτήρας βιώνει μια απώλεια και δεν το δείχνει κανονικά, αλλά το δείχνει υπό συγκεκριμένες συνθήκες)και μπορούν να σου δώσουν quests, αντικείμενα, οδηγίες κτλ. Επίσης βοηθάει πάρα πολύ η επιλογή για να παίρνεις screenshots γιατί μπορείς να αποθηκεύεις πολύ εύκολα τις οδηγίες πυο σου δίνουν, τους γρίφους κτλ

    Τα shrines έχουν έξυπνους γρίφους, σε ορισμένα κόλλησα λίγο μέχρι να βρω την λύση, αλλά ακόμη πιο out of the box πρέπει να σκεφτείς για να πάρεις τα extra treasure chests που υπάρχουν. Επίσης δοκιμάστε το Pro hub, βελτιώνει πολύ την όλη εμπειρία( από την άλλη μπορεί να ξεχάσεις τι έχεις να κάνεις σχετικά άνετα όπως μου συμβαίνει συχνά )- να ναι καλά ο Evans που μου το πρότεινε και το ενεργοποίησα αμέσως μετά το εισαγωγικό section.

    Αν έχω να του καταλογίσω κάτι, πέρα από frame drops που πιστεύω διορθώνονται και ποτέ δεν έφτασαν στην σφαίρα του ενοχλητικού για εμένα, είναι πως έχει τόσα πολλά πράγματα να κάνεις, που πολλές φορές ξεχνιέμαι από τον κύριο στόχο που έχω θέσει και κάνω κάτι άλλο. Για παράδειγμα αν δω ένα shrine από μακριά και θέλω να πάω εκεί( ας πούμε πως χρειάζομαι πρπ 5 λεπτά είναι σχετικά κοντά) στο ενδιάμεσο μπορεί να βρω ένα enemy outpost, να ψαρέψω, μαζέψω resources, βρω Koroks( κάπου πήρε το μάτι μου για 800-900 σύνολο καλό ψάξιμο ), να βρώ άλλο σημείο ενδιαφέροντος, κυνηγήσω να βρω NPCs κτλ κτλ οπότε η διαδρομή μπορεί να μου πάρει, αν το επιτρέψω 1 ώρα xD( έχει συμβεί δεν κανω πλάκα) Το πιο σημαντικό είναι πως αισθάνομαι ότι δεν κάνω αγγαρεία, κάτι πολύ βασικό για open world τίτλους και δεν καταπιέζομαι να ακολουθώ quest markers, sidequest markers, collectible markers, item markers, gps path and so on.
    Last edited by Sinclair; 07-03-2017, 01:23 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Ενοχλει κανέναν αλλο που σπανε συνεχεια τα οπλα με 3-4 hits πολλες φορες?? Αυτο σε συνδυασμό με το limited inventory δεν μου αρεσει, προτιμουσα ενα σύστημα dark souls, ας ειχε μικρο durability, repair με materials που βρισκεις και full repair σε bonefire. Τωρα μπορει να εχεις 5-6 μαζι σου και να σπασουν ολα σε εναν single enemy, το loot system σαν να ειναι trivial? οκ οτι και να βρεις θα σπασει στον επομενο tough enemy. Επισης σου δινει το καλυτερο armor του παιχνιδιου(αν ισχυει) παρα πολυ νωρις σχεδον 3ο-4ο quest?? Νομιζω θα καθαρισω αρκετα trials πρωτα να φτασω 13 hearts για
       
      master sword το οποιο δεν σπαει αν και θα "σπασω" το game overpowered τοσο early
      μονο και μονο για το παραπανω ενοχλητικό mechanic.

      Κατα τα αλλα ειναι οτι καλυτερο εχω δει προς το παρον, ο κοσμος, η εξερευνηση, το gameplay τα παντα ειναι τελεια. GOTY 2017 ez, εχω την limited του horizon 2 μερες και δεν το εχω ανοιξει καν τοσο εθισμος με zelda.

      Comment


      • Θα πρεπε να κραταγαν περισσοτερο καποια πραγματα. Το να σπαει ενα κλαδι με 4 χτυπηματα ή ενα ξυλινο ροπαλο οκ. Μ αρεσει που σπανε και τ αλλαζω αλλα θα θελα να κραταγαν πιο πολυ.

        Burai με κουφανες ειδικα για τα Koroks. Θα θελα να βρω τα παντα αλλα δεν υπαρχει χρονος οποτε περναω περιοχχες γρηγορα. Γενικα προσπαθω να το παιζω οπως νιωθω χωρις να μου επιβαλω κανονες τυπου να ξεψαχνισω ολη τη περιοχη πριν φυγω. Θα μ αρεσε αν εστω και σαν post game σου δινε καποιο guide που να σου λεει σε καθε περιοχη ποσα απο ποσα εχεις βρει, πχ 15/18 shrines, 20/30 koroks κλπ.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Υπάρχει προοπτική σχετικά γρήγορα στο παιχνίδι να βρεθεί ένα μη καταστρέψιμο όπλο;

          Comment


          • Burai με κουφανες ειδικα για τα Koroks
            Μην παρεξηγηθώ δεν παίζω με guide, ούτε πρόκεται( κι αν αγοράσω θα είναι για τη συλλογή), το είδα που αναφέρεται στο NeoGAF( spoiler tags δεν ανοίγω ούτε γι'αστείο)
            Εγώ με τους ρυθμούς που παίζω+ δουλειά βλέπω να το τελειώνω καλό Απρίλη και 100% καλοκαίρι. Μόλις βγει το Hard mode δε, ευελπιστώ σε νέο playthrough.

            Εμένα κρατάνε αρκετά περισσότερο τα weapons που βρίσκω τώρα(20-25 dmg) Έχετε υπόψιν, αν δεν το γνωρίζετε, πως μειώνεται το durability αρκετά και από τις jumping attacks( αυτές που έχουν και ground stomp) ακόμη και όταν αστοχούν( σου λέει αρκετά για τo durability και τις αντοχές των weapons ένας ΝPC σε κάποιο σταύλο αν θυμάμαι καλά) Επίσης, εκτός κι αν κάνω λάθος, νομίζω πως παίζει ρόλο αν ο εχθρός φοράει πανοπλία( πχ κάποια Lizalfos), αν είναι πέτρινος όπως και τι επιφάνειες χτυπάς( πχ αν χτυπήσεις μια σφαίρα με σπαθί σπάει πιο εύκολα από ότι με hammer, το έμαθα με τον άσχημο τρόπο )

            Στο σημείο που είμαι μπορεί να μην με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά αργότερα μπορεί να έχετε δίκιο δεν ξέρω. Εμένα πάντως σαν μηχανισμός μου αρέσει πάρα πολύ, όπως και το weapon throw( τα καλύτερα boomerangs σε Zelda) και το περιορισμένο inventory μου αρέσει ακόμη περισσότερο( αν και λογικά θα μπορείς να το αυξήσεις αργότερα) Επίσης υπάρχουν ΝPCs( έχω συναντήσει έναν) που σου λένε πως μπορούν να σου αποκταστήσουν κάποια όπλα. Δεν το έχω δοκιμάσει με το συγκεκριμένο απλώς το αναφέρω.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Τωρα που πες guide ψηνομαι να παρω για το post game και εφ οσον εχω κουραστει να ψαχνω.

              Originally posted by Raf View Post
              Υπάρχει προοπτική σχετικά γρήγορα στο παιχνίδι να βρεθεί ένα μη καταστρέψιμο όπλο;
              Παρακαω να απαντηθει σε spoiler tag αυτη η ερωτηση, δε θελω να ξερω
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Ένα όπλο είναι μόνο unbreakable και αυτό το ξέρετε όλοι παιδιά

                 
                το θέμα με το master sword είναι ότι είναι OPTIONAL και για να το σηκώσεις χρειάζεσαι 14 καρδιές
                Last edited by Grimmtak; 07-03-2017, 02:33 PM.

                Comment


                • Originally posted by Raf View Post
                  Υπάρχει προοπτική σχετικά γρήγορα στο παιχνίδι να βρεθεί ένα μη καταστρέψιμο όπλο;
                   
                  Το γρηγορα για τον καθενα ειναι σχετικο, υπαρχει παντως.

                  Comment


                  • Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει το inventory.
                     
                    Φεύγοντας από το Kakariko Village,στο δρόμο για το Hateno village κάπου στο πλάι είναι ένας "φύτουκλας" ο οποίος ζητάει να κάνεις κάτι γι αυτόν και μετά με αντάλλαγμα αριθμό από Koroks αυξάνει τις θέσεις των όπλων,των τόξων,των ασπίδων.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Altair εισαι σιγουρος για το μερος;
                       
                      εγω τον βρηκα στην ανηφορα μετα τους σταβλους προς το kakariko village
                      .
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • To limited durability πιστεύω ότι είναι πολύ σωστός μηχανισμός για 2 λόγους:

                        Πρώτον έρχεται σε αντιστοίχιση με το όλο survival κλίμα του τίτλου. Δεν υπάρχουν καρδιές-πρέπει να φτιάχνεις τα δικά σου potions-meals, οι εχθροί δεν κάνουν arrows drops οπότε θέλει σωστή διαχείριση αυτών ακόμα και να μαζεύεις αυτά που αστόχησες (προσωπικά πιο συχνά μένω από arrows παρά όπλα), αν θες να σκαρφαλώσεις κάπου θέλει σωστή διαχείριση stamina κτλ.
                        Το durability σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις τα πάντα για να μείνεις ζωντανός είτε είναι είτε σφουγγαρίστρα ή κουπί.

                        Δεύτερον λόγω της open world φύσης του και το γεγονός ότι δεν είναι RPG (οπότε τα όπλα δεν εξαρτώνται από το level σου για να τα χρησιμοποιήσεις) θα μπορούσες κάλλιστα να βρεις στην αρχή του παιχνιδιού 1-2 πολύ δυνατά όπλα και να σπέρνεις τους πάντες ρίχνοντας τραγικά το challenge. Κάτι σαν το drake sword στο DS στο ακόμα χειρότερο μιας και το drake sword ήταν κρυφό όπλο.

                        Προσωπικά αυτό που κάνω και έχοντας μεγαλώσει λίγο το inventory είναι να κρατάω 1-2 πολύ δυνατά όπλα και να τα χρησιμοποιώ όταν τα βρω σκούρα και να την βγάζω με τα υπόλοιπα. Ότι όπλο ρίξει ο εχθρός το αρπάζω κατευθείαν και όταν βρω πιο δυνατά όπλα από αυτά που έχω καβάτζα τότε βάζω αυτά στην άκρη.

                        Κατά τ'άλλα είμαι κοντά στις 30 ώρες δεν έχω κάνει ούτε ένα dungeon, μόλις 14 shrines και το παίζω με το πάσο μου.
                        Επίσης ξεχνάω συνέχεια να χρησιμοποιώ τα runes μου. Χθες έκανα glide σε ένα νησάκι και μετά συνειδητοποίησα ότι η stamina δεν μου βγαίνει μέχρι την στεριά. Οπότε ή θα πέθαινα ή θα έκανα fast travel αρκετά μακριά. Αλλά μετά τρώω την φλασιά...cryonis! Έφτασα στην στεριά φτιάχνοντας ice pillars.
                        Ή σκαρφάλωσα σε ένα tower καβαλώντας μία stasis πλατφόρμα.

                        Επίσης χθες (κατά τύχη εννοείται) χτύπησα arrow εχθρού στον αέρα με δικό μου.

                        Μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι ίσως το καλύτερο game που έχω παίξει (αλλά είμαι zelda fanboy οπότε δεν είμαι και το πιο αντικειμενικό άτομο )

                        Comment


                        • Ε ναι ειπαμε limited durability οχι "one use only" οπως ειναι τωρα.

                          Comment


                          • Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βρει ακομη πολυ δυνατα οπλα και οσα καλα εχω βρει δε τα χρησιμοποιω ιδιαιτερα. Ολο με κατι ροπαλα παλευω και εξπλοιταρω βομβες


                            ΑΑ κατι ακομη, σημερα βρηκα οτι μπορεις να τραβηξεις απλο βελος στο τοξο σου και να το ακουμπησεις πανω σε φωτια για να γινει φλεγομενο (σβηνει μετα απο αρκετα δευτερολεπτα).
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Ε ναι ειπαμε limited durability οχι "one use only" οπως ειναι τωρα.
                              Ε καλά μόνο τα απλά ρόπαλα κρατάνε τόσο.
                              Ούτως ή άλλως κάθε εχθρός ρίχνει κι άλλο όπλο, δεν ξεμενεις πότε.

                              Comment


                              • Ramparter απαντάω στο spoiler.Φαίνεται εγώ πήγα ανάποδα.
                                Επίσης να ξέρετε ότι κάποια όπλα είναι πιο χρήσιμα σε ορισμένες περιπτώσεις/Πχ είναι κάτι πετρώματα,που αν πας να τα σπάσεις με σπαθιά κλπ,θα στο διαλύσουν με τη μία.Αν πας με σφυρί,τα διαλύεις αμέσως και δεν χαλάει και το σφυρί με τίποτα.Ή έστω αργεί πολύ.
                                Πάντως έχω πάρει κάτι καλά σπαθάκια,αλλά δεν τα χρησιμοποιώ ώστε να μείνουν για ζόρικες στιγμές.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X