Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Όσο είχε και το GTA 4 δηλαδή,το οποίο δεν άξιζε.Κλασσικά παίξανε ένα 8ωρο,είδαν λίγο τι παίζει,λένε είναι Ζέλντα,ήταν και hyped,ορίστε τα 10αρια.
    Ενώ ubi κλασσικά όλοι θάβουνε γιατί είναι noobs και δεν ξέρουν από videogames.

    Seriously,σβήστα μετά γράφω πολλές βλακείες.
    Carpe diem

    Comment


    • Bασικά εξαρταται η ηλικία που παίζεις το εκάστοτε Zelda( και Final Fantasy ή jrpg ή 3d platformer θα προσθέσω εγώ)και πόσο υποψιασμένος είσαι σαν gamer. Η ξαδέρφη μου ας πούμε το Banjo Kazooie όταν της είχα πάρει το N64 δώρο( ναι την μεγάλωσα με retro gaming πλέον είναι 20 ετών )το πάλευε ένα ολόκληρο χρόνο και πάλι δεν είχε βρει τα πάντα ούτε κατά διάνοια. Αφού το έπαιζα εγώ για την βοηθήσω στην αρχή και αναρωτιόταν πώς ηξερα πού να πάω. Το ίδιο και με τον ανιψιό μου, που το έδωσα τις προάλλες το GBA SP με το Sonic Advance 3 και το ζητάει συνέχεια όποτε τον βλέπω γιατί όπως μου λέει του φαίνεται τεράστιο.

      Για μένα η πρώτη επαφή με τα Zelda ήταν του NES, το οποίο μάλιστα το είχα σιχαθεί Δεν ήξερα πού να πάω εκτός από όσα έγραφε το manual που σε καθοδηγούσε αν θυμάμαι καλά για τα πρώτα δύο dungeons, έχανα συνέχεια, οι NPCs δεν καταλάβαινα τι λέγανε; Show this to the old woman( ποια old woman???) Μην τα πολυλογώ το είχα επιστρέψει στο συμμαθητή που το είχε δανείσει και επέστρεψα στο Faxanadu που ήταν πιο καλό στα μάτια μου και πιο βατό. Μετά από χρόνια αγόρασα το A Link to the Past μεταχειρισμένο και εκεί έπεσε ο μεγάλος έρωτας, καθώς κι εγώ προσπαθούσα να εξερευνήσω όλο τον κόσμο, αλλά υπήρχε και μια σχετική γραμμικότητα στο πώς θα προσεγγίσεις τον Dark World οπότε δεν μπορούσες να χαθείς εύκολα. Νομίζω την καλύτερη ισορροπία την πέτυχαν στο hard mode του A Link between worlds( σε βάθος χρόνου πολλοί νεαροί gamers θα το ονομάζουν και αυτό αγαπημένο τίτλο)

      Το Ocarina από την άλλη, όταν είχε κυκλοφορήσει δεν μου άρεσε καθόλου( βρίστε όσο θέλετε) Δεν είχα Ν64 αλλά το έβλεπα στο κλασικό gaming μαγαζί της επαρχίας. Προς υπεράσπισή μου, όποτε έβλεπα να παίζουν πάντα ήταν στην Castle Town και παίζανε με τα κοτόπουλα( τι στο καλό δεν προχωρούσε κανένα από τα πιτσιρίκια σε dungeons? ) Πολύ αργότερα( 2004 φοιτητής. ολυμπιάδα λεφτά υπήρχαν )αγόρασα το Gamecube πακετο με το Wind Waker+ Zelda Collection+ guide από Game center( αν το θυμάστε)εξαιτίας του review του GamePro που το εκθείαζε. Είχα παίξει πρώτα το WW και μετά το OoT ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι πλέον, αλλά θυμάμαι πως και τα δύο μπήκανε στην top λίστα σχετικά άνετα.

      Το βασικό πρόβλημα με τα 3D Zeldas, είναι πως όταν ήσουν υποψιασμένος για τα puzzles και το τι θα συναντήσεις, μπορούσανε να βγούνε πολύ άνετα και μάλιστα χωρίς να απομακρυνθείς πολύ από το βασικό path. Ακόμη και όταν το έκανες για sidequests( πχ στο bug collecting του Τwilight) αισθανόσουν πως είναι περισσότερο αγγαρεία, παρά διασκέδαση. Το Breath of the Wild, όπως και το A LbW προηγουμένως, επαναφέρουν στα μάτια μου, τη χαρά της εξερεύνησης και της ουσιαστικής αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον( ειδικά το δεύτερο) Είναι ο βασικός λόγος που σαν κόσμος φαίνεται να αναπνέει και να εξελίσσεται παράλληλα με εσένα ενώ φαίνεται πως υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις στην κάθε κατάσταση( είναι ο λόγος που λάτρεψα Half Life 2, Metroid Prime και Phantom Pain) Με λίγα λόγια, αυτό που εκλαμβάνω, από όσες κριτικές έχω διαβάσει/ ακούσει( ναι δεν έβλεπα τα vids μην φάω spoiler)είναι πως πρόκεται για ένα Zelda που δεν ακολουθεί την πεπατημένη και με αυτό τον τρόπο φαίνεται πως προσφέρει κάτι πρωτόγνορο και για όλους όσοι έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με τη σειρά.

      Τώρα μένει μόνο να παίξω τον τίτλο xD
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Μετά από μια μικρή περιπέτεια με καθυστερημένη παραγγελία από amazon, το αγόρασα από τοπικό μαγαζί και τώρα εγκαθιστώ το day one patch ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Τα λέμε αδέλφια!!!!

        Comment


        • Έπαιξα μισή ώρα χθες και... χάλασε το gamepad!!! Δεν γίνονται αυτά.
          Σήμερα λοιπόν έδωσα άλλα 60 για pro controller. Τι να πεις.

          Comment


          • What the fuck?
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Άστα. Το τι χριστοπαναγία έριξα χθες το βράδυ δεν περιγράφεται.

              Comment


              • Σε Wiiu λέμε τώρα έτσι;Όχι Switch.
                Carpe diem

                Comment


                • Ε ναι. Gamepad λεει.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Το βασικό πρόβλημα με τα 3D Zeldas, είναι πως όταν ήσουν υποψιασμένος για τα puzzles και το τι θα συναντήσεις, μπορούσανε να βγούνε πολύ άνετα και μάλιστα χωρίς να απομακρυνθείς πολύ από το βασικό path.
                    Εγω παντως που εχω παιξει του N64 μονο και αυτα πριν 5-6 χρονια το οτι ημουν υποψιασμενος λειτουργουσε καπως αντιστροφα. Πχ θυμαμαι εναν γριφο που ειχε το MM που επρεπε να πεταξεις το βελος μεσα απο κατι δαυλους και αυτο μετα να χτυπησει το σκοινι που κρεμοταν ενας πολυελαιος να του βαλει φωτια και να το κοψει. Η φαση ηταν οτι μου ηρθε σαν λυση αλλα δεν το δοκιμαζα για ωρες γιατι σκεπτομουν its to early for this shit, σιγα μην υπαρχει παιχνιδι προ 10ετιας που να εχει puzzles που πατανε τοσο πολυ σε interaction με το περιβαλλον, εδω και σημερα τετοια πραγματα τα μετραμε στα δαχτυλα . Και ομως οι τυποι ηταν τοσο μπροστα

                    Εγω συμφωνω με τον Altair, σαν feat αν πιασει τετοιους βαθμους ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο του OoT, μιλαμε για αλλες εποχες...

                    Περιμενουμε εντυπωσεις, παροτι δεν την παρακολουθω τη σειρα, ε οπως και να το κανεις ειναι major event για το gaming mια τετοια κυκλοφορια.

                    Comment


                    • Impulse buy ένα μεταχειρισμένο Wii U από γνωστό νιντεντόμουτρο, μόνο και μόνο για να παίξω την παιχνιδάρα. Το αποφάσισα χθες βράδυ. I'm alive!!!

                      Comment


                      • Πολύ αργότερα( 2004 φοιτητής. ολυμπιάδα λεφτά υπήρχαν )αγόρασα το Gamecube πακετο με το Wind Waker+ Zelda Collection+ guide από Game center( αν το θυμάστε)εξαιτίας του review του GamePro που το εκθείαζε. Είχα παίξει πρώτα το WW και μετά το OoT ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι πλέον, αλλά θυμάμαι πως και τα δύο μπήκανε στην top λίστα σχετικά άνετα.

                        Το βασικό πρόβλημα με τα 3D Zeldas, είναι πως όταν ήσουν υποψιασμένος για τα puzzles και το τι θα συναντήσεις, μπορούσανε να βγούνε πολύ άνετα και μάλιστα χωρίς να απομακρυνθείς πολύ από το βασικό path. Ακόμη και όταν το έκανες για sidequests( πχ στο bug collecting του Τwilight) αισθανόσουν πως είναι περισσότερο αγγαρεία, παρά διασκέδαση. Το Breath of the Wild, όπως και το A LbW προηγουμένως, επαναφέρουν στα μάτια μου, τη χαρά της εξερεύνησης και της ουσιαστικής αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον( ειδικά το δεύτερο) Είναι ο βασικός λόγος που σαν κόσμος φαίνεται να αναπνέει και να εξελίσσεται παράλληλα με εσένα ενώ φαίνεται πως υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις στην κάθε κατάσταση( είναι ο λόγος που λάτρεψα Half Life 2, Metroid Prime και Phantom Pain) Με λίγα λόγια, αυτό που εκλαμβάνω, από όσες κριτικές έχω διαβάσει/ ακούσει( ναι δεν έβλεπα τα vids μην φάω spoiler)είναι πως πρόκεται για ένα Zelda που δεν ακολουθεί την πεπατημένη και με αυτό τον τρόπο φαίνεται πως προσφέρει κάτι πρωτόγνορο και για όλους όσοι έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με τη σειρά.

                        Τώρα μένει μόνο να παίξω τον τίτλο xD
                        Εκείνο στην κάθετη στο πολυτεχνείο δεν ήταν αυτό;

                        Στα 2D νομίζω ότι δεν υπάρχει αυτό που λες βασικό path, τουλάχιστον όχι με την αυστηρή έννοια. Προφανώς και είναι πολύ μακριά από αυτό το οποίο εννοούμε τώρα σαν open world αλλά έχουν ένα ενιαίο κόσμο που η λύση για να συνεχίσεις μπορεί να είναι οπουδήποτε. Ναι μεν λοιπόν δεν μιλάμε για ένα κόσμο στον οποίο μπορείς να βολτάρεις και να περνάς καλά αλλά η ίδια η ροή του παιχνιδιού ουσιαστικά σου επιβάλλει την εξερεύνηση στα πλαίσια του main quest. Το ότι αυτό άμα είχες εμπειρία από τη σειρά γινόταν αρκετά τετριμμένο γιατί ήξερες λίγο πολύ τι να περιμένεις και πως να κινηθείς είναι άλλη ιστορία.

                        Comment


                        • Υπηρχε Game Center ακομη μεγαλυτερο στο Περισσο, απο κει ειχα παρει GC εγω με 2 games 200€.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Originally posted by Ramparter View Post
                            Υπηρχε Game Center ακομη μεγαλυτερο στο Περισσο, απο κει ειχα παρει GC εγω με 2 games 200€.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Εκεί δούλευε ο AkiraGR;

                              Comment


                              • Οχι απλα κει κοντα ειναι τα γραφεια του ΚΚΕ.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X