Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 2 (RΕmake2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Αυτες οι gameplay φωτογραφίες που βγήκαν στο youtube για το ριμεικ του RE4 είναι πραγματικές ;;;; Αν ναι τότε γουστάρω και νομίζω θα είναι το αγαπημένο νου RE μαζί με το Village
    Last edited by majorfox; 02-01-2021, 07:02 PM.

    Comment


    • #47
      Προσωπικά με ξένισε λίγο το ότι αφαίρεσαν το σύστημα που παίρνεις αποφάσεις, ήταν ένα πολύ ωραίο χαρακτηριστικό του πρωτότυπου Resident Evil 3 το οποίο σου έδινε κίνητρο για replays. Από την άλλη θεωρώ πως είναι υπερβολικοί όσοι λένε πως είναι υπερβολικά μικρό το Remake του 3, όλα τα Resident Evil, με εξαίρεση το 4, είναι μικρά σαν παιχνίδια. Όπως είπες Νοοτο το παιχνίδι βρίσκεται για την πλάκα στα 15 ευρώ, σε αυτήν την τιμή αξίζει και με το παραπάνω σαν παιχνίδι.

      Για το Resident Evil 4 συμφωνώ πως το remake είναι περιττό, το παιχνίδι στέκεται πάρα πολύ καλά ακόμα και σήμερα.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #48
        Γνωρίζω κόσμο που πήρε το RE3 day one στα 60€ και τα κλαίει ακόμα. Αν το είχαν κυκλοφορήσει εξ αρχής στο 20ρικο, είμαι σίγουρος πως δεν θα είχαμε τέτοια παράπονα για μικρό παιχνίδι κλπ. Πάλι καλά που βγήκε ταυτόχρονα με το FF VII και προτίμησα να πάρω εκείνο.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #49
          Originally posted by Deus View Post
          Για το Resident Evil 4 συμφωνώ πως το remake είναι περιττό, το παιχνίδι στέκεται πάρα πολύ καλά ακόμα και σήμερα.
          Μπορεί να γίνει καλύτερο σε όλους τους τομείς



          Last edited by majorfox; 04-01-2021, 12:59 AM.

          Comment


          • #50
            Originally posted by Deus View Post
            Για το Resident Evil 4 συμφωνώ πως το remake είναι περιττό, το παιχνίδι στέκεται πάρα πολύ καλά ακόμα και σήμερα.
            Αν κρινω απο την αντιδραση πολλων γνωστων που δοκιμασαν να παιξουν RE4 τα τελευταια χρονια, αυτο δυστυχως οπως φαινεται δεν ισχυει.
            Το θεωρω απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε, αλλα για οποιον δεν το δει καθολου νοσταλγικα, νομιζω πως θα ζησει μια πολυ διαφορετικη εμπειρια. Το να κανεις shoot χωρις να κινεισαι ειναι κατι που πλεον ξενιζει παρα πολυ και λογικα το ιδιο θα ισχυει και με αλλους μηχανισμους που εχουν ξεπεραστει, π.χ. QTEs.
            Για μενα το παιχνιδι μια χαρα θα μπορουσε να γινει remake κατα τη διαρκεια της παρουσας γενιας, μην ξεχναμε αλλωστε πως πολλα εχουν αλλαξει απο το 2005 μεχρι σημερα.

            Επι του θεματος τωρα, τα οσα εγραψε ο nooto μου κεντρισαν το ενδιαφερον για το RE3 και πιστευω πως σε καποια φαση εντος του ετους θα του δωσω μια ευκαιρια.

            Comment


            • #51
              Έπαιξα το RE4 πριν ένα χρόνο, δείχνει την ηλικία του ειδικά αν το συγκρίνω με τα ντέμο των RE2 και RE3 που έπαιξα μετέπειτα, αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται για πολύ ξεπερασμένο παιχνίδι. Οι χειρισμοί είναι πράγματι περιοριστικοί αλλά παραμένουν λειτουργικοί, αφού το παιχνίδι στήνεται γύρω από αυτούς. Τα QTEs δείχνουν περισσότερο σαν ένα μια αχρείαστη προσθήκη ενδεικτική της μόδας της εποχής, αλλά δεν κρατούν πίσω την εμπειρία σημαντικά. Από εμπορική άποψη βγάζει νόημα να επισκεφτούν ξανά τον τίτλο, αλλά νομίζω πως το RE4 βρίσκεται πιο κοντά στα σύγχρονα remakes παρά στα παλιά Resident Evil.

              Comment


              • #52
                Συμφωνώ απολύτως με ΡΑΦ, εξηγεί πολύ καλά αυτο που θέλω να πω, το Resident Evil 4 σίγουρα θα μπορούσε να ωφεληθεί από μοντέρνους μηχανισμούς αλλά κρατιέται πολύ καλύτερα σε σχέση με τα πιο παλιά. Για αυτόν τον λόγο θα προτιμούσα να διαλέξουν το Code Veronica για το επόμενο remake τους.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #53
                  Παροτι ειμαι ασχετος με τη σειρα, το 4 το παιξα υπερβολικα πολυ για τα δεδομενα μου, ισως εως τη μεση. Μπορω να δω γιατι ακομη και σημερα μπορει να παιχτει οπως ειναι - κι ακομα το πουλανε αλλωστε στα stores οπως ειναι - ομως θα το βοηθουσε μια μοντερνα εκδοση. Συμφωνω και με τα δυο [παραδειγματα του Xeno για QTE και ακινητο shooting.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #54
                    Ποιος θα δει απόψε live την παρουσίαση του Village με νέο trailer και gameplay ?

                    Last edited by majorfox; 21-01-2021, 07:29 PM.

                    Comment


                    • #55
                      Όποιος πρόλαβε και πήρε PS5, ας κατεβάσει το demo και περιμένουμε feedback.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by thunderjohn View Post
                        Όποιος πρόλαβε και πήρε PS5, ας κατεβάσει το demo και περιμένουμε feedback.
                        Το επαιξα, πολυ μικρο (~20 λεπτα αν χαζευεις κιολας ) και οχι τοσο στα γουστα μου, προτιμω τα 3rd person RE. Η ατμοσφαιρα του ειναι φοβερη ομως, δειχνει και παλι φτιαγμενο για VR στα προτυπα του 7 κατι που δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα.

                        Θα προτιμουσα να δω ενα καινουργιο καλο 3rd person οπως ηταν το REmake 2 και 3, αυτο το back and forth της Capcom δεν το καταλαβαινω, αποφασιστε πως θα κινηθεί η σειρα, αν θα ειναι first person horror η 3rd person survival horror/action. Αυτο το μπλεξιμο τωρα δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα, θα μπορουσαν απλα να αφησουν το franchise στις ριζες του και να βγαλουν ενα καινουργιο, ετσι και αλλιως απο αυτο που ειδα ελαχιστη εως καμια σχεση εχει με RE.

                        Comment


                        • #57
                          Η ατμόσφαιρα του village είναι έπος !



                          Last edited by majorfox; 22-01-2021, 07:06 PM.

                          Comment

                          Working...
                          X