Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clive Barker's Jericho.Έχοντας ακούσει και διαβάσει γνώμες περίμενα τα χειρότερα για τον τίτλο.Εξεπλάγην ευχάριστα καθώς το παιχνίδι αποδείχτηκε αρκετά ενδιαφέρον με ωραία,τρελλή θεματολογία και με πολύ κρεατάκι.Πάνω από όλα θέλει αρκετή τακτική αλλιώς βήμα δεν κάνεις.Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ικανότητες του κάθε μέλους της ομάδας Jericho κάτι σαν The League of Extraordinary Gentlemen .

    Αξίζει σε χαμηλή τιμή...

    Comment


    • Just finished Odin Sphere. Πανέμορφο παιχνίδι με απλοικό gameplay το οποίο το κάνει ακόμα πιο "όμορφο". Ίσως το μόνο αρνητικό είναι πως πρέπει να επισκεφτείς τις ίδιες ακριβώς τοποθεσίες με όλους τους χαρακτήρες (5 συνολικά). Σε αρκετές περιπτώσεις θέλησα να σπάσω το χειρηστήριο καθώς γινόταν υπερβολικά δύσκολο αλλά τελικά κρατήθηκα ^^. Το τελευταίο κεφάλαιο (Armageddon) απλά είχε από τα δυσκολότερα boss fights και χρειάστηκε να κάνω lvl και item farming ειδάλλως ακόμα θα πάλευα το πρώτο boss του κεφαλαίου! :blink:

      Πιστεύω πως οι φίλοι των 2D action -RPG θα το αγαπήσουν παρά τα όποια μικρά ελλατώματα ;)

      Comment


      • Just Finished:
        Breath Of Fire III

        Einai to deftero kalluytero BOF me proto to BOF II
        Born From Darkness...Raised By Light....
        My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
        Official O.G.C Member

        Comment


        • Just finished Odin Sphere. Πανέμορφο παιχνίδι με απλοικό gameplay το οποίο το κάνει ακόμα πιο "όμορφο". Ίσως το μόνο αρνητικό είναι πως πρέπει να επισκεφτείς τις ίδιες ακριβώς τοποθεσίες με όλους τους χαρακτήρες (5 συνολικά). Σε αρκετές περιπτώσεις θέλησα να σπάσω το χειρηστήριο καθώς γινόταν υπερβολικά δύσκολο αλλά τελικά κρατήθηκα ^^. Το τελευταίο κεφάλαιο (Armageddon) απλά είχε από τα δυσκολότερα boss fights και χρειάστηκε να κάνω lvl και item farming ειδάλλως ακόμα θα πάλευα το πρώτο boss του κεφαλαίου! :blink:

          Πιστεύω πως οι φίλοι των 2D action -RPG θα το αγαπήσουν παρά τα όποια μικρά ελλατώματα ;)
          [/b]
          Θεός που τα κατάφερες, εγώ το βαρέθηκα πολύ νωρίς (τέλος 2ου κεφαλαίου). Η ιδέα και μόνο της επανάληψης των ίδιων σκηνικών 5 φορές με σκότωνε... Κρίμα πάντως γιατί το παιχνίδι το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή και το σενάριο μου άρεσε πάρα πολύ. Η δε αισθητική είναι από άλλο κόσμο. Γενικά είχε μία ωραιότατη αρμονία το παιχνίδι, όλα τα αντικείμενα έκαναν έναν κύκλο, χρησιμοποιούσες το ένα, έπαιρνες το άλλο και κατέληγες (μετά από κάποιες διαδικασίες) πάλι στο πρώτο. Έτσι ποτέ δεν είχες ένα πλεονέκτημα, ενώ πάντα μπορούσες να επιλέξεις. Απλό αλλά τέλειο. Κρίμα η επανάληψη...

          Comment


          • Μολις τελειωσα το Project Zero (XBOX).ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ!Πραγματικα ενα μοναδικο δημιουργημα με πολυ καλο σεναριο, ιδιαιτερους κι αξιομνημονευτους χαρακτηρες (τρελλος ερωτας για την πρωταγωνιστρια!), ομορφα περιβαλλοντα και φανταστικη, ακρως ανησυχητικη ατμοσφαιρα.Οσον αφορα τον τεχνικο τομεα πρεπει να πω πως τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα κι ακρως λειτουργικα ομως το στοιχειο που πραγματικα ξεχωριζει ειναι το ηχητικο συνολο:Aπο τα βηματα της Miku μεχρι την παραμικρη αναρθρη κραυγη των φαντασματων και το θροισμα των φυλλων, ολα προσθετουν στη δημιουργια του τρομακτικου μα παραλληλα αψογου τοπιου.Οπως ειναι αυτονοητο ο παικτης κινειται συνεχως μεσα σε σκοτεινα μερη τα οποια ομως σφυζουν απο προσωπικοτητα και λεπτομερια.Ολως παραδοξως, αρκει ενας τιτλος με καλη σκηνοθεσια για να προκαλεσει απειρα ρηγη τρομου παρα την παντελη απουσια βιας (σε αντιθεση με αλλους,γεματους αιματοχυσια) - δε θα δειτε grotesque αποκεφαλισμους ή εντοσθια σε αυτον τον τιτλο μα συνεχως θα σας καταδιωκει ενας ανεξηγητος, ενστικτωδης φοβος για το υπερφυσικο στοιχειο γυρω απο το οποιο περιστρεφονται ολα τα γεγονοτα απεναντι στα οποια θα βρεθει ο gamer.Να τονισω πως το παιχνιδι αυτο ΔΕ χρησιμοποιει φθηνες τακτικες οπως ανοητα ξαφνιασματα κι αλλες παρομοιες στρατηγικες horror τιτλων μα κρατα τον χρηστη παντα στην ακρη της καρεκλας του χαρη στην βαρυα, τρομακτικη του ατμοσφαιρα.Το συνηστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φιλους των παιχνιδιων τρομου κι οχι μονο μιας και προκειται για κατι μοναδικο.

            Το μονο αρνητικο που μπορω να αναφερω ειναι ο κομματακι δυστροπος χειρισμος ο οποιος σε συνδιασμο με τις απαιτητικες μαχες που θα συναντησει ο παικτης προς το τελος κανουν πολλες φορες τα πραγματα λιγακι δυσκολα.Περα απο αυτο δε νομιζω να υπαρξει στοιχειο του υπεροχουν αυτου παιχνιδιου που θα οποιονδηποτε ενασχολουμενο.

            Γιατι αραγε τα Project Zero (Fatal Frame) δε γνωρισαν ποτε την επιτυχια που γνωρισαν αλλες, κατωτερες κατα τη γνωμη μου, σειρες του ειδους;Μαλλον δε θα μαθουμε ποτε...
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • ante tora pexe ta epomena emena to kalitero mou itan to fatal frame 2 milame gia tromero game genika polli kali sira.

              Comment


              • Μολις τελειωσα το Project Zero (XBOX).ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ&#33;Πραγματικα ενα μοναδικο δημιουργημα με πολυ καλο σεναριο, ιδιαιτερους κι αξιομνημονευτους χαρακτηρες (τρελλος ερωτας για την πρωταγωνιστρια&#33;), ομορφα περιβαλλοντα και φανταστικη, ακρως ανησυχητικη ατμοσφαιρα.Οσον αφορα τον τεχνικο τομεα πρεπει να πω πως τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα κι ακρως λειτουργικα ομως το στοιχειο που πραγματικα ξεχωριζει ειναι το ηχητικο συνολο:Aπο τα βηματα της Miku μεχρι την παραμικρη αναρθρη κραυγη των φαντασματων και το θροισμα των φυλλων, ολα προσθετουν στη δημιουργια του τρομακτικου μα παραλληλα αψογου τοπιου.Οπως ειναι αυτονοητο ο παικτης κινειται συνεχως μεσα σε σκοτεινα μερη τα οποια ομως σφυζουν απο προσωπικοτητα και λεπτομερια.Ολως παραδοξως, αρκει ενας τιτλος με καλη σκηνοθεσια για να προκαλεσει απειρα ρηγη τρομου παρα την παντελη απουσια βιας (σε αντιθεση με αλλους,γεματους αιματοχυσια) - δε θα δειτε grotesque αποκεφαλισμους ή εντοσθια σε αυτον τον τιτλο μα συνεχως θα σας καταδιωκει ενας ανεξηγητος, ενστικτωδης φοβος για το υπερφυσικο στοιχειο γυρω απο το οποιο περιστρεφονται ολα τα γεγονοτα απεναντι στα οποια θα βρεθει ο gamer.Να τονισω πως το παιχνιδι αυτο ΔΕ χρησιμοποιει φθηνες τακτικες οπως ανοητα ξαφνιασματα κι αλλες παρομοιες στρατηγικες horror τιτλων μα κρατα τον χρηστη παντα στην ακρη της καρεκλας του χαρη στην βαρυα, τρομακτικη του ατμοσφαιρα.Το συνηστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους φιλους των παιχνιδιων τρομου κι οχι μονο μιας και προκειται για κατι μοναδικο.

                Το μονο αρνητικο που μπορω να αναφερω ειναι ο κομματακι δυστροπος χειρισμος ο οποιος σε συνδιασμο με τις απαιτητικες μαχες που θα συναντησει ο παικτης προς το τελος κανουν πολλες φορες τα πραγματα λιγακι δυσκολα.Περα απο αυτο δε νομιζω να υπαρξει στοιχειο του υπεροχουν αυτου παιχνιδιου που θα οποιονδηποτε ενασχολουμενο.

                Γιατι αραγε τα Project Zero (Fatal Frame) δε γνωρισαν ποτε την επιτυχια που γνωρισαν αλλες, κατωτερες κατα τη γνωμη μου, σειρες του ειδους;Μαλλον δε θα μαθουμε ποτε...
                [/b]

                FIOTH το παιζω και εγω αυτον τον καιρο το project zero(δυστυχως εχω τερματισει πρωτα το pz2 και ετσι χαλαω τη σειρα).Μου αρεσει παρα πολυ και συμφωνω σε ολα οσα λες αλλα με μια ενσταση.Μου σπαει τα νευρα που συνεχεια πρεπει να γυριζεις πισω στη mansion για να λυσεις γριφους που συναντας σε πιο προχωρημενο σταδιο του παιχνιδιου (π.χ. demon tag mask).Αλλα το παιχνιδι τα σπαει παρα το γεγονος οτι με εχει στην τσιτα και τα νευρα μου ειναι τεντωμενα καθ&#39;ολη τη διαρκεια του τιτλου :blink:

                SPOILER ahead :
                Στο pz2 η θεματολογια του τιτλου ειναι παραπλησια αλλα ο χωρος που υλοποιειται η δραση , ειναι η ιαπωνικη εξοχη και ολοκληρο ιαπωνικο χωριο με τα γνωστα απο το pz1 rituals , altairs κτλ.
                Deus Misereatur...
                Gloria filiorum patres i.e.m.e
                Viva los Vatos Locos

                ---------------------
                UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                Comment


                • FIOTH το παιζω και εγω αυτον τον καιρο το project zero(δυστυχως εχω τερματισει πρωτα το pz2 και ετσι χαλας τη σειρα).Μου αρεσει παρα πολυ και συμfωνω σε ολα οσα λες αλλα με μια ενσταση.Μου σπαει τα νευρα που συνεχεια πρεπει να γυριζεις πισω στη mansion για να λυσεις γριφους που συναντας σε πιο προχωρημενο σταδιο του παιχνιδιου (π.χ. demo tag mask).Αλλα το παιχνιδι τα σπαει παρα το γεγονος οτι με εχει στη τσιτα και τα νευρα ειναι τεντωμενα καθ&#39;ολη τη διαρκεια του τιτλου :blink:
                  [/b]
                  Υπαρχει back-tracking σιγουρα, αλλα δε το βρισκω αρνητικο για τον εξης λογο:Ειναι αδυνατο σε εναν τιτλο που διαδραματιζεται σε μια συγκεκριμενη και περιορισμενη περιοχη (πχ καποια κατοικια) να μην αναγκαστει ο παικτης σε καποιο σημειο να γυρισει πισω για να παρει καποιο στοιχειο ή αντικειμενο.Το ζητουμενο ειναι αυτο να συμβαινει σε ισορροπια με την ευρεση νεων χωρων, πραγμα που ισχυει στο PZ (μεχρι σχεδον και το τελος του παιχνιδιου θα βρεθεις σε νεα μερη).Ειναι καλως ή κακως κλασσικη horror formula και πανω της πατησαν πολλα παιχνιδια, το εχουμε ξαναδει πολλες φορες το φαινομενο.Αν το συνδιασεις με το respawn των εχθρων (το οποιο δικαιολογειται απολυτα μιας και προκειται για πνευματα) μπορει να γινει κουραστικο ή ενδιαφερον, αρκει να σου αρεσουν οι μαχες (αλλωστε ειναι απαραιτητες για την βελτιωση της καμερας).Ειναι θεμα ορεξης απο εκει και περα.
                  <div align="center">

                  "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                  Comment


                  • Mass Effect σε 32 ώρες και 18 λεπτά , κάνοντας σχεδόν τα πάντα , εντυπώσεις στο αντίστοιχο topic...

                    ΥΓ : Evans , ρε συ τι 50 ώρες μου έλεγες και με τρόμαξες ;

                    Comment


                    • http://www.gamers-odyssey.com/forum/index....893&#entry34893
                      Born From Darkness...Raised By Light....
                      My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
                      Official O.G.C Member

                      Comment


                      • Just finished:
                        Soldier Of Fortune Payback (Xbox 360)
                        Kalo paixnidaki,gia na xeskaso ligo apo ta R.P.G itane oti prepei.
                        Sto game apolafsa tin teliki maxi mias kai itane mia apo tis kallyteres maxes pou exo dosei se Shoot&#39;m&#39;Up enantion Final Boss.
                        Born From Darkness...Raised By Light....
                        My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
                        Official O.G.C Member

                        Comment


                        • Braid (rofl)

                          Φοβερό παιχνίδι με εκπληκτικούς γρίφους. Γενικά το πεκατάκι γρίφοι/αισθητική/σενάριο/αφήγηση υφαίνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, πανέξυπνο και ευρηματικότατο. Το μειονέκτημα του δεν είναι η διάρκειά του αλλά τα λεφτά που πρέπει να δώσεις. Πάντως εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου και δε θέλω να αναφέρω κανένα γρίφο γιατί όλοι είναι ένας κι ένας, όπως επίσης και το setting του κάθε κόσμου. Παιχνίδι που πρέπει να παιχτεί.-

                          Comment


                          • Γιατι αραγε τα Project Zero (Fatal Frame) δε γνωρισαν ποτε την επιτυχια που γνωρισαν αλλες, κατωτερες κατα τη γνωμη μου, σειρες του ειδους;Μαλλον δε θα μαθουμε ποτε...
                            [/b]
                            Μικρο promotion? Δε γνωριζα τη σειρα μεχρι που ανακοινωθηκε για Wii - αδυνατο να μη το μαθω, η nintendo defense force κανει καλα τη δουλεια της.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Μικρο promotion? Δε γνωριζα τη σειρα μεχρι που ανακοινωθηκε για Wii - αδυνατο να μη το μαθω, η nintendo defense force κανει καλα τη δουλεια της.
                              [/b]
                              Ειμαι αναγκασμενος να συμφωνησω αγαπητε μου...
                              <div align="center">

                              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                              Comment


                              • Οσοι ασχολουνταν φανατικα με τα horror action-adventure την ηξεραν την σειρα των project zero συνηθως.
                                Deus Misereatur...
                                Gloria filiorum patres i.e.m.e
                                Viva los Vatos Locos

                                ---------------------
                                UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                                Comment

                                Working...
                                X