Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είσαι σίγουρος ότι θες να ξεκινήσεις το δεύτερο;Πιάσε το τρίτο και μετά φρόντισε να παίξεις το 4.Το 2 πραγματικά δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ούτε σε υπόθεση ούτε σε διασκέδαση ούτε σε τίποτα.Εκτός κι αν θες να το παίξεις απλά για αν έχεις ολοκληρωμένη οπτική της σειράς όπως κι εγώ.Αλλιώς δε θα το έπιανα το 2.Βασικά αν δεν έχεις υψηλές προσδοκίες από τον τίτλο παίζει και να τον ευχαριστηθείς.Εγώ πάντως παρόλη την αθλιότητά του τον ευχαριστήθηκα σε κάποια σημεία (λέγε με boss fights).
    Carpe diem

    Comment


    • Ontws paikse apeftheias to 3, vale youtube gia na deis to teliko boss apo to 2 kai eisai entaksei.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Α τόσο καλά...:p
        Παίζει ο bro το 2 με Dante και έλεγα να παίξω με Lucia αλλά από όσο κατάλαβα ας πάει το 2 να και εγώ ας πιάσω το 3

        Thx για τις συμβουλές πάντως
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • Ελάτε ρε παιδιά,δεν ήταν ΤΟΣΟ χάλια παιχνίδι το 2...

          Εγώ το ευχαριστήθηκα,καλό action-hack&slash απλά δεν ήταν στον πήχη του 1 και του 3...Εγώ θα σου έλεγα να του ρίξεις λίγες ώρες και αν δεν σου αρέσει παράτα το,γιατί όπως προείπαν storyline sucks

          Πάντως 3>>>all(εκτός 4 που δεν το έχω παίξει)


          Comment


          • Ελάτε ρε παιδιά,δεν ήταν ΤΟΣΟ χάλια παιχνίδι το 2...

            Εγώ το ευχαριστήθηκα,καλό action-hack&slash απλά δεν ήταν στον πήχη του 1 και του 3...Εγώ θα σου έλεγα να του ρίξεις λίγες ώρες και αν δεν σου αρέσει παράτα το,γιατί όπως προείπαν storyline sucks
            +1
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Όπως προείπα αν δεν έχεις υψηλές προσδοκίες μπορεί και να το ευχαριστηθείς.Το σύστημα με τα amulets πχ καθώς και οι μάχες με τα αφεντικά ήταν στα θετικά του τίτλου.Επίσης μου άρεσε το πλήκτρο evade που το έκανε να φαίvεται πιο cool.Όμως κατά τ'άλλα το μέτριο level design,η μηδαμινή ποικιλία στα όπλα (melee τουλάχιστον),η χαμηλή ή μάλλον η ανυπάρκτη δυσκολία(για να καταλάβεις,εγώ που είμαι νουμπάς έχασα μόνο 5 φορές και στα 2 δισκάκια μαζί),το άθλιο σενάριο και η ανύπαρκτη ατμόσφαιρα στα περιβάλλοντα και γενικά στον τίτλο, συνηγορούν στο ότι έχουμε να κάνουμε με ένα έκτρωμα για τα στάνταρ της σειράς.Αυτή τη Lucia γιατί τη βάλανε μου λέτε;
              Carpe diem

              Comment


              • Κοίταξε για να το πεις έκτρωμα πρέπει να είναι unplayable imo, κάτι που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση με το συγκεκριμένο game. Απλά είναι ένα μέτριο προς καλό game, που έφερε κάποιες ανανεώσεις( real time weapon swapping, evades, desperate devil trigger) αλλά πήγε και βήματα πίσω.

                Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το είχε αναλάβει και άλλη ομάδα ανάπτυξης. Αν και Dante fan ευχαριστήθηκα το game με τη Lucia. Θεωρώ ωστόσο κι εγώ πως είναι σίγουρα το λιγότερο καλό της σειράς. Σίγουρα δεν έχει το σύστημα αναβάθμισης του πρώτου τίτλου, αλλά για την εποχή του δεν ήταν και τόσο άσχημο. Προσωπικά το είχα παίξει 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία του. Αρχικά μου άρεσε αλλά στην πορεία κάπου βαρέθηκα. Στα ανώτερα επίπεδα πάντως το ευχαριστήθηκα κάπως περισσότερο εκτός από το Dante Must die με Lucia όπου ένα boss μου φάνηκε αγγαρεία.

                Στο μυαλό μου είναι ένα game του 6. Aπό εκέι και περα μιας και ανέφερε και ο Laharl τη σειρά προτίμησης σίγουρα το δεύτερο είναι το λιγότερο αγαπημένο μου. Πρώτο θα είναι πάντα το πρώτο DMC ενώ μετά ακολουθούν τα 4 και 3.

                Btw τι σε χάλασε στο level design? Εμένα δε με είχε χαλάσει τόσο το level design το οποίο δεν διέφερε και τραγικά από το πρώτο game, imo, αν εξαιρέσουμε κάποια μεγαλύτερα lvls. Βασικά ένα ακόμη αρνητικο ήταν το σενάριο- wtf δλδ, no sense εντελώς όπως και τα ελικόπτερα demons.
                Παρόλα τα αρνητικά του πάντως για την εποχή του πάντα, ήταν ένα καλό action game αλλά ως εκεί. Nothing more, nothhing less. Ίσως βέβαια να του έχω μια συμπάθεια γιατί αν δεν έτρωγε το κράξιμο που έφαγε( σε κριτικές γιατί απο πωλήσεις τα πήγε άψογα) δε θα είχαμε τα DMC 3 και DMC 4 :bleh η λογική μόλις πήγε περίπατο xD)


                EDIT:
                Bring Lucia back. Δεν είναι Τrish, δεν είναι Lady αλλά θέλω να την ξαναδώ.( έστω ένα cameo)
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Πάνω σε αυτό που είπες πως το ανέλαβε άλλη ομάδα ανάπτυξης,μην ξεχνάς κάτι.Το παιχνίδι ξεκίνησε ως ένα διαφορετικό project το οποίο επειδή δεν τους βγήκε το ονομάσανε Devil May Cry χώσανε κι ένα σενάριο της πλάκας κι έτοιμο το σήκουελ.

                  Όσον αφορά το level design μου φάνηκε εκτός τόπου και χρόνου.Τα περιβάλλοντα ήταν άδεια, ενώ πουθενά δεν σου δημιουργούσε το δέος του πρώτου.Ακόμα και τα μυστικά trials/levels δε θυμάμαι τι είχε,ήταν τόσο εύκολα που πραγματικά δεν προσφέρανε τίποτα.Για να μη μιλήσω για κάποια άκυρα bosses.Βλέπε tanks,infested chopper,Arius κλπ.Μα είναι δυνατόν να έχεις 3 διαφορετικά σπαθιά και να μην έχουνε ούτε μια διαφορά παρά μόνο στην εμφάνιση;Καλά ίσως κάνω και λάθος εδώ,δε θυμάμαι καλά,αλλά αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι πως χρησημοποιούσα μόνο το Rebellion.Το παιχνίδι δε μου έδινε διακιολογία να χρησημοποιήσω όλα τα όπλα.Άσε που πολλές μάχες γρήγορα καταντούσανε αγγαρεία κι ευτυχώς που είχα τα ouzi&bazooka και τα έβγαζα τσακ μπαμ.:whip:

                  Εν κατακλείδει αυτό που είπα είναι πως αν έχεις υψηλές προσδοκίες από τον τίτλο θα απογοητευτείς μιας και είναι μέτριος(οκ έχεις δίκιο,το παίρνω πίσω το έκτρωμα,μιας και το συγκρίνω πάντα με το 1 που προηγήθηκε,με τα άλλα 2 είναι άδικη η σύγκριση),ενώ αν δεν περιμένεις τίποτα μπορεί και να το ευχαριστηθείς σε κάποια σημεία.Αυτό.;)


                  Τελπάν.Γράφουμε πολλά για ένα τίτλο που δεν αξίζει,αντί να κάτσουμε να κάνουμε αναλύσεις για τα DMC1,3,4(το οποίο ακόμα να παίξω) που αξίζουνε σαφώς περισσότερο.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Na sas pw ti mou arese kai ti oxi sto DMC2:

                    H emfanish tou Dante, nai o Dante tou 2 einai gia mena o o kalyteros se emfanish xaraktras evar, kai amesws meta erxetai tou DMC4.
                    To thema einai omws oti apetyxan patagwdws na metaferoun ton "cocky" xarakthra tou, htan san kapoios allos.

                    Oson afora to lvl design oute kryo oute zesth, den htan kati to wow alla den me xalouse kiolas.

                    Mou thn edwse pou alaksan to systhma maxhs tou game.
                    To Dmc 1 apetouse skepsh ws pros to ti, pos, kai pou tha xrhsimopoihseis kathe oplo kai texnikh, dioti kathe exthros eixe diaforetikes dynameis kai adynamies.
                    To Dmc2 ta erikse ola afta se deftero epipedo kai anevase thn kinithkothta kai eveliksia tou Dante kanontas to game poio monotono.
                    To mono pou pragmatika xreiazotan na kaneis sto 80% twn periptosewn htan back/side flip kai pyrobolontas me ta pistolia.
                    Ta spathia htan tria, ena mesaio, ena argo kai dynato kai ena makry, adynamo kai grhgoro, den proseferan tpt ousiastiko sto gameplay.

                    Epishs me xalase h Demon form, enw thn goustara optika, katalava oti apla einai ekei gia na se kanei na petas kai gia na se dynamonei tis dyskoles wres. Den prosefere kamia allagh sto gameplay se antithesh me tis morfes tou 1.
                    Yphrxe vevaia kai to critical form alla kai pali to evlepes spania, kratouse ligo kai pali ektos apo parapanw dynamh den aposkopouse se kati.

                    Me thn Lucia den asxolithika kai poly giati apo thn stigmh pou kseklidwsa thn Trish (Dmc1 dante clone), to game metatrapike se easy mode.
                    Plewn den xriazomoun oute Dante oute Lucia, apeiro dmg, apeiro speed.
                    Teleiwsa ola ta modes me afthn.

                    Genika den htan asxhmo game alla den htan DMC.
                    An evgene prwta afto kai meta to 1 pistevw oti kaneis den tha eixe parapono.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Genika den htan asxhmo game alla den htan DMC.
                      An evgene prwta afto kai meta to 1 pistevw oti kaneis den tha eixe parapono.
                      Αρχηγε γενικά συμφωνώ στα όσα είπες. Απλά να πω, πως κατά την άποψή μου παρότι μέτριο για DMC, είναι από τα καλά action games του ps2.

                      Πάντως το τελικό boss αν μη τι άλλο ήταν όμορφο- αν και εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τι ήθελαν να κάνουν με το σενάριο. Μάλλον για εκτός continuity το κόβω.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Αντε, ποιος θα πει πρωτος I just finished Bible: The Game;
                        Πεταω το μπαλακι στον Ryu_gr γιατι καποιος πρεπει να κανει την αρχη.

                        Comment


                        • Poio les? afto tou Angry video game nerd?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Bible: The Game!!!!
                            Εξαιρετικό party game!! Έχει σαν θέμα ερωτήσεων αλλά και mini-games τη Βίβλο!!
                            Είναι σε μορφη τηλεπαιχνιδιού, δηλαδή υπάρχει ο παρουσιαστής (τρελό ποζέρι) και οι 4 παίχτες οι οποίοι είναι παρατεταγμένοι και κοιτάζουν σε ένα video wall!!

                            Με σύμμαχο τη γνώση, τις gaming ικανότητες αλλά και την τύχη μπορεί να είσαι εσύ ο νικητής!!!
                            Στη δική μας περίπτωση ήταν ο Xeno, με δεύτερο το Ferryman, τρίτο το Ramparter και τελευταίο το Ryu_gr (Nooooooo!!! Θυμάμαι ο παρουσιαστής μου είπε: Think on the bright side, next time, you can only do better!!!) Α ρε δένδρο γνώσης του καλού και του κακού... έπεσα πάνω στο φίδι!!! Με χτύπησε και η οργή του θεού, ούτε ο φαραώ να ήμουν!!!
                            Όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για τρελές φάσεις!!!


                            Πότε θα ξαναπαίξουμε;;

                            Ground στο xbox1 το παίξαμε, αν το έχει θάψει ο nerd, να λάβει ένα wrath of god παρακαλώ!!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Oxi aftos ethapse bible games apo palies konsoles.
                              To game pou anafereis mallon apo live tha paizetai opote eimai out of the question
                              Krima exei plaka etsi opws to parousiazeis.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Οκ, καλώς!
                                Όχι local 4πλό παίξαμε! Έχει βγει και σε ps2.

                                Και το κορυφαίο trailer!!
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X