Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τέλος το Beyond Good and Evil HD.

    Στο σύνολο πολύ ευχάριστο game που προσπαθεί να προχωρήσει ενα βηματάκι παραπέρα τη φόρμουλα των Zelda στα οποία και πατάει ως ένα βαθμό. Το ζήτημα είναι πως, αντιθέτως με ό,τι γράφεται, δεν έχει γεράσει πολύ καλά. Η camera σε πολλά σημεία κάνει του κεφαλιού της, οι μάχες είναι επιεικώς βαρετές με ελάχιστες εξαιρέσεις ενώ τα stealth σημεία πιστεύω πως ακόμη και την εποχή του game ήταν απλώς ανεκτά. Ακόμη και το σενάριο αν και διαχειρίζεται ένα καλό θέμα- δικτατορία, brain washing etc- δεν καταφέρει, imo πάντα να ξεφύγει από τα τετριμμένα. Ωστόσο οι χαρακτήρες είναι πολύ καλοί και η Jade πραγματικά είναι από τους καλύτερους γένους θηλυκού ήρωες που ξεφεύγει από τα καθιερωμένα πρότυπα- πολλώ δε μάλλον την εποχή που είχε κυκλοφορήσει. Γενικά μου άφησε την αίσθηση πως αν και αρκετά στοιχεία του τίτλου ήταν ενοχλητικά το game ό,τι κάνει το κάνει καλά σαν σύνολο. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά πως από την Παρασκευή που το ξεκίνησα με τρία sessions το ολοκλήρωσα- έχει και εύκολο 200 άρι για τους acihev hunters .

    Τα σημεία platforming και οι γρίφοι ήταν αρκετά εμπνευσμένα. Επίσης μου άρεσε η διατήρηση των cut scenes σε βασικό επίπεδο, μόνο για την προώθηση της πλοκής και όχι κάθε λίγο και λιγάκι. Γενικά είναι ένα game που φαίνεται ξεκάθαρα πως αποτελεί δημιουργία Ευρωπαίου και δη Γάλλου developper. Προσωπικά οι αμερικάνικες ερμηνείες μου φάνηκαν λίγο άψυχες και ξύλινες και θα προτιμούσα το γαλλικό dubbing.

    Όσον αφορά το γραφικό και ηχητικό τομέα έχει γίνει πολύ καλη δουλειά. Τόσο στο remastering του γραφικού για HD όσο και του ηχητικού που εξαρχής σαν OST etc ήταν εξαιρετικός. Έχω διαβάσει για glitches ωστόσο εγώ το μόνο που συνάντησα είναι το εξής: σε ένα σημείο που προσπαθούσα να αποβιβαστώ από ένα όχημα κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό οπότε reload Κάντε συχνά saves πάντως να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Ασχέτως των saves πάντως το checkpoint system είναι μια χαρά. Γενικά θα έλεγα πως αποτελεί ένα προσεγμένο τίτλο και remake που κερδίζει πολλούς πόντους από την εναλλακτική προσέγγιση- κυρίως σε αισθητικό και σεναριακό, καλλιτεχνικό επίπεδο και όχι τόσο σε gameplay- σε ένα τετριμμένο από εκείνη την εποχή είδος. Μακάρι η Ubisoft να συμπεράνει πως χρειάζεται ένα δεύτερο μέρος με πολλές βελτιώσεις- ίσως περισσότερη βάση σε platforming και puzzles που είναι και το δυνατό σημείο- τόσο για τους gamers όσο και για μια ακόμη εναλλακτική προσέγγιση. Α και για να δούμε πώς συνεχίζεται η ιστορία μιας και έχουμε cliffhanger ending

    EDIT:
    Δεν έγραψα και το κλασικό. Στους 800 πόντους είναι πραγματικά ευκαιρία. Ειδικά αν αναλογιστούμε τι αγοράζουμε πλέον με 1200....
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Συμφωνώ 101% με όλα, μα όλα, όσα έγραψες.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Tέλος το ghost of sparta για το psp.Ενδιαφέρον παιχνιδάκι και αρκετά πλήρες παρότι είναι για φορητό σύστημα.Βέβαια η διάρκειά του είναι πολύ μικρή.Μου πήρε ένα 10ωράκι στο normal(μέσα σε μια μέρα το τελείωσα).Εκτός από κανά δυο σημεία που με δυσκόλεψαν πολύ, δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.Λάτρεψα την ιστορία του!Μου κινεί το ενδιαφέρον να παίξω και τα άλλα god of war!
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • 10 ώρες στο Normal σε μια μέρα;Εμένα μου πήρε 7 ώρες στο normal και μου πήρε 3 μέρες.
          Carpe diem

          Comment


          • Όπως πάντα κάνω λίγο παραπάνω searching από τους περισσότερους...
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Originally posted by Loggo View Post
              Συμφωνώ 101% με όλα, μα όλα, όσα έγραψες.
              Eντάξει δε θέλω σε καμμία περίπτωση να φανεί πάντως πως δεν πέρασα καλά και δε διασκέδασα το παιχνίδι μιας και όντως πρόκειται για πραγματικά πολύ καλό τίτλο. Απλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ένα διαφορετικό setting και ένα βασικό αν και ολίγον διαφορετικό από τα συνηθισμένα σενάριο- το game μου θύμισε ένα πιο χαλαρό Half Life σεναριακά- μπορεί να δωσει έναν αέρα ανανέωσης σε gameplay μηχανισμούς σκουριασμένους. Θα το θέσω πιο ωμά και ξερά: σκεφτόμουν πόσο πολύ κάποιες εμμονές- όχι τόσο πολύ σε gameplay( αν και σε αυτό τον τομέα υπάρχει πλέον ένα αίσθημα επανάληψης) όσο σε setting, καλλιτεχνικό προσανατολισμό characters etc που έχουν αναφερθεί και στο Zelda thread- κρατάνε μια σειρά όπως το LoZ γειωμένο ενώ μπορεί να δώσει πολλά περισσότερα με κάποιες ουσιώδεις αλλαγές. Ειδικά η προσέγγιση του Ancel κάτι τέτοιο δείχνει ή μάλλον ήθελε να πετυχει από το 2003. Προσωπικά ο τίτλος αποτελεί αφορμή προκειμένου να δω και άλλους τίτλους του, ειδικά το Rayman 2 που για κάποιο λόγο το έχω παραμελήσει...
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Originally posted by Burai_Fighter
                Eντάξει δε θέλω σε καμμία περίπτωση να φανεί πάντως πως δεν πέρασα καλά και δε διασκέδασα το παιχνίδι μιας και όντως πρόκειται για πραγματικά πολύ καλό τίτλο.
                Καλά προφανώς, άλλωστε κι εγώ το είχα ευχαριστηθεί και γενικά το θεωρώ σίγουρα καλό τίτλο. Απλά, παράλληλα, πιστεύω ότι αρκετά πράγματα που έχουν κατά καιρούς γραφτεί γι’ αυτό είναι ολίγων τι υπερβολικά. Σε επίπεδο gameplay το Beyond Good & Evil ήταν σίγουρα καλό, αλλά μέχρι εκεί. Δε θεωρώ ότι, ακόμα και για την εποχή, διέπρεπε ή έδωσε κάτι το εξαιρετικό σε αυτόν τομέα. Το μεγαλύτερο μέρος της εμπειρίας του BG&E έχει να κάνει με το καθαρά εικαστικό κομμάτι του τίτλου, με την ατμόσφαιρα, το art direction, τη μουσική, τους χαρακτήρες κλπ, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι το gameplay δεν ήταν καλό.
                Originally posted by Burai_Fighter
                Θα το θέσω πιο ωμά και ξερά: σκεφτόμουν πόσο πολύ κάποιες εμμονές- όχι τόσο πολύ σε gameplay( αν και σε αυτό τον τομέα υπάρχει πλέον ένα αίσθημα επανάληψης) όσο σε setting, καλλιτεχνικό προσανατολισμό characters etc που έχουν αναφερθεί και στο Zelda thread- κρατάνε μια σειρά όπως το LoZ γειωμένο ενώ μπορεί να δώσει πολλά περισσότερα με κάποιες ουσιώδεις αλλαγές.
                Θα συμφωνήσουμε και εδώ 101%. Μάλιστα σκεφτόμουν να κάνω ένα post για το συγκεκριμένο ζήτημα στο Zelda thread, αναλύοντας γιατί το βασικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή στη σειρά δεν είναι τόσο το gameplay, όσο η γενικότερη εικαστική προσέγγιση που συνοδεύει τους τίτλους σχεδόν σε κάθε επίπεδο.

                Btw, αξίζει να παίξεις Rayman 2, κατά προτίμηση στο Dreamcast και με VGA, παραμένει ένα από τα κορυφαία 3D platformers κι αν και ξεκινάει σχετικά «αθόρυβα», στη πορεία εξελίσσεται σε έναν πραγματικά εξαιρετικό τίτλο.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Βασικά ναι αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ. Το γεγονός πως ένας τίτλος με απλά καλό gameplay, όπως είπες, σε κρατάει λόγω μιας διαφορετικής προσέγγισης, σου δημιουργεί συνειριμικά αποριές για το "τι θα γινόταν αν...": κρατούσαμε ή εξελίσσαμε τους πολύ καλούς gameplay μηχανισμούς του Zelda και προσθέταμε ένα διαφορετικό setting, ή εξελίσσαμε, μεταλάσσαμε το τωρινό?

                  Στο μυαλό μου είσαι για το Rayman 2. DC+VGA= win.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                    "τι θα γινόταν αν...": κρατούσαμε ή εξελίσσαμε τους πολύ καλούς gameplay μηχανισμούς του Zelda και προσθέταμε ένα διαφορετικό setting, ή εξελίσσαμε, μεταλάσσαμε το τωρινό?:
                    Έτσι.

                    Το Okami.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Το Okami πάντως είναι πραγματικά κρίμα που το έπαιξαν τόσοι λίγοι εδώ μέσα και που γενικά στο φόρουμ κάπως έχει επικρατήσει η άποψη ότι τα μειονεκτήματα υπερτερούν των πλεονεκτημάτων. Τέρμα άσχετο με τα όσα λέγατε αλλά είναι η 2η αναφορά που κάνεις στο Okami σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και δεν μπόρεσα να αντισταθώ . Αυτό θα ήταν το ιδανικό παιχνίδι για HD remake.

                      Comment


                      • το okami ητανε ενα μαγικο παιχνιδι απο καθε αποψη με καλλιτεχνικη χρεια ,επιπλεον ητανε και μεγαλο σε διαρκεια, τo μοναδικο του μειονεχτημα ητανε οτι δεν ειχε challenge στο combat, απορω γιατι δεν εχει γινει remake σε HD ακομα
                        ο μαναδικος τιτλος της ιδιας ps2 εποχης που το συναγωνιζεται σε art direction ειναι το odin sphere imo
                        εχω ασχοληθει και εγω ενα rayman (καποτε που επαιζα platforms) νομιζω το great escape πρεπει να ητανε αλλα στο pc οχι σε κονσολα, solid 3d platformer απο τα καλυτερα θα ελεγα, και σιγουρα καλυτερο απο καποια αλλα που επαιζα την ιδια εποχη, (gex,croc)

                        εβαζα max settings σε voodoo banshee τοτε και χαιρομουνα/χαζευα τα γραφικα

                        Comment


                        • Gex... ti mou thymhses!
                          Episis the adventures of Lomax!
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Vaynard View Post
                            ο μαναδικος τιτλος της ιδιας ps2 εποχης που το συναγωνιζεται σε art direction ειναι το odin sphere imo
                            Το τερμάτισα και μ' άρεσαν ο καλλιτεχνικός και ο σεναριακός τομέας. Δεν μ' άρεσε το σύστημα μάχης, γιατί ήταν και μονότονο. Αν του έδιναν άλλες κινήσεις και συνδυασμούς, θα ήταν ακόμα καλύτερη η μάχη. Άλλο μονότονο ήταν οι πίστες, οι οποίες αν και όμορφες που ήταν σαν background, ήταν όμοιες σε κάποιες πίστες.

                            Μόνο στο τέλος ξεχώρισε ολόκληρο παιχνίδι.
                            sigpic

                            Comment


                            • enter the gecko psx ητανε μεγιστος gex τιτλος, τα υπολοιπα...bliax...

                              Comment


                              • Originally posted by Vaynard View Post
                                enter the gecko psx ητανε μεγιστος gex τιτλος, τα υπολοιπα...bliax...
                                Καλός τίτλος ήταν κι αυτός, αλλά μην το παρακάνουμε. ^^ Δεν το έπαιξα πολύ εγώ, αλλά φανατικά ο αδερφός μου. ^^
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X