Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμένα γύρω στις 10-12 μέρες μου πήρε να ολοκληρώσω όλα τα main quests. Άμα θυμάμαι στα 42 μέχρι 47 είχα σπαταλήσει 4-5 μέρες για να ανεβάσω αυτά τα level για να μπορέσω να κάνω τα τελευταία main quests.

    Comment


    • Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τα Allagan Tomestones? Κάτι διάβασα ότι θα τα βγάλουν/αλλάξουν αλλά δεν κατάλαβα καλά.

      Επίσης ξέρουμε release date για το 2.4 patch?

      Comment


      • Ta Mythology tha metatrapoun se Soldiery logika, opws eixe ginei kai Philosophy pou eginan Mythology.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Plz give now!!

          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Πολυ ωραιο video, ισως καποτε του ριξω μια ματια, σε retail ειναι αρκετα φτηνο, 12,5€, να φανταστω εχει και εναν μηνα μεσα στην τιμη σωστα?

            Comment


            • Nai exei enan mhna.
              Nomizw oti mporeis na katevaseis kai na paikseis twra to game, (me kapoious periorismous veveaia), kai kala prosfora gia na to deis pws einai prin to agoraseis.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Σε ποιους beastmen ανήκει η Σίβα;
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Den exw idea, mporei na einai aftonomh, o Odin den anoikei kapou.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Nice move from XIV community.
                    FFXIV Community Holds Massive Vigil For A Dying Player
                    As a Final Fantasy XIV player reportedly lay dying in the hospital, friends and strangers within the game gathered to pay their respects as he passed.

                    Comment


                    • Kai to WoW exei polla paradeigmata, einai kalo na deixnoun oi paixtes ta synaisthimata tous parolo pou den gnwrizan ton paixth IRL.
                      Vohthaei kai tous sygeneis.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Phoenıx Down και ανασταίνω το thread!

                        Γράφω εδώ τα του Final Fantasy XIV επειδή έκαναν λόγο για αυτό οι Xeno, Nooto για να μην μιλάμε σε άσχετο θέμα.

                        Χeno κοίταξε να δεις τι παίζει με το XIV. Είναι mmorrg και έχει ότι συνεπάγεται το είδος.Η διαφορά όμως είναι ότι μπορείς να το παίξεις και μόνος σου. Υπάρχουν δύο ειδών story quests, (βασικά υπάρχουν πάρα πολλά αλλά το απλοποιώ ), αυτά που παίζεις μόνος σου και αυτά που πρέπει να κάνεις party με άλλους. Τα πρώτα τα καταλαβαίνεις, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Όσον αφορά τα δεύτερα όμως, πρόκειται είτε για μάχη εναντίον κάποιου boss είτε για κάποιο dungeon και πρέπει να κάνεις party με άλλα άτομα. Ο αριθμός των μελών είναι αναλόγως το quest, μπορεί να αποτελείται από 4, από 8 ή και από 24 άτομα. Το επίπεδο δυσκολίας έχει και αυτό διακυμάνσεις, υπάρχουν τα απλά, υπάρχουν τα ενδιάμεσα αλλά υπάρχουν και τα πανδύσκολα που απαιτούν εξαιρετική συνεργασία μετακύ των μελών.

                        Σχετικά με αυτό που είπες Xeno, σωστά άκουσες, μπορείς να παίξεις και να επικεντρωθείς στο story. Δηλαδή μπορείς να κάνεις μόνο story quests. Φυσικά πάρα πολλές φορές θα πρέπει να κάνεις party με άλλους για να προχωρήσεις αλλά αν δεν έχεις φίλους ή γνωστούς για να παίξεις μαζί τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το παιχνίδι σε βάζει σε λίστα αναμονής και σου βρίσκει αυτό party με μια διαδικασία που είναι πάρα πολύ απλή, εσύ απλά πατάς ένας οκ από ένα μενου. Η αναμονή, αν παίζεις DMS μπορεί να είναι μεγαλούτσικη στα χαμηλά level αλλά στα πιο υψηλού επιπέδου quests έχει πολύ λιγότερη. Επίσης, αν παίζεις healer η tank βρίσκεις κατευθείαν party. Στο ζουμί τώρα, το game έχει το άπειρο content και mechanics που περιμένεις από mmorg (pvp, crafting, bazaar, property, guilds κτλ) αλλά μπορείς κάλλιστα να τα αγνοήσεις όλα αυτά, αυτό κάνω και εγώ εξάλλου και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο από τα βασικά dungeons μπορείς να αποκτήσεις αρκετά καλό gear για να τελειώσεις το main story. Φυσικά αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με end game content και τα απίστευτα δύσκολα bosses καi raids χρειάζεσαι κορυφαίο gear αλλά αν θέλεις απλά να δεις το story δεν είναι απαραίτητο. Με άλλα λόγια είναι ένα mmorg το οποιό επικεντρώνεται στο story και δεν απαιτεί καθόλου grinding.

                        Πάντως έχε υπόψιν σου πως η αρχή είναι και η πιο ξενέρωτη, το παιχνίδι ανοίγει πάρα πολύ αφού φτάσεις 15 level, από εκεί και μετά μπορείς να πάρεις μέρος σε parties και dungeons και γίνεται πολύ πιο ουσιαστικό και διασκεδαστικό το game. Επίσης, το leveling γίνεται πολύ πιο γρήγορα.

                        Δεν το έχω προχωρήσει πάρα πολύ, έχω τελειώσει το βασικό story του a realm reborn και έχω να τελειώσω λίγο ακόμη main story content για να περάσω στο πρώτο expansion pack. Μέχρι τώρα μου έχει αρέσει πάρα πολύ η πλοκή αν και έχει αρκετό filler fetch questing αλλά όλοι λένε πως το μετά βελτιώνεται πάρα πολύ και ότι το A realm Reborn είναι το χειρότερο μέρος σεναριακά. Το plot ήταν κλασσικό Final Fantasy και το script το βρήκα αρκετά καλό παρόλο που εξελίσσεται αργά και έχει fetch quests. Γενικά το παιχνίδι δεν το παίζω συστηματικά, ανανεώνω την συνδρομή μου απλά όταν έχω όρεξη να παίξω, ξαναλέω, σε καμία περίπτωση δεν απαιτεί grinding ή να λιώσεις αφιερώνοντας πάρα πολλές ώρες ημερησίως. Μπορείς πολύ απλά να παίξεις ακόμα και μια ώρα την ημέρα και να έχεις σημειώσει πρόοδο.

                        Επίσης να πω το εξής, το καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει ένα update και θα κοπεί ένα μεγάλο μέρος του filler που έχει το A Realm Reborn. Με άλλα λόγια, θα αφαιρεθούν πολλές filler fetch quests και το exp/gil rewards θα απλωθεί σε άλλα quests. Αυτό γίνεται καθαρά για να βελτιωθεί η εμπειρία αυτών που θέλουν να περάσουν στο καλύτερο και πιο ουσιώδες story content που υπάρχει στα expansions. Οπότε έχω εδώ να κάνω μια ρηξικέλευθη πρόταση: Να ξεκινήσουμε σαν φορουμ να παίζουμε Final Fantasy XIV! Την έριξα την πρόταση και στο discord και ψήθηκαν οι ΙΗΝΕ και Sof. Νοοτο βλέπω ότι φλερτάρεις με την ιδέα οπότε μπορούμε να το επιχειρήσουμε, μαζεύομαστε 4 και μπορούμε να παίζουμε σαν party. Εδώ να πω επίσης πως υπάρχει η δυνατότητα για cross platform play μεταξύ play4 και pc καθώς επίσης υπάρχει και free trial το οποίο το κατεβάζεις και παίζεις τζάμπα μέχρι να φτάσεις level 35. Οπότε μπορούμε να το βάλουμε, να παίξουμε κάμποσο χωρίς να δώσουμε ούτε ευρώ και αν σε κάποιον δεν αρέσει απλά αποχωρεί χωρίς να έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Οπότε μας έρχεται κουτί, περιμένουμε να βγει το νέο update το οποίο θα κόψει το filler και μετά το ξεκινάμε. Τι λέτε; Ψήνεστε; Εννοείται πως θα σας κατατοπίσω εγώ καθώς έχω παίξει κάμποσο και έχω ψιλομάθει το game. Πιστεύω πως θα περάσουμε πάρα πολύ καλά, όλοι μας είμαστε μεγάλοι Final Fantasy fans, είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα το διασκεδάσουμε όσο δεν πάει. Έχει και πάρα πολύ καλό story, ειδικά το τελευταίο expansion έχει αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές και λένε όλοι πως είναι από τα καλύτερα Final Fantasy σενάριο που έχουμ βγει ποτέ, κάτι το οποίο σίγουρα θα εκτιμήσουμε μια που είμαστε μακροχρόνιοι και φανατικοί οπαδοί της σειράς. Εννοείται πως όλοι οι καλοί χωράνε, όποιο μέλος του φορουμ ψηθεί είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτο.


                        Τι λέτε;



                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Ωραίο post

                          Εγώ αν και δεν είμαι σε ΜΜΟ φάση μπορώ να του δώσω μια ευκαιρία υπό προϋποθέσεις, δηλαδή να είναι ps4 μάλλον γιατί αυτό με βολεύει atm και δυστυχώς ο χρόνος μου είναι κάπως περίεργος τελευταία μοιράζεται μεταξύ animal crossing, ff vii remake (grind για plat), KH, οπότε δεν μπορώ να κανονίσω ώρα κάτι στα σίγουρα κλπ.

                          Πάντως το έχω υπόψιν

                          Comment


                          • Πολυ ωραιο post και ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες , εγω ειμαι μεσα αλλα δεν μπορω να υποσχεθω κατι για το ποτε αυτη τη στιγμη . Ειμαι ακομα Αγγλια και δεν εχω προσβαση στο ps4 μου. Οπως και να εχει θα ενημερωσω μολις ξανα-αποκτησω προσβαση στον εξοπλισμο μου .

                            Comment


                            • Επειδη το συζητούσαμε να πω οτι αυτη τη στιγμή και μεχρι 26/5 νομιζω η starter edition ειναι free με 1 μηνα free trial, καλο για οποιον θελει να δοκιμασει.

                              https://store.playstation.com/en-gr/...00000000000954
                              Last edited by i Have no Equal; 23-05-2020, 02:28 AM.

                              Comment


                              • Παιδιά απαντάω καθυστερημένα, κλασσικά.

                                Αρχικά να πω πως ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

                                Έπειτα, να ενημερώσω πως κυκλοφόρησε πρόσφατα το πολυαναμενόμενο update. Σε αυτό, πέρα από το ότι προστίθεται επιπλέον story αλλά και optional content, έχει αφαιρεθεί ένα μεγάλο μέρος των filler quests που υπήρχαν στο main story του A Real Reborn, κάνοντας έτσι πολύ πιο ευχάριστη την εμπειρία. Σαφώς έτσι θα μπορεί ο νέος παίκτης να τελειώσει πιο γρήγορα το vanilla FFXIV και να περάσει έτσι στο πιο ουσιώδες περιεχόμενο που παρέχουν τα expansions. Αλλά το καλύτερο έρχεται για το τέλος: Πλέον το free trial γίνεται πολύ μεγαλύτερο, όποιος το ξεκινήσει τώρα θα μπορεί να το κατεβάσει και να παίξει εντελώς δωρεάν μέχρι και το level 60, που σημαίνει ότι θα μπορεί να ολοκληρώσει όλο το A Realm Reborn καθώς επίσης και το πρώτο expansion! Ακριβώς, δεν θα χρειαστεί να καταβάλετε τίποτα, ούτε για να κατεβάσετε το παιχνίδι και δεν υπάρχει μηνιαία συνδρομή. Φυσικά κάποιοι μηχανισμοί είναι κλειδωμένοι αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία καθώς το μεγαλύτερος μέρος του gameplay είναι διαθέσιμο, μιλάμε για πάρα πολλές ώρες.

                                Αν ψήνεστε μπορούμε να οργανωθούμε για να το ξεκινήσουμε όλοι μαζί. Μπορούμε να πούμε να το ξεκινήσουμε Σεπτέμβριο για παράδειγμα. Φυσικά θα πρότεινα να μην το αγοράσει κανένας, απλά να κατεβάσετε την trial που έχει ένα σκασμό περιεχόμενο τζάμπα, να δείτε αν κολλάμε και αν είναι τότε μπορείτε να αγοράσετε την πλήρη έκδοση. Για πείτε, ψήνεται κανείς; ΙΗΝΕ, Nooto, Sof; Εννοείται όποιος άλλος θέλει είναι καλοδεχούμενος. Μπορούμε να ιδρύσουμε και δική μας company την οποία θα ονομάσουμε και Gamers Odyssey αν δούμε ότι κολλάμε.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X