Announcement

Collapse
No announcement yet.

Batman Arkham Asylum

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ας κάνω την αρχή όσον αφορά τις εντυπωσεις για το game.

    Έχω παίξει περίπου 3-4 ώρες και ειλικρινά δεν έχω λόγια για να περιγράψω αυτά που αισθάνομαι. Κατ'αρχάς είναι το πρώτο batman game στην ιστορία που σε κάνει να αισθάνεσαι σαν τον Dark Knight. Το μόνο άλλο game ήταν το Batman and Robin για το SNES, το οποίο κατά την άποψή μου αποτελεί και το κορυφαίο 2d Batman μαζί με το Batman Returns( αν και εδώ έχουμε να κάνουμε με τίτλο διαφορετικής φύσης) Από τις μάχες, το stealth, τα gadgets μέχρι τo look του ηρωα, τα περιβάλλοντα, τους χαρακτήρες τα πάντα είναι πλήρως εναρμονισμένα με τον κόσμο του Gotham Knight. Ειλικρινά μόλις βγήκα στο "σαν hub" προαύλιο χώρο του Asylum και αντίκρισα από ψηλά την Gotham City ένιωσα ανατριχίλα. Καταπληκτική λεπτομέρεια στα πάντα. Κάθε γωνία και δωμάτιο του Asylum καθώς και κάθε εξωτερική τοποθεσία μαρτυρά τη δουλειά και προσοχή στη λέπτομέρεια που έχει δοθεί.

    Πλήρως εναρμονισμένο είναι και το gameplay. Οι μάχες έχουν ρευστότητα, υπάρχουν οι flash κινήσεις και φυσικά τα κατάλληλα upgrades για να μείνουν όλοι οι batmaniacs ικανοποιημένοι( και εξουθενωμένοι προκειμένουν να τα ξεκλειδώσουν κερδίζοντας XP από μάχες και τα challenges του Riddler) Αρχικά η μάχη μου φάνηκε μάλλον απλοϊκή αλλά τελικά παίζοντας και λίγο τους challenge maps τα πράγματα δεν είναι έτσι, ευτυχώς. Περισσότερα βέβαια μόλις ξεκλειδώσω όλα τα upgrades.

    Νομίζω πως ο τίτλος θα συνεχίσει να με εκπλήσσει μέχρι το τέλος.
     
    Το boss fight με τον Scarecrow μου προκάλεσε τεράστια εντύπωση. Kudos στην Rocksteady για τον τρόπο που χειρίστηκε τη συγκεκριμένη μάχη.


    Αν μπορώ να διακρίνω κάτι αρνητικό αυτό για πολλούς θα είναι η ύπαρξη του Detective mode. Το γεγονός πως ανά πάσα στιγμή μπορείς να δεις τι σε περιμένει πίσω από μια πόρτα χαλάει κάπως το στοιχείο της έκπληξης ωστόσο κάτι τέτοιο αντισταθμίζεται από τους armed villains οι οποίοι είναι αρκετά επικίνδυνοι. Προσωπικά δε με ενόχλησε μιας και συνάδει πλήρως με το χαρακτήρα και το backstory του ήρωα. Δεν είναι τυχαίο πως ο Batman είναι από τους πιο μεθοδικούς υπερήρωες( βλέπε μάχη με τους Martians στο πρώτο JLA του Μοrrison) και είναι λογικό να χρησιμοποεί κάτι τέτοιο. ΟΚ σίγουρα δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός κριτής μιας και έχω υποστεί εκτρώματα για χάρη του νυχτεριδάκια όπως το επιεικώς απαράδεκτο vengeance και το αρκετά βαρετό εκτός από το batmobile Batman Begins.

    Τέλος πάντων δε βλέπω να αλλάζω γνώμη μέχρι το τέλος- βέβαια μεγάλη μπουκιά φάε.
    Α ναι, το voice acting είναι για σεμινάριο.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      Ωραία πράγματα. Κι εμένα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις το ολιγόλεπτο demo. Θα το τιμήσω λίαν συντόμως στο πισάκι μου.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Ηθελα να παρω την κολεκτορς day 1
        αλλα μετα απο αυτα που ειδα και διαβασα δεν ξερω τι να κανω.
        Στο τελος με βλεπω με την απλη βεβαια για να ειμαι και ησυχος

        Υ.Γ.
        Originally posted by deus_d0pe View Post
        Ωραία πράγματα. Κι εμένα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις το ολιγόλεπτο demo. Θα το τιμήσω λίαν συντόμως στο πισάκι μου.
        Οταν λες θα το "τιμησω" τι ακριβως εννοεις ;

        Comment


        • #19
          Φιλε solid αν προκειται να αγοράσεις την απλή από πλαισιο, παπασωτηρίου κτλ για 60€ καλύτερα αγόρασε με 10€ παραπάνω την limited. Δεν είναι και μεγάλη η διαφορά imo και έχεις ένα extra blu ray και το πραγματικά περιποιημένο dr young' notes, συν το πολύ καλό κουτί ( το batarang δεν είναι και τόσο χάλι αλλά οκ αλλο βλέπεις στο πίσω μέρος του κουτιού και άλλο παίρνεις εν τέλει ενώ υπάρχει και ένας extra challenge map). Αν το αγοράσεις online εννοείται προτίμησε την απλή μιας και υπάρχει αδικαιολόγητη διαφορά όσον αφορά την τιμή της απλής και collector's σχεδόν σε όλα τα sites.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            UPDATE: We Have A Winner U nlike our no-longer-regularly-updated blog, corruption in the games industry has so far failed to go into hiber...
            Insert Coin

            Comment


            • #21
              Κύριοι το έπαιξα και εγώ. Είναι πολύ παιχνιδάρα. Σου δίνει πραγματικά την αίσθηση ότι είσαι ο Batman. Μαζί με τα Spiderman στο PSone νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα παιχνίδια με υπερήρωες.

              Κανένα από τα προηγούμενα Batman παιχνίδια δεν ήταν κακό απλά δεν "εξομοίωναν" καλά τις ιδιότητες του ήρωα.
              https://www.emulator-zone.com
              I am an iteration closer to my desired solution!
              The World Ends With You

              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
              Castlevania Lords of Shadow

              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
              Hyperdimension Neptunia

              Comment


              • #22
                Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                Ηθελα να παρω την κολεκτορς day 1
                αλλα μετα απο αυτα που ειδα και διαβασα δεν ξερω τι να κανω.
                Στο τελος με βλεπω με την απλη βεβαια για να ειμαι και ησυχος

                Υ.Γ.


                Οταν λες θα το "τιμησω" τι ακριβως εννοεις ;
                Απλά σκεφτόμουνα ότι να ένας action τίτλος που αξίζει να παίξω μέχρι τέλους σε αντίθεση με το Prototype που ξενέρωσα τη ζωή μου και το άφησα στη μέση....
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Γιατί δεν σου άρεσε το Prototype? Να φανταστώ, οι βαρετές αποστολές;
                  Πάντως είχε πολύ εντυπωσιακή αρχή.

                  Comment


                  • #24
                    To Prototype μου αρεσε πολυ,σαν το InFamous.Οι αποστολες ειναι οι τυπικες που περιμενεις απο ενα τετοιο παιχνιδι.Αυτο που με εντυπωσιασε ειναι το ποσα ατομα υπαρχουν στην οθονη ταυτοχρονο και το scale των μαχων.Της τρελης μιλαμε,τετοιο πραγμα δεν ξαναδα πουθενα.

                    Η αρχη του ηταν ολα τα λεφτα,που ξεκιναγες με ολα στο full παιζοντας ενα κομματι στο τελος της ιστοριας,μετα πηγαινες ενα μηνα πισω αν θυμαμαι καλα και επαιζες τα γεγονοτα που ελεγε ο Mercer.



                    Παω σε λιγο να δοκιμασω το demo του Batman.
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • #25
                      Στο Prototype βαρέθηκα κάπου στη μέση με τις επαναλαμβανόμενες αποστολές. Σε κάποια φάση, πριν σταματήσω να ασχολούμαι, απλά διάλαγα αμάξια και ανέβαινα στον ψηλότερο ουρανοξύστη για να απολαύσω τις φωτιές και τους καπνούς....

                      Το ξεκίνησα σήμερα το Batman, δε χορταίνω να βλέπω Joker on screen.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Οι limited εκδόσεις πάνε από το κακό στο χειρότερο. Η συγκεκριμένη με απογοήτευσε εντελώς. Τελευταία ευκαιρία που θα τους δώσω η black του Assassin s Creed ΙΙ.

                        Comment


                        • #27
                          Μα ειναι και πανακριβη η συγκεκριμενη. Τι να το κανεις το τεραστειο Batarang.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #28
                            Τελικα αγορασα την απλη
                            40 ευρω μεταχειρισμενο (να ναι καλα το παιδι που το εδωσε)
                            νομιζω ηταν καλη ευκαιρια

                            Comment


                            • #29
                              Το παιχνίδι αυτό πραγματικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! Ρε παιδιά, αυτοί που το φτιάξανε έχουν εμπειρία στο χώρο ή νέοι είναι, δεν τους έχω ξανακούσει..

                              Έχω ξετρελαθεί με το παιχνίδι, καλά αυτή η μάχη με τον Scarecrow πόσο μα ΠΟΣΟ γαμάει!!!!!11:jd:
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Έχω ξετρελαθεί με το παιχνίδι, καλά αυτή η μάχη με τον Scarecrow πόσο μα ΠΟΣΟ γαμάει!!!!!
                                Είσαι θεός τελεία και παύλα...

                                ΝΑΙ ΡΕ ΓΜΤ μου...

                                Το προηγούμενο game τους ήταν το Urban Chaos: Riot Response για ps2, απαρατήρητο σχετικά είχε περάσει. Imo o ρόλος των DC people πρέπει να ήταν πολύ σημαντικός από αισθητικής και σκηνοθετικής άποψης. Αυτή ή μάχη ήταν πραγματικά- σκηνοθετικά τουλάχιστον- από τις καλύτερες ever για μένα( φυσικά είμαι και ταγμένος batfan οπότε...)
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X