Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το παράτησα το HL2.Όχι ότι δεν είναι καλό,απλά εγώ είμαι σε μια φάση που θέλω κάτι χαλαρό,γι'αυτό κι έπιασα το Prince of Persia The Forgotten Sands.
    Όποιος περιμένει κάτι σαν την αρχική τριλογία θα απογοητευθεί οικτρά.Εγώ πάντως είμαι στο 1/4 περίπου και το ευχαριστιέμαι πολύ.Δεν ξέρω αν μετά θα με κουράσει.Ταυτόχρονα λέω να βάλω να παίξω και το Prince of Persia Classic που είχε μέσα η collector's edition.Θα δω.Πέρα από αυτά όμως παίζω και το Final Fantasy 3 που σήμερα,επιτέλους μετά από αρκετό καιρό το προχώρησα,και άφησα το ανηλεές grinding.
    Γενικά παίζω χαλαρά όπως καταλάβατε.
    Carpe diem

    Comment


    • Όπως πάντα άλλωστε...
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Κινούμαι μεταξύ του 100% του GTA4 αφού τερμάτισα το κανονικό παιχνίδι, Torchlight, την επιθυμία να τελειώσω το campaign του Tropico 3 και την επιθυμία να (ξανα)βάλω το Witcher. Ίσως πάλι το ρίξω στο DoDonpachi ή αποφασίσω επιτέλους να εγκαταστήσω το Saturn emulator για να παίξω λίγο Radiant Silvergun...Μπα, άστο, ό,τι έχει το ΜΑΜΕ...

        Ελπίζω να υπάρχουν χάπια για την περίπτωσή μου γιατί δεν αντέχω τα ηλεκτροσόκ...
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • ενω τελειωσα το 3d dot game heroes αρχισα τα εξης:

          deathspank,dragonquest 9,singularity


          deathspank=sleepet hit του καλοκαιριου ευκολα must have για ολους τους συναδελφους αρρωστους με hack and slash rpgs

          dragonquest 9= ανετα απο τα ποιο solid jrpgs που εχω δει στο ds
          εχω μεινει λιγο αναυδος απο τηνΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα απο weapons, equipment τα οποια φυσικα φαινονται πανω σου για ολες τις equipment whores like me αυτο ειναι παραδεισος on a serious note to job system ειναι ιδιαιτερα ψαγμενο και σου δινει την ευκαιρια να πειραματιστεις, η κλασσικη απιστευτη ποικιλια σε εχθρους παραμενει αναλλιωτη, το στορυ ενω εχει καλες βασεις για να εξεληχθει καπου χανει κυριως λογω του mission system το οποιο δεν το βλεπω και με πολυ καλο ματι

          singularity= μεχρι σιτγμης μου αρεσει περισσοτερο απο το bioshock 2 αν και το online του ειναι λιγο αισχος

          Comment


          • dragonquest 9= ανετα απο τα ποιο solid jrpgs που εχω δει στο ds
            εχω μεινει λιγο αναυδος απο τηνΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα απο weapons, equipment τα οποια φυσικα φαινονται πανω σου για ολες τις equipment whores like me αυτο ειναι παραδεισος on a serious note to job system ειναι ιδιαιτερα ψαγμενο και σου δινει την ευκαιρια να πειραματιστεις, η κλασσικη απιστευτη ποικιλια σε εχθρους παραμενει αναλλιωτη, το στορυ ενω εχει καλες βασεις για να εξεληχθει καπου χανει κυριως λογω του mission system το οποιο δεν το βλεπω και με πολυ καλο ματι
            Που θα βρούμε το rom ξέρεις;
            sigpic

            Comment


            • Ευκολακι, εγω εχω το release της Xenom μαζι με το Wood r4 1.11 για την M3 μου.
              Αν δεν το βρεις σε καποιο απο τα κλασικα torrentαδικα στειλε μηνυμα, αλλα οκ σε 2' το βρισκεις λογικα.

              Comment


              • Επέστρεψα από διακοπές, όρεξη για gaming μηδέν, αλλά θα βάλω στο πρόγραμμα το DonPachi και το Super Stardust HD. Arcade gaming λοιπόν ταυτόχρονα με ψάξιμο για νέες διεξόδους σε παραλίες.

                Comment


                • Έβανς, εσύ μια φορά κι έναν καιρό δε θα ξεκίναγες το Planescape?

                  Επεδη ξέρω ότι σας έχει φάει η αγωνία για το τι παίζω αυτό τον καιρό, θα σας πω να ησυχάσετε - έβαλα επιτέλους το Witcher. Την πρώτη φορά που το είχα βάλει είχα πέσει πάνω σε τεχνικά προβλήματα στην πολύ αρχή και το άφησα. Τώρα, μερικά σχολιάκια στα πολύ γρήγορα.

                  - Ο Geralt είναι πιο badass από witty και είναι το μόνο που με χαλάει, μαζί με εκείνο το γελοίο πράμα που κάνει να σηκώνει το σπαθί πάνω από το κεφάλι και να τρέχει ώρες ώρες (ευτυχώς μετά το κατεβάζει). Εμφανισιακά είναι ο αγαπημένος μου playable χαρακτήρας σε 3D. Επίσης είναι σωστός σαρδανάπαλος, μόλις τέλειωσα την Act 1 και το κοντέρ μετρά ήδη την Triss, την Abigail, μια σερβιτόρα και μια εύθυμη χωριάτισσα. Όπως λέγανε κι οι W.A.S.P., kill fuck die.

                  - Οπτικά το παιχνίδι είναι υπέροχο και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο - μετά μάλιστα από τη μετριότητα της Aurora στο Neverwinter Nights 2, δεν πίστευα ότι μπορούσε να πέσει τόση λεπτομέρεια. Υπάρχουν πάντως προβλήματα στο animation, όπως μοντέλα που κάνουν πατινάζ και, κυρίως, στα frames των animations στη μάχη. ΕΥΤΥΧΩΣ τα μετράει σωστά, αλλά είναι άσχημο το να βλέπεις τον εχθρό να αλλάζει θέση και στάση απότομα.

                  - Το battle system μου φαίνεται πολύ μέτριο. Είναι ουσιαστικά μια γαρνιρισμένη εκδοχή του κλικ κλικ του Diablo, με κλικ στο σωστό χρόνο για να γίνουν chained επιθέσεις. Υπάρχουν επίσης κάποια evasive manouveurs και 3 διαφορετικά στυλ μαχης και...αυτό είναι (συν τα 5 Signs). Η μάχη πάσχει σοβαρά από αμεσότητα και η σημαντικότερη έλλειψη είναι η απουσία block που σκοτώνει οποιαδήποτε στρατηγική. Σημειώνονται επίσης αδικαιολόγητα μπλοκαρίσματα στις επιθέσεις, πχ λες "βάρα" με strong style και ο αντίπαλος ΠΑΝΤΑ θα το αποφεύγει μέχρι να αλλάξεις σε fast. Το ότι, επίσης, κάθε κλικ δεν είναι ένα χτύπημα αλλά ενεργοποιεί combo που με συγχρονισμό γίνεται chained με δεύτερη, τρίτη και τέταρτη επίθεση, μπορεί να μπερδέψει σε καταστάσεις έντασης απλά και μόνο λόγω αντανακλαστικών. Άλλο σημαντικό μειονέκτημα είναι η έλλειψη jump.

                  Εν ολίγοις, το καλύτερο σύστημα ξιφομαχίας παραμένει αυτό των Gothic και ειδικά του 3 patchαρισμένου. Άσχετο, αλλά φαντάζεστε ξιφομαχία με bullet time και χειρισμό του σπαθιού με το ποντίκι?

                  - Εντυπωσιακός ο ρεαλισμός του κόσμου. Όλα μα όλα είναι αποχρώσεις του γκρίζου, υπάρχει πάντα αβεβαιότητα στις επιλογές και χρειάζεται προσοχή στο τι σου λέει κάποιος για να διαμορφώσεις άποψη. Αν και οι περιοχές είναι στο πνεύμα της Bioware (ελάχιστη αλληλεπίδραση και μπόλικο πήγαινε-έλα σε ένα μικρό ή μεγάλο "κλουβί", βλέπε NWN 2 και Dragon Age) οι ρουτίνες των κατοίκων, οι αντδράσεις τους (όταν βρέχει κρύβονται κάτω από υπόστεγα!) και η αρχιτεκτονική είναι πραγματικά. Σου δίνει την αίσθηση της ολοκληρωμένης και δομημένης σύλληψης σε όλα τα επίπεδα, και τίποτα δε βρίσκεται και δεν έχει φτιαχτεί τυχαία.

                  - Κάπως άβολα μενού με περιττά κλικ και σχετικά μικρό inventory.

                  - Σενάριο μέχρι στιγμής ενδιαφέρον και ταξιδιάρικο, χωρίς πολλές εξάρσεις.

                  - Το Poker με ζάρια με βλέπω να μου κλείνει το σπίτι και να με κάνει αλήτη, χειρότερο κόλλημα από το Pazaak του KotoR.

                  Εν ολίγοις, για πρωτόλειο είναι πέρα από κάθε προσδοκία και σαν RPG είναι αρκετά ως πολύ ενδιαφέρον, με προβλήματα στους μηχανισμούς. Για να δούμε παρακάτω...
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Μόλις γυρισα από διακοπές και σύντομα θα ξαναφύγω, γιατί να ξεκινήσω το torment ;

                    Comment


                    • Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου για το Witcher. Ευτυχώς το θέμα με το σύστημα μάχης δείχνει να βελτιώνεται αισθητά στο sequel. Eκεί που έκανε μπαμ το κακό σύστημα μάχης ήταν στα bosses όπου οι μάχες ήταν εντελώς βαρετές χωρίς ένταση. Το καλύτερο πράγμα στο Witcher είναι ο κόσμος και το σενάριό του και το "ταξιδιάρικο" είναι η κατάλληλη λέξη. Ατμόσφαιρα κόσμου, npcs, διάλογοι, quests είναι όλα πολύ καλά υλοποιημένα.
                      sigpic

                      Comment


                      • Εγώ πάντως το The Witcher το βρήκα ένα από τα αγαπημένα μου W-RPG. Μπορεί στο original να κάνανε τραγικά λάθη, αλλά έμαθαν αμέσως μετά την enhanced edition. Είμαι σίγουρος ότι όλα θα βελτιωθούν στο επόμενο The Witcher.
                        sigpic

                        Comment


                        • συμφωνω απολυτα με τα σχολια σου titus πανω στο witcher keep playing!

                          Άσχετο, αλλά φαντάζεστε ξιφομαχία με bullet time και χειρισμό του σπαθιού με το ποντίκι?
                          κατι σαν το die by the sword+bullet time δηλαδη?

                          Comment


                          • Originally posted by Vaynard View Post
                            κατι σαν το die by the sword+bullet time δηλαδη?
                            Το ότι ξέρεις κι έχεις παίξει το Die By The Sword σε κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία των Σοφών Γέρων από την Ανατολή :resp:

                            Η έλλειψη block στις μάχες είναι πολύ σημαντικό πράγμα, γιατί τις έχει μετατρέψει σε δυο τύπους που στέκονται ο ένας απέναντι στον άλλο και περιμένουν να αδειάσουν οι health bars τους. Δεν καταλαβαίνεις οπτικά πότε γίνεται dodge ή parry, και αυτό με πήγε πολλά χρόνια πίσω.

                            Ένα άλλο στοιχείο της γραφής του παιχνιδιού που μου αρέσει πάρα πολύ είναι το πως μια τοποθεσία ή μια λεπτομέρεια σε ένα quest ή διάλογο δεν είναι ξεκομμένο μέρος της κάθε αποστολής, αλλά εμφανίζεται ξανά και ξανά σε άλλες αποστολές και διαλόγους.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Άρχισα το Bioshock 1.

                              Επικό παιχνίδι. Υποβρύχιοι κόσμοι, μεταλλαγμένοι με πλάσματα του βυθού. Το παιχνίδι αυτό μου θύμισε σε κάποια έννοια το Doom 3. Έχει όμως τέλεια γραφικά νερού.
                              sigpic

                              Comment


                              • Εγώ το σταμάτησα. Λιώνω χιόνι με φωτιά, σηκώνω πράγματα για να περάσω με antigrav και σκοτώνω. Ουάου, νοτ.

                                Comment

                                Working...
                                X