Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evans μην ακούς κανέναν.Άσε το ΜΕ2 και τελείωνε με το Vesperia να μου το χαρίσεις.
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by Vaynard View Post
      δοκιμασε το insanity difficulty και ξαναγραψε την παραπανω φραση χωρις φοβο και παθος?
      Το σίγουρο είναι ότι απαιτεί και σωστό προγραμματισμό για μία σωστή διαφορά στα επίπεδα δυσκολίας. Το να κάνω τους εχθρούς πιο ανθεκτικούς στις σφαίρες και τίποτε άλλο δεν λέει κάτι. Το να υπάρχει καλύτερο A.I., να κάνουν καλύτερη χρήση του χώρου, να καλύπτονται περισσότερο, να πυροβολούν με μεγαλύτερη ευστοχία κ.λ.π. κ.λ.π. και δίνοντας και την κλασσική μεγαλύτερη αντοχή σε βάζει να πειραματιστείς με αυτά που διαθέτεις και να προσεγγίζεις διαφορετικά την κάθε κατάσταση, διότι άλλο να παίζεις για παράδειγμα Halo στο Legendary και άλλο Half Life στο Hard ή αλλιώς άλλο το Ninja Gaiden στο Master Ninja που θέλει δάκτυλα αστραπή και αντανακλαστικά αητού ενώ δεν κλέβει και άλλου να παίζεις τα Call of Duty που όπως λέει και ο Altair (το έχω βιώσει κι εγώ) σε κλέβει συνεχώς με cheap τεχνικές όπως headshots απανωτά από το υπερπέραν τλχ. μέχρι να αλλάξει μπαταρία το bot, respawn εχθρών αν δεν κάνει ένα βήμα και πάει λέγοντας.
      Που να δείτε το Castle Crashers στο Insane.Διαόλι!

      Vaynard μ'αρέσεις.
      Nooto περιμένω εντυπώσεις αφού λιώσεις καλά καλά την Δρακοχρονιά.

      Comment


      • Τερματίζοντας το Shadow Hearts: FTNW, ήμουν σε δίλημμα για το ποίο να πρωταρχίσω.

        Ήμουν ανάμεσα σε 4 αξιόλογους τίτλους, οι οποίοι είναι:

        1. Alan Wake(X360)
        2. Bayonetta(X360)
        3. Bioshock 2(X360)
        4. KuOn(PS2)

        Έτσι μετά από πολλή σκέψη, κατέληξα να αρχίσω το KuOn.

        Πραγματικά τρομακτικό παιχνίδι. Έχω καιρό να νιώσω το τρόμο από εποχή Silent Hill 1.
        sigpic

        Comment


        • Για πες περισσότερα όταν προσωρήσεις.Δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικά με τον τίτλο.Πάντως ΙΜΟ έκανες λάθος επιλογή με τόσα διαμάντια που ανέφερες.Τεσπά.Περί ορέξεως μηλόπιτα (δεν τα μπορώ τα κολοκύθια).
          Carpe diem

          Comment


          • Δεν έκανα καθόλου λάθος. Απλά ήμουν αναποφάσιστος εκείνη την ώρα... Έχω τόσα πολλά να παίξω και δεν ξέρω τι να πρωταρχίσω...

            Είμαι αρκετά πίσω για την συλλογή αυτή και θέλω να τα παίξω όλα αυτά όσα έχασα την ευκαιρία να παίξω, όταν ήμουν μικρός. Κάνω ότι μπορώ για να τα παίξω όλα από retro ως καινούργια.

            KuOn θυμάμαι υπάρχει η ταινία. Για το παιχνίδι πρώτη φορά το παίζω και έχω ακούσει κι εγώ πολλά γι' αυτόν.

            Θετικά είναι πολύ σκοτεινό το περιβάλλον και αρκετά τρομακτικό, σαν από Project Zero. Βασικοί χαρακτήρες είναι ένας ιερέας(Yan place) και μία ιέρεια(Yin place). Επέλεξα την ιέρεια και βρίσκομαι μέσα σε επαυλή της εποχής του Edo αντιμετωπίζοντας κάτι zombies(gaki) και λύνοντας γρίφους πολύ έξυπνους.

            Ο τίτλος έχει μέσα και Αγγλική και Ιαπωνική εκφώνηση, αλλά και Αγγλικούς υπότιτλους.

            Το πως το χειρίζεσαι, θυμίζει αρκετά το Project Zero, και το menu θυμίζει πολύ το Resident Evil αλλά με Kanji και μεσαιωνική διακόσμηση.

            Όταν το προχωρήσω αρκετά, θα σας πω νεώτερα.

            Το σίγουρο είναι ότι έχει 60fps.
            sigpic

            Comment


            • Το σίγουρο είναι ότι απαιτεί και σωστό προγραμματισμό για μία σωστή διαφορά στα επίπεδα δυσκολίας. Το να κάνω τους εχθρούς πιο ανθεκτικούς στις σφαίρες και τίποτε άλλο δεν λέει κάτι. Το να υπάρχει καλύτερο A.I., να κάνουν καλύτερη χρήση του χώρου, να καλύπτονται περισσότερο, να πυροβολούν με μεγαλύτερη ευστοχία κ.λ.π. κ.λ.π. και δίνοντας και την κλασσική μεγαλύτερη αντοχή σε βάζει να πειραματιστείς με αυτά που διαθέτεις και να προσεγγίζεις διαφορετικά την κάθε κατάσταση, διότι άλλο να παίζεις για παράδειγμα Halo στο Legendary και άλλο Half Life στο Hard ή αλλιώς άλλο το Ninja Gaiden στο Master Ninja που θέλει δάκτυλα αστραπή και αντανακλαστικά αητού ενώ δεν κλέβει και άλλου να παίζεις τα Call of Duty που όπως λέει και ο Altair (το έχω βιώσει κι εγώ) σε κλέβει συνεχώς με cheap τεχνικές όπως headshots απανωτά από το υπερπέραν τλχ. μέχρι να αλλάξει μπαταρία το bot, respawn εχθρών αν δεν κάνει ένα βήμα και πάει λέγοντας.
              Ήμουν σίγουρος ότι θα έπεφτε αναφορά στο Halo (δικαίως βέβαια). Όμως είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Και στη Μπατονέττα παρεμπιπτόντως οι διαφορές μεταξύ Normal-Hard-IC είναι σημαντικές (άλλοι εχθροί, No Witch Time).
              Πάντως, κατά τη γνώμη μου φαινόμενα τύπου Mass Effect 2 καλό να είναι περιορισμένα. Καλώς η κακώς, άλλο το κοινό των RPG, άλλο των FPS. Η FPSοποίηση, ή ακόμα και actionοποίηση όλων των τίτλων δεν είναι κάτι θετικό ΙΜΟ από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα υπερβολικά πολλά FPS και πολλοί action τίτλοι. Κάποια άτομα, όπως εγώ, δεν έχουν ούτε την όρεξη, ούτε την ικανότητα αν θες να ασχοληθούν με τίτλους που έχουν έντονα στοιχεία δράσης.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Τελειώνοντας το KuOn, άρχισα αμέσως το Alan Wake. Γαμάει και δέρνει αυτό το παιχνίδι. Θα δώσω περισσότερα, όταν προσπαθήσω να το τερματίσω.
                sigpic

                Comment


                • Το'ξερα οτι θα σου άρεσε. Άντε, παίξτε το κάμποσοι μπας και πείσω και τον Somari. Έχω κουραστεί πια να τον πρήζω να το αγοράσει.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Orion View Post
                    Το'ξερα οτι θα σου άρεσε. Άντε, παίξτε το κάμποσοι μπας και πείσω και τον Somari. Έχω κουραστεί πια να τον πρήζω να το αγοράσει.

                    $$$$$€€€€€€

                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Originally posted by Orion View Post
                      Το'ξερα οτι θα σου άρεσε. Άντε, παίξτε το κάμποσοι μπας και πείσω και τον Somari. Έχω κουραστεί πια να τον πρήζω να το αγοράσει.
                      Originally posted by Somari View Post
                      $$$$$€€€€€€

                      :xp::xp::xp:

                      ΘΕΟΙΙΙΙΙ ΕΙΣΑΣΤΕ !!!
                      sigpic

                      Comment


                      • $$$$$€€€€€€
                        SSSSSEEEEEE WHAT???
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          SSSSSEEEEEE WHAT???
                          Μήπως εννοεί Square Enix ? :xp:
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Somari View Post
                            $$$$$€€€€€€

                            ela re somari...22 europoula mono

                            Deus Misereatur...
                            Gloria filiorum patres i.e.m.e
                            Viva los Vatos Locos

                            ---------------------
                            UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                            Comment


                            • Muramasa The demon blade. To ξεκίνησα από περιέργεια περισσότερο να δω πως φαίνεται στην HD μου με το component... ΟΚ το παιχνίδι οπτικά είναι πανέμορφο, όπως ήταν και το Odin Sphere ωστόσο με κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Περισσότερο action adventure Metroidvania σχολής παρά Rpg ενώ το slowdown που μου έσπαγε τα νεύρα στο Odin Sphere έχει εξαφανιστεί. Ξεκίνησα χθες στο Hard επίπεδο δυσκολιας( το normal είναι το very easy ) και διασκεδάζω πάρα πολύ. Όπου να είναι τελειώνω το σεναριο της Momohime. Yπέροχα boss fights που απαιτούν στρατηγική πέραν του σπαμαρίσματος healing items( δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν runthroughs χωρίς lvl up) Παράλληλα στα enemy lairs( σαν sidequests) υπάρχει προσαρμογή του lvl των εχθρών στο δικό σου. Επενδύστε όπωσδήποτε σε classic controller, ή σε classic controller pro γιατί με τον συνδυασμό wiimote- ninchuck το πολύ να βγάλετε το normal mode( όπου το challenge είναι μηδαμινό) Μέχρι στιγμής χαλαρά ανώτερο των Castleoids που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια( ότιδήποτε μετά το SotN )Μπράβο στη Vanillaware!!

                              EDIT:
                              Μόνο αρνητικό το backtracking, αλλά η δομή του παιχνιδιού είναι τέτοια που δεν προκαλεί ιδιαίτερο εκνευρισμό. Μετά τον τερματισμό με τον ένα χαρακτήρα δίνεται η δυνατότητα για fast travel. Cool!!
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Παρόλο που γουστάρω τρελά που το ξεκίνησες, δεν μπορώ να μη σε μαλώσω! Μου έταξες τερματισμός FF XII και VI και μετά ΧΙΙΙ. Άσε που ήλπιζα για δυνατό ξεκίνημα του WipEout HD . Περιμένω περισσότερες εντυπώσεις, ο τίτλος με ενδιαφέρει .

                                Comment

                                Working...
                                X