Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κοίτα τα wrpg αυτού του τύπου ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα
    end of story

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      end of story
      Βασικά ξέχασα την μέγιστη πρωτοπορία του.
      Gay sex!

      Comment


      • Egw pantws ws anthrwpos pou den eixa paiksei pote mou WRPG (ektos apo Oblivion kai Diablo) epeidh den goustara tetoiou eidous games, to Dragon Age me ekane na thelw na paiksw kai arketa alla opws to Divinity, h to Dungeon Siege kai alla.

        Den to thewrw katholou overhyped, isa isa oi vathmologies tou den einai kai aristes, oute apo paixtes oute apo ton typo.
        Parola afta paramenei ena kalo paixnidi me wraio story kai wraious dialogous.
        To systhma maxhs tou epishs htan poly diaskedastiko an kai flawed.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Originally posted by Ground_zero View Post
          Parola afta paramenei ena kalo paixnidi me wraio story kai wraious dialogous.
          To systhma maxhs tou epishs htan poly diaskedastiko an kai flawed.
          Έμενα αυτά τα 2 είναι που με χάλασαν περισσότερο. Εντάξει τα γραφικά και ο ήχος δεν με απασχολούν, ούτε το inventory και ο χάρτης που συνηθίζονται μετά από κάποιες..μέρες , αλλά δεν έχω δει πιο generic ιστορία.
          Επείδη είναι fantasy δεν πρέπει να είναι ξανά-μανά LOTR revision, ήμαρτον.
          Επίσης βρήκα τις μάχες εξωφρενικά βερετές και αδιάφορες. Κάτι που συμφωνούν πολλοί στο web που κοίταξα αυτές τις μέρες, ακόμα και άτομα που πάιζουν μόνο wrpg.

          Comment


          • Ρε enptsy δες το γενικότερο πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται αυτό το game. Η Bioware επί χρόνια έβγαζε τίτλους τελείως έξω από τα "κοινά" θέματα των wrpgs και αποφάσισε να βγάλει το Dragon Age Origins ως επιστροφή στην πιο old school λογική, δηλαδή μεσαιωνικό setting, battle system που εξελίσσεται σε real time - εκτός και αν κάνεις εσύ παύσεις στη ροή της μάχης - και text-heavy διαλόγους, πολλά skills, είναι δύσκολο (ground με τα τελευταία patches έγινε πολύ balanced), πολλά side quests, σύνθετη εξέλιξη, πολύ lore, διάρκεια πάνω από 60 ώρες και πάει λέγοντας. Ok να μη σου αρέσει, αλλά όχι και να θάβεις κάτι χωρίς να ξέρεις καν τι αντιπροσωπεύει ή που πατάει. Είναι σαν να βγαίνω εγώ που είμαι άσχετος από fighting και να κράζω το SFIV που έπαιξα λίγο επειδή το να κάνεις κάποια σύνθετα combos είναι δύσκολη υπόθεση και για αυτό το παιχνίδι είναι μάπα. Ό,τι δεν είναι softocore δηλαδή είναι για τα σκουπίδια.

            Comment


            • Originally posted by Evans View Post
              Ρε enptsy δες το γενικότερο πλαίσιο στο οποίο εντάσσεται αυτό το game. Η Bioware επί χρόνια έβγαζε τίτλους τελείως έξω από τα "κοινά" θέματα των wrpgs και αποφάσισε να βγάλει το Dragon Age Origins ως επιστροφή στην πιο old school λογική, δηλαδή μεσαιωνικό setting, turn based battle system που εξελίσσεται σε real time, εκτός και αν κάνεις εσύ παύσεις στη ροή της μάχης, και text-heavy διαλόγους. Ταυτόχρονα έχει πολλά skills, είναι δύσκολο (ground με τα τελευταία patches έγινε πολύ balanced το παιχνίδι), έχει πολλά side quests, σύνθετη εξέλιξη, πολύ lore, διάρκεια πάνω από 60 ώρες και πάει λέγοντας. Ok να μη σου αρέσει, αλλά όχι και να θάβεις κάτι χωρίς να ξέρεις καν τι αντιπροσωπεύει ή που πατάει. Είναι σαν να βγαίνω εγώ που είμαι άσχετος από fighting και να κράζω το SFIV που έπαιξα λίγο επειδή το να κάνεις κάποια σύνθετα combos είναι δύσκολη υπόθεση και για αυτό το παιχνίδι είναι μάπα. Ό,τι δεν είναι softocore δηλαδή είναι για τα σκουπίδια.
              Συγγνώμη αλλά πότε το έθαψα γιατί είναι softcore;
              Το ''έθαψα'' για την ιστορία του, που είναι generic δεν πα να λες ότι θες περί μεσαιωνικού setting, λες και τα μεσαιωνικά games πρέπει να έχουν ίδιες ιστορίες. Το ''έθαψα'' για τους αδιάφορους χαρακτήρες του, το '''έθαψα'' για τις βαρετές κατ'εμέ μάχες του κτλ, κτλ.
              Και στο κάτω-κάτω κάνε μια βόλτα στο web και κοίτα ότι το game έχει και πολλούς wrpgάδες επικριτές (μειοψηφία δεν διαφωνώ) οι οποίοι κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα.

              Comment


              • Προφανώς και θα έχει, δεν είπα ότι είναι τέλειο. Σίγουρα όμως αυτή η απόλυτη στάση ενός ατόμου που δήλωσε ο ίδιος ότι δε γουστάρει το είδος κι ότι καλύτερο. Περιμένεις στην τελική να μην υπάρξει αντίδραση όταν βγαίνεις και λες ότι "είναι για τα σκουπίδια" χωρίς καν να έχεις πιάσει το στυλ του; Ok λίγη διαλακτικότητα δε βλάπτει. Και σου είπα, δεν κολλάω στο ότι δε σου άρεσε, αλλά στον τρόπο σου.

                Δεν είπα ότι το game είναι softcore, αλλά ότι δεν είναι .

                Comment


                • E twra Enpsty mas les na pame na vroume tis gnwmes atomwn sto net enw exoume dikh mas empeiria apo to game
                  Oxi mono afto, alla les pws ksereis tous xarakthres kai to story xwris na to exeis teleiwsei.
                  Vasizesai se gnwmes allwn apo to internet kai giafto?

                  Sigoura kanena provlhma sxetika me to oti den sou aresei kai to parathses, alla xarakthrismoi opws "skoupidi" ktl ktl einai toulaxiston ypervolikoi, mia xara einai to game.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post
                    Προφανώς και θα έχει, δεν είπα ότι είναι τέλειο. Σίγουρα όμως αυτή η απόλυτη στάση ενός ατόμου που δήλωσε ο ίδιος ότι δε γουστάρει το είδος δεν είναι θεμιτή. Περιμένεις στην τελική να μην υπάρξει αντίδραση όταν βγαίνεις και λες ότι "είναι για τα σκουπίδια" χωρίς καν να έχεις πιάσει το στυλ του; Ok λίγη διαλακτικότητα δε βλάπτει. Και σου είπα, δεν κολλάω στο ότι δε σου άρεσε, αλλά στον τρόπο σου.
                    Βρε Εvans το ''για τα σκουπίδια'' σαφέστατα και ήταν αστείο. Πιστεύω ότι φάνηκε.
                    Κοίτα να δεις όμως. Ούτε τα rpgs σε στυλ Fallout μου αρέσουν και το Fallout 3 το αγόρασα κανονικά το έπαιξα για κανά εικοσάωρο και το έβγαλα γιατί δεν μου άρεσε, αλλά δεν μπορώ να το σχολιάσω αρνητικά γιατί δεν είναι κακό παιχνίδι.
                    Είναι παιχνιδάρα και μπορώ να το δω, απλά όχι του γούστου μου.
                    Αλλά το DA ξερά και κοφτά το βρήκα μέτριο. Και εξήγησα γιατί. Δεν το κατηγορώ γιατί δεν είναι hack n slash πχ. Προσπαθώ να το κρίνω ως wrpg και όχι ως κάτι άλλο.
                    Και ξαναλέω ότι δεν τα αντιπαθώ, απλά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα πλέον παρόλο που εχω φάει τα νιάτα μου στα Diablo.

                    Δεν είπα ότι το game είναι softcore, αλλά ότι δεν είναι .
                    Ναι το κατάλαβα, my mistake.

                    Τεσπά. Με κατηγόρησες για softcore και αυτό απαιτεί Vanquish!

                    Comment


                    • Οκ my bad, πήρα κάποια πράγματα πιο σοβαρά από ότι έπρεπε. Αυτό που είπε ο ground πάντως παραπάνω είναι αλήθεια, δεν μπορείς να κρίνεις κάποια πράγματα αν δεν έχεις ασχοληθεί περισσότερο - βλέπε χαρακτήρες, σενάριο κτλ.

                      Τέλος πάντων, πάνε για Vanquish, ελπίζω κάποια στιγμή άμεσα να το λιώσω κι εγώ .

                      Comment


                      • Wild Arms 3 στο Ps2. Καταπληκτικό rpg. Το γεγονός ότι πρέπει να σπαταλήσω λίγο χρόνο σε μάχες για να δυναμώσω τους χαρακτήρες μου είναι λίγο σπαστικό, συνήθισα στα εύκολα. Είναι δύσκολο αν απλά ακολουθείς το σενάριο. Καλύτερο στοιχείο του θα έλεγα η εξερεύνηση που προσφέρει στο world map όπου πρέπει να ανακαλύπτεις μόνος σου τις νέες περιοχές και dungeons καθώς και τα ίδια τα dungeons αφού προσφέρουν αλληλεπίδραση με το περιβάλλον μέσω puzzles και γρύφων. Επίσης τα πολλά και συχνά boss encounters είναι άλλο ένα συν. Δεν βγαίνουν πλέον τέτοια παιχνίδια.
                        sigpic

                        Comment


                        • Lol to thymamai to Wild Arms 3 htan ontws kalh fash an kai protimousa ta prhgoumena 2.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • ειναι το αγαπημενο μου και μενα απο τα wild arms πραγματικα καταιγιστικοι ρυθμοι που βγαινουνε τα bosses και για καποια περιεργο λογο μου εχουνε μεινει πολλα σκηνικα απο το wild arms 3, deus_dope αν εχεις παιξει και το 1 θα δεις ενα γνωριμο προσωπο οταν το προχωρησεις αρκετα, επισης σε καθε νεο chapter στο intro προστιθονται καποιες extra σκηνες, εχει και τρομερο παγκοσμιο χαρτη που μπορεις να βρεις πολλα μυστικα και τα cel shaded γραφικα του εχουνε σπουδαιο art direction

                            Comment


                            • Συνεχίζω Vanquish.
                              Το παιχνίδι το ρουφάω. Παίζει να είναι το παιχνίδι που έχω παίξει στους πιο γρήγορους ρυθμούς.
                              Τα σκηνικά που ενεργοποιείς το bullet time εν'ώρα πανικού και ορμάς ένας εναντιών των πάντων είναι υπεραπίστευτα.

                              Comment


                              • Kαι ΜΠΑΜ σκάει ένα αστροπελέκι, πέφτει σκοτάδι, και όταν μετά από δύο ώρες επανήλθε διαπίστωσα πως έχασα το save στο Wild Arms 3.




                                Έβαλα πάλι το Golden Sun του DS που το 'χα παρατήσει για κάποιο άλλο game. Σενάριο και χαρακτήρες --> :plzdie::suck: ενώ από gameplay όμορφα, γκολντενσανίστικα πράγματα με τι άλλο, τα puzzles στις περιοχές που πηγαίνεις να κλέβουν τη παράσταση. Τα summons με τα Djinns λένε ένα μεγάλο FUCK OFF στην Square-Enix, τα γραφικούλια είναι πολύχρωμα και γλυκούλια και πολύ μου αρέσει να πηγαίνω από 'δω κι από ΄κει, η μουσική ΡΟΥΛΑΡΕΙ, η εισαγωγή πρέπει να είναι από τις μεγαλύτερες unscipable βαρετές εισαγωγές ever ενώ η όλη tutorial-ίστικη φάση στην αρχή και το slow (motion) pace για να μάθεις τα βασικάμάλλον σε μόγγολα απευθύνεται. Καλό σε γενικές γραμμές. Η υπομονή μου με τους χαρακτήρες θα κρίνει αν θα το συνεχίσω.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X