Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δοκιμασα προσφατα τα Child of Light και South Park: The Stick of Truth να δω τι λενε.
    Ηθελα κατι συντομο και ξεροντας πως αμφοτερα κρατανε κανα 10ωρο ειπα γιατι οχι..
    Εν τελει τα παρατησα και τα 2 παντως μετα απο 2-3 ωρες το πολυ με το καθενα.

    Το South Park εχει φοβερους διαλογους και βγαζει πολυ γελιο, γενικα οπως αναμενεται ακολουθει τη σειρα σε μεγαλο βαθμο και δε διαφερει και πολυ απο το να παρακολουθεις ενα καλο επεισοδιο της σειρας. Το battle system ειναι υπερβολικα απλουστευμενο και εχασα γρηγορα το ενδιαφερον με τις μαχες, ενω η περιηγηση απο περιοχη σε περιοχη ειναι επισης σχετικα βαρετη... πιστευω πως μπορουσε να γινει και καλυτερη δουλεια στο "χαρτη" του παιχνιδιου.

    Για το Child of Light σε αντιθεση με αρκετους δεν ειχα υψηλες προσδοκιες και μετα απο αυτο που ειδα θεωρω πως επεσα μεσα κατα καποιον τροπο. Η πλοκη παραπεμπει σε υπεραπλουστευμενο παραμυθακι και ο οπτικος τομεας παροτι σε πολλους φανταζομαι θα αρεσει προσωπικα δε με τρελανε οπως γενικοτερα δε μου αρεσει οταν backgrounds και χαρακτηρες ειναι λες και ολα εχουν φτιαχτει με την ιδια τεχνοτροπια λες και βλεπεις ενα επιπεδο σχεδιο.

    Οι μαχες ειναι επισης παρα πολυ απλες και αυτο φοβομουν απο την Ubisoft, ο,τι δηλαδη δε θα μπορει να δωσει ενδιαφερον battle system στο παιχνιδι. Το συστημα ειναι οσο βασικο/απλο ηταν και αυτο του South Park και γρηγορα νιωθεις πως οι μαχες ειναι απλα διακοσμητικες.
    Να ξερετε πως η προκληση στο normal ειναι μηδαμινη, οποτε αν το παιξετε τουλαχιστον βαλτε το στο hard. Εχει γινει θεμα με αυτο αι καπου πηρε το ματι μου πως το normal θα το ονομασουν μετα απο patch casual, σαν να σου λενε πως οκ εδω απλα βλεπεις το παιχνιδι χωρις να ιδρωσεις στο ελαχιστο.

    Η μουσικη μου αρεσε πολυ παντως, αλλα κατα τ' αλλα προτιμω να ασχοληθω με αλλα παιχνιδια που εν τελει θα μου αφησουν και κατι πιο ενδιαφερον.

    Οριστε και μια photo για παρτη του loggo:


    .. και αλλη μια για τη φαση ετσι για το τι θα μπορουσε να παρει σειρα στη συνεχεια αν και για την ωρα παραμενει wishful thinking:

    Comment


    • Τι βόμβα ειναι αυτη;

      Comment


      • Μιας και το PS3 μου κάνει νέρα (κάποια δισκάκια δεν τα διαβάζει, άλλα τα κολλάει, κοινώς τα έφαγε τα ψωμιά του) και επειδή το MK8 αργεί ξεκίνησα Golden Sun σε VC.
        Δηλώνω γοητευμένος!

        Comment


        • Originally posted by Enpsty View Post
          Μιας και το PS3 μου κάνει νέρα (κάποια δισκάκια δεν τα διαβάζει, άλλα τα κολλάει, κοινώς τα έφαγε τα ψωμιά του) και επειδή το MK8 αργεί ξεκίνησα Golden Sun σε VC.
          Δηλώνω γοητευμένος!
          Ωραίος,τα golden sun είναι εξαιρετικά παιχνίδια και αποτελούν από τις καλύτερες εμπειρίες σε φορητό τίτλο. Αν θέλεις γράφε και καμιά εντύπωση όσο το προχωράς. Ελπίζω να κυκλοφορήσει και το δεύτερο μέρος στην vc. Πάντως μεγάλο φάουλ το ότι τα παιχνίδια της vc βγαίνουν επιλεκτικά είτε στο 3ds είτε στο wiiu και όχι και στα δύο, απλά δεν υπάρχει λογική.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Λογική και Nintendo δεν πάνε μαζί.
            Τουλάχιστον δείχνει πολύ ωραία στο gamepad.

            Comment


            • Αφού άνοιξα το Wi U για να παίξω Golden Sun είπα να ξαναπιάσω το Wii Sports Club και ειδικότερα το τένις (ναι είμαι casualας ). Ευτυχώς το lag έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν το έφτιαξε η ninty ή έχει λιγότερο κόσμο τώρα (μάλλον και τα δύο), αλλά μπορείς πλέον να παίξεις σαν άνθρωπος.
              Με τυπικές διαδικασίες νίκησα και τα 18 ματς που έπαιξα.
              Χάρη στις φοβερές ικανότητες μου (75% win/lose ratio ακους paixti; ) και των υπολοίπων Eλλήνων τσακαλιών (μακράν οι καλύτεροι αντίπαλοι online) η Έλλαδα βρίσκεται στην δεύτερη θέση σε όλη την Ευρώπη, έχοντας μάλιστα τα διπλάσια ματς από τον πρώτο και πολύ μπροστά από τον τρίτο.





              Ορίστε κύριοι. Στην Ελλάδα της κρίσης και της μιζέριας οι υπέροχοι Έλληνες nintendo casuals κάνουν περήφανη την ψαροκώσταινα.

              Comment


              • Child of Light, κοντεύω στο τερματισμό. Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν εκείνο το jrpg που ήθελα τόσο τη δεδομένη χρονική στιγμή όσο και γενικότερα ως ιδέα. Ένα κλασσικό turn-based φτιαγμένο από άλλους εκτός από Ιάπωνες. Το αποτέλεσμα είναι spot-on.

                Παιδική μεν ιστορία, απολαυστική πλοήγηση στο χώρο, εξερεύνηση και μυστικά, πολύ καλές μάχες, πανέμορφη μουσική και γραφικά. Σχετικά μικρό αλλά συμπαγές, δε μου αφήνει περιθώρια για παράπονα. Θέλω περισσότερους τέτοιους τίτλους.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Enpsty View Post
                  Αφού άνοιξα το Wi U για να παίξω Golden Sun είπα να ξαναπιάσω το Wii Sports Club και ειδικότερα το τένις (ναι είμαι casualας ). Ευτυχώς το lag έχει εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν το έφτιαξε η ninty ή έχει λιγότερο κόσμο τώρα (μάλλον και τα δύο), αλλά μπορείς πλέον να παίξεις σαν άνθρωπος.
                  Με τυπικές διαδικασίες νίκησα και τα 18 ματς που έπαιξα.
                  Χάρη στις φοβερές ικανότητες μου (75% win/lose ratio ακους paixti; ) και των υπολοίπων Eλλήνων τσακαλιών (μακράν οι καλύτεροι αντίπαλοι online) η Έλλαδα βρίσκεται στην δεύτερη θέση σε όλη την Ευρώπη, έχοντας μάλιστα τα διπλάσια ματς από τον πρώτο και πολύ μπροστά από τον τρίτο.





                  Ορίστε κύριοι. Στην Ελλάδα της κρίσης και της μιζέριας οι υπέροχοι Έλληνες nintendo casuals κάνουν περήφανη την ψαροκώσταινα.
                  Δεν το έχω πάρει ακόμη.Με το που το πάρω να είσαι σίγουρος ότι θα είμαστε πρώτοι και με διαφορά.Το είχα κάψει απίστευτα στο Wii(χώρια το τουρνουά της nortec που κέρδισα Wii με πρώτη θέση)
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Αν το πιάσει και ο παίχτης θα υπάρχουν 3 ενεργοί παίχτες σε όλη την Ελλάδα οπότε θα βελτιωθούν πολύ τα στατιστικά σας.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Ασχολούμαι με το Kickstarted Tex Murphy: Tesla Effect.

                      ΠΑΡΑ πολύ καλό και δύσκολο adventure, με το σωστό τρόπο όμως. Αν δεν είσαι απόλυτα λογικός και παρατηρητικός απλά θα χτυπάς το κεφάλι σου, αλλά το παιχνίδι δε σε "κλέβει". Από διαλόγους, χαρακτήρες κλπ απλά κορυφή, ενώ η ηθοποιία είναι ορισμένες φορές παραδοσιακά άθλια (FMV adventure γαρ, χωρίς λίγη σαπίλα δε θα ήταν αυτό που είναι). Εν ολίγοις, δηλώνω πραγματικά εντυπωσιασμένος.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Τα προηγούμενα τα έχεις παίξει;
                        Περιμένω σχόλια για όταν το τελειώσεις, πιστεύω θα με έψηνε και μένα αν η ιστορία είναι καλή.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Τα είχα παίξει πριν πολύ καιρό, θα έλεγα πως αν και σαν adventure είναι ακόμα καλά ο τεχνικός τους τομέας είναι τραγικός. Τα FMV έχουν γεράσει πάρα πολύ άσχημα, και το να περιφέρεσαι γύρω γύρω σε άδειους χώρους δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου.

                          Θα σου έλεγα με ασφάλεια να παίξεις το Tesla Effect. Το είδος των adventure αυτών είναι κάπως μηχανικό και ιδιόρρυθμο, αλλά οι χαρακτήρες και οι διάλογοι είναι όλα τα λεφτά. Το σενάριο είναι αρκετά καλό και ενδιαφέρον, ενώ η ατμόσφαιρα είναι πραγματικά μια μίξη Blade Runner, κλασσικού noir του'40 και αρκετής πλάκας.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Παίζω καμμιά ώρα την ημέρα- στην αρχή έπιανα και 3ωρο- το Skyrim( ναι ξέρω νωρίς το θυμήθηκα)με έναν Khajit ονόματι Μaahes( ok don't ask ) ο οποίος τυγχάνει και werewolf και είμαι 18lvl και μόλις τελείωσα τις αποστολές των Companions χωρίς καν να έχω πάει σε άλλη πόλη πέραν του Whiterun. A Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η η κλίμακα του τίτλου αλλά κάπου άρχισα να βαριέμαι- κράξτε...
                            Οι περισσότερες αποστολές, μέχρι στιγμής, είναι πήγαινε και καθάρισε την Α σπηλιά στο τέλος της οποίας βρίσκονται 2-3 bandits με έναν αρχι-bandit ο οποίος μάλιστα σου ρίχνει στα αυτιά( btw κλασικά παίζω με one handed axe/ shield)και εκεί που πάω σφαίρα ξαφνικά τρώω δύο-τρία χτυπήματα και κάτω. Τα combat system με έχει ψιλοαπογοητεύσει, δεν μπορώ να αποφασίσω αν πρέπει να είμαι σε first person ή third person.

                            Δεν είναι ότι δε μου αρέσει το game, κάθε άλλο απλώς όσο τεράστιο είναι σε κλίμακα άλλο τόσο μου φαίνεται πως προσπάθησαν να γεμίσουν το game με απίστευτα πολλά πράγματα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει το ίδιο επίπεδο προσοχής σε όλα... Εδώ να αναφέρω πως αφού διάβασα δυο τρία βιβλία που βρήκα- και σε βοηθούν ακόμη περισσότερο να μπεις στον κόσμο του game- αν και προσπαθώ να τα συλλέξω όλα, σταμάτησα το διάβασμα γιατί αν συνέχιζα έτσι( και γενικά παίζω με το πάσο μου σχεδόν όλα τα games)θα τελείωνα τις companion missions το 2015
                            EDIT:
                            Fast travel FTW επίσης
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Πιατεύω ότι το 95% όσων έπαιξαν το παιχνίδι θα συμφωνήσουν σε όλα όσα λες.
                              Εγώ έκλεισα 150 ώρες, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά η αλήθεια είναι πως έχει αρκετά θέματα με το battle system να είναι το πρώτο και καλύτερο (ή μάλλον χειρότερο ).

                              Comment


                              • Λέμε τώρα.



                                Πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά γίνεται επαναλαμβανόμενο και τα στοιχεία που έβλεπες στην αρχή αλλά αγνοούσες λόγω εντυπωσιασμού γίνονται όλο και πιο φανερά. Επίσης είναι όντως άνισο, καθώς κάποιες αποστολές και sub plots είναι πολύ καλά υλοποιημένες ενώ άλλες δεν αφήνουν καμία αίσθηση. Προσωπικά περίμενα πολύ καλύτερη αξιοποίηση κάποιων ιδεών και τοποθεσιών που υπήρχαν, οι οποίες κατέληγαν σε κοινοτοπίες.

                                Νομίζω πως ο χαρακτηρισμός που του ταιριάζει περισσότερο είναι "κουραστικό".
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X