Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλά ρε άρρωστε, δε μου υποσχέθηκες να παρατήσεις τα πάντα και να πιάσεις Covenant;

    Comment


    • Και τήρησα την υπόσχεσή μου εν μέρει
      Έχω παίξει το πρώτο SH περίπου ένα 4ωρο.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Επιτέλους, κάποιος που έκανε τη σωστή επιλογή. Περιμένω εντυπώσεις mate .

        Comment


        • Άιντε να γράψω πέντε αράδες.
          Καταρχάς αν και η ατμόσφαιρα και το art direction του τίτλου μου αρέσουν αρκετά,τα γραφικά είναι ολίγον outdated αν και λογικότατο(μιλάμε για ένα από τα πρώτα rpgs του ps2)Εμ το battle system μου αρέσει πάρα πολύ .Απορώ γιατί την εποχή του είχε φάει bashing.Προσφέρει αρκετά στη διαδραστικότητα των μαχών και δεν αναλώνεται στα πεπατημένα και σε αρκετές περιπτώσεις βαρετά "επιλογή εντολής"-"εκτέλεση εντολής".
          Βρίσκομαι στο chapter μετά το χωριό με τους καννίβαλους-μα πόσο cult!!-και μου αρέσει αρκετά.Και η μουσική χρίζει αναφοράς.Γενικά η ατμόσφαιρα είναι στα + του παιχνιδιού αν και όπως είπα τα γραφικά είναι κάπως παρωχημένα-καλογυαλισμένα psone κατά κάποιο τρόπο.
          Μιας και είναι του 25ώρου όπως μου είπες ελπίζω να το τελειώσω σύντομα.
          Και οι διάλογοι σε ένα πρώτο επίπεδο βγάζουν μία απλοϊκότητα κάτι που δε με χαλάει αν και είμαι σίγουρος πως σιγά σιγά θα έρθουν και οι αποκαλύψεις και οι απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με τον πατέρα του Yuri etc etc.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Άιντε να γράψω πέντε αράδες.
            Καταρχάς αν και η ατμόσφαιρα και το art direction του τίτλου μου αρέσουν αρκετά,τα γραφικά είναι ολίγον outdated αν και λογικότατο(μιλάμε για ένα από τα πρώτα rpgs του ps2)Εμ το battle system μου αρέσει πάρα πολύ .Απορώ γιατί την εποχή του είχε φάει bashing.Προσφέρει αρκετά στη διαδραστικότητα των μαχών και δεν αναλώνεται στα πεπατημένα και σε αρκετές περιπτώσεις βαρετά "επιλογή εντολής"-"εκτέλεση εντολής".
            Βρίσκομαι στο chapter μετά το χωριό με τους καννίβαλους-μα πόσο cult!!-και μου αρέσει αρκετά.Και η μουσική χρίζει αναφοράς.Γενικά η ατμόσφαιρα είναι στα + του παιχνιδιού αν και όπως είπα τα γραφικά είναι κάπως παρωχημένα-καλογυαλισμένα psone κατά κάποιο τρόπο.
            Μιας και είναι του 25ώρου όπως μου είπες ελπίζω να το τελειώσω σύντομα.
            Και οι διάλογοι σε ένα πρώτο επίπεδο βγάζουν μία απλοϊκότητα κάτι που δε με χαλάει αν και είμαι σίγουρος πως σιγά σιγά θα έρθουν και οι αποκαλύψεις και οι απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με τον πατέρα του Yuri etc etc.
            [/b]

            Αυτός είσαι mate ;) .Το παιχνίδι θα το καταευχαριστηθείς νομίζω,εγώ που το τελείωσα πριν 2 εβδομάδες έμεινα κατάπληκτος,ειδικά για την εποχή του ήταν φοβερό(ok ok a little fanboysm ).Μα καλά δεν σου έχει σπάσει τα νεύρα το song του battle system,ίσως ότι χειρότερο έχει το game.Ευτυχώς στο δεύτερο μισό αλλάζει.Το σενάριο πάντως σίγουρα δεν θα σε αφήσει αδιάφορο,ίσα ίσα νομίζω είναι άνω της βάσης


            Comment


            • Πάει και το Layton. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι, τα περισσότερα πάζλ ήταν σχετικά απλά αλλά είχε και μερικά πολύ γερά. Ελπίζω να το κάνουν σειρά και να βγάλουν και 2ο στο μέλλον.

              [Διόρθωση] Στο τέλος των credits λέει to be continued οπότε έπεται συνέχεια.


              Comment


              • Τελείωσα το Ace combat 6 στο Hard και πάω για expert. Στο καπάκι τελείωσα το King Kong (360) και τώρα παίζω μία το Call of duty 2 (ναι το 2 XD ) και το Sonic The Hedgehog (both on 360). Tο COD2 με εξέπληξε ευχάριστα και όσο για το Sonic...Μωρή Sega το καλό που σου θέλω....Εαν το επόμενο Sonic είναι μούφα, ΤΡΕΜΕ!!!!
                God forgives....OneWigedAngel Doesn't! :icon_twisted:

                Comment


                • πω πω κάψιμο που έχεις ρίξει.
                  το σόνικ τόσο μάπα;
                  καλά το κολ οφ ντούτυ 2 φαινόταν από την αρχή ότι είναι παιχνιδάρα.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Χάλια Κάμερα (μάλλον τρις ΑΘΛΙΑ!!!!), χάλια χειρισμός και κάπως τα voice overs... Επονται και άλλα....

                    Comment


                    • Εγώ τερμάτισα το Shadow Heart μέσα στη βδομάδα. Το Covenant μάλλον θα το αφήσω για μερικούς μήνες. Μπορώ να πως πως γενικά με εξέπληξε ευχάριστα, δεν ήξερα πως ήταν Silent Hill/Resident Evil σε RPG μορφή. Τα καλύτερα σημεία του παιχνιδιού ήταν κατά τη γνώμη μου τα στοιχειωμένα χωριά, πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα για τέτοιο παιχνίδι. Τα γραφικά λίγο επιπέδου PS1 (μερικές φορές είχα την εντύπωση πως στο FF8 και FF9 είχα δει καλύτερα) αλλά θα έλεγα πως κάνα μια χαρά τη δουλειά τους και δε με απασχολούσαν ιδιαίτερα από ένα σημείο και έπειτα (αν και όταν έιχα βάλει λίγο να δω το Covenant τα γραφικά ήταν απείρως καλύτερα). Η μουσική κάνει καλά τη δουλειά της αλλά δε θα έλεγα πως υπάρχουν πολλά φοβερά τραγούδια, έχω ακούσει καλύτερα από το Mitsuda. Και η μουσική με τον τελικό αρχηγό θα μπορούσε να είναι καλύτερη (όπως και ο σχεδιασμός του). Μια που αναφέρθηκα στο σχεδιασμό νομίζω πως ήταν λίγο δίκοπο μαχαίρι για το παιχνίδι. Στην πλειοψηφία τους, τα τέρατα ήταν τουλάχιστον πρωτότυπα (βέβαια όλα κινούνται στην κατηγορία abominations) αλλά τα palette-swaps ήταν λίγο άκυρα, δηλαδή πόσες φυλές σκύλων που κάνουν κατακόρυφο και έχουν ένα χέρι στο στόμα τους υπάρχουν;
                      Στα θετικά πάντως βάζω τους χαρακτήρες, τους διαλόγους και το localisation που ειδικά το τελευταίο δεν το περίμενα καθόλου να είναι τόσο καλό. Γίνεται αρκετά "πικάντικο" ώρες ώρες που του δίνει μια ζωντάνια μέσα σε αυτή την σκοτεινιά του κόσμου του.
                      Στα αρνητικά το γενικό σύστημα μάχης που αν και δεν ήταν κακό δεν ήταν ούτε ιδιαίτερα καλό. Από ένα σημείο και έπειτα βαριόμουν συνεχώς να πατάω πέντε φορές ένα κουμπί για μια απλή επίθεση. Βάλε και ότι πολλές μάχες κρατούν πολύ ώρα χωρίς ουσιαστικά να παρουσιάζουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία και ώρες ώρες το παιχνίδι κουράζει. Ντάξει εδώ ίσως φταίει πως έρχομαι μετά το FF12 οπότε ίσως κρίνω αυστηρά. Ευελπιστώ στο Covenant το δαχτυλίδι να έχει σημαντικότερο σκοπό ύπαρξης και το σύστημα μάχης να είναι πιο διασκεδαστικό. Στα καλά του συστήματος μάχης είναι πως ο κάθε χαρακτήρας ήταν διαφορετικός από τους άλλους και είχε λίγα μεν αλλά χρήσιμα (γενικά) skills κάτι που προτιμώ από το να έχουν χίλια skills και να είναι μόνο 2-3 χρήσιμα. Μου θύμισε λίγο Chrono Trigger σε αυτόν τον τομέα. Ένα τελευταίο είναι τα missables του παιχνιδιού. Έχει πολλά και σημαντικά missables χωρίς να δικαιολογούνται ιδιαίτερα γιατί να είναι missables... Και για τόσο μικρό παιχνίδι (25-30 ώρες) είναι λίγο ασυγχώρητο. Το FF12 (πάλι) είχε λιγότερα στις 200-300 ώρες του...
                      Τελοσπάντων, γενικά ήταν μια ωραία και διαφορετική εμπειρία και ευελπιστώ το Covenant να είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς αν και όπως είπα δε νομίζω να το αρχίσω σύντομα.
                      Αυτά...


                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Παίζω το SF III PS2 Jpn δυστηχώς.

                        Τις τρώω από τον αδερφό μου, και κάμποσες φορές από την CPU { 2* ftw!!! }
                        Mε στεναχωρεί πο έχει μονο Ryu, ken Chun Li, Akuma{Guki} από αυτους που ξέρω αλλά οκ, δεν εγινε και τπτ.

                        Δν είχα καποιον τίτλο για PS2 beat em up και τον βρήκα πλέον.

                        Αλλά πρέπει να περάσω από πολύωρη εξάσκηση μέχρι να καταφέρω να νικήσω κάποιον λολ.

                        Τελικά το είχα ξαναγράψει ότι παίζω SFIII :/
                        Πατάω Edit και μου βγάζει δύο βελάκια μονο χωρίς τις επιλογές για μερικό ή όλοκληρο edit.

                        Ας το διαγράψει κάποιος αν γίνεται.
                        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                        Comment


                        • Straier ξέχασε τα όλα και παίξε το Covenant ASAP for your sake. Το παιχνίδι βαδίζει στα χνάρια του πρώτου, μόνο που πηγαίνει 100000 μέτρα μπροστά. Δε σου λέω τίποτα πέραν τούτου: ψήθηκα να ασχοληθώ με όλη τη σειρά όταν είδα τη διαφορά γραφικών, μουσικής και σκηνοθεσίας μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου. Για μένα by far το καλύτερο jrpg του ps2 (από όσα έχω παίξει).

                          Comment


                          • Πάει και το Layton. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι, τα περισσότερα πάζλ ήταν σχετικά απλά αλλά είχε και μερικά πολύ γερά. Ελπίζω να το κάνουν σειρά και να βγάλουν και 2ο στο μέλλον.

                            [Διόρθωση] Στο τέλος των credits λέει to be continued οπότε έπεται συνέχεια.
                            [/b]
                            Σου χω καλα νεα. Στην Ιαπωνια εχει ηδη βγει δευτερο και ειναι προγραμματισμενο να βγει και τριτο. Παντως οι πωλησεις του αν και αξιολογες το αδικουνε. Ειναι παιχνιδι που αναφερεται σε παρα πολυ ευρυ κοινο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Sith lord ασε τους παλιους και δες τις νεες παρουσιες της σειρας. Καλο ειναι που καναν ολικο facelift αλλα κατι γκρινιαρηδες σαν κι εσενα φταινε για το 4 οπως θα ειναι (j/k ).

                              Αν δεις τις χαρες των Dudley, Ibuki, Makoto, Urien, Yun, Yang, Hugo θα ξεχασεις πολλα σιγουρα...


                              Εγω atm παιζω Apollo Justice και ειμαι καπου στην case 3.. Πολυ καλο ως τωρα αν και ακομα δε με εντυπωσιασε οσο το PW3.

                              Comment


                              • Αυτόν τον καιρό παίζω Ninja Gaiden (Xbox) και Ninja Gaiden : Dragon Sword (DS)

                                Comment

                                Working...
                                X