Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι το έβαλα να παίξω μετά από καιρό και το συνειδητοποίησα... Η τελική σκηνή πολύ δυνατή παρεμπιπτόντως.
    Σε ποιο χακ αναφέρεσαι; Εγώ είμαι Αθήνα.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Ξεκίνησα Devil May Cry και MK:Shaolin Monks

      Πολύ άλμα ρε παιδάκι μου το DMC και ώρες ώρες εκνευριστικό με την #@^%#@^ κάμερα του!!!
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • Εγώ πάλι ξεκίνησα τον πρόγονο του Oblivion: το Gothic 3. Δικαίως είχε χαντακωθεί από τον Τύπο για τα bugs και τα τεχνικά του προβλήματα, που το έκαναν σχεδόν αδύνατο να παιχτεί, όπως και για τις διάφορες αβαρίες στο chatacter building και το χειρισμό. Και τα δύο ζητήματα διορθώθηκαν με νέους drivers και κατέβασμα των τελευταίων community patches συνολικού μεγέθους 1 γίγα. Το κυρίαρχο μειονέκτημα που είδα στον τίτλο είναι ο χειρισμός. Αν και έχει βελτιωθεί αρκετά ο χειρισμός με τόξο και οι μάχες με αντιπάλους που κρατούν όπλα είναι ελαφρά πιο ζωντανές από το παλιό, έχω μεγάλα προβλήματα στη μάχη εναντίον ζώων (των οποίων οι επιθέσεις δε μπλοκάρονται). Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είναι ακόμα αρχή και δεν έχω συνηθίσει το χειρισμό, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να συγχρονιστώ. Η περιπλάνηση και η ατμόσφαιρα είναι όπως ακριβώς και στο παλιό (δηλαδή κολλάς άσχημα), το character building έχει πολύ περισσότερες επιλογές και με τα patches γίνεται αρκετά balanced, και αυτό που με ξένισε είναι το ότι παντού υπάρχουν βοτάνια για μάζεμα. Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι. Από RP είμαι ακόμα στην πολύ αρχή, αλλά το ότι δε διαλέγεις factions και ο τρόπος που χειρίζεσαι τους NPC και τις αποστολές επιδρά με ένα σύστημα reputation στο σενάριο και τα κομβικά γεγονότα του παιχνιδιού είναι σίγουρα πολλά υποσχόμενο. Κοινώς, το όλο πράγμα είναι πάρα πολύ ελέυθερο. Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι ένα άλλο αδύνατ σημείο. Η μηχανή του παιχνιδιού, αν και αποδίδει πολύ καλά οπτικά δεδομένης της ηλικίας του παιχνιδιού, είναι τεχνικά απαράδεκτη. Σε ένα αρκετά καλύτερο μηχάνημα από το τοπ της εποχής του παιχνιδιού, ακόμα και σε μέσα settings υπάρχουν διαρκείς πτώσεις του frame rate (ειδικά στις μάχες) και πολύ εκνευριστικά σπασίματα της κάμερας. Η αισθητική του παιχνιδιού είναι η γνωστή πραγματιστική και ρεαλιστική μεσαιωνική πόλη και εξοχή - ούτε κιτσαρία και καλλιτεχνικές εξάρσεις, ούτε πολλά εφέ, ούτε σκοτεινιασμένα υπεργοτθικά απόκρυφα σκηνικά. Θα μπορούσε να είναι σκηνές από το Braveheart, το Ρομπεν των Δασών ή, πιο σωστά, καθώς το παιχνίδι είναι γερμανικό, των γερμανικών μεσαιωνικών πόλεων και δουκάτων. Ξεχάστε επίσης τα bloom effects και τις χαριτωμενιές του Oblivion - εδώ κυριαρχεί η λιτότητα, η σωστή απόδοση μιας πραγματικότητας και η πρωτόγονη (τεχνικά και οπτικά) μπίχλα. Ένα πολύ ευχάριστο και πετυχημένο διάλειμμα από τα υπόλοιπα παιχνίδια του είδους.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Τι εννοεις "προγονο του Oblivion", νομιζω κυκλοφορησαν παραλληλα σχεδον.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • 1) Μου θυμίζει ένα πιο πρωτόγονο Oblivion, τόσο σε θέμα γραφικών (συγκριτικά μένει στα μισά του δρόμου, τα φυτά μοιάζουν ψεύτικα) όσο και σε θέμα κλίμακας. Για το τελευταίο δεν παίρνω όρκο γιατί είμαι ακόμα στην αρχή. Από την άλλη, είνα λιγότερο φανταχτερό αλλά ΠΟΛΥ πιο ζωντανό.

            2) Βλακωδώς νόμιζα ότι είχε κυκλοφορήσει κανά χρόνο νωρίτερα. Μόλις τώρα είδα ότι βγήκαν την ίδια περίοδο. Λάθος μου.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Καταρχήν να αναφέρω ότι η συζήτηση στο MSN στην οποία αναφέρεται ο evans ήταν μαζί μου (ώριμη και ουσιαστική; λολ) οπότε έχω κάνει το κομμάτι μου σαν σωστό FFT fanboy.

              Από τα ανορθόδοξα ονόματα δεν θυμάμαι σχεδόν κανένα πέραν του Gaffgarion εννοείται.

              Εγώ πάλι εδώ και μια βδομάδα παίζω το Persona 4. Σε γενικές γραμμές μου αρέσει αρκετά, χωρίς να έχει κάποιο αντικειμενικά ξεχωριστό ή ιδιαίτερα καλό στοιχείο σαν παιχνίδι. Το social system είναι αρκετά ενδιαφέρον χωρίς όμως να απαιτεί ιδιαίτερη συμμετοχή από τον παίκτη, ενώ το battle system και τα dungeons κινούνται σε αρκετά βασικό επίπεδο τόσο από άποψη έυρους επιλογών όσο και ποικιλίας. Το σενάριο και η γενικότερη αισθητική είναι typical japanese/anime stuff.

              Παρόλα αυτά η απλότητα και η σχετική ευκολία του το καθιστούν πολύ ευχάριστο (για μένα πάντα) και παρά το γεγονός ότι ακολουθεί αρκετά anime κλισέ δεν παύει να είναι ένας αρκετά φρέσκος τίτλος για το είδος του που συνήθως κινείται σε πιο παραδοσιακά fantasy μοτίβα.

              Comment


              • Ξεκίνησα το PoP στο 360. Oι πρώτες εντυπώσεις ήταν απόλυτα θετικές. Μέχρι που τελείωσε το tutorial και ελευθέρωσα την πρώτη περιοχή... Αισθητικά είναι πανέμορφο δεν το συζητώ. Επίσης η μουσική είναι άψογη.

                Οι platform μηχανισμοί είναι μια χαρά αλλά καπου το παρακάνανε νομίζω. Κάθε stage είναι σαν μία σειρά από πλατφόρμες και η πρόκληση έγκειται στη συλλογή των light seeds. Okayyy... Την πρώτη φορά είχε πλάκα αλλά σύντομα αντιλαμβάνεται κάποιος την λογική που κρύβεται πίσω από αυτή την κίνηση. Δε με ενοχλεί το γεγονός πως δεν μπορείς να πεθάνεις- imo είναι σωστή προσθήκη λόγω της υπερβολής και ευαισθησίας των platform μηχανισμών... Με ενοχλεί που πρέπει για πολλοστή φορά να μαζέψω αντικείμενα για να ξεκλειδώσω κινήσεις. Οι μάχες σίγουρα έχουν το γούστο τους αλλά εώς εκεί. Σεναριακά δε μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο προς το παρόν.

                Οκ μπορεί να αλλάξω γνώμη άρδην αλλά δεν το βλέπω πιθανό... Αρχικά σκεφτόμουν να μαζέψω αρκετά light seeds- αν όχι όλα- αλλά δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να μπω σε αυτή την αγγαρεία, εκτός κι αν αποκτήσουν ενδιαφέρον τα stages στη συνέχεια.( έχω κάνει heal τρεις περιοχές)

                Btw οι επιρροές από Ico είναι κάτι παραπάνω από φανερές σε σημεία.

                Επίσης ξεκίνησα το GoW στο psp και αναμενόμενα ήταν ό,τι ακριβώς περίμενα. Κάθισα να δοκιμάσω λίγο το game και βρέθηκα να τελειώνω την πρώτη περιοχή. Πολύ καλό όπως πρέπει, η RaD έκανε άψογη δουλειά και γενικά δεν πιστεύεις πως βλέπεις ένα τέτοιο game σε φορητό( ίσως γραφικά να το ξεπερνάει το resistance όσο μπορώ να συμπεράνω από το demo του) Δε νομίζω να με απογοητεύσει. Είδα και τα trailers του GoW 3 ενώ κατά τις γιορτές ασχολήθηκα με το II( δυστυχώς δεν έχω εδώ το ps2 να το τελειώσω...)
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Burai το chains of olympus ειναι καταπληκτικο παιχνιδι και πιστεψε με δεν θα σε απογοητευσει. Η RaD εχει κανει πολυ καλη δουλεια και δειχνει για αλλη μια φορα οτι ξερει να δημιουργει...προτεινω να το παιξεις στο hard κατευθειαν.

                  Εγω συνεχιζω το Resistance: Retribution στο οποιο επισης εχει γινει πολυ καλη δουλεια. Γενικα το ψαξανε πολυ στο θεμα του χειρισμου και απ'οτι φαινεται τους βγηκε σε καλο (υπαρχει ενα συστημα auto aim και παραλληλα σου δινει τη δυνατοτητα και manual στοχευσης σε εναν συνδιασμο που δενει πολυ καλα). Επιπλεον περα απο τον πολυ καλο τεχνικο τομεα, εντυπωση μου προκαλει και το μεγεθος του campain το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο οπως φαινεται κατι που δεν περιμενα. Δημιουργησα και λογαριασμο στο PSN για να δοκιμασω το online το οποιο τελικα ειναι αρτια υλοποιημενο και πολυ διασκεδαστικο.

                  Μεχρι στιγμης φαινεται οτι προκειται για ενα πολυ πληρες πακετο πανω στο οποιο εχει γινει πολυ δουλεια και εχει δωθει μεγαλη προσοχη.

                  Για επομενο παιχνιδι παντως στο psp στοχευω στο little big planet μιας και εχει γινει πολυ ντορος για την ps3 εκδοση...μακαρι να βγαλουν κατι που εστω να το πλησιαζει στο φορητο.

                  Comment


                  • Για επομενο παιχνιδι παντως στο psp στοχευω στο little big planet μιας και εχει γινει πολυ ντορος για την ps3 εκδοση...μακαρι να βγαλουν κατι που εστω να το πλησιαζει στο φορητο.
                    Αποκλείεται να είναι κάτι άμεσα συγκρίσιμο. Η PS3 έκδοση έχει απίστευτα physics και οι πίστες είναι γεμισμένες με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αντικείμενα. Σίγουρα όμως θα είναι κάτι εξαιρετικό και σίγουρα θα αξίζει να το παίξεις. Προσωπικά θα το αγοράσω αμέσως και εννοείται ότι θα το παίξω.

                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      Αποκλείεται να είναι κάτι άμεσα συγκρίσιμο. Η PS3 έκδοση έχει απίστευτα physics και οι πίστες είναι γεμισμένες με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αντικείμενα. Σίγουρα όμως θα είναι κάτι εξαιρετικό και σίγουρα θα αξίζει να το παίξεις. Προσωπικά θα το αγοράσω αμέσως και εννοείται ότι θα το παίξω.
                      Oντως υπαρχει πολυ υλικο στην Ps3 εκδοση.Αλλα ακομα και ετσι,υπαρχει αναγκη και για επιπλεον αντικειμενα,δυνατοτητες κτλ.Οποτε αν προσπαθησουν να κανουν ενα lbp απλα πετσοκομενο για το psp,τοτε το παιχνιδι θα ειναι αποτυχια κατ'εμε,γιατι θα αλλοιωθει κατα πολυ η εικονα του.

                      Λογικα Θα κανουν κατι πολυ απλο ως βαση και θα προσθεσουν απλους μηχανισμους,προσπαθωντας να κανουν κατι διαφορετικο,που να μην χρειαζεται να συγκριθει με το ''μεγαλο'' lbp,αλλα να μοιαζει με αλλο,ξεχωριστο παιχνιδι.Κατι τετοιο θα ηθελα και εγω.

                      Comment


                      • Λοιπον τελικα τα παραταω ολα μιας και σημερα εσκασε ps3 ενος φιλου μαζι με το mgs4 και θα το εχω για μια εβδομαδα περιπου, ελπιζω να βγαινει το mgs4 σε τετοιο χρονικο διαστημα για να το παω ψιλοχαλαρα... εντυπωσεις σε λιγες ημερες!

                        Comment


                        • Cool, εγώ παίζω το MGS3! Ο λόγος που το ξεκίνησα είναι το "ψαγμένο" σενάριο και οι διάλογοι (σε 1:50 ώρα παιχνιδιού είχα παίξει γύρω στα 10 λεπτά!! :Ρ)
                          Βεβαίως τα gameplay ανέβασε ρυθμούς καθώς το προχώρησα και το sneaking στοιχείο είναι πολύ διασκεδαστικό! Αποθαρρυντικό φυσικά όταν σε εντοπίζουν, καθώς χάνει μετά την ουσία του το παιχνίδι συνήθως και αξίζει να το συνεχίσεις απ' το τελευταίο checkpoint. Εδώ έρχεται το "γιατί δεν έχει load from last checkpoint???" Κρίμα, έτσι ή περιμένω να με σκοτώσουν ή παίρνω death pill και μετά κάνω continue. Πολύπλοκα και φοβερά τα controls τα οποία χρησιμοποιούν έξυπνα τις αναλογικές λειτουργίες των κουμπιών.
                          Άντε να το προχωρήσω κι άλλο ώστε να ζήσω στιγμές αντίστοιχες με αυτές του MGS2!!
                          Τι να λέμε, κορυφαία σκηνικά!!
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • Προσωπικά το 3 μου άρεσε περισσότερο από το 2. Καλή διασκέδαση Ryu Gr είναι πραγματικά καλό παιχνίδι, ωστόσο αν παίζεις το Subsistence με τη free camera ακόμη καλύτερο

                            Έβαλα κι εγώ χθες το MGS 4 αλλά μόλις είδα το mission info έπαθα δύο shock. Το πρώτο ήταν από τα γραφικά και το δεύτερο από το χαμό από πληροφορίες- είχα και το subtitles στο off οπότε....Δοκιμαστικά το έβαλα δεν πρόκειται να ασχοληθώ άμεσα σοβαρά με τον τίτλο.

                            Συνεχίζω το single player του LBP ενώ έπαιξα και κάποια user created lvls. Πρέπει να χτύπησα 5ωρο σήμερα και συνεχόμενο μάλιστα. Τέλειο game έρωτας.

                            To PoP βλέπω να το αφήνω ή να το παίζω σε πιο χαλαρούς ρυθμούς γιατί πραγματικα΄αυτό το game φτάνει στα όρια της βαρεμάρας- ώρες ώρες νόμιζα πως είχα λοβοτομηθεί και άντεχα να παίζω... Οι μάχες είναι τραγικά αδιάφορες- ένας χαμός από QTE με ψευδαίσθηση χειρισμού ανάμεσα. Από την άλλη οι platform μηχανισμοί είναι οκ αλλά βαριέσαι γρήγορα. Ρε δε βάζω SoT στο ps2 να νιώσω που ασχολούμαι με τον oρισμό του style over substance.:kill:

                            Ubisoft...
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Εγώ παντως το λατρεψα το καινούριο ΡοΡ Μπουράι.Κρίμα που δε σου αρέσει.Όντως είναι μονότονο ώρες ώρες.Οι μάχες είναι απίστευτα βαρετές.Το πλάτφορμινγκ όμως απλά δνε το βαριέμαι με τίποτα.Ίσως γι'αυτό το ευχαριστήθηκα τόσο.Τεσπά
                              Σογκόκαρε!!!Όταν το τελείωσεις το mgs4 προσοχή στα σπόιλερς.Νομίζω υπάρχει και
                              σχετικό θέμα στο σόνυ σέξιον.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Songokou προλαβαίνεις εύκολα να το τερματίσεις σε 1 βδομάδα. Εγώ το έβγαλα σε 4 μέρες αλλά το έπαιζα με πολύ γρήγορους ρυθμούς (νοικιασμένο ps3+mgs4=fail), αλλά 7 μέρες είναι πραγματικά άπειρος καιρός για ένα normal playthrough, με φυσιολογικούς ρυθμούς. Άραξε στην καρέκλα/πολυθρόνα σου, συνέδεσε το PS3 στο monitor και παίξε χαλαρά, θα το χαρείς στα σίγουρα και εμείς θα χαρούμε να δούμε εντυπώσεις σου.

                                Άντε .

                                Comment

                                Working...
                                X