Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καταπιάστηκα χθες με το reboot του Tomb Raider για το Xbox 360. Δείχνει ωραίο και παίζει ακόμα καλύτερα αλλά αυτό που με χάλασε λιγάκι (διότι λίγο πολύ το περίμενα) είναι ότι σε παίρνει από το χεράκι και σου τα λέει όλα. Ακόμα και το examine στα αντικείμενα σου λέει σε ποιο σημείο να κοιτάξεις. Είναι πάντως, διασκεδαστικό, ιδιαίτερα αν το παίζεις βράδυ και αποτελεί πολύ καλή εκκίνηση για νεοεισελθέντες στο gaming διότι σε καθοδηγεί συνεχώς.

    Comment


    • Εγώ έβαλα Divinity και πρέπει να μαι στις 15 ώρες. Είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος απο το εύρος επιλογών, παραμετροποίησης και ελευθερίας και απο το πόσο challenging είναι οι μάχες σε πολλές περιπτώσεις. Τα μόνο μου προβλήματα είναι οτι βρίσκω την όλη ιστορία και τους διαλόγους αρκετά βαρετά και τα περνάω στο ντούκου ώρες ώρες και το οτι έχει αρκετά προβληματικό Interface. Είμαι 7-8 level, μόλις έφαγα Evelyn και Sceleton King (και οι δύο πολύ δύσκολες μάχες btw) και συνεχίζω.

      Άμα παίζει κανείς θα ήθελα να μου πει με τι ομάδα παίζει και τι skills abusάρει, γιατί μερικές φορές νιώθω οτι απλά δεν γίνεται να νικήσω (με αντιπάλους στα ίδια levels). Έχω Main=Tank, Paramain=Archer/Geomancer, Jahan=Air/Water, Madora=DPS/Semi-tank.

      Comment


      • Το Divinity είναι απλά αριστουργηματικό.

        Από party τώρα, έχω

        Scarlett - Thief/ Pyromancer/ Witchcraft (το μωβ) με ολίγη από Geomancy
        Roderick - 2-handed tank με λίγο Aeromancy για κάποια buffs
        Madora - 2-handed tank
        Jahan - Air/ Water/ κάτι που δε θυμάμαι και πρέπει να το τσεκάρω.

        Γενικά υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και βιώσιμα builds, ενώ πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ pet friend να μιλάς με ζώα.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Εγώ έχω ξεκινήσει το Ace Attorney Dual Destinies,είμαι στην δεύτερη υπόθεση από τις 4 και το καταδιασκεδάζω.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Titus View Post
            Το Divinity είναι απλά αριστουργηματικό.

            Από party τώρα, έχω

            Scarlett - Thief/ Pyromancer/ Witchcraft (το μωβ) με ολίγη από Geomancy
            Roderick - 2-handed tank με λίγο Aeromancy για κάποια buffs
            Madora - 2-handed tank
            Jahan - Air/ Water/ κάτι που δε θυμάμαι και πρέπει να το τσεκάρω.

            Γενικά υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και βιώσιμα builds, ενώ πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ pet friend να μιλάς με ζώα.
            Στο τελευταίο 10ωρο βρίσκομαι.
            Scarlett=Archer με τέρμα Marksman/Loremaster/Bow και χαμηλά Pyromancer/Geomancer μόνο για τα Area Effects και 2-3 πόντους perception.
            Chris=One handed με ασπίδα tank (βγάζει πάνω απο 50% block) με τέρμα Leadership/Crafting/Shield/Constitution skills/Man-in-arms που έχει να ψοφήσει απο το πρώτο 20ωρο του παιχνιδιού.
            Madora=Τέρμα 2-handed DPS, με τέρμα 2-handed/Man-in-arms/Lockpicking/Sneaking και είναι ο Initiator και το main DPS.
            Jahan=Air/Water τέρμα, Intelligence 14-15, Blacksmithing που είναι ο CC master και ο σημαντικότερος χαρακτήρας στην μάχη γιατί αποκλείει 2 εχθρούς τον γύρο.


            Πλέον είμαι 18 level. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι οτι το Speed είναι το δεύτερο σημαντικότερο attribute σε κάθε χαρακτήρα (να είναι 3 level κάτω απο strenght-Intelligence) και οτι το Perception σου λύνει τα χέρια.

            Επίσης, το παιχνίδι είναι δύσκολο. Άμα δεν χρησιμοποιείς πολλά Area of Effects και Crowd Controls απλά δεν θα νικήσεις μάχες.

            Comment


            • Εγώ έχω ξεκινήσει το Ace Attorney Dual Destinies,είμαι στην δεύτερη υπόθεση από τις 4 και το καταδιασκεδάζω.
              5 υποθέσεις έχει. 6 με το DLC.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • 4 νόμιζα,οκ τόσο το καλύτερο.
                Carpe diem

                Comment


                • Έχω μπλέξει με το Abyss Odyssey στο PC.

                  Καταπληκτικό art direction, από τα πιο εμπνευσμένα που έχω δει εδώ και χρόνια. Πανέμορφο animation, αισθητική, κινήσεις, περιβάλλοντα, τα πάντα. Ενοχλούμαι πολύ από την ουσιαστική έλλειψη σεναρίου γιατί όλοι αυτοί οι πανέμορφοι εχθροί και χαρακτήρες σε προκαλούν να τους εξερευνήσεις και τους αξίζει κάτι παραπάνω από το "διέσχισε την κόλαση και σκότωσε το μάγο". Σα gameplay είναι συνδυασμός rogue - like και scrolling brawler με ολίγη από fighting και platform.

                  Αν χάσεις ξεκινάς από την αρχή ή από το τελευταίο checkpoint που ενεργοποιείς με tokens. Ο εξοπλισμός χάνεται, τα λεφτά όχι. Η διαδρομή που ακολουθείς αλλάζει κάθε φορά, με τις διάφορες περιοχές να μετατοπίζονται διαρκώς όσο προχωράς. Κάθε περιοχή είναι ένας χάρτης σε στυλ Metroid με ελαφρύ platforming, χωρίς πολλά να κάνεις, και ορισμένους κακούς.

                  Το πρόβλημα είναι πως το παιχνίδι δεν παίζεται με πληκτρολόγιο.

                  Η μάχη βασίζεται στο animation και τη χρήση combos. Παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκη και δεν υπάρχουν πολλές κινήσεις, το input είναι πολύ περίεργο και το να κάνεις chains είναι για μένα αδύνατο. Από αυτό που καταλαβαίνω, input γίνεται δεκτό ανάλογα με το frame εκείνης της στιγμής. Κοντολογίς είναι σα να παίζεις fighting game με πληκτρολόγιο, όχι Golden Axe. Δε νομίζω πως είμαι τόσο άχρηστος. Πραγματικά βλέπω combos 11 κινήσεων στο youtube και εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε 2-3.

                  Με χειριστήριο φαντάζομαι θα είναι μια χαρά, αλλά το ξύλο που τρώω είναι ανελέητο.

                  Γενικά πολύ ωραίο παιχνίδι, που βασίζεται στα συνεχή runs και ξεκλείδωμα χαρακτήρων για να κρατήσει τον παίκτη, και με ένα σύστημα μάχης χωρίς το βάθος ενός "καθαρού" τίτλου αλλά επαρκές. Γενικά το πάντρεμα όλων αυτών των στοιχείων ήθελε περισσότερη δουλειά, αλλά όπως είναι τώρα πρόκειται για αξιοπρεπέστατη πρόταση.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Αυτό το καιρό ασχολούμαι με το Mario Kart DS. Τέτοιου είδους τίτλους τους σνόμπαρα υποσυνείδητα για χρόνια, μα τώρα εντυπωσιάζομαι που ένα τόσο απλό παιχνίδι μπορεί να προσφέρει τόση διασκέδαση.

                    Comment


                    • Που να το παιξεις και local co op με 4-5 ατομα.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Πήγα να μπω στο δίκτυο αλλά μετά έμαθα πως καταργήθηκε. Δύσκολο να βρω άλλα άτομα, οπότε παίζω μόνο με CPU. Δυστυχώς, επειδή δίνει αβαντάζ κάθε φορά μόνο σε δύο-τρεις παίχτες που προπορεύονται και όλοι οι άλλοι κινέζοι. Οπότε δεν παίζεις με άλλους εφτά, παίζεις με άλλους δύο.

                        Comment


                        • Το online δε μετραγε και πολυ anyway. Co op ανελεητος χαμος, παραλιγο να μας βγαλουν πο τα starbucks γιατι εκαναν παραπονα αυτοι που ταν απο κατω. LOL
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Ξεκίνησα χθες co-op online το Diablo 3: UEE στο expert difficulty. Παίρνω εγώ Monk, διαλέγει αυτός Wizard και γίνεται της Πόπης. Τα τέρατα να θέλουν ξύλο για να πέσουν λόγω αυξημένης δυσκολίας, αρχίζει τα κλωτσομπουνίδια, καμπάνες, γυροβόλια ο Monk να πηγαίνει σαν συγκαμένος, εξαπολύει και ο Μάγαρος τα μαγικά του σφαίρες, φωτιές, πάγους ξέρω 'γω τι πέφτουμε πάνω σε ορδές κακών 15-20 κακοποιά στοιχεία στην οθόνη άλλα πιο δυνατά άλλα χρυσά (το evade σώζει ζωές) , πήραμε και τα πρώτα Legendary όπλα μας και πήγαμε (ευτυχώς) χωρίς death για ύπνο. Καιρό είχα να ρίξω τετράωρο λιώσιμο με παρέα σε ένα ξέφρενο pure fun factor. Α ρε Blizzard πολλοί αντιγράφουν το I.P. σου αλλά ακόμα δεν το έχουν πιάσει το νόημα όπως εσύ.

                            Για να είμαι ειλικρινής την ατμόσφαιρα του πρώτου Diablo για μένα δεν την έχει ξεπεράσει κανένα μέλος της σειράς αλλά, χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι.

                            Comment


                            • Συνεχίζω Hyrule Warriors. Είμαι στις 45 ώρες και έχω ακόμα σχεδόν τον μισό χάρτη του adventure mode κλειδωμένο.
                              Γιατί δεν μου λέγατε τόσο κάιρό πόσο εθιστικά είναι τα Musou;

                              Comment


                              • Ως Nintendo fanboy μόνο στην έκδοση με χαρακτήρες Nintendo μπορείς να εθιστείς τόσο πολύ.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X