Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παίζω το silent hill 2 ριμέικ και είναι έτσι όπως το περίμενα ! Είναι καλό αλλά όχι τέλειο όπως θα έπρεπε. Έχει πρόβλημα κάμερας και χειρισμού χαρακτήρα και κάποια animations είναι ξεπερασμένα.

    Σίγουρα το νεο Silent Hill f που θα είναι από Ιάπωνες θα σκίζει , έχω πολλές προσδοκίες !
    Επίσης η blooper team θα συνεχίσει επίσημα τα ριμέικ και ελπίζω το silent hill 4 να το φτιάξουν καλύτερο από το 2 .

    Αυτά .

    Ά
    Είμαι σίγουρος ότι οι τσέχοι θα έφτιαχναν καλύτερα το ριμέικ του silent hill 2 από τους Πολωνούς.
    Last edited by majorfox; 08-10-2024, 07:40 PM.

    Comment


    • Originally posted by majorfox View Post
      Παίζω το silent hill 2 ριμέικ και είναι έτσι όπως το περίμενα ! Είναι καλό αλλά όχι τέλειο όπως θα έπρεπε. Έχει πρόβλημα κάμερας και χειρισμού χαρακτήρα και κάποια animations είναι ξεπερασμένα.

      Σίγουρα το νεο Silent Hill f που θα είναι από Ιάπωνες θα σκίζει , έχω πολλές προσδοκίες !
      Επίσης η blooper team θα συνεχίσει επίσημα τα ριμέικ και ελπίζω το silent hill 4 να το φτιάξουν καλύτερο από το 2 .

      Αυτά .

      Ά
      Είμαι σίγουρος ότι οι τσέχοι θα έφτιαχναν καλύτερα το ριμέικ του silent hill 2 από τους Πολωνούς.
      Οταν λες Τσεχοι εννοεις τη VATRA που εφτιαξε το downpour?
      Deus Misereatur...
      Gloria filiorum patres i.e.m.e
      Viva los Vatos Locos

      ---------------------
      UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

      Comment


      • Originally posted by enwsiths View Post

        Οταν λες Τσεχοι εννοεις τη VATRA που εφτιαξε το downpour?

        Ναι την Vatra . Υπάρχει άλλη ;

        Comment


        • Originally posted by majorfox View Post


          Ναι την Vatra . Υπάρχει άλλη ;
          Γενικα δεν ξερω αν υπαρχει αλλη τσεχικη ενεργη ομαδα στη gaming σκηνη γενικα, αλλα ουτε η VATRA υπαρχει, νομιζω εχει κλεισει πολλα χρονια τωρα.
          Αλλα και το downpour επιεικως μετριο το λες. για αυτο σε ρωτησα αν εννοεις τη VATRA, εκτος και εαν σου αρεσε το downpour.
          Deus Misereatur...
          Gloria filiorum patres i.e.m.e
          Viva los Vatos Locos

          ---------------------
          UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

          Comment


          • Originally posted by enwsiths View Post

            Γενικα δεν ξερω αν υπαρχει αλλη τσεχικη ενεργη ομαδα στη gaming σκηνη γενικα, αλλα ουτε η VATRA υπαρχει, νομιζω εχει κλεισει πολλα χρονια τωρα.
            Αλλα και το downpour επιεικως μετριο το λες. για αυτο σε ρωτησα αν εννοεις τη VATRA, εκτος και εαν σου αρεσε το downpour.

            Έτσι όπως με ρώτησες νόμισα οτι υπάρχει άλλη τσέχικη που δεν ξέρω …

            Κοιτά και η team silent έκλεισε αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα . Ούτε η θεματολογία του κάθε τίτλου η αν είναι μέτριο σε ιστορία ,η τι μου αρέσει .

            Το πρόβλημα είναι ότι το ριμέικ του silent hill 2 δεν έχει ρεαλιστικά animations όπως του downpour και αυτός ήταν και ο λόγος που πιστεύω ότι η vatra θα έκανε καλύτερο ριμέικ.
            Όταν έχεις unreal engine 5 και εντυπωσιακά γραφικά αλλά βαριέσαι να διορθώσεις τα animations από το καλοκαίρι δεν δικαιολόγησε σαν studio.

            Comment


            • Έχω ξεκινήσει το Banishers : Ghosts of New Eden της Don't NOD και έχω εγκαταστήσει και το Tormented Souls. Αποφάσισα να επικεντρωθώ στο πρώτο στην παρούσα φάση. Ο τίτλος είναι action/ adventure με rpg στοιχεία- έχει ασκήσει μεγάλη επιρροή πάνω του το καινούριο God Of War και ως ένα βαθμό και το The Witcher( σαφώς πιο μικρή επιρροή όμως) Προσωπικά έχοντας παίξει το πρώτο Life is Strange και λιώσει το Vampyr, δηλώνω από ετών fan αυτής της πλευράς της don't nod. ( αν και δεν έχω παίξει ακόμη το Remember Me) Το Banishers θεωρώ πως πατάει εξ ίσου γερά στα πόδια του όσον αφορά το lore και τους διαλόγους όπως και το Vampyr ( επίσης πολύ καλή αισθητική) μόνο που εδώ όπως είπα το κέντρο βάρους στο battle system πέφτει πιο πολύ στο GoW παρά στα Souls like από τα οποία είχε επηρεαστεί το Vampyr ( και δη το Bloodborne- χωρίς να το φτάνει προφανώς) Στα θετικά του τίτλου αδιαμφισβήτητα είναι οι διάλογοι και οι κεντρικοί χαρακτήρες με το κλασικό ηθικό δίλημμα, που θα καθορίσει τις αποφάσεις για το υπόλοιπο του game, να κάνει την εμφάνισή του μετά την εισαγωγική περιοχή και το πρώτο ας πούμε mission. Εδώ θεωρώ πως το δίλημμα είναι πολύ πιο σημαντικό και πραγματικά έδωσα μια υπόσχεση επ αυτού που δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να την κρατήσω. Στο Vampyr το πράγμα ήταν πιο ξεκάθαρο ηθικά μιλώντας αν και επηρεάζε το gameplay σημαντικά- με λίγα λόγια έπρεπε να αποφασίσεις αν θα πάς για το good no kill ending , το ok ending η το χάλια όπου σκότωνες τα πάντα( βασικά έπινες το αίμα από όλους σχεδόν τους key NPCs και σκότωνες αδιακρίτως αν θυμάμαι καλά) Απλώς ανάλογα με το τι επέλεγες το game γινόταν εύκολο, βατό η αρκετά πιο δύσκολο - more blood, more abilities to unlock ( πάνε και χρόνια που το τελείωσα αλλά νομίζω κάπως έτσι ήταν) Εδώ η απόφαση που καλείσαι να πάρεις είναι πιο πολύ σεναριακού βάρους- δεν ξέρω πώς και αν θα επηρεάσει το gameplay/ αλληλεπιδράσεις με άλλους χαρακτήρες- μένει να το δω.
              Η μάχη είναι σαφώς επηρεασμένη από το πιο βαρύ GoW με την over the shoulder camera και τα indicators για τις off screen επιθέσεις. Στο normal είναι αρκετά οκ η πρόκληση , θέλει ωστόσο σε κάποια σημεία αρκετό evade ενώ και το parry δεν έχει τη στιβαρότητα των souls/ lies of P. Επαρκές battle system μέχρι στιγμής με κάποιες ενδιαφέρουσες ιδιότητες , αλλά είναι πολύ νωρίς. Προσπαθούν να κάνουν κάτι πολύ ενδιαφέρον με την εναλλαγή των δύο χαρακτήρων ( της Antea και του Red) αλλά δεν θέλω να επεκταθώ γιατι αναγκαστικά θα κάνω ένα early game spoiler που όμως είναι αρκετά σημαντικό και πιθανώς θα επηρεάσει το impact των γεγονότων αν πάτε blind ( please δείτε τα απολύτως απαραίτητα δεν αξίζει να φάτε spoiler κι ας είναι κάτι τόσο νωρίς- εγώ δεν το είδα να έρχεται και μου άρεσε πάρα πολύ σαν επιλογή σεναριακά)
              Το μεγάλο αγκάθι τώρα όπως και στο Vampry... Bugs και glitches. Ενδεικτικά αυτές τις πρώτες ώρες: σε ένα σημείο ξεκίνησε το boss fight και δεν εμφανιζόταν το boss... έπρεπε να κάνω reload το save, σε άλλο σημείο τελείως randomly το gameplay γινοταν ασταθές-(σκαμπανεβάσματα στο frame rate στο performance mode κάτι που από ότι είδα οφείλεται σε memory leak που ακόμη δεν το έχουν στρώσει αν και ήταν εκει από day one, κάποιοι λένε πως ήταν ακόμη χειρότερο), μέχρι στιγμής από τα 4 loads που έχω κάνει ΔΕΝ κράτησε τις επιλογές μου στα control settings ( έκανε αυτόματα switch σε default camera movement όταν είχα επιλέξει inverted vertical camera movement) Τέλος το game δεν υποστηρίζει HDR... κάτι που θεωρώ τραγικό για τίτλο του 2024. Αλλά οκ σε καμμία των περιπτώσεων δεν φαίνεται άσχημο.
              Γενικά ο τίτλος με έχει κερδίσει παρά τα όποια τεχνικά ζήτηματα και πιστεύω θα το πάω μέχρι τέλους. Γενικά στηρίζω Focus Interactive και αυτές τις ΑΑ παραγωγές παρά τα όποια προβλήματα.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment

              Working...
              X