Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo 3DS - Official Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Από τη στιγμή που δεν έχει ακόμα ανταγωνισμό και με τις πωλήσεις που έχει το ds(και μιας και έχει και το highlight της 3D οθόνης) νομίζω ότι την παίρνει να βάλει την τιμή λίγο παραπάνω ώστε να έχει και το περιθώριο να τη ρίξει αν χρειαστεί όταν και αν πέσει η ζήτηση.
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • Εγω δεν εχω καταλαβει παντως πως γινεται ο χειρισμος της καμερας στα 3D παιχνιδια. Ειδα ενα βιντεο του mercenaries και απ'οτι καταλαβα ενεκα απουσιας δευτερου stick, η καμερα ειναι fixed πισω απο τον χαρακτηρα και αν θες να την χειριστεις (σκοπευση) μενεις ακινητος οπως τα παλια RE, πατας το L button και την ελεγχεις με το βασικο analog stick. Νομιζω ωστοσο οτι εχουν πει οτι θα μπορεις να χειριζεσαι τα οπλα εν κινησει αυτη τη φορα. Υποθετω οτι θα το περασουν καπως μεσω του touch screen (δεν εχω παιξει και 3D παιχνιδια στο ds περα του mario 64 για να ξερω πως το χειριστηκαν εκει)?

      Οπως και να εχει ελπιζω να μην δουμε αλλο ενα interface τυπου psp... το 3ds λογω οθονης (και κατ'επεκταση 3d παιχνιδιων) βρισκεται περισσοτερο κοντα στο φορητο της sony και λιγοτερο στο ds σε οτι αφορα τους τιτλους.

      Για την τιμη, θεωρω οτι δεν υπηρξαν εκπληξεις...μετα απο χρονια η nintendo παρουσιαζει ενα μηχανημα που βρισκεται στο σημερα και οχι στο χτες ενω επιπλεον του εχει φορεσει και μια αρκετα εξυπνη ιδεα. Ειναι λογικο η τιμη να ειναι σχετικα τσιμπημενη (αλλωστε πριν πληρωνες μονο την ιδεα ενω τωρα περαν της ιδεας υπαρχει και μια αρκετα δυνατη τεχνολογια απο πισω). Για αλλη μια φορα το θεμα ειναι το software και το πως (και αν) οι εταιριες θα εκμεταλευτουν τις δυνατοτητες του μηχανηματος.

      Comment


      • Αυτό που προσωπικά μου άρεσε στο 3DS είναι οι multimedia δυνατότητές του και η όλη λογική που ακολουθεί με τα διάφορα apps. Δεν ξέρω πώς θα χρησιμοποιηθεί και αν θα υπάρξει υποστήριξη, το γεγονός πάντως ότι μπορείς να κάνεις suspend ένα παιχνίδι, να τρέξεις κάποια άλλη εφαρμογή και μετά να επαναφέρεις το παιχνίδι με ελκύει ιδιαίτερα. Είναι όντως ένα μηχάνημα του τώρα και όχι του χτες κι αυτό και μόνο, όπως είπε ο nooto, δικαιολογεί την τιμή του.

        Σκεφτόμουν ακόμα και σήμερα για day one αγορά (σκότωμα του DS lite μου και τσοντάρισμα των υπόλοιπων €€€), αλλά και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το lineup του, πέραν του phoenix wright x layton, και είμαι σίγουρος ότι σε κανά χρόνο θα δούμε κάποιο redesign.

        Φυσικά το 3D effect του μου είναι άχρηστο, οπότε το να δώσω τόσα λεφτά μου φαίνεται λίγο χαζό αλλά δε βαριέσαι .

        Comment


        • Υπάρχει και το motion sensing για την κάμερα.Δες gameplay videos που βγήκαν για το zelda.
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • Αυτό του είπα στο shoutbox, αλλά μάλλον δε με είδε .

            Comment


            • Δεν νομιζω να βαλουν το motion sensing για χειρισμο της καμερας. Το video του zelda το εχω δει και νομιζω οτι εκει ως feature δουλευει καλα. Κατα τη διαρκεια της δρασης ομως να πατας το analog και να γυρνας την κονσολα πανω-κατω και αριστερα-δεξια προκειμενου να στοχευσεις ακουγεται τελειως ακυρο.

              Τεσπα θα δουμε, υπαρχει και το touch screen αλλωστε... Εγω την απορια την ειχα επειδη φαινεται οτι εχουν ηδη δουλεψει τα mechanics πανω στο interface ετσι ωστε να φαινεται οτι το walk n shoot δεν χωραει καπου.

              Comment


              • Κι όμως μπορεί να γίνει.Nintendo είναι αυτή.Το κάνανε με την touch screen γιατί να μην το κάνουν και αυτό.
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει, λεω οτι ειναι ακυρο αν γινει .

                  Πρεπει να κουνας την κονσολα σου αναλογα με το τι θες να δεις = την κρατας και μετακινεις συνεχεια τον κορμο και τα χερια σου, αλλαζεις το οπτικο σου πεδιο με συνεπεια ισως να χανεις το 3D effect ενω επιπλεον πρεπει να συγχρονισεις ολα τα παραπανω με τις κινησεις των δακτυλων σου (στη συγκεκριμενη περιπτωση πατημα analog stick, L για στοχευση και face buttons για shooting) μιας και οι νεες ιδεες συνυπαρχουν με τον συμβατικο χειρισμο. Και ολα αυτα να τα κανεις εν δυναμει on the go (και χωρις διακοπη μιας και μιλαμε για shooter)... Αν δεν ειναι αυτο ακυρο τι ειναι ?

                  Στο zelda οπως το εδειξαν, λειτουργει ως feature (μπορεις να κανεις και αυτο) οπoυ ουσιαστικα καθεσαι σε ενα σημειο και κοιτας γυρω γυρω. Στα tps-fps ο χειρσμος της καμερας ειναι core gameplay mechanic.

                  Ολα αυτα χωρις να λαμβανω υποψην το ενδεχομενο lag...

                  To touch screen δεν σου ζηταει κατι απο τα παραπανω (μονο κινηση των δακτυλων), ασε που ως εφαρμογη για navigation ηταν δοκιμασμενη χρονια πριν την παρουσιασει το DS...

                  Anyway, απο την αλλη δεν ξερω, η nintedo εχει παρουσιασει το motion sensing του 3DS ως νεο τροπο χειρισμου ή απλα ως ενα feature που θα εχει πανω του?

                  Comment


                  • Αυτό που παρουσιάζουν ως βασικό στοιχείο είναι το 3d το οποίο όπως όλοι είδαμε έχει τα θέματά του.Δεν έχουν δώσει ιδιαίτερη βάση στο motion sensing η αλήθεια.Αλλά αυτό που είδα με το zelda με εντυπωσίασε ευχάριστα και θα ήθελα να το δω να υλοποιείται εναλλακτικά και σε fps games ή ακόμη και σε παιχνίδια με γρίφους θα ήταν επίσης ωραία πινελιά.
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • Entaksei twra FPS se forhto...
                      Exei anakoinwthei kanena?
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • και πριν μερικα χρονια λεγαμε ''fps σε home κονσολα lol'' και να που εχουμε φτασει σημερα
                        αν και νομιζω οτι και στο psp και στο ds υπαρχουνε αρκετα ηδη οποτε γιατι οχι και στο 3ds,

                        παντως η τιμη του μου φαινεται αναμενωμενη ετσι και αλλιως σε κανα χρονο θα βγει το lite που θα κανει καπου 100 ευρω λιγοτερα

                        και επισης να δουμε ποσος καιρος θα περασει για να σπαστει και να τρεχει .isos, δινω ενα εξαμηνο max

                        Comment


                        • Το metroid prime hunters μια χαρά fps ήταν.Με πολλές επιλογές σε multiplayer,online και είναι και skilled fps.
                          Nintendo I.D.: paixtis
                          3ds friend code: 2664-2347-7128

                          Comment


                          • Telos pantwn den hksera oti yparxoun.
                            Oute egw mporw na agorasw 3DS me thn mia pantws, kapoia stigmh tha ginei sigoura omws.
                            Tha perimenw kai egw ligo mhpws spasei h meiwthei h timh.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Eγω παλι φανταζομαι το παιδακι στο λεοφορειο μεσα να μπαινει σε First Person mode και να κουναει περα δωθε και πανω κατω το 3DS. Και βασικα θα ηθελα πολυ να δω την φατσα και της μανας του και του ελεγκτη εισιτηριων οταν ινεβιταμπλιη θα σκαει με την μαπα πανω τους και θα τους πει "sorry"...

                              Αλλα θα μου πεις, εδω κοριτσακια και αγορακια ετων 12 ουρλιαζαν "SIT SIT SITGODDAMNIT SIT" στο κωπροσκυλακι τους στο DS μεσα στο κτελ Χαλκιδικης....
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • Στο βιντεο του παρακατω λινκ βλεπω υπεραποθεωση .Για να δουμε.

                                Comment

                                Working...
                                X