Announcement

Collapse
No announcement yet.

Single player: είδος υπό εξαφανιση?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Mono kati 12 ekatommyria sto WoW apokleistika...
    Den einai aplws trend profanws.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #92
      Prwta prwta ena MMO teleiwnei ekei pou to thes esy, exw paiksei apeira MMOs kai panta evriska ena shmeio gia na to teleiwsw, eite einai afto to story, eite to lvl, eite enas stoxos pou ethesa sto Gear mou.
      σιγουρα υπαρχουνε μερικοι που μπορει να σκεφτονται ετσι αλλα πιστευω πως σε κανεναν δεν αρεσει να φτανει στα μισα, συνηθως the sky is the limit στα mmos και γιατι το 99% σκεφτεται με την λογικη ''ο διπλανος μου εχει το imbah epic και δεν το εχω και εγω πρεπει να το αποκτησω'' και σε αυτο δεν ευθυνεται τοσο ο παιχτης αλλα η ανταγωνιστκη διαδικασια που σε βαζει να μπεις η αλληλεπιδραση με αλλους παιχτες ειτε κανεις co-op ειτε pvp

      τα mmos δεν εχουνε τελος γιατι πολυ απλα δεν τους συμφερει να εχουνε οταν θελουνε οι εταιριες που τα τρεχουνε να εχουνε κοσμο οι servers για αρκετα χρονια και να γεμιζουνε τα ταμεια τους λεφτα, κατι που οκ ειναι απολυτος θεμιτο και δεν το κατακρινω, απλα εμενα αυτη η λογικη σαν gamer με εχει κουρασει και δεν την αποδεχομαι πλεον

      δεν ειναι τυχαιο οτι αυτη η ''κομπινα'' εμμεσως εχει περασει και στα concole games αυτης της γενιας τα οποια ανανεωνονται καθε λιγο και λιγακι με δηθεν φοβερα και τρομερα DLC (τα οποια θα μπορουσανε καλλιστα να συμπεριλλαβουνε στο αρχικο παιχνιδι) μονο και μονο για να σε αναγκασουνε να τους τα σκασεις ξανα και ξανα


      Telos h sigrish me thn empeiria enos single player einai teleiws akyrh, giati einai 2 diaforetika eidh, oute ena single player den mporei na prosferei thn empeiria enos kalou multiplayer, afto den kanei oute to ena oute oute to allo xeirotero.
      φυσικα και συκγρινονται στο μεγεθος που τους αντιστοιχει στο γενικοτερο πλαισιο οτι μιλαμε για games ανεξαρτητα απο τις διαφορετικες εμπειριες που προσφερουν

      (εδω που τα λεμε και single player games προσφερουνε διαφορετικες εμπειριες μεταξυ τους)

      εξαλλου υπαρχουνε πολλοι gamers που παιζουνε και τα δυο ειδη και καποια στιγμη κανουνε τις προτιμησεις τους

      Epishs to oti paizeis ena MMO den shmainei oute oti den mporeis na paikseis kai single player games, oute oti den yparxoun poiotika MMOs.
      εξαρταται απο το ποσσες ωρες διαθετεις και ποσσο θες να παρεις στα σοβαρα το mmo που παιζεις, συνηθως για να τα κανεις και τα δυο επιτυχημενα παντως πρεπει να παιζεις ΠΑΡΑ πολλες ωρες σε σημειο τρελλου καψιματος, και φυσικα δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχουνε ποιοτικα mmos ειμουνα σαφης νομιζω και μιλησα καθαρα για τα δικα μου προσωπικα γουστα αν θες και απο τα ματια καποιου που εχει φαει και τα MMOS με το κουταλι, αρχισα να παιζω mmos απο εποχες everquest και dark age of camelot

      Comment


      • #93
        σιγουρα υπαρχουνε μερικοι που μπορει να σκεφτονται ετσι αλλα πιστευω πως σε κανεναν δεν αρεσει να φτανει στα μισα, συνηθως the sky is the limit στα mmos και γιατι το 99% σκεφτεται με την λογικη ''ο διπλανος μου εχει το imbah epic και δεν το εχω και εγω πρεπει να το αποκτησω'' και σε αυτο δεν ευθυνεται τοσο ο παιχτης αλλα η ανταγωνιστκη διαδικασια που σε βαζει να μπεις η αλληλεπιδραση με αλλους παιχτες ειτε κανεις co-op ειτε pvp

        τα mmos δεν εχουνε τελος γιατι πολυ απλα δεν τους συμφερει να εχουνε οταν θελουνε οι εταιριες που τα τρεχουνε να εχουνε κοσμο οι servers για αρκετα χρονια και να γεμιζουνε τα ταμεια τους λεφτα, κατι που οκ ειναι απολυτος θεμιτο και δεν το κατακρινω, απλα εμενα αυτη η λογικη σαν gamer με εχει κουρασει και δεν την αποδεχομαι πλεον

        δεν ειναι τυχαιο οτι αυτη η ''κομπινα'' εμμεσως εχει περασει και στα concole games αυτης της γενιας τα οποια ανανεωνονται καθε λιγο και λιγακι με δηθεν φοβερα και τρομερα DLC (τα οποια θα μπορουσανε καλλιστα να συμπεριλλαβουνε στο αρχικο παιχνιδι) μονο και μονο για να σε αναγκασουνε να τους τα σκασεις ξανα και ξανα
        Oi paixtes stous opoious anaferesai twra einai aftoi pou tous aresoun ta MMO's kai synexizoun na paizoun.
        Ean den sou aresei ena paixnidi h to exeis varethei vazeis kapoia oria, den mporeis na synexizeis na paizeis kati pou den goustareis.

        φυσικα και συκγρινονται στο μεγεθος που τους αντιστοιχει στο γενικοτερο πλαισιο οτι μιλαμε για games ανεξαρτητα απο τις διαφορετικες εμπειριες που προσφερουν

        (εδω που τα λεμε και single player games προσφερουνε διαφορετικες εμπειριες μεταξυ τους)

        εξαλλου υπαρχουνε πολλοι gamers που παιζουνε και τα δυο ειδη και καποια στιγμη κανουνε τις προτιμησεις τους
        Kai to podosfairo multiplayer paixnidi, einai na sygrinoume poso poiotiko einai kai poso ksexwristes empeiries prosferei?

        εξαρταται απο το ποσσες ωρες διαθετεις και ποσσο θες να παρεις στα σοβαρα το mmo που παιζεις, συνηθως για να τα κανεις και τα δυο επιτυχημενα παντως πρεπει να παιζεις ΠΑΡΑ πολλες ωρες σε σημειο τρελλου καψιματος, και φυσικα δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχουνε ποιοτικα mmos ειμουνα σαφης νομιζω και μιλησα καθαρα για τα δικα μου προσωπικα γουστα αν θες και απο τα ματια καποιου που εχει φαει και τα MMOS με το κουταλι, αρχισα να παιζω mmos απο εποχες everquest και dark age of camelot
        Den amfisvhtw to pote arxise na paizei MMO o kathenas, to sxolio mou htane ksekatharo, yparxoun atoma pou den asxolountai me MMOs kai ta apexthanontai les kai yparxei kapoios idiaiteros logos.
        Den xreiazetai na paizeis apistefta polles wres gia na paikseis single player games mazi me multiplayers, eksartatai apo to poso mporeis na moiraseis ton xrono sou.
        O dikos mou xronos gia paradeigma perilamvanei toulaxiston 5 wres gaming kathimerina, to pws tha ksodepsw aftes tis 5 wres eksartatai apo emena.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #94
          Kai to podosfairo multiplayer paixnidi, einai na sygrinoume poso poiotiko einai kai poso ksexwristes empeiries prosferei?
          προσεξε μιλησα για ta mmos ,αφου ο ιδιος ειπες οτι απολαμβανεις σε ενα mmo το σεναριο, κατι το οποιο μπορεις να κανεις και σε ενα single player, την απολαυση του να lvl αρω εναν ηρωα για να τον κανω δυνατοτερο και να τον ντυσω με καλυτερο εξοπλισμο μπορεις να το κανεις και στα δυο ειδη, αυτα δεν ειναι κοινοι παρανομαστες στις εμπειριες που προσφερουνε τα δυο ειδη?


          Den amfisvhtw to pote arxise na paizei MMO o kathenas, to sxolio mou htane ksekatharo, yparxoun atoma pou den asxolountai me MMOs kai ta apexthanontai les kai yparxei kapoios idiaiteros logos.
          το σχολιο σου το εκανες σε αντιδιαστολη αυτων που εγραψα η κανω λαθος?, εγω οπως βλεπεις και ξερω γιατι πραγμα μιλαω και εχω πολλους ιδιαιτερους λογους που δεν συμφωνω με καποια πραγματα


          Den xreiazetai na paizeis apistefta polles wres gia na paikseis single player games mazi me multiplayers, eksartatai apo to poso mporeis na moiraseis ton xrono sou.
          O dikos mou xronos gia paradeigma perilamvanei toulaxiston 5 wres gaming kathimerina, to pws tha ksodepsw aftes tis 5 wres eksartatai apo emena.
          οταν λες multiplayers δεν αναφερεσαι μονο στα mmorpgs? γιατι εγω εκει αναφερθηκα
          ακομα και fightings να κατσεις να παιξεις αμα κατσεις λιγο δεν προκειται να καταφερεις τιποτα θελei κοπο και πολυ χρονο για να πεις οτi εμαθες να παιζεις καλα....κατι το οποιο ειναι η πεμπτουσια του miltiplayer game (οτι εχω μαθει να παιζω καλα δηλαδη)
          αυτο γινεται και στα multi fps και στα strategy ktlp

          αμα θες να αφωσιωθεις και στα δυο οχι 5 ουτε 15 ωρες την ημερα δεν σου φτανουνε

          εκτος και αν καποιος εχει λυσει το οικονομικο του προβλημα και καθεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ και παιζει videogames

          Comment


          • #95
            προσεξε μιλησα για ta mmos ,αφου ο ιδιος ειπες οτι απολαμβανεις σε ενα mmo το σεναριο, κατι το οποιο μπορεις να κανεις και σε ενα single player, την απολαυση του να lvl αρω εναν ηρωα για να τον κανω δυνατοτερο και να τον ντυσω με καλυτερο εξοπλισμο μπορεις να το κανεις και στα δυο ειδη, αυτα δεν ειναι κοινοι παρανομαστες στις εμπειριες που προσφερουνε τα δυο ειδη?
            Ean thes na sygrinoume tous koinous paronomastes opws senario, h thn ikanopoihsh tou gameplay ktl ktl tote den exoun tipote parapanw h kalytero na prosferoun oi sigle player empeiries, kai ta 2 eidh ta katafernoun eksisou kala stous koinous tomeis tous.

            το σχολιο σου το εκανες σε αντιδιαστολη αυτων που εγραψα η κανω λαθος?, εγω οπως βλεπεις και ξερω γιατι πραγμα μιλαω και εχω πολλους ιδιαιτερους λογους που δεν συμφωνω με καποια πραγματα
            Aplws to sxolio sou mou edwse thn efakiria na pw kapoia pragmata.
            Epeidh kapoios exei metaniwsei gia kati pou eixe afierwsei polles wres sto parelthon, afto den shmainei oti kanoun kati lathos oi etairies pou tou to prosferoun.
            Sthn sygekrimenh periptwsh den einai oute lathos oute moda ta MMOs h ta multiplayer games genikotera, einai fysiko epakoloutho ths diadoshs tou internet.

            Kai gia na epistrepsw sto thema tou topic, ta multiplayer paixnidia, h h multiplayer epilogh se single player paixnidia den xalaei oute thn single player empeiria, oute ta single player paixnidia ksafnika kindynevoun na xathoun katw apo ta multiplayer.

            To antitheto malista, tha elege kapoios oti twra ta multi kai ta single players exoun ises efkairies giati pleon exoume isarithmes epiloges na dialeksoume ti mas aresei.

            οταν λες multiplayers δεν αναφερεσαι μονο στα mmorpgs? γιατι εγω εκει αναφερθηκα
            ακομα και fightings να κατσεις να παιξεις αμα κατσεις λιγο δεν προκειται να καταφερεις τιποτα θελei κοπο και πολυ χρονο για να πεις οτi εμαθες να παιζεις καλα....κατι το οποιο ειναι η πεμπτουσια του miltiplayer game (οτι εχω μαθει να παιζω καλα δηλαδη)
            αυτο γινεται και στα multi fps και στα strategy ktlp

            αμα θες να αφωσιωθεις και στα δυο οχι 5 ουτε 15 ωρες την ημερα δεν σου φτανουνε

            εκοτς και αν καποιος εχει λυση το οικονομικο του προβλημα και καθεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ και παιζει videogames
            Ean sou aresei kati tha afierwseis xrono, oso xrono thes h osos xronos sou einai diathesimos.
            Paizeis kati epeidh se efxaristei, oxi gia na les stous allous oti to epaikses, ti na to kanw egw ean paizw 100 wres thn hmera fighting games mono kai mono gia na me thewroun oi alloi kalo?

            H ousia einai na mhn metaniwneis tis epiloges sou, ean einai na afierwseis toso xrono kai xrhma gia na asxolhtheis me kati kai meta to metaniwneis, tote to exases to paixnidi.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #96
              Αν θεωρήσουμε το gaming συλλογή εμπειριών δεν καταλαβαίνω το γιατί η έλλειψη τέλους στα MMO, πρέπει να εκληφθεί ως κάτι το αρνητικό.
              Έρχεται κάποιος και λέει: Θέλω να διασκεδάσω. Του λέει το MMO: Κοίτα, κάνε αυτά κι αυτά τώρα, δίνει μου λίγα λεφτάκια και πιο μετά θα σου δώσω να κάνεις κι άλλα.
              Παρομοίως, έρχεται το single-player και του λέει: Πάρε και κάνε αυτό κι άμα το τελειώσεις δώσε μου λεφτά και θα σου δώσω να κάνεις κάτι άλλο.

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα στις δύο προσφορές είναι πως στα ΜΜΟ αυτή η εναλλαγή γίνεται σε έναν gaming-world, με έναν εξελίξιμο χαρακτήρα. Το αν αυτό θα είναι βαρετό ή όχι είναι εντελώς άλλο θέμα και συμπίπτει με την πιθανότητα τα single-player games της ίδιας εταιρείας ή της ίδιας σειράς να είναι βαρετά και επαναλαμβανόμενα. Προφανώς αν το ΜΜΟ σου πετάει στη μούρη grinding και μια από τα ίδια συνέχεια, θα μπουχτίσεις και θα φύγεις και καλά θα κάνεις. Ακριβώς όπως αν τα sequel ενός single-player είναι ξαναζεσταμένο φαγήτο. Στόχος και των δύο λοιπόν δεν είναι ο τερματισμός, αλλά η ποιοτική ανανέωση, το φρέσκο και το καινούριο, είτε στα πλαίσια ενός ενιαίους gaming κόσμου, είτε ως stand-alone εμπειρίες.
              Οπότε συμπεραίνουμε πως το ότι τα ΜΜΟ δεν έχουν τέλος, δεν είναι αρνητικό ή για την ακρίβεια δεν υφίσταται καν ως γεγονός αφού το τέλος ενός MMO ισοδυναμεί στον single-player κόσμο με το τέλος της δημιουργίας νέων παιχνιδιών(=εμπειριών). Ύπαρξη τερματισμού σε ΜΜΟ ουσιαστικά ισούται με το να βγάλεις την πρίζα από τη βιομηχανία, απαγορεύοντας της να παράξει καινούριες εμπειρίες υπό τη μορφή single-player games.

              Comment


              • #97
                Symfwnw me Imrahil
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #98
                  Σε γενικότερο ύφος, η πραγματικότητα δεν απέχει πολύ από αυτό που περιγράφει ο Imrahil. Αν και θα έλεγα ότι ο καταλυτικός παράγοντας ανάμεσα στα δύο είναι η αλληλεπίδραση με άλλους παίχτες. Δηλαδή εκεί που το single-player ανταμοίβει την προσπάθεια, την οξυδέρκεια και την επιμονή σου στην επίτευξη ενός στόχου, τα mmo κάνουν το ίδιο με τη μόνη διαφορά ότι γίνεται σε πιο συλλογικό επίπεδο.

                  Θεωρώ πως για έναν παίχτη που δεν έχει παίξει ποτέ του mmorpgs θα είναι λάθος κίνηση να ξεκινήσει μόνος του ένα mmorpg, xωρίς τη παρέα 1-2 γνωστών του. Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχει ακόμα η πιθανότητα να του αρέσει απλά οι πιθανότητες να πάρει λάθος άποψη νομίζω αυξάνονται.

                  Αυτή είναι η απάντηση που θα έδινα σε κάποιον εάν με ρώταγε σήμερα περί αυτού. Η απάντηση αυτή αλλάζει άρδην με τα Old Republic, Guild Wars 2 και Secret World σε κάμποσους μήνες από τώρα. Η εισαγωγή της ιστορίας και του σεναρίου στο βασικό κορμό του σχεδιασμού καθώς και η solo-friendly προσέγγιση που θέλει τον μοναχικό παίχτη πρωταγωνιστή καταρρίπτει το μεγαλύτερο εμπόδιο στην πρόσβαση σε ένα σύγχρονο mmorpg.
                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Kykloforei MMORPG sxetiko me to "The Matrix" kai EXEI Bullet time parolo pou einai massively multiplayer game.
                    To Red dead redemption exei multiplayer kai otan kaneis monomaxia me kapoion, o xronos gyrizei se bullet time gia na se vohthisei na stoxefseis kai to systhma leitourgei TELEIA!
                    Επειδή διάβασα αυτό και κόλλησα. Όταν ο χρόνος γυρνάει σε bullet time, γυρνάει για όλους τους παίκτες όμως, έτσι;

                    Comment


                    • Gia poio paixnidia apo ta 2 les?
                      Nai gia olous gyrizei se Bullet time.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Originally posted by Ground_zero View Post
                        Gia poio paixnidia apo ta 2 les?
                        Nai gia olous gyrizei se Bullet time.
                        Ok thanks.
                        Κόλλησα για λίγο, νόμιζα πως εννοούσες ότι γυρνάει σε bullet time μόνο για αυτόν που το ενεργοποιεί και σκάλωσα.
                        Πάντως ένα game που ο ένας θα ενεργοποιεί bullet time και ο άλλος θα τον βλέπει σαν μία γρήγορη σκία θα έσπερνε αν και πρακτικά ανέφικτο.

                        Comment


                        • Αντικοινωνικοι fpsαδες ολου του κοσμου ετοιμαστειτε να κανετε RAAAAAAAAAAAAAAAAAAGE



                          Comment


                          • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                            Αντικοινωνικοι fpsαδες ολου του κοσμου ετοιμαστειτε να κανετε RAAAAAAAAAAAAAAAAAAGE



                            Ντάξει το να βάλεις Multi δεν ακυρώνει το single. Εκτός κι αν είσαι Call of Duty. Αν η Valve θέλει να φέρει ένα Half Life 3 ποιότητος Red Dead Redemption σε single και multi τότε ΒΟΥΡ στο πατσά, αν τώρα πάλι θέλει να γίνει Activision σκατά να φάει.
                            sigpic

                            Comment


                            • Δεν μου κάνει εντύπωση. Εδώ το Resident Evil από horror survival το πήγανε σε Counter Strike φάση με τα τελευταία παιχνίδια της σειράς.

                              Αν και δεν ανησυχώ για εξαφάνιση του single player είδους μ' εκνευρίζει αφάνταστα όταν σε ορισμένα sites έχουν ως αρνητικά σημεία ενός παιχνίδιου ότι δεν δίνει βαρύτητα στο multiplayer mode. Όπως για παράδειγμα σε review για το Super Smash Bros Brawl που και multiplayer είναι και online είναι - αυτό δα έλειπε, να μην ήταν online - που στο Gamespot είχαν γκρινιάξει ότι θα μπορούσαν να κάνουν περισσότερα πράγματα στο multiplayer. Σαν τι παραπάνω να κάνουν; Ένα @#$%^&* party/arena fighting είναι που παίζεις για τον χαβαλέ όπως το Mario Kart και το Wii Sports (άσχετα που ορισμένοι το καθιερώσανε ως serious business tournament fighting λες κι είναι καθαρόαιμο fighting όπως το Street Fighter ή το Soul Calibur), όχι MMORPG! Επίσης, μου την σπάει η νέα μόδα με τα achievements στο XBox 360 για να ποζάρεις στο online rank σου. Και να 'λεγα ότι αφορούσε φοβερά achievements όπως τ' ότι ξεκλείδωσες κάποια μυστικά του παιχνίδιου. Αλλά όοοοοοοοοοοχι! Ακόμα κι όταν ξεκινάς το παιχνίδι αποτελεί achievement. Για κάθε πίστα που περνάς αποτελεί achievement. Aκόμα κι αν έχει πεθάνει αρκετές φορές στο ίδιο σημείο αποτελεί achievement. Έλεος! Το να μοστράρεις το score σου είναι υπεραρκετό για μένα.

                              Συγνώμη αν τυχόν βγήκα εκτός θέματος.
                              - Anime based on videogames list -

                              Comment


                              • Καλά τα λες, εγώ μαζί σου είμαι.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X