Announcement

Collapse
No announcement yet.

PlayStation 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Υπάρχει σοβαρός gamer που το μόνο πράγμα που θέλει από το ps5 είναι να παίζει τα παιχνίδια του 4 ; Οι περισσότεροι die hard gamers θέλουν ένα ps5 που τα παιχνίδια να είναι τόσο εντυπωσιακά που θα ξενερωσουν να πάνε πίσω ούτε για . Μιλάω για ματαβαση τύπου ps1 με ps2 . Για εμένα αν είναι έτσι η μετάβαση από το 4 θα τα βάλω όλα φωτιά και θα πετάξω το ps4 με ποδοσφαιρικό βολε στον κάδο. Διαβάζω κάτι ξενέρωτα σχόλια τύπου για νέα god of war και uncharted κι αλλά τέτοια δεν μπορώ άλλο τα ίδια και τα ίδια . Ας ας γίνουν κάποιες ταινίες videogame για την νέα γενια να γουσταρουμε αφού έχουν αποτύχει στις μεταφορές στο σινεμά .
    Last edited by majorfox; 22-02-2020, 03:58 AM.

    Comment


    • #17
      Για εμενα θα ηταν τεραστιο selling point αν εχει FULL BC αλλα αμφιβαλλω αν θα το καταφερουν.
      Π.χ ακομα και εγω θα σκεφτομουν να αγορασω ενα ps4 στα 200€ ξερω γω αν ειχε BC με ps3 γιατι ποτε δεν ειχα. Το 5 πρεπει να εχει τουλαχιστον ps1/2 και 4 support, το 1 και 2 δεν ειναι σημαντικο αλλα το 4 ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο. Ακομα και να εχεις ενα 4 βολευει να μην εχεις 2 κονσολες κατω απο την TV γιατι λογικα θα θες να παιξεις καποιο παλιο game, ασε που βοηθαει στο να μειωσεις την τιμη του "upgrade" πουλωντας την παλια κονσολα.
      Δεν ξερω αν το xbox πουλησε κονσολες με το BC με το 360 και το OG αλλα σιγουρα ηταν πολυ καλο feature. Οχι μονο για την διαθεσιμη βιβλιοθηκη αλλα και του preservetion των παλιων κονσολων. Λογικα το series X θα εχει full compatibility και θα το προωθησει πολυ η microsoft.

      Τωρα τα σχολια του majorfox υποθετω αντιστοιχουν σε μεγαλο ποσοστο των κονσολαδων tbh, που νομιζουν πως μια γενια πισω ειναι "παλια παιχνιδια", οποτε ναι δεν θα εχει και σοβαρο λογο για την sony να ξοδεψει πολυ χρημα, φοβαμε μηπως απλα πουλανε τα παιχνιδια digital και δεν εχουν support για δισκακι απο ps4 και πισω, αλλα και παλι και αυτο δεν ειναι λιγο. Εγω παντα επαιζα παλια παιχνιδια και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.

      Comment


      • #18
        Είναι κοροϊδία η και μαζοχισμός μαζί να αγοράζεις next gen μηχάνημα και να ΜΗΝ παίζει κάτι Εντυπωσιακό . Οι περισσότεροι θέλου κάτι που να ξεπερνά πολύ την πρωηγουμενη κονσόλα . Αν είναι για παράδειγμα το last of us 2 να φαίνεται οδιο και σε ps4 και ps5 όπως έγινε με το mgs5 , άσε δεν θα πάρω γιατί στο ps5 δεν θα είναι next gen. Πρέπει να ξεχωρίζουν σε όλους τους τομείς το παιχνίδι και όχι στην ανάλυση.Διαφορετικα δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε next gen κονσόλα.
        Last edited by majorfox; 23-02-2020, 12:20 AM.

        Comment


        • #19


          Επισης αναλυση σχετικα με τα specs απο eurogamer
          https://www.eurogamer.net/articles/d...ext-gen-vision
          καθως και συγκριτικο με XBSX
          https://www.eurogamer.net/articles/d...storage-tflops

          Σε γενικες γραμμες το PS5 υπερεχει σε 1-2 τομεις (ssd, frequences κλπ) αλλα το XBSX υπερεχει σε ολα τα υπολοιπα και ειναι δυνατοτερο συνολικα. Δεν εχω διαβασει ακομα αναλυτικα τις αναλυσεις, θα το κανω σημερα και ισως επανελθω. Θα δουμε τωρα και απο τιμες τι θα παιζει, αν κυκλοφορησουν στην ιδια τιμη, το XBSX φαινεται καλυτερη επιλογη. Επισης απογοητευηκα παρα πολυ με την ανακοινωση περι BC για PS5, ειπαν οτι θα παιζει γυρω στα 100 παιχνιδια ps4 και μετα εξαρταται (για bc με πιο παλια συστηματα ουτε λογος)... Επισης ακουγεται οτι μαλλον θα ειναι 1-1 το πως θα παιζουν και οχι enchanced πως συμβαινει με το Xbox.... Δεν ξερω παροτι δεν συμμετειχαν στις Ε3 και εδειχναν να προετοιμαζονται πολυ για την επομενη γενια, τελικα μου φαινεται οτι η Microsoft εχει πιο ολοκληρωμενη προταση. Τουλαχιστον το BC για ολα τα παιχνιδια του ps4 επρεπε να ειναι δεδομενο.

          Comment


          • #20
            Μια χαρά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά και των 2 κονσόλων αν υπολογιστεί σαν next step σε σχέση με τα One/PS 4. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει λαλήσει το gaming σύμπαν μετά από τις πληροφορίες που έδωσε ο Cerny αφού δεν πρόκειται να δούμε χαζά parity τύπου 792p/900p σε σχέση με 1080p. Αυτό που με φόβισε λίγο είναι είναι η περιστασιακή ασάφεια με το PS 5 BC ιδιαίτερα όταν ο άμεσος ανταγωνιστής υπόσχεται ότι θα δώσει BC σε όλες τις γενιές του XBOX σε enchanced μορφή αλλά και συμβατότητα με περιφερειακά όπως π.χ. Xbox One controllers.
            IMO το PS 5 BC δεν με αγγίζει καθώς δεν έχω ούτε ένα PS 4 τίτλο αλλά έχω 600+ τίτλους στο οικοσύστημα της MS και φαντάζει πολύ δελεαστικό να έχω διαθέσιμο library από το καλημέρα και να μπορώ να τα παίξω βελτιωμένα λόγω ανώτερου hardware. Κάτι ειπώθηκε για full enchanced optimization στην βιβλιοθήκη του Xbox One όταν παίζονται από το Series X αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

            Comment


            • #21
              Μεγάλο μούδιασμα στην ανακοίνωση για BC. Επίσης μετά την ανάγνωση τόσο του digital foundry report όσο και του ποστ ενός user στο comment section του eurogamer, ας έχουμε υπόψιν πως τα νούμερα που έδωσαν για PS5 είναι υπό την προϋπόθεση πως θα λειτυοργούν CPU και GPU στο 100% κάτι που για προφανείς λόγους δεν μπορεί να ισχύει.( θα το κάνω quote κάποια στιγμή)

              Δεν με νοιάζει το τεχνικό κομμάτι, αλλά το backwards compatibility είναι πολύ μεγάλο plus για την Msoft.

              Έχω κοντά 250 τίτλους physical στο PS4, που εκτοξεύονται αν βάλω και τα digital. Eπιπλέον έχω πάρα πολλούς τίτλους- όπως και όλοι μας- από PS1 εώς και PS3 για τους οποίους διατηρούσα την αμυδρή ελπιδα πως θα έτρεχαν στο PS5. Είναι τεράστια υπόθεση το BC. Αυτή τη στιγμή το 360 library που έχω είναι άμεσα playable σε Xbox One X και στο X series όταν κυκλοφορήσει, με enhancements όχι απλώς 1:1 απόδοση( όπως κατάλαβα πως θα συμβαίνει στο PS5) Eπιπροσθέτως αυτοί οι 100 τίτλοι που αναφέρόνται, τεστάρονται, δεν είναι 100% compatible στην παρούσα φάση( τα διάβασα πάλι πολύ γρήγορα οπότε διορθώστε με) Ήδη το στραπάτσο με την PS3 digital library( προφανώς και τη physical) ήταν γερό, αλλά οκ το είχαμε αποδώσει στην ιδιομορφία του Cell.

              Mεγάλο κρίμα και προσωπικά μιλώντα, τηρώ στάση αναμονής.( αυτές οι μεσοβέζικες λύσεις με emulation που προοδευτικά επεκτείνεται η υποστήριξη δεν έχουν καλή εξέλιξη- δες original xbox library στο 360- το Orta δεν το έφτιαξαν ποτέ νομίζω ενώ σε κάποια φάση απλώς δεν υποστηριζόντουσαν όλοι οι τίτλοι και τηρούσαν σιγή ιχθύος) Τεράστια υπόθεση πχ να έχεις αγοράσει το Radiant Silvergun MIA ΦΟΡΑ και να τρέχει άψογα από 360 εώς και X series.

              Προς το παρόν και για τα επόμενα 2-3 χρόνια το Pro παραμένει κάτω από την TV.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #22
                Οποίος είδε το the road to ps5 του Μάρκαρου και δεν το κατάλαβε η κράζει ακόμα , να εξαφανιστεί από το ιντερνετ.


                2013.


                Comment


                • #23
                  Sinclair μιας και ανέφερες το Orta, το έχω κουτάτο και παίζει άψογα στo original Xbox One. Δεν ξέρω τι έκαναν αλλά αυτή η χαζομάρα που έχει στο 360 BC που κράσαρε στο 2ο level έχει εξαλειφθεί.

                  Comment


                  • #24
                    Κι εγώ θέλω μακράν φουλ Backwards Compatibility, περίμενα native υποστήριξη σε PS4, και ακόμα κι εκεί ζοριστήκαμε κάπως. Ελπίζω να γίνει για καλό λόγο, και να έχουμε σε σύντομο χρονικό διάστημα όλη τη βιβλιοθήκη του PS4 διαθέσιμη με αναβαθμίσεις, αλλιώς δεν υπάρχει νόημα του να τα ελέγχουν ένα προς ένα. Επίσης no brainer, πρέπει να είναι διαθέσιμοι όοοοολοι οι (ψηφιακοί τουλάχιστον) τίτλοι που έχουμε αγοράσει σε PS1 / PS2 / PS3 / PSP / PS Vita. Εκμεταλλεύσου το Sony, έχεις τεράστια βιβλιοθήκη και πρέπει να δίνεις κίνητρα στον κόσμο να αγοράζει. Αλλά όταν πρέπει να βγάζουμε από το ράφι το PS3 κάθε φορά που αγοράζουμε ένα ψηφιακό παιχνίδι, τότε χάθηκε η μπάλα. Μία κονσόλα για όλους τους PS τίτλους άμεσα.

                    Η MS φαίνεται πως το κάνει καλύτερα και πιο σωστά, όμως δυστυχώς δεν έχει τίτλους που να με ενδιαφέρουν. Μακάρι πάντως να ταρακουνήσει λίγο τα νερά και να δείξει πώς γίνεται η δουλειά, επειδή η Sony έκατσε καιρό στην κορυφή και απ' ό,τι μας έχει δείξει η ιστορία, είναι πολύ εύκολο να πάρουν τα μυαλά της αέρα.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #25
                      Η μεγάλη διαφορά είναι οτί στο Series X το Backwards Compatibility γίνεται σε Hardware level οπότε είναι σαν να τρέχεις natively το παιχνίδι σε πολύ καλύτερο σε δυνατότητες υλικό ενώ στο PS5 θέλουν απλά να κάνουν emulate τα παιχνίδια (από ό,τι καταλαβαίνω από αρκετά κείμενα που ΄χω διαβάσει) το οποίο γίνεται με λιγότερο κόστος γιατί το PS5 έχει κοινά στο hardware με το PS4. Πάντως θα κοστίσει τουλάχιστον ένα 50αρι έξτρα αυτή η δυνατότητα του Series X και μαζί με ακριβότερο cooling, δυνατότερη κάρτα γραφικών και αυτή την υπερκαστομιά για SSD δεν γίνεται να μην δούμε το PS5 100€ φθηνότερο.

                      Εκτός των άλλων άμα κάτσεις και διαβάσεις γενικότερα τί έχει παίξει στο developing της κάθε κονσόλας είναι ξεκάθαρο οτι έχει πέσει 4πλάσιο χρήμα στην σκέψη και δημιουργία του XBox οπότε και τα RND costs κάπως πρέπει να καλυφθούν.

                      Για όλους τους Gamers και ειδικά τους Developers η όλη φάση της επόμενης γεννιάς γαμάει μιας και έχουμε σχεδόν τις ίδες κονσόλες με σχεδόν τις ίδες δυνατότητες, και τα δύο αρχιτεκτονικά είναι PCs, και από πάνω η όλη λογική που ακούμε και από τους δύο φέτος είναι "κάντε τις κονσόλες πολύ πιο εύκολες για τους developers" οπότε υπάρχουν και ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ βελτιώσεις στο software κομμάτι.

                      Θα σπείρει άσχημα αυτή η γεννιά.

                      Comment


                      • #26
                        Επίσης no brainer, πρέπει να είναι διαθέσιμοι όοοοολοι οι (ψηφιακοί τουλάχιστον) τίτλοι που έχουμε αγοράσει σε PS1 / PS2 / PS3 / PSP / PS Vita. Εκμεταλλεύσου το Sony, έχεις τεράστια βιβλιοθήκη και πρέπει να δίνεις κίνητρα στον κόσμο να αγοράζει. Αλλά όταν πρέπει να βγάζουμε από το ράφι το PS3 κάθε φορά που αγοράζουμε ένα ψηφιακό παιχνίδι, τότε χάθηκε η μπάλα. Μία κονσόλα για όλους τους PS τίτλους άμεσα.
                        Ακριβως. Δεν ειμαστε πλεον στην εποχη του του ps2 που οντως τον κοσμο μπορει να μην τον ενοιαζε να παιξει τους ps1 τιτλους. Τοτε στην πραξη υπηρχε μονο μια γενια κοσμου που ασχολουταν (εμεις) και σου ελεγε οτι ηταν να δω το ειδα. Τα vg εχουν αρχισει να γινονται μεσο με ιστορια, επιπλεον μπαινουν συνεχεια καινουργιες γενιες μεσα και τελος η τεχνολογια προχωρα σε σημειο που δεν ειναι πλεον ευκολο ουτε να δημιουργεις καταλληλο setup, ουτε να διατηρεις hardware 30ετιας αν θες να δεις καποιο παλιο τιτλο. Δεν γινεται να λεμε οτι το BC δεν ειναι σημαντικο, και ενω παλιοτερα μπορει να μην ηταν selling point, να τωρα που ειναι και ολο το internet μιλαει για αυτο (και το ποσο σωστα το κανει η micrsoft, οχι μονο υποστηριξη για ολη την ιστορια της, αλλα και αναβαθμιση των παιχνιδιων ωστε να παιζουν αψογα και στα σημερινα setup). Δηλαδη οκ, δεν ειναι δυνατον να θελει να παιξει καποιος mgs4 και να πρεπει να αγορασει ps3 γιατι δεν υπαρχει πουθενα αλλου.

                        Δεν ξερω μπορει να τους βγει ολο αυτο αν η κονσολα ειναι φθηνοτερη (μαζι παντα με τα αποκλειστικα και την επενδυση που κανει εκει η sony), αλλα ξαναλεω εδω και 2 χρονια κρατουσαν σιγη και ελεγαν οτι το ps5 θελει πολυ προετοιμασια σαν project, οποτε θα περιμενε κανεις οτι ο ολος σχεδιασμος θα περιλαμβανε και αυτο. Anyway, θα δουμε και στην πορεια, γενικα ακουγεται οτι τελικα μπορει να υπαρχει boost mode μπορει και οχι (δεν ειναι και ξεκαθαρο απο την παρουσιαση). Απο κει και περα και οι 2 κονσολες φαινονται δυνατες, αν και αποτι καταλαβαινω το XBSX θα ειναι ανωτερο μηχανημα.

                        Υπαρχει btw και αυτη εδω η αναλυση απο ενα thread του neogaf που εξηγει καποια πραγματα σχετικα με το τι παραπανω μπορει να προσφερει ο ssd του ps5 κλπ για οποιον ενδιαφερεται

                        Comment


                        • #27
                          Αρχικά να πω πως εκπλήσσομαι πως το neogaf υπάρχει ακόμα, νόμιζα ότι το είχε φάει η μαρμάγκα μετά από τα σκάνδαλα.

                          Σχετικά με το backwards compatibility, η Sony προχώρησε σε περισσότερες διευκρινίσεις. Λένε πως σχεδόν όλα τα παιχνίδια του PlayStation 4 θα παίζουν στο 5 αν όχι. Μίλησαν για 100 παιχνίδια γιατί τόσοι είναι οι τίτλοι που δοκίμασαν μέχρι τώρα, μέχρι να κυκλοφορήσει η κονσόλα θα δοκιμάσουν πολύ περισσότερα και προφανώς στο μηχάνημα θα παίζει αριθμός τίτλων πολύ μεγαλύτερος του 100.



                          Τώρα όσον αφορά το backwards compatibility από PlayStation 1.2.3 εξαρχής δηλώνω πως θα ήθελα πάρα πολύ να υπάρχει. Έχω εκατοντάδες παιχνίδια από αυτά τα μηχανήματα και θα ήθελα όσο τίποτα άλλο να μπορώ να τα τρέξω σε ένα μηχάνημα απλά βάζοντας το δισκάκι ή απλά κατεβάζοντάς τα επειδή έχω λογαριασμό στο psn και εκατοντάδες παιχνίδια σε αυτόν.

                          Όμως μεταξύ μας πόσους ενδιαφέρει να παίξουν παιχνίδια από το PlayStation 1,2 σήμερα;

                          Οκ, υπάρχουν αρκετοί που το θέλουν, ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ. Σίγουρα όλοι εμείς το θέλουμε αλλά και αρκετοί άλλοι.

                          Όμως πόσοι θα κάτσουν να παίξουν παιχνίδια του PlayStation 1 και του 2 στο PlayStation 5; Ποιος θα θελήσει να παίξει Tekken 3, Tomb Raider, Soul Blade, Metal Gear Solid 1 και δεν θα προτιμήσει τα αντίστοιχα sequel τους που κυκλοφόρησαν σχετικά πρόσφατα;

                          Σαφώς και θα ήταν υπέροχο αν συνέβαινε. Θα ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει. Όμως θεωρώ πως το κοινό που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο δεν είναι μεγάλο. Εμείς είμαστε η μειοψηφία.

                          Ο πολύς ο κόσμος θέλει να παίξει τα παιχνίδια του PlayStation 4 και αυτό είναι κάτι που η Sony θα παραδώσει. Από την άλλη καλό θα ήταν να μπορούσε να παίξει και παιχνίδια του 3 καθώς υπάρχουν κάποια παιχνίδια του που δεν είναι διαθέσιμα πουθενά (πχ Demons Souls, Metal Gear Solid 4 και πολλά αξιόλογα digital).

                          Για να μην παρεξηγηθώ, όπως δήλωσα και στην αρχή του ποστ μου θα ήθελα πάρα πολύ να παίζει τίτλους από 1,2,3,4.

                          Απλά θεωρώ πως εμείς που το θέλουμε αυτό είμαστε η μειοψηφία και προφανώς αυτό σκέφτεται και η Sony. Σαφώς αν το προσέφερε αυτό θα φαινόταν αλλιώς στα μάτια των υποψήφιων αγοραστών της καινούριας κονσόλας. Η εταιρεία όμως θέλει να κρατήσει το κόστος πιο χαμηλό και θεωρεί πως το συγκριτικό πλεονέκτημα της νέας της κονσόλας θα είναι οι αποκλειστικότητες. Άντε να δούμε.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Σχετικά με τον SSD, λένε πως πλέον οι ταχύτητες είναι τέτοιες, που αλλάζει τελείως η λογική με τη RAM, γι' αυτό και δεν έβαλαν πάνω από 16GB. Θα δω και το βιντεάκι τώρα, γενικά φαίνεται πολύ καλό μηχάνημα, κατώτερο του ΧΒΟΧ στα χαρτιά, αλλά με πολλές προοπτικές στην πράξη. Το κυριότερό μου πρόβλημα, είναι ο δίσκος (και στις δύο κονσόλες). Ειδικά στο PS5, αν βάλουμε το φορμάρισμα του δίσκου και τον χώρο που χρειάζεται το λειτουργικό, τότε το κόβω μείνει μισό GB καθαρός χώρος. Με 4-5 παιχνιδάκια, τίγκαρε. Βέβαια προσπαθούν να ρίξουν τα κόστη, και σου λένε πως αργότερα μπορείς να αναβαθμίσεις όσο θες. Απείρως καλύτερα από το να έβαζαν HDD, δεν θα την πάλευα άλλη μια γενιά με αργές ταχύτητες. Αναμένουμε.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #29
                              Giati exei ginei toso megalo 8ema me to bc? Ok, kali fasi, alla 8a itan kalutera na epikedro8oun se nea ip. Ti na ta kaneis tosa teraflop ama einai na paizeis pacman kai minecraft?

                              Comment


                              • #30
                                Giati exei ginei toso megalo 8ema me to bc? Ok, kali fasi, alla 8a itan kalutera na epikedro8oun se nea ip. Ti na ta kaneis tosa teraflop ama einai na paizeis pacman kai minecraft?
                                1) ΟΙ 2 προηγουμενες γενιες κονσολων στα πρωτα χρονια της κυκλοφοριας τους (αλλα και στη συνεχεια) στηριχθηκαν σε μεγαλο βαθμο απο HD rereleases τα οποια και ο κοσμος αγορασε ξανα και ξανα. Αυτο δειχνει οτι υπαρχει μεγαλο κομματι παιχτων που ενδιαφερεται να παιζει και παλιοτερους τιτλους σε 60 fps και μεγαλες αναλυσεις, χωρις να βγαζει παλια συστηματα και sd τηλεορασεις εξω. Φαντασου αυτο να στο εδινε το ιδιο το hardware (οπως στην περιπτωση του xbox) και να μην χρειαζοταν να δωσεις για πολλοστή φορα 60 ευρω για να παιξεις εναν παλιοτερο τιτλο σε συγχρονο hardware.

                                2) Υπαρχουν τιτλοι οπως τα FFXIV, Monster Hunter World, Bloodborne, κλπ που ειναι ζωντανες οντοτητες και γινονται imortalized. Αν θελω να συνεχιζω να παιζω τον τιτλο, τον βαζω απλα στο καινουργιο μηχανημα που αγορασα, δεν εχω 15 μηχανηματα για να παιζω τον εκαστοτε online τιτλο που μου αρεσει και το παιχνιδι δεν πεθαινει επειδη πεθανε το μηχανημα στο οποιο κυκλοφορησε.

                                3) Υπαρχουν story driven σειρες απο games που εχουν ξεκινησει απο το psone και συνεχιζουν μεχρι σημερα. Παραδειγμα ειναι τα MGS. Για να παιξει κανεις σημερα τη σειρα πρεπει να παρει το 5 στο ps4 και μετα να εχει ps3 για να δει ολα τα υπολοιπα (και αυτο επειδη τα ξαναγορασε στο hd rerelease, αλλιως πρεπει να εχει και ps2).

                                4) Legacy preservation. Ειναι απλα πολυ σημαντικο σημερα να μπορω να δω παλιοτερα παιχνιδια και να εχω ευκολη προσβαση σε αυτα. Οταν ημασταν 10 χρονων μπορει να μην μας ενοιαζε γιατι θελαμε τα καινουργια παιχνιδια με τα 3d γραφικα και τις προηγουμενες γενιες τις ειχαμε ζησει και τις ειχαμε και πολυ προσφατες. Τωρα ομως εχουν περασει 20+ χρονια απο τοτε. Για καποιον που ειναι νεος στον χωρο ειναι σημαντικο να εχει προσβαση στην ιστορια του μεσου, για καποιον που ειναι παλιος στον χωρο ειναι σημαντικο να μπορει να ξαναπαιξει ενα παλιο παιχνιδι σε σημερινα setups. Υπαρχουν δε παιχνιδια που ειναι αποκλειστικα στις κονσολες τις sony και η μονη προσβαση σημερα ειναι μονο μεσω ps3 (που ειναι 1-1) αλλιως καταφευγεις σε emulator. Γιατι να μην μπορω να παιξω mgs1, Silent Hill, Vagrant Story κλπ σε 4k τηλεοραση χωρις να μου βγαινουν τα ματια? Γιατι να μην μπορει ενα νεο παιδι να παιξει FF Tactics ή Tactics Ogre και γενικοτερα να δει καποιους απο τους σημαντικοτερους τιτλους του ειδους.

                                5) Mini Consoles και retro rereleases. Εμενα η επιτυχια των retro κονσολων μου δειχνει οτι υπαρχει πολυς κοσμος που θελει να παιξει και παλιους τιτλους. Απο τη στιγμη που υπαρχει τετοια αναγκη μετα παμε και σε θεμα κοστους. Ε, ειναι γελοιο να εχω αγορασει το FFVII ή το Symphony of the Νight στο ps3 και να πρεπει να τα ξαναγορασω στο ps4 και μετα παλι στο ps5. Επιπλεον ξαναλεω, απο τη στιγμη που αυτα τα παιχνιδια κυκλοφορουν και ξανακυκλοφορουν, εμενα μου δειχνει οτι ο κοσμος ενδιαφερεται. Καποιος τα αγοραζει στην τελικη...

                                Μπορω να πω ενα σωρο λογους ακομα, Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται ο κοσμος να ΜΗΝ θεωρει οτι το BC ειναι μεγαλο θεμα. To οτι αγοραζεις ενα καινουγιο μηχανημα για να παιξεις καινουργια παιχνιδια ειναι δεδομενο, αυτο ομως γιατι να σημαινει οτι πρεπει να πεταξεις την βιβλιοθηκη που ηδη εχεις στα σκουπιδια? Γιατι να σημαινει οτι αν θες να παιξεις στο καινουργιο σου μηχανημα το Kingdom Hearts σε 4k θα πρεπει να το ξαναγορασεις για 4 φορα. Επισης γιατι να σημαινει οτι δεν θα επικεντρωθουν οι εταιρειες σε νεα ip. Φυσικα το τελευταιο ειναι και το πιο σημαντικο αλλα το μηχανημα που αγοραζεις εχει παραπανω αξια αν σου δινει προσβαση και σε ολα τα παιχνιδια που ηδη εχεις και μαλιστα σε αναβαθμισμενη μορφη.

                                Αρχικά να πω πως εκπλήσσομαι πως το neogaf υπάρχει ακόμα, νόμιζα ότι το είχε φάει η μαρμάγκα μετά από τα σκάνδαλα.
                                Resetera ενννοουσα sorry .

                                Όμως θεωρώ πως το κοινό που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο δεν είναι μεγάλο. Εμείς είμαστε η μειοψηφία.
                                Προσωπικα θεωρω οτι αν αυριο ανακοινωναν ps4 pro2 που θα κανει οτι και τωρινο αλλα θα παιζει και enhanced ολα τα παιχνιδια απο το psone μεχρι το ps3, ο κοσμος θα πανηγυριζε. Επισης οπως ανεφερα, hd επανακυκλοφοριες, retro ψηφιακες κυκλοφοριες, mini consoles κλπ, εμενα μου δειχνουν οτι υπαρχει κοινο και μαλιστα μεγαλο, που το νοιαζει αρκετα ειτε το να ασχοληθει για πρωτη φορα με παλιοτερα games ειτε να τα ξαναπαιξει και να τα εχει ολα μαζεμενα στο τωρινο του συστημα. Ταυτοχρονα ειναι και ενας απο τους τομεις που υπερτερει το pc gaming και ειναι σημαντικο valid point του κοσμου που ειναι στα pc και δεν θελουν να ασχοληθουν με κονσολες.
                                Last edited by nooto; 21-03-2020, 02:17 AM.

                                Comment

                                Working...
                                X