Announcement

Collapse
No announcement yet.

Last Of Us Leaks,Forced Politics in Gaming και μισθωμένες Ατζέντες...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Μην μπερδεύετε τις τεχνολογικές εξελίξεις με την ιστορία του παιχνιδιού . Αν το πρώτο είχε την ποιότητα του part 2 και κρατούσε το υφοσ Του θα ήταν έτη φωτός μπροστά Από το part 2
    Last edited by majorfox; 23-07-2020, 05:58 PM.

    Comment


    • #92
      Kαι η ιστορια ειναι καλυτερη στο part 2 imo. Πιο ''αβολη'' βεβαια. To part 1 ειναι αυτο που θες να γινει. Αλλα η ζωη δεν δουλευει ετσι.

      Comment


      • #93
        Originally posted by hideo View Post
        Kαι η ιστορια ειναι καλυτερη στο part 2 imo. Πιο ''αβολη'' βεβαια. To part 1 ειναι αυτο που θες να γινει. Αλλα η ζωη δεν δουλευει ετσι.

        Ναι η ιστορία είναι τα τρειλερς του παιχνιδιού να κοροϊδέψουν τον gamer και τον αγαπημένο του χαρακτήρα . Εκτός τόπου και χρόνου το στορυ. Αν δεν ξέρεις τι έγινε τότε με το mgs2 το 2001 μπες στο ιντερνετ να δεις πως δούλεψε η ζωή Της κοναμι

        Comment


        • #94
          Εξαιρετικο το MGS2. Καλο παραδειγμα. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι ειναι το αγαπημενο μου MGS, αλλα το πρωτο ηταν το πρωτο και το 3ο ειχε διαφορετικο setting που το προτιμουσα τοτε.
          Αλλα story wise νομιζω το MGS2 ειναι το αγαπημενο μου.

          Comment


          • #95
            θα σου προτεινα να αφησεις τους YTbers και δες εδω.
            https://www.metacritic.com/game/play...-of-us-part-ii
            94%.

            Aυτο θα κρατησουμε οταν περασουν τα χρονια, οχι τον καθε clickbait youtuber
            Θα επιστρεψω οταν παιξω το παιχνιδι μιας και τωρα δεν εχω κατι να πω, απλα θα ηθελα να σχολιασω οτι δεν συμφωνω με το παραπανω και γενικοτερα, σε μια ιδανικη πραγματικοτητα, θα προτιμουσα ας το πουμε να μην ειναι ετσι. Τα νουμερα στο metacritic αλλα και τα reviews των sites που φιλοξενει ειναι απλα νουμερα, κειμενα και αποψεις που ο ενδιαφερομενος μπορει να συμβουλευθεί (σε περιπτωση που κρινει απαραιτητο) προκειμενου να αποφασισει με μια μεγαλυτερη ασφαλεια για το αν θα επενδυσει και θα δωσει τα χρηματα του στο αντιστοιχο προιον. Σε καμια περιπτωση δεν αποτελει, ή τουλαχιστον δεν θα επρεπε να αποτελει, ειτε την απολυτη αληθεια σχετικα με το αν αξιζει ή οχι η εκαστοτε ταινια-δισκος-video game ειτε αυτο που "θα κρατησουμε οταν περασουν τα χρονια".
            Last edited by nooto; 24-07-2020, 12:40 AM.

            Comment


            • #96
              Δεν διαφωνω καθολου nooto. Δεν ειναι η απολυτη αληθεια και δεν υπαρχει πουθενα τετοια.
              Ειναι το ''πιο κοντα στην αληθεια''. Δινουν μια μεγαλυτερη ασφαλεια οπως λες. Παραδοσιακά σπάνια πεφτουν εξω βέβαια σε συγκριση με οποιδηποτε αλλο μεσο αξιολογησης εχουμε. Για παραδειγμα το user score συνηθως αποδεικνυεται αναξιόπιστο.

              Και στις ταινιες που το κοινο ειναι σαφως πιο ωριμο στο user score απο οτι ειναι οι gamers, παλι κοιταω το μετασκορ προσωπικα.
              Last edited by hideo; 24-07-2020, 01:55 AM.

              Comment


              • #97
                Το userscore αλλά κ οι youtubers έχουν τελείως αντίθετη άποψη από τα critics όμως.. Αυτό δηλώνει ότι είναι όντως ένα αμφιλεγόμενο παιχνίδι!! Δύσκολα να δεις τέτοια απόσταση στις απόψεις!! Με το που είδα αυτή τν διαφορά αμέσως σκέφτηκα μήπως οι κριτικοί τα πήραν από τν Sony, τν nd, τν δημιουργό κ τν δικιά του..ότι κάτι παίχτηκε τελοσπάντων κάτω από το τραπέζι
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #98
                  Μεσα στο user score και αναμεσα στους Youtubers θα δεις τις αμφιλεγομενες αποψεις που περιγραφεις.
                  το metascore ειναι ξεκαθαρο. 94%

                  και οχι δεν πληρωθηκαν κατω απο το τραπεζι :p

                  Comment


                  • #99
                    Το πρόβλημα που έχω με το metacritic και τους επαγγελματίες reviewers είναι οι υπερβολικά υψηλές βαθμολογίες που βάζουν στα πάντα. Δεν υπονοώ ότι τα "παιρνουν" ακριβώς απλά έτσι θεωρώ λειτουργεί η βιομηχανία, δεν σου αρέσει ένα ΑΑΑ μέχρι 8/10 αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα. Δίκη μου άποψη μπορεί να κάνω λάθος.

                    Για εμένα 10/10 είναι το τέλειο δηλαδή δεν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σε τίποτα κάτι που δεν ισχύει σε κανένα παιχνίδι (ίσως μόνο στο FFVII ). Το 7 και το 8 πχ είναι μια χαρά βαθμοί αν δεις κάτι τέτοιο όμως στο metascore πλέον μιλάμε για ένα στην καλύτερη μέτριο παιχνίδι.

                    Απο την άλλη το user score με τα review bombing το ανώριμο community κλπ είναι εξίσου αναξιόπιστο.

                    Comment


                    • Originally posted by Deus View Post

                      Solid Snake δεν ξέρω αν μπαίνεις εδώ και διαβάζεις, αλλά θα σου πω πως τα περισσότερα από τα leaks που έχεις παραθέσει δεν ισχύουν. Επιπλέον, δεν υπάρχει τίποτα forced, δεν υπάρχει καθόλου sjw ρητορική ούτε εκφράσεις μίσους προς straight καθώς και καμία αναφορά σε δικαιώματα ΛΟΑΤΚΙ ατόμων. Κοινώς, δεν υπάρχει τίποτα από αυτά για το οποίο βγάζουν μένος αυτοί που εξανίστανται για το παιχνίδι. Σου τα λέει αυτά άτομο που το έχει τελειώσει το παιχνίδι.
                      Όχι δεν μπαίνω και δεν διαβάζω, απαντάω τώρα επειδή με ενημέρωσαν ότι με εγκάλεσες (με την καλή έννοια) σχετικά με τα leaks και κατα πόσον αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.

                      Καταρχήν σε ότι αφορά τον τίτλο, ουδέποτε είχα την αμφιβολία ότι θα είναι ποιοτικός απο οπτικοτεχνικής πλευράς (άσχετα αν προσωπικά δεν με τραβάει πέραν όλων των άλλων και σαν gameplay), να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.

                      Σε ότι αφορά τα leaks, αν τελικά όπως λέτε στην πλειοψηφία τους δεν ισχύουν, τότε ΧΑΙΡΟΜΑΙ που διαψεύστηκα, και όσο πιο πανηγυρικά διαψεύδομαι, τόσο περισσότερο θα χαίρομαι, γιατί το πρόβλημα μου είναι ιδεολογικό και στην βάση του - αποδεδειγμένου - υποβολιμαίου δικαιωματισμού του Druckmann και του κάθε druckmann, που τον θεωρώ στείρο, ανέξοδο και φουλ συστημικό. Είναι ο δικαιωματισμός που εξισώνει σε σημαντικότητα την παιδική εργασία και πείνα στον τρίτο κόσμο (και δεν ασχολείται ΚΑΝ με αυτή), με το δικαίωμα ένας Κινέζος να αυτοπροσδιορίζεται Βίκινγκ γυναίκα. Οπότε αν όλη αυτή η χρηματοδοτούμενη ψευτοπροοδευτική ρητορική εκλείπει απο τον τίτλο, ειλικρινά χαίρομαι.

                      Δεν έχω να πω κάτι άλλο επομένως, παρα μόνο ότι σε τοποθετήσεις με gifακια και εξυπνάδες χωρίς καμία επιχειρηματολογία εννοείται δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω.

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Το πρόβλημα που έχω με το metacritic και τους επαγγελματίες reviewers είναι οι υπερβολικά υψηλές βαθμολογίες που βάζουν στα πάντα. Δεν υπονοώ ότι τα "παιρνουν" ακριβώς απλά έτσι θεωρώ λειτουργεί η βιομηχανία, δεν σου αρέσει ένα ΑΑΑ μέχρι 8/10 αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα. Δίκη μου άποψη μπορεί να κάνω λάθος.

                        Για εμένα 10/10 είναι το τέλειο δηλαδή δεν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σε τίποτα κάτι που δεν ισχύει σε κανένα παιχνίδι (ίσως μόνο στο FFVII ). Το 7 και το 8 πχ είναι μια χαρά βαθμοί αν δεις κάτι τέτοιο όμως στο metascore πλέον μιλάμε για ένα στην καλύτερη μέτριο παιχνίδι.

                        Απο την άλλη το user score με τα review bombing το ανώριμο community κλπ είναι εξίσου αναξιόπιστο.
                        Συμφωνω σε αυτο, αλλα παλι οι αποστασεις μεταξυ της διαφορετικης ποιοτητας στα games υπαρχουν και ειναι δικαιες για μενα.

                        Θα προτιμουσα τον τροπο βαθμολογιας των ταινιων στο metacritic οπου ενα 6αρι-6.5 εχει πρασινο χρωμα και ειναι το αντιστοιχο 7.5-8 των games.
                        αλλα τωρα αντε να το αλλαξεις, οταν εχουν βαθμοληθει 10δες χιλιαδες γκειμς με αυτον τον τροπο.

                        Last edited by hideo; 24-07-2020, 04:42 PM.

                        Comment


                        • Καλά αν βασίζεστε στην κριτική του κάθε άσχετου που δεν έχει ιδέα σωθήκατε λολ.
                          θυμαμαι από το παρακμιακό ελλεηνικο gamepro Που έθαψε το mgs3 έγραφαν ότι μαλακια μπορούσε να σκεφτεί κάποιος 4 μήνες πριν κυκλοφορίσει Ευρώπη . Μετά η ασχετηλα συνεχίστηκε στο enternity . Ο άλλος έγραφε για τον ρεαλισμό σε παιχνίδι που δεν έχει ρεαλισμό και στο gameover gr ο άλλος έλεγε ποσό παρακμή είναι τα παιχνίδια του kojima αν διαφωνούσε κάποιος έτρωγε ban . Αυτοί τώρα έχουν δικαίωμα ψήφου ;
                          Last edited by majorfox; 24-07-2020, 05:19 PM.

                          Comment


                          • Originally posted by Naked Snake View Post
                            Δεν έχω να πω κάτι άλλο επομένως, παρα μόνο ότι σε τοποθετήσεις με gifακια και εξυπνάδες χωρίς καμία επιχειρηματολογία εννοείται δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω.
                            Ο straier με καλυψε στα παντα, για αυτο και το gif.
                            Εξαιρετικος και απο το πρωτο ποστ ηταν αμεσα on point. Oυτε χαιδεμα αυτιων ουτε τιποτα. Αυτο που ισχυει, μπαμ παρτο.

                            Οταν χαρακτηριζεται συστημικος και υποβολιμαίος καποιος επειδη τολμησε να συμπεριλαβει ανθρωπους (τους ''τζιζ'' οχι περισσοτερο απο το part 1+DLC που λατρεψες), δεν υπαρχει λογος για διαλογο. Η ατζεντα ειναι ξεκαθαρη.

                            Το αντι-SJW αποτελει ενα βολικό χαλακι της εποχης για να κρυφτουν τα πραγματικα κινητρα και ιδεες πισω απο καθε δηθεν σοβαρη επιχειρηματολογια. Είναι σαν να ακούω τις εσωτερικές φωνές : ''Nαι! τωρα μπορω να λεω οτι θελω χωρις να με χαρακτηριζουν ρατσιστή, f u SJWs, i love you''

                            Και ολα αυτα σε κειμενα με το πληκτρολογιο να τρεμει απο θυμο. Μας πως τολμησαν και εβαλαν διαφορετικη σεξουαλικοτητα. Ειναι βαλτοι, εχουν ατζεντα. Οχι οτι υπαρχει εκει εξω διαφορετικη σεξουαλικοτητα. Μπα...

                            Originally posted by Naked Snake
                            Είναι ο δικαιωματισμός που εξισώνει σε σημαντικότητα την παιδική εργασία και πείνα στον τρίτο κόσμο (και δεν ασχολείται ΚΑΝ με αυτή), με το δικαίωμα ένας Κινέζος να αυτοπροσδιορίζεται Βίκινγκ γυναίκα.
                            Πιο whataboutism πεθαινεις.

                            Eπιασες ακριβως το vibe του κλασικ meme ''μα τα παιδακια στην αφρικη'' που ολοι εχουμε χρησιμοποιησει και τρολλαραμε κατα καιρους.

                            Αλλωστε η παιδικη εργασια ειναι το πρωτο ζητημα εξετασης την στιγμη του απαγχωνισμου ή λουτρου αιματος(ζομπι αποκαλυψ ισως?).
                            Για την ιστορια δεν τεθηκε ποτε ζητημα φιλολογικου δικαιωματος στο game. Αλλα ζωης ή θανατου.

                            Εχεις πεισθει πως το παιχνιδι ασχολειται με το θεμα της σεξουαλικοτητας. Που θα μπορουσε και θα ηταν οκ, αλλα δεν το κανει. Το inclusion οσον αφορα την σεξουαλικοτητα χανεται μεσα στην γενικοτερη συμπεριληψη σχεδον για τα παντα. Αντρας ''μαμαω οτι κινεται'', λεσβια, θρησκοληπτος, επαναστατης, στρατιωτικος, σκυλί, μαυρος, λευκος, κιτρινος, πατερας, κορη, αδερφια και και και...
                            Χωρις να παιρνει θεση για κανεναν και για τιποτα.

                            Αλλα δεν επρεπε να βαλει μεσα λεσβια. Ειναι αντζετακιας ναι ναι. Το ειπαν στο neogaf και στα 50% fake leaks, κανει παρεα και με την ταδε ακουσα.

                            Η πλακα ειναι οτι και να το παιξεις δεν θα δεις οτι δεν παιρνει θεση πουθενα, γιατι θα εισαι απασχολημενος με το οτι τολμησε να βαλει και ''αυτους''.
                            Αρα ατζεντα, ξανα απο την αρχη η κασετα για τα ''παιδακια στην αφρικη'' κτλ κτλ

                            Ναι πρεπει να καταπιαστει με καθε ανθρωπινο κοινωνικο ζητημα που υπηρξε ποτε για το ανθρωπινο ειδος για να μην φανει οτι εξισωνεται με την κατάπτυστη αναφορα στην σεξουαλικοτητα του κινεζου(που δεν ειναι καν αναφορα, ειμαι βεβαιος οτι πολλοι δεν το επιασαν καν. Tοσο forced).

                            Δεν ειναι σειρα ντοκιμαντερ, ειναι παιχνιδι, εχει κεντρικη ιδεα, οφειλει να εχει. Παρ'ολα αυτα καταπιανεται με πολλα. Και μεσα σε αυτα ειναι και τα τζιζ.Τα οποια βρισκονται εκει για να εξυπηρετουν -μαζι με αλλα- την κεντρικη ιδεα. Η οποια οχι δεν εχει να κανει με αυτο που νομίζεις.
                            Last edited by hideo; 24-07-2020, 07:06 PM.

                            Comment


                            • Originally posted by hideo View Post

                              Συμφωνω σε αυτο, αλλα παλι οι αποστασεις μεταξυ της διαφορετικης ποιοτητας στα games υπαρχουν και ειναι δικαιες για μενα.

                              Θα προτιμουσα τον τροπο βαθμολογιας των ταινιων στο metacritic οπου ενα 6αρι-6.5 εχει πρασινο χρωμα και ειναι το αντιστοιχο 7.5-8 των games.
                              αλλα τωρα αντε να το αλλαξεις, οταν εχουν βαθμοληθει 10δες χιλιαδες γκειμς με αυτον τον τροπο.
                              Υπαρχει μια αποσταση οποτε απλα για να καταλαβεις αν ενα παιχνιδι και ιδιαιτερα ΑΑΑ παραγωγες ειναι καλο, τελειο, κακο ισως ειναι αρκετο.

                              Κοιτα για εμενα το καλυτερο συστημα το εχει μακραν το Steam και εκει θα παω να δω αν δεν εχω την παραμικρη ιδεα αν θα μου αρεσει η οχι ενα παιχνιδι (εφοσον υπαρχει προφανως ) . Καταρχην και μονο οτι αναγραφει τις ωρες που εχει παιξει καποιος και φυσικα αν εχει το παιχνιδι ειναι παρα πολυ σημαντικο, επισης το οτι ειναι σχετικα απλο και δυναμικό συστημα ενω το metacritic ειναι "μια και εξω" βαθμολογεις και τελος αν βγει ενα patch λεμε τωρα που κατα κοινη ομολογια δεν αρεσει δεν υπαρχει η δυνατότητα αλλαγης του review, μπορει ενα παιχνιδι επισης να ειναι σχετικα μετριο στο launch και μετα να βελτιωθει πολυ οποτε προσωπικα θεωρω το metacritic παρωχημένο σε αυτον τον τομεα. Εγω για παραδειγμα εχω βαλει αρνητικο στο Doom Eternal οταν βγηκε (ειχα CTD και black screens) και το εκανα refund (το οποιο φαινεται πλεον btw ) απο κει και περα το αγορασα ξανα στο summer sale ειδα οτι τα προβληματα κατα 90% εχουν διορθωθει, επαιξα αλλες 25 ωρες ειδα οτι ειναι παιχνιδαρα και θα αλλαξω το review σε κατι παραπανω απο θετικο.

                              Μου αρεσει το απλο thumbs up / thumbs down (πρασινο και κοκκινο χρωμα οπως λες και παραπανω) και ενα ποσοστο που αρεσε το παιχνιδι, απο κει και περα μπορεις να το παραμετροποιησεις με recent/all reviews/by month/all time κλπ. Πραγματικα το θεωρώ το benchmark αυτη τη στιγμη.

                              Offtopic γενικα αλλα μπορεις να διαβασεις και ενα αρθρο σχετικα με το "review bombing"
                              https://steamcommunity.com/games/593...70561051427036

                              Comment


                              • Οπως το περιγραφεις φαινεται να εχουν ενα πολυ καλο user score συστημα. Mακαρι να ακολουθησουν και οι υπολοιποι. Πολυ καλο που ξερεις ποσο εχει παιξει ο αλλος κτλ.
                                Μακαρι και το metascore να συνεργαζεται με τα PSN, Steam accounts κτλ καποια στιγμη.

                                Εγω για το πρασινο και κιτρινο μιλουσα για το metascore οπου στα games αρχιζει πρασινο απο 7.5 και πανω νομιζω, ενω στις ταινιες απο 6.

                                Comment

                                Working...
                                X