Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xbox Live Arcade

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πώς το εννοεις το trial and error;
    Ειναι αρκετα straightforward και ο ελεγχος απολυτα ακριβης. Μου πηρε πολυ λιγη ωρα να εξοικειωθω και πλεον νιωθω πολυ αερατος, εστω και ως εκει που εχω φτασει.
    Με την 1η ευκαιρια θα δω τι λεει ο 2ος κοσμος, Οπως διαβαζω βεβαια τα ζορια ειναι απο τον 4ο και μετα. Το αν εν τελει θα φυγει κανα pad απο το παραθυρο ειναι αλλο θεμα, παντως για την ωρα το διασκεδαζω και με το παραπανω.

    Comment


    • Με την κλασική έννοια λογικά. Απλά τρως και ξανατρως ήττα μετά την ήττα για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις- οκ θα μου πεις είναι η φύση του game τέτοια. Το ζήτημα είναι πως υπάρχουν σημεία που πρέπει να είσαι ακριβής σχεδόν 90% για να τα περάσεις- και λίγο λέω βασικά, ειδικα΄στον dark world. Βέβαια όταν πάρεις τον αέρα σε ένα stage πας σφαίρα- μετά από αρκετές προσπάθειες συνήθως. Δεν είναι τυχαίο πως το χαρακτηρίζουν frustrating και masochistic από όσο έχω δει/ διαβάσει. Βέβαια περί ορέξεως...

      Τέλος πάντων πάει για 1200άρι και αυτό, εκτός κι αν όοοταν το αγοράσω πέσει σε κανά 800άρι λόγω προσφοράς- ναι keep on dreaming- ή σε κανά psn( αν και όταν βγει) μιας και για το 360 d pad τα έχουμε πει.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Πρωτον τωρα κανει 800 ποντους, Νοεμβρη θα ανεβει στους 1200 παλι.
        Δευτερον Imo δεν ειναι trial and error, το τι πρεπει να κανεις ειναι ξεκαθαρο, το αν τα δαχτυλα σου θα συνεργαστουν με το μυαλο σου ειναι αλλο θεμα .
        Τριτον, μια χαρα ειναι με το analog, δεν εχεις κανενα λογο να χρησιμοποιησεις d-pad.
        Τεταρτον αν σωνει και καλα θες d-pad τι να το κανεις στο PSN, θα βγει και στο Wii ευτυχως (και σε PC).

        Comment


        • Σωστός ήθελα να πω ξαναπέσει σε 800άρι. Για το analogue δεν υπάρχει περίπτωση, ποτέ δε με βόλεψε σε 2d platform game εκτός από το LBP. Στο PSN τουλάχιστον θα έχω dpad της προκοπής. Wii δεν παίζει να αγοράσω Wiiware game και ως γνωστόν δε σκαμπάζω από piracy στο Wii- το θεωρώ και περιττό πλέον.

          Επίσης, imo, είναι ο ορισμός του trial and error. Βλεπεις έναν πιθανό δρόμο, προσπαθείς χάνεις, καταλαβαίνεις τι έκανες λάθος και παέι λέγοντας. Δεν καταλαβαινω για ποιο λόγο είναι υποτιμητικό ένα game να είναι trial and error.Σε αρκετά reviews όπως και πολλοί χρήστες παραδέχονται πως έχει πολύ trial and error το game, κάτι που σε καμμία περίπτωση δεν αφαιρεί την όποια "μαζοχιστική" γοητεία του- χιουμοριστικα το λέω- και την αξία του.

          Τέλος πάντων, για ένα διάστημα που δεν υπάρχει κάτι να ασχοληθώ μια χαρά θα γεμίσει το χρόνο μου. Απλά όπως ξαναείπα βγαίνουν κάποια games που με ενδιαφέρουν άμεσα οπότε αναγκαστικά θα περιμένει.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Originally posted by Burai_Fighter View Post
            μην πω για τα sessions με Skyblazer και Guardian Legend για retro feeling. Maybe some other time.
            Πω, το κάνεις τόσο σωστά διάολε!

            Αν το τελειώσεις, γράψε μερικά πράγματα.
            Ήταν ένας από τους τίτλους που στο τσακ δεν έβαλα σε εκείνο το video που είχα κάνει για το NES και τελικά θεωρώ ότι έκανα μεγάλο λάθος, αλλά τέλος πάντων. Από τα κορυφαίους τίτλους στο NES.

            On Topic, το Super Meat Boy δείχνει υπερβολικά τέλειο. Η λογική του κολλάει ακριβώς στα γούστα μου κι αν δεν ήμουν στρατό, ειδικά στα 800ms points, θα το είχα για day one αγορά. Γενικά έχει μαζευτεί αρκετό πράγμα που με ενδιαφέρει στο XBLA.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • off topic
              Πω, το κάνεις τόσο σωστά διάολε!

              Αν το τελειώσεις, γράψε μερικά πράγματα.
              Ήταν ένας από τους τίτλους που στο τσακ δεν έβαλα σε εκείνο το video που είχα κάνει για το NES και τελικά θεωρώ ότι έκανα μεγάλο λάθος, αλλά τέλος πάντων. Από τα κορυφαίους τίτλους στο NES.

              Το βάζω χαλαρότατα στα διαχρονικά game του NES. Το τελειώνω οσονούπω και σκέφτομαι retro review.



              /offtopic
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                off topic

                .
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Ελεγα να τσιμπησω τιποτα και ψαχνω κατι με μικρες πιστες, μεγαλο fun factor ή εστω challenge και καποιο replay value.

                  To SMB ηταν η 1η μου αγορα μπορει και απο το 2008 καλα καλα και θα ηθελα κατι παραπλησιας (στο πολυ περιπου φιλοσοφιας).

                  Το μονο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι το Trials HD, αλλα περιμενω αλλες τετοιες προτασεις.
                  Το Trials ειναι ιδανικο, αλλα οκ το μονο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το οτι κανει 1200 ποντους και θες και αλλους 400 για το expansion - ατιμα dlc, ακομα δε λεω να τα χωνεψω..

                  Comment


                  • Θα σου προτεινα το Shoot 1UP. Indie game είναι στα 80 ποντάκια και έχω φάει κόλλημα την τελευταία εβδομάδα. Shmup οπου ελέγχεις ταυτόχρονα μέχρι και 30 spaceships είναι. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν θα σου αρέσει, αλλά υπάρχει και trial. Τσεκαρε αν θες και το Explosionade από την ίδια ομάδα.

                    Τώρα για "μεγάλη" κυκλοφορία θα σου έλεγα το Costume Quest το οποίο μάλλον μόνο σε μένα άρεσε.

                    Αυτό που περιγράφεις πάντως καλύπτεται νομίζω και από το Joe Danger στο PSN.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Τώρα για "μεγάλη" κυκλοφορία θα σου έλεγα το Costume Quest το οποίο μάλλον μόνο σε μένα άρεσε.

                      Άντε πάμε για αγορά και οι δύο, να τα λέμε όσο το παίζουμε .

                      Comment


                      • Εκ πρωτης δε μου αρεσε σιγουρα, θα ηθελα βεβαια να ακουσω τι αρεσε σε εσας σε αυτον τον τιτλο. Ωραια η αισθητικη και πρεπει να εχει γελιο γενικα η ολη φαση, αλλα οκ εχω συνηθισει να προτιμαω πιο arcade παιχνιδια σε τετοιες υπηρεσιες μιας και απο παιχνιδια μεγαλυτερης διαρκειας, βλ. RPGs κτλ εχω ηδη αρκετα στην ακρη..

                        Comment


                        • Από το demo πάντα μου άρεσε η αισθητική του και η a la Paper Mario rpg προσέγγιση στις μάχες. Θεωρώ δεδομένο πως πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις συμβιβασμούς στο gameplay στα games της Double Fine. Τουλάχιστον μετά τα Psychonauts και Brutal Legend αυτό πιστεύω. Επίσης είναι και καλή η τιμή για τη διάρκεια. 5-6 ώρες για τερματισμό+ κάποια sidequests για 11€ στο PSN.

                          Σαφώς αν θέλεις κάτι σε arcade game δε θα το συνιστούσα.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                            για 11€ στο PSN.

                            Σαφώς αν θέλεις κάτι σε arcade game δε θα το συνιστούσα.

                            ... ή για 9 ευρω περιπου στο XBLA .
                            Θα δω μερικα reviews για να παρω μια πληρεστερη εικονα του τιτλου.
                            Αν η διαρκεια ειναι πανως μολις 5-6 ωρες τοτε οκ, εδω σιγουρα μου τα χαλαει λιγο ο τιτλος :/.

                            Comment


                            • Η ονομαστική του τιμή όμως ποια είναι;

                              Comment


                              • Παραπανω προφανως, αλλα οκ στο XBLA οι τιμες ειναι πολυ πιο ευελικτες ενω στο PSN απελπιστικα fixed.

                                Comment

                                Working...
                                X