Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βγήκε patch για το 2K14 στα PS4, Xbone όπου βάζει στο παιχνίδι DRM!!!!! Κοινώς βγήκε το game, βγήκαν τα reviews, το αγοράσανε όσοι το αγοράσανε και τώρα το patchαραν για να γίνει online always requirement!!!!! Από την ΕΑ θα περίμενα κάτι τέτοιο από την Take Two όμως όχι.
    Μα πάμε καλά;

    Comment


    • Deal with it...

      Comment


      • Υπάρχει κάποιο λινκ για αυτό που λες;Γιατί αν έγινε κάτι τέτοιο έπρεπε να έχει βουήξει το ίντερνετ.
        Carpe diem

        Comment


        • Originally posted by Enpsty View Post
          Βγήκε patch για το 2K14 στα PS4, Xbone όπου βάζει στο παιχνίδι DRM!!!!! Κοινώς βγήκε το game, βγήκαν τα reviews, το αγοράσανε όσοι το αγοράσανε και τώρα το patchαραν για να γίνει online always requirement!!!!! Από την ΕΑ θα περίμενα κάτι τέτοιο από την Take Two όμως όχι.
          Μα πάμε καλά;
          Πρέπει να είναι πολύ πρόσφατο, ψάχνω για πηγές αλλά από τα "έγκυρα" μόνο στο neogaf βρίσκω αναφορές. Όσα υπόλοιπα άρθρα αναφέρουν κάτι αντίστοιχο, έχουν επίσης το neogaf ως πηγή, επομένως μην τα παίρνετε και πολύ στα σοβαρά. Αν κι απ' ό,τι βλέπω ο τύπος που έφτιαξε το thread έκανε ένα EDIT


          It seems the game goes into a huge Authentication loop with the 2K Servers which can take several minutes. This shows the LeBron flash screen while it's happening. The game will start up OFFLINE after it has processed it's Auth Loop and timed out.

          Game modes will be limited, but you CAN play offline.
          Αν ισχύει θα φάνε hatemails που θα 'χουν μέχρι την επόμενη γενιά

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Originally posted by i Have no Equal View Post
            Deal with it...
            Κάπως έτσι αντιδρώ κι εγώ πλέον σε όλα αυτά τα νέα σχετικά με το DRM στα παιχνίδια και στα ψηφιακά μέσα διασκέδασης πλέον. Είναι ανησυχητικά, δε λέω, αλλά είναι κομμάτι μίας γενικότερης τάσης που έχει να κάνει με την πληροφορία στην καθημερινότητά μας και πώς η διαχείριση αυτής μας επηρεάζει. Όταν αρχίσεις να βλέπεις τη γενικότερη εικόνα, αυτά τα μικρά παρακλάδια που σχετίζονται με τα παιχνίδια σου φαίνονται τόσο ανούσια, μιας και η λύση είναι απλή και ξεκάθαρη: δεν αγοράζεις.

            Τώρα θα μου πεις, ok εγώ το αγόρασα το παιχνίδι και μετά μου επέβαλλαν DRM. Τότε απλά το πουλάς/ πετάς/ δεν το ακουμπάς ξανά και φυσικά δεν αγοράζεις ξανά τίποτα από την Take Two.

            Comment


            • Από τη μία βλέπεις αυτά, και από την άλλη βλέπεις σοβαρές υπηρεσίες όπως το Gog και λες πως οκ, δεν είναι όλοι σάπιοι

              Gog lets you return computer games you can't play


              Downloadable games site GOG.com is now offering a 100 percent money-back guarantee worldwide on the DRM-free functionality of its entire catalog of PC and Mac games, the company announced today.

              Games purchased on GOG.com that will not run on users' computers even if they meet the requirements on the game page and still won't run even after assistance from the GOG support team, can be returned within 30 days of purchase for a full refund.

              Purchases made accidentally can also be refunded up to 14 days later, but only if the purchased game has not been downloaded.

              In a press statement, GOG notes this new policy is a "declaration of trust" that it will "do whatever it takes" to get its DRM-free games up and running on players' hardware. The trust goes two-ways, however — the company also notes this is a move to show it trusts its users, as DRM-free games can't be deactivated on buyers' machines if they are reported as broken. GOG.com is confident, however, that 99.9 percent of cases will see no trouble.

              The money-back guarantee policy, effective today, also covers games purchased up to 30 days ago. Players having trouble running their games can contact GOG through the Support Page.
              http://www.polygon.com/2013/12/9/519...-you-cant-play
              Download the best classic and new games on Windows, Mac & Linux. A vast selection of titles, DRM-free, with free goodies and 30-day money-back guarantee.




              Κατά τ' άλλα για καινούργιες κονσόλες, το Wii U δείχνει όλο και πιο ελκυστική πρόταση. Βάζεις μέσα Mario 3D World και ξέρεις πως ό,τι βλέπεις σου ανήκει, χωρίς microtransactions, DLC, DRM, απαραίτητο ίντερνετ, πιστωτικές κάρτες, κλπ

              EDIT
              Άκυρη και η Nintendo. Διαβάζοντας για το παραπάνω θέμα, είδα ένα σωρό σχόλια που αφορούσαν το 2k13 για το Wii U. Και εκεί λένε έκαναν το ίδιο, δηλαδή δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το εικονικό συνάλλαγμα του παιχνιδιού και τα modes που το χρησιμοποιούσαν, όπως π.χ. το career mode.

              ΑΝ έβγαζες εντελώς το καλώδιο του ίντερνετ και ξεκινούσες νέο παιχνίδι, μπορούσες να ξεκινήσεις ένα παντελώς offline profile και να παίξεις όλα τα modes του παιχνιδιού, χωρίς όμως πάλι να μπορείς να χρησιμοποιείς τους πόντους του παιχνιδιού. Το ίδιο λένε έκαναν και στο 2k14, δηλαδή αν κάποιος βγάλει εντελώς το καλώδιο και ξεκινήσει το παιχνίδι από την αρχή, θα μπορεί να παίξει κανονικά, χωρίς απλά να χρησιμοποιεί τους πόντους. Και εννοείται χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιήσει το save του, φτου κι απ' την αρχή.

              Τουλάχιστον αυτά κατάλαβα. Τέσπα, μαύρο στην Take Two, το μόνο σίγουρο από την όλη υπόθεση.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Από τη μία βλέπεις αυτά, και από την άλλη βλέπεις σοβαρές υπηρεσίες όπως το Gog και λες πως οκ, δεν είναι όλοι σάπιοι
                Πουλανε και limited edition αυτοι?? Γιατι αλλιως αγοραζεις αερα sorry που στο λεω ε..

                Comment


                • To Wii U και το 3DS είναι μακράν οι λιγότερο αξιόπιστες κονσόλες όσον αφορά το digital ownership (από ότι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία). Δεν έχεις ένα ξεκάθαρο λογαριασμό στον οποίο να καταχωρούνται οι αγορές σου, οπότε σε περίπτωση καταστροφής/ πώλησης/δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι, χάνεις όλο σου το περιεχόμενο και μένεις με την απορία. Το DRM είναι δίκοπο μαχαίρι και έγκειται στον τρόπο προσέγγισης της κάθε εταιρείας για το πώς θα αξιοποιηθεί. Ακραία παραδείγματα είναι τόσο το GOG όσο και η ΕΑ, το ένα καλό, το άλλο κακό. Το σύνηθες είναι το πρότυπο της Apple: ένα λογαριασμό στον οποίο κατοχυρώνεται ό,τι έχεις αγοράσει και μεταφέρεται σε όποια συσκευή έχεις, ανεξαρτήτως της χώρας στην οποία βρίσκεσαι και της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιείς.

                  Comment


                  • Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Πουλανε και limited edition αυτοι?? Γιατι αλλιως αγοραζεις αερα sorry που στο λεω ε..

                    Κρύε

                    Δεν αγοράζω από Gog επειδή δεν μου αρέσει να αγοράζω αέρα, αλλά έχω μία συλλογή της πλάκας που μου κόστισε ψίχουλα, όπως και στο Steam από τα humble bundle κυρίως. Απλά μου αρέσει η όλη φάση τους που σου δίνουν το launcher για να το εγκαταστήσεις όπου θέλεις, όποτε θέλεις όσες φορές θέλεις χωρίς να περιορίζεσαι σε πλατφόρμες και γενικά η ελευθερία που σου δίνουν

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      To Wii U και το 3DS είναι μακράν οι λιγότερο αξιόπιστες κονσόλες όσον αφορά το digital ownership (από ότι διαβάζω τουλάχιστον, γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία). Δεν έχεις ένα ξεκάθαρο λογαριασμό στον οποίο να καταχωρούνται οι αγορές σου, οπότε σε περίπτωση καταστροφής/ πώλησης/δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι, χάνεις όλο σου το περιεχόμενο και μένεις με την απορία. Το DRM είναι δίκοπο μαχαίρι και έγκειται στον τρόπο προσέγγισης της κάθε εταιρείας για το πώς θα αξιοποιηθεί. Ακραία παραδείγματα είναι τόσο το GOG όσο και η ΕΑ, το ένα καλό, το άλλο κακό. Το σύνηθες είναι το πρότυπο της Apple: ένα λογαριασμό στον οποίο κατοχυρώνεται ό,τι έχεις αγοράσει και μεταφέρεται σε όποια συσκευή έχεις, ανεξαρτήτως της χώρας στην οποία βρίσκεσαι και της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιείς.
                      Απο τι στιγμη που δεν υπαρχει backwards compatibibility εγω θεωρώ οτι δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε κατι τετοιο για κονσολες.. Το λεω αυτο γιατι σε περιορίζει στο να εχεις παντα ολες τις κονσολες διαθέσιμες και λειτουργικές.

                      Το συστημα τις Apple ειναι καλο αλλα βασιζεται και παλι στο compatibility μεταξύ συσκευών..

                      Originally posted by Phantom Duck
                      Κρύε


                      btw εσενα βλεπω να παιζεις συνεχεια metro 2033 στο steam η σε μπερδεύω??

                      Comment


                      • Σε περίπτωση που το DRM πλασαριστεί κι επίσημα ως το νέο "καλούδιο" για τα καινούρια μηχανήματα πολύ απλά όποιος δεν αρέσκεται σε τέτοιες τακτικές δεν αγοράζει νέα κονσόλα. Δεν είναι υποχρεωτικό και ούτε επιτακτική ανάγκη να πάρει ο καθένας PS4, Xbox One, Wii U εφόσον αντιμάχεται αυτήν την πολιτική των εταιρειών. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια (PC, φορητά, current systems, retro. Βέβαια, ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δημιουργηθεί πανικός οπότε ο χρόνος θα δείξει κάτα πόσο οι καταναλωτές θα αγκαλιάσουν ή θα αποστασιοποιηθούν από ένα τέτοιο μέσο.

                        Comment


                        • Originally posted by i Have no Equal View Post
                          Απο τι στιγμη που δεν υπαρχει backwards compatibibility εγω θεωρώ οτι δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε κατι τετοιο για κονσολες.. Το λεω αυτο γιατι σε περιορίζει στο να εχεις παντα ολες τις κονσολες διαθέσιμες και λειτουργικές.

                          Το συστημα τις Apple ειναι καλο αλλα βασιζεται και παλι στο compatibility μεταξύ συσκευών..




                          btw εσενα βλεπω να παιζεις συνεχεια metro 2033 στο steam η σε μπερδεύω??
                          Σκέψου όμως την περίπτωση αλλαγής κονσόλας λόγω βλάβης, η μεταφοράς σε άλλη χώρα. Μπορεί με το πέρασμα των γενεών να χάνεις το περιεχόμενο σου, λόγω έλλειψης compatibility, αλλά και πάλι το να μην έχεις τα δικαιώματα κατοχυρωμένα στο λογαριασμό σου είναι απλά χαζό.

                          Comment


                          • Originally posted by Evans View Post
                            Σκέψου όμως την περίπτωση αλλαγής κονσόλας λόγω βλάβης, η μεταφοράς σε άλλη χώρα. Μπορεί με το πέρασμα των γενεών να χάνεις το περιεχόμενο σου, λόγω έλλειψης compatibility, αλλά και πάλι το να μην έχεις τα δικαιώματα κατοχυρωμένα στο λογαριασμό σου είναι απλά χαζό.
                            Για ποιο συστημα μιλας της nintendo?? Γιατι εγω ειχα το steam στο μυαλο μου οταν το ελεγα αυτο.. Λογο ελλεψης BC δεν μπορεις να εχεις ολα τα παιχνιδια σου πχ σε συστηματα της Sony θες και ps3 λειτουργικο θες και ps4 και δεν ειναι και τοσο πρακτικο κατι τετοιο..

                            Μπορει να αλλαξει βεβαια αλλα εχει δρομο ακομα..

                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Πουλανε και limited edition αυτοι?? Γιατι αλλιως αγοραζεις αερα sorry που στο λεω ε..
                              Τι πάει να πει αγοράζεις αέρα; Με την ίδια λογική στο retail αγοράζει πλαστικό. Θέματα προς συζήτηση υπάρχουν (λίγο πολύ αναφέρθηκαν παρακάτω) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ξεκινάνε από το γεγονός ότι αγοράζεις "αέρα".
                              Εκεί που η προσβασιμότητα μπορεί να εξασφαλιστεί σε βάθος χρόνου, μία μορφή που δεν φθείρεται και δεν πιάνει χώρο είναι βήμα προς τα εμπρός.

                              Comment


                              • Sub μην τσιμπάς για μένα τα λέει ο ΙΗΝΕ.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X