Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για Nintendo Switch, 2DS

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καταλαβαίνω τι λεει ο Xeno απο τη μια, απ'τη αλλη αν δεις τη συνολικη ποικιλία τίτλων μαζί με remasters, 3rd party και ports, θεωρώ ότι η κονσόλα είναι στο top 3 της Nintendo μαζί με τα SNES και DS. Αν συμπεριλάβουμε και τον form factor για μένα είναι η πιο ολοκληρωμένη της πρόταση. Παλιά είχα Wii & DS, μετά Wii U & 3DS τώρα έχω Switch και μου καλύπτει και τις δύο ανάγκες.

    Για φέτος πάντως στο μέτωπο Nintendo αναμένεται πολυ Mario, Pikmin 3 Deluxe και αν είμαστε τυχεροί θα δούμε κάνα 2D Metroid.

    ΥΓ: Πειραματιστηκαν με τα Labo προφανώς οχι με το τροπο που θελει ενας hardcore gamer να πειραματιστει μια εταιρια.
    Σε κάτι καθαροαιμο gaming και φρεσκο, περιμενω το νεο project της Monolith.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Απαντάω πολύ καθυστερημένα. Δεν θυμήθηκα να απαντήσω και γράφω με αφορμή το νέο που θα παραθέσω σε λίγο, λολ.

      Χeno συμφωνώ πως ο ρυθμός κυκλοφορίας τίτλων είναι ότι ναναι. Το 2020, με εξαίρεση τα Animal Crossing και Paper Mario δεν είχαμε κανένα first party τίτλο στην κονσόλα. Όπως πολύ σωστά όμως είπε ο Ραμπ υπάρχει τεράστια ποικιλία ποιοτικών τίτλων στην κονσόλα αν συμπεριλ'άβουμε τα remasters, 3rd party και ports. Είναι η πρώτη φορά μετά το Super Nintendo που επιτραπέζια κονσόλας της Νιντυ έχει πολλούς διαθέσιμους τίτλους που δεν έχουν αναπτυχθεί από την ίδια ή first party studio της. Με άλλα λόγια, επιτέλους έχουμε ένα σύστημα της εταιρείας με το οποίο μπορεί να παίξει κανείς και αξιόλογους third party τίτλους.

      Επίσης, στο Switch είδαμε μερικά από τα καλύτερα games που έχει βγάλει η εταιρεία ποτέ. Το Breath of the Wild ήταν αριστούργημα, το Mario Odyssey επίσης.

      Για όλους τους ανωτέρω λόγους λέω πως η κονσόλα είναι ίσως η καλύτερη και πιο επιτυχημένη που έχει κυκλοφορήσει η εταιρεία ποτέ. Φυσικά και δεν είναι όλα τέλεια, έχει αρκετά πράγματα που θα μπορούσε να κάνει καλύτερα, όμως παραμένει ένα εξαιρετικό σύστημα.

      Τέλος, να αναφέρω την τελευταία ανακοίνωση της μαμάς. 30 Οκτωβρίου κυκλοφορεί το Pikmin 3. Θα έχει μάλιστα και επιπλέον περιεχόμενο. Προσωπικά το ψήνω, δεν έχω παίξει κανένα και πιστεύω θα μου αρέσει. Καλό θα ήταν όμως να μάς δείξουν τίποτα από τα Metroid Prime 4, Bayonetta 3 και Pikmin 4.



      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Deus το Pikmin 3 μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις, αφενος ειναι ο ορισμος του παιχνιδιου με DNA Nintendo οσο δεν παει μιας και εχει τη δικη του ταυτοτητα και με το παραπανω, αφετερου ειναι ενα καλο και solid παιχνιδι. Μεγαλο φαουλ βεβαια η απληστια τους που το χρεωνουν 60ε και κερασακι στην τουρτα πως στο Wii U εκανε στο eShop 20ε και αν καταλαβα καλα μετα τη χθεσινη ανακοινωση απλα το αφαιρεσαν (λολ).

        Για το Switch σιγουρα το library ειναι πολυ μεγαλο και ειναι φανταστικο indie machine (also port/remaster machine). Οι μεγαλες (και ποιοτικες) κυκλοφοριες ειτε 1st party, ειτε 3rd party παραμενουν λιγες παντως πραγμα που ακομα μου προκαλει εντυπωση και ειλικρινα δε μπορω να κατανοησω. Ευτυχως υπαρχει συνεχης ροη τιτλων οποτε δε νομιζω να ζησουμε καποια περιοδο ξηρασιας οπως στις περισσοτερες κονσολες της Nintendo, αλλα σε καποια φαση πρεπει να κανουν το κατι παραπανω γιατι τελευταια εχουν επαναπαυτει σε τεραστιο βαθμο σε ports/remasters καθως και σε σχετικα safe sequels γνωστων franchises. Για μενα το προβλημα μεγεθυνεται βεβαια γιατι επαιξα σχεδον καθε καλο παιχνιδι του Wii U, οποτε οποιος δεν περασε αυτη τη φαση πιστευω πως μπορει να χαρει το Switch πολλαπλασια (ειλικρινα πιστευω πως το Wii U εχει ενα απο τα καλυτερα first party lineups ever).

        Comment


        • Εχει εξτρα περιεχομενο και ολα τα dlc αλλα ενταξει η αληθεια ειναι οτι απλα βρισκονται αντιμετωποι με το κακο παρελθον τους.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Ένα από τα πράγματα που περίμενα πώς και πώς παίρνοντας Switch (τον περασμένο Σεπτέμβρη) ήταν ξανά η αδρεναλίνη του hype για έναν τίτλο που ενδιαφέρει.

            Έχω να πω πως η Νίντι δεν έχει δείξει απολύτως τίποτα που να μου προκαλεί την παραμικρή προσδοκία. Δεν έχει γίνει κανονικό Direct εδώ και περίπου έναν χρόνο. Ό,τι ανακοινώσεις ή κυκλοφορίες αφορούν σειρές που δεν με ενδιαφέρουν και που αντικειμενικά πρόκειται για δευτερεύοντα franchises ή συνήθως κάποιο remaster στα 60€. Όσο περνάει ο καιρός τόσο θα περίμενε κάποιος να σκάσει κάποιο τρέιλερ έστω (οτιδήποτε από Zelda, Metroid και Super Mario - σε αυτό το σημείο από αυτές τις σειρές θα με χαροποιήσει και κάποιο remaster...) αλλά mini Direct μετά το mini Direct, partner shows και treehouses, προσωπικά πηγαίνω από απογοήτευση σε απογοήτευση. Δίχως να φτάνει αυτό, επικοινωνιακά δεν βγάζουν νόημα αυτά που γίνονται, βλέπε τρέιλερ του Origami King που οποιοσδηποτε λογικός άνθρωπος θα εκλάμβανε ως teaser για νέο Metroid. Ειδικά μετά τη ζημιά που έπαθα με το BAKUGAN!! (lol) δεν περιμένω κάτι πια, όποτε θέλουν ας τα δείξουν.

            Αυτά για το hype. Κατά τ' άλλα προφανώς έχω πάρα πολλά και καλά παιχνίδια να παίξω, αλλά σχεδόν πάντα 3rd party indies.

            Comment




            • Τελικα ανακοινωθηκαν 64, Sunshine, Galaxy για switch σε μια συλλογη (η οποια για καποιο λογο που μονο η Nintendo καταλαβαινει, δεν θα ειναι διαθεσιμη μετα το Μαρτη του 21 ουτε υλικα ουτε ψηφιακα) καθως και 3d World+ σαν stand alone τιτλος. Υπαρχουν και καποιες ακομα ανακοινωσεις για οποιον ενδιαφερεται.
              Last edited by nooto; 03-09-2020, 04:33 PM.

              Comment


              • (η οποια για καποιο λογο που μονο η Nintendo καταλαβαινει, δεν θα ειναι διαθεσιμη μετα το Μαρτη του 21 ουτε υλικα ουτε ψηφιακα)
                Ενδεχομένως για να τα πουλήσει έπειτα ξεχωριστά. Εδώ που τα λέμε, 3 παιχνίδια στη τιμή του ενός είναι μεγάλη γενναιοδωρία!
                Χαίρομαι για τις ανακοινώσεις, οι πρώτες σημαντικές εδώ και έναν χρόνο για 'μένα και μάλλον θα πάρω φυσική έκδοση του 3D All Stars!

                Comment


                • Ότι δηλαδή θα ήταν λογικό να χρεώνεται κανονικά ένας τίτλος του 96, σε μια κυκλοφορία χωρίς κάτι εξτρα ουσιαστικά; Καλά κάνουν και το βγάζουν, γενικά είμαι υπέρ να υπάρχει εύκολη πρόσβαση και σε παλιότερους τίτλους αλλά μην τους βγάζουμε και γενναιόδωρους από πάνω

                  Comment


                  • Τι μας δινει η "μαμα" 3 παλιούς τίτλους χωρίς ιδιαίτερα improvements περα απο την ανάλυση, δεν θα εχει widescreen support το mario 64, το sunshine παραμένει 30fps κατι το οποιο ειναι τεραστιο φαουλ imo και λείπει και το galaxy 2. Προσωπικά θα προτιμουσα να πληρώσω 59.99 για ενα παιχνιδι remastered οπως πρέπει με τα ανάλογα improvements παρά για 3 barebones ports.

                    Σκεφτομουν οτι και σε μια αντιστοιχη zelda συλλογη θα προτιμουσατε το OoT οπως ειναι με λιγο ανεβασμενη αναλυση μαζι με majoras mask/twilight princess/ww w/e μαζι bundle η ξεχωριστα και 1080p, 60fps widescreen?? Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που λεω αλλα εφοσον υπαρχει ηδη σε emulation μαλλον δεν ειναι κατι απιστευτα δυσκολο.

                    Comment


                    • Κοιτα ναι συμφωνω με Sub-Ihne και τα τα λεγαμε και στον server, τα Crash-Spyro Trilogy βγηκαν στα 39.99 νομιζω και ειχαν μεσα 3 παιχνιδια fully remastered. Εδω εχουμε 3 παιχνιδια που απ'οτι φαiνεται τρεχουν απλα σε μεγαλυτερη αναλυση, καποια αυτα δεν ειναι καν σε 1080p ή δεν εχουν widescreen support, δεν τρεχουν στα 60fps (παιχνιδια 20ετιας), κυκλοφορουν στα 59.99, και το κερασακι στην τουρτα, για περιορισμενο χρονικο διαστημα.

                      Τελος παντων, παλι καλα να λεμε που τα εβγαλαν γιατι η φετινη χρονια θα ηταν τελειως κενη. Προσωπικα θα τα αγορασω γιατι εχω παιξει μονο το 64 και μετα μεταπήδησα κατευθειαν στο Odyssey. Δεν εχω δει τα υπολοιπα 3D Mario και παντα ηθελα να το κανω. Το ιδιο ισχυει και για την τριλογια WW,TP και SS απο Zelda καθως και την τριλογια Metroid Prime που επισης ελπιζω να βγουνε καποια στιγμη.

                      Απλα οπως και να το κανεις τελικα πρεπει να καταπιουμε οτι αυτη ειναι η Nintendo, και στο πως χειριζεται τις κυκλoφοριες της καθως και την τιμολογιακη πολιτικη.της.

                      Σκεφτομουν οτι και σε μια αντιστοιχη zelda συλλογη θα προτιμουσατε το OoT οπως ειναι με λιγο ανεβασμενη αναλυση μαζι με majoras mask/twilight princess/ww w/e μαζι bundle η ξεχωριστα και 1080p, 60fps widescreen?? Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που λεω αλλα εφοσον υπαρχει ηδη σε emulation μαλλον δεν ειναι κατι απιστευτα δυσκολο
                      .

                      Εγω θα προτιμουσα το bundle που εχει ολα τα παιχνιδια που λες και αυτα να τρεχουν σε 1080p/60 fps, widescreen, σε τιμη 39-49 ευρω. Ολες οι εταιρειες ετσι το κανουν (μεχρι και Capcom ή ακομα χειροτερα Konami που ειναι notorious). Μονο με την Nintnedo μπορεις να εχεις ειτε το ενα ειτε το αλλο και σε καθε περιπτωση να πληρωνεις και 60αρι.
                      Last edited by nooto; 03-09-2020, 09:23 PM.

                      Comment


                      • Originally posted by sub_zero View Post
                        Ότι δηλαδή θα ήταν λογικό να χρεώνεται κανονικά ένας τίτλος του 96, σε μια κυκλοφορία χωρίς κάτι εξτρα ουσιαστικά; Καλά κάνουν και το βγάζουν, γενικά είμαι υπέρ να υπάρχει εύκολη πρόσβαση και σε παλιότερους τίτλους αλλά μην τους βγάζουμε και γενναιόδωρους από πάνω
                        Ειρωνεύομαι ...

                        Comment


                        • Είδα κι εγώ το ντιρέκτ, επειδή είναι επετειακό Μάριο που λατρεύω. Αλλά όλη την ώρα ήμουν «Οκ, παιχνιδάρα, όμως το έχουμε παίξει». Μετά συνειδητοποίησα πως όλα αυτά δεν υπήρχαν στο Switch, και τα πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές, με ό,τι να 'ναι αλληλουχία στις συλλογές, και με περιορισμένο χρονικό διάστημα. Το Mario battle royale που ήταν ό,τι καλύτερο ανακοίνωσαν από «νέους τίτλους», λέει θα είναι διαθέσιμο ως τον Μάρτιο. Wtf, έχουν τσακωθεί με τα χρήματα; Δεν τους αρέσουν τα φράγκα; Ή τρέμουν και μόνο στην σκέψη πως πρέπει να συντηρήσουν servers για πάνω από ένα 6μηνο;

                          Οπισθοδρομικοί μια ζωή, άχρηστοι άνθρωποι. Από τη μία βγάζουν παιχνιδάρες, διαμάντια που διαμορφώνουν τη βιομηχανία. Αλλά από την άλλη, σου πετάνε παλαιολιθικά μοντέλα, κάνουν ό,τι μπορούν για να μην είναι πρακτικοί, ένα σωρό αψυχολόγητες κινήσεις. Σε όλη τη διάρκεια του βίντεο, διχαζόμουν. Τη μία στιγμή ήμουν σε φάση «τι παιχνιδάρα είναι αυτό» και το ακριβώς αμέσως δευτερόλεπτο «γιατί ρε Ν δεν νιώθεις;».

                          Τέσπα, ούτως ή άλλως είμαι τσακωμένος με την Ν και δεν αγοράζω κονσόλες της, μιας και τα πάντα ήταν ανέκαθεν προσβάσιμα σε emulators, άρα δεν θα τη στήριζα όπως και να έχει. Και οι αγοραστές της γουστάρουν να τα σκάνε, άρα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
                          Last edited by Phantom Duck; 03-09-2020, 11:29 PM.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment




                          • Σε γενικες γραμμες:

                            Monster Hunter Rise (που φαινεται απιστευτο)
                            Monster Hunter Stories 2
                            Disgaea 6
                            Balan Wonderworld (το παιχνιδι που ετοιμαζε ο Yuji Naka απο τοτε που πηγε στην S-E και ειναι spritual successor του Nights into Dreams, τωρα tbh μου φαινεται λιγο αισχος, ελπιζω να ειναι καποιο super early build αυτο που εδειξαν)
                            Ori 2

                            Εχει και καποια ακομα παιχνιδια για οποιον ενδιαφερεται να δει ολη την παρουσιαση.
                            Last edited by nooto; 17-09-2020, 06:13 PM.

                            Comment


                            • Δειξαν και το Hades με το οποιο εχει γινει χαμος, 94-95 σε opencritic, metaritc. Eιναι της supergiant (Bastion, transistor).
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Το Hades βλεπω κι εγω να συζητειται πολυ, ακομα δεν προλαβα να δω καποιο εκτενες trailer αλλα με τοσο ντορο που βλεπω αποκλειεται να μην το τσεκαρω με την πρωτη ευκαιρια.
                                Για το Mario θα εγραφα εδω, αλλα νομιζω ειναι καλυτερα να συνεχισω ξεχωριστα μιας και βλεπω πως ο nooto το επιασε ηδη.

                                Comment

                                Working...
                                X