Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για wallpaper λέω, μπορείς να βάλεις όποια εικόνα θέλεις στην αρχική του μενού. Πας στον browser, ανοίγεις μία εικόνα full screen, την αποθηκεύεις με το share button, ανοίγεις τις επιλογές και την χρησιμοποιείς ως background.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Originally posted by Phantom Duck View Post
      PS4 master race, μετά το καινούργιο update, μπορείς να αλλάξεις background εικόνα κατά βούληση. Εγώ έβαλα αυτήν εδώ και απαλλάχθηκα από την stock αηδία που είχε μέσα η κονσόλα. Άντε με το καλό, μέσα στα επόμενα 10 χρόνια να επιτρέψουν να αλλάζεις και avatar
      Σε αυτό αναφέρομαι εγώ.Και αυτό γίνεται από την πρώτη μέρα.Εκτός κι αν κατάλαβα εγώ κάτι λάθος,οπότε σχώρα με.
      Carpe diem

      Comment


      • Α οκ, δεν το κατάλαβα. Αλλάζεις ναι, αλλά είχα την εντύπωση πως δεν μπορείς να βάλεις custom ό,τι θέλεις από τον σκληρό σου δίσκο ή από το νετ, μόνο από όσα σου έχουν διαθέσιμα. Αν κάνω λάθος σχώρα με εσύ

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • Πάρα πολύ καλό update, από τα καλύτερα και πιο ουσιώδη.

          Ερώτηση, έχει συνδέσει κανείς εξωτερικό σκληρό στο πλει4 του; Μπορείς να κάνεις install παιχνίδια και να τα τρέξεις από εκεί ή υπάρχει μόνο η δυνατότητα να τα κάνεις download από το psn;


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Originally posted by Deus View Post
            Πάρα πολύ καλό update, από τα καλύτερα και πιο ουσιώδη.

            Ερώτηση, έχει συνδέσει κανείς εξωτερικό σκληρό στο πλει4 του; Μπορείς να κάνεις install παιχνίδια και να τα τρέξεις από εκεί ή υπάρχει μόνο η δυνατότητα να τα κάνεις download από το psn;
            Ναι γίνεται με βάση το update 4.50.Εδώ είσαι, ο τύπος έχει το Pro αλλά αποκλείεται να μην δουλεύει και στο απλό.

            Comment


            • Σοβαρά τώρα, βάλανε και external drive support; Πόσα features να αντέξουμε πια; Οκ, respect απλά, οι τύποι πρέπει να είχαν έκλαμψη κοινής λογικής, εύγε, κάλιο αργά παρά ποτέ. Έλεγα πως θα βγάλουμε την γενιά με τον 500αρη stock δίσκο, μπράβο, μακάρι όλα τους τα updates να είναι τόσο ουσιώδη

              EDIT
              Αν το κάνω, ο δίσκος θα παίζει μόνο στο δικό μου PS4, ή και σε φίλου;
              Last edited by Phantom Duck; 15-03-2017, 12:21 AM.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Το PS3 σταματάει την παραγωγή στην Ιαπωνία. RIP ύστερα από 11 χρόνια. Για Αμερική και Ευρώπη δεν έχει ακουστεί κάτι.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Η δεκαετία που είχαν υποσχεθεί πάντως τηρήθηκε. Ωραία κονσόλα το PS3, κάποια στιγμή ίσως αγοράσω να παίξω τα διαμάντια του.

                  Comment


                  • Originally posted by Phantom Duck View Post
                    Το PS3 σταματάει την παραγωγή στην Ιαπωνία. RIP ύστερα από 11 χρόνια. Για Αμερική και Ευρώπη δεν έχει ακουστεί κάτι.
                    Όταν είχει σταματήσει η Sony το PS2 στην Ιαπωνία, το σταμάτησε και worldwide καμια βδομάδα αργότερα, οπότε όπου να'ναι έρχεται και απο δω το κηδειόχαρτο.

                    Και για τον επικήδειο, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν πέρασα τόσο καλά με το PS3.Είναι λίγο άδικο βέβαια απο την στιγμή που διαδέχθηκε το 2, γιατί η σύγκριση ήτανε εξ'αρχης ''μανίκι'' για το 3, αλλά και στο δια ταύτα πέρα απο ορισμένες καλές στιγμές δεν τρελάθηκα.Και να σημειώσω ότι την αγόρασα 2 φορές την τοστιέρα.

                    Αυτό που σίγουρα θα θυμάμαι πιο έντονα απο το PS3 ακόμα και σε 20 χρόνια και θα γελάω θα'ναι η launch price.

                    Απ'την άλλη αυτό που θα θυμάμαι και θα κλαίω, είναι ότι περνόντας στο PS4, πλέον έχω 3 κόπιες του Snake Eater και του SOL και δεν μπορώ να παίξω πουθενά ένα παιχνίδι που έχω πληρώσει 3 φορές για να περιμένω την Konami να βγάλει άλλη μία Collectors για να τα τσεπώσει.Μπράβο μαλάκες.

                    Comment


                    • Το PS3 ξεκίνησε να αξίζει ύστερα από 4-5 περίπου χρόνια. Αν έπαιρνα την τοστιέρα στο launch θα αισθανόμουν κι εγώ ριγμένος. Όμως αυτήν την στιγμή είναι κονσολάρα με τα όλα της. Παιχνιδάρες για όλα τα γούστα, γραφικάρες (για hardware δεκαετίας), πολύ καλά digital deals, τιμές μεταχειρισμένων πλέον στον πάτο και δεν συμμαζεύεται.

                      Συν του ότι ήταν η τελευταία (και μάλλον η μόνη) κονσόλα με αξιοπρεπές free online σύστημα για multiplayer κλπ. Μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει PS Plus για το PS4, όμως όταν βγει το Tekken 7, θα το σκεφτώ. Είναι λυπηρό κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο, πλέον στις κονσόλες είναι επί πληρωμή. Και όταν βλέπεις πως το τελευταίο οχυρό της Nintendo ακολουθεί αυτόν τον δρόμο, τότε είναι δύσκολα τα πράγματα. Ειδικά όταν σκέφτεσαι πόσο πολύ τα σκ@τωσε η MS στο λανσάρισμα του X1, που επέτρεψε στην Sony να περάσει κάτω από το χαλί τέτοιες κινήσεις. Αν η Sony είχε έναν αξιοπρεπή ανταγωνισμό (όπως με το Χ360), ίσως να έδινε πάλι free multiplayer για να κοντράρει, όπως έκανε με το PS3. Γι' αυτό μας συμφέρει να υπάρχει ανταγωνισμός. Ίσως αν η Sony ξαναβρεθεί πίσω στην κούρσα να το ξανασκεφθεί, θα δείξει.

                      Άλλο παράδειγμα ανταγωνισμού, είναι πως πλέον η MS από το «If you're backwards compatible, you're really backwards», πήγε στην πλήρη υποστήριξη backwards compatibility, με απώτερο σκοπό κάποια στιγμή να είναι όλα (ή τουλάχιστον τα περισσότερα) παιχνίδια διαθέσιμα για τις μετέπειτα κονσόλες. Αυτό είναι κάτι που το PS3 χωλαίνει. Ο κύριος λόγος που στεναχωριέμαι που σταματάει η κονσόλα, είναι πως τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το PSN δεν είναι διαθέσιμα στο PS4. Μπορεί να έχεις αγοράσει δεκάδες ψηφιακούς τίτλους για PS1, PS2, PS3, όμως δεν μπορούν να μεταφερθούν στο PS4. Και σου βγάζουν το PSNow, που αφ' ενός είναι streaming service, αφ' ετέρου δεν λαβαίνει υπ' όψιν τα παιχνίδια της συλλογής σου. Πρέπει να τα νοικιάσεις, ακόμα κι αν τα έχεις αγοράσει ήδη. Και αν το πάμε με παλαιολιθικά στάνταρ σαν και τα δικά μου, το PS3 παίζει και PS1 games σε CD. Το PS4 είναι μόνο PS4. Παρ' όλο που έχει CD player, το έχουν κλειδώσει με firmware για κάποιον λόγο.

                      Η MS ακολουθεί τον καλύτερο δρόμο μέχρι στιγμής. Αν υλοποιηθεί το όραμα του Phil Spencer, κάποια στιγμή στο μέλλον, όλα τα παιχνίδια του XBOX brand θα είναι διαθέσιμα στην εκάστοτε νέα κονσόλα της εταιρίας. Είτε τα έχεις αγοράσει ψηφιακά, είτε σε δισκάκι. Μέχρι να λύσει αυτό το πρόβλημα το PS4, θα ήθελα το PS3 σε κυκλοφορία. Φυσικά αυτή είναι η ρομαντική θέση ενός φαν, δεν ξέρω αν είναι βιώσιμη για την εταιρία. Αλλά αν στο PS5 (ή σε κάποια άλλη συσκευή) μπορείς να παίξεις ό,τι δίσκο γράφει «Playstation» και ό,τι έχεις αγοράσει ποτέ από το PSN, νομίζω πως θα ήταν ό,τι καλύτερο για τους καταναλωτές.

                      Προς το παρόν θέλω να ελπίζω πως στην Ευρώπη θα παραμείνει σε κυκλοφορία για λίγο περισσότερο καιρό μιας και πουλάει περισσότερο.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • H MS βέβαια θέλει να δημιουργήσει ένα closed ecosystem, μετατρέποντας τα windows σε αυτό ακριβώς που ήταν ο ανταγωνισμός και κανένας δεν το ήθελε: μια περιοριστική πλατφόρμα που θα πρέπει όλα να περνάνε από το validation της εταιρείας. Ωραίο ορμά έχουν, δε λέω, αλλά ουσιαστικά θέλουν να οδηγήσουν σε fragmentation της PC gaming αγοράς, που δεν είναι καθόλου καλό. Βέβαια θα αποτύχουν, οπότε δε βαριέσαι.

                        Η Sony είχε την καλύτερη ιδέα με το streaming service της, απλώς κλασικά δεν έκανε καλές υλοποιήσεις. Ελπίζω να συνεργαστεί με nvidia για χρήση του δικού τους infrastructure.
                        Last edited by Evans; 20-03-2017, 01:49 PM.

                        Comment


                        • Το streaming ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα το ps now ειχε τραγικοτερη τιμολογηση κι απο virtual console. Παντως η microsoft ειναι η μονη μεχρι στιγμης που με εχει πεισει οτι τα games του xbox one θα ναι forward compatible.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Θέλω να πιστεύω ότι και η Sony αργά ή γρήγορα ή τλχ. σε κάποιο βαθμό με το PS 5 θα κινητοποιηθεί για εμπρός/πίσω συμβατότητα. Μπορεί το BC έτσι όπως το έχει κάνει η MS να μην και μεγάλο δελεάρ αλλά κανείς δεν λέει όχι σε μία τέτοια δυνατότητα. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον το να μπορείς να παίζεις τίτλους από προηγούμενες πλατφόρμες (μία και δύο προηγούμενες γενεές) στο νεότερο hardware, όσον αφορά τον ανταγωνισμό των κονσόλων, θα αποκτήσει μεγαλύτερο status.

                            Comment


                            • Ωραία τα λέτε και συμφωνώ σε γενικές γραμμές και με το post του Phantom Duck, αλλά ξέρετε ποια είναι για μένα η μεγάλη φόλα της ιστορίας?Ότι όταν βγάζεις την επόμενη σου κονσόλα χωρίς B/C, είναι σαν να λές στον χρήστη να περάσει στο επόμενο επίπεδο.Αυτό όμως πρέπει να έρχεται αφενός και με την αντίστοιχη παροχή σε games, και αφ'ετέρου και με την αντίστοιχη ποιοτικά παροχή σε υπηρεσίες και εκεί που μπορείς - ΝΑΙ - και με δωρεάν υλικό.Και εγώ ξέρω ότι παρότι έχω PS Plus για το multi, έχω να το ανοίξω ένα 4αρι μήνες γιατί τα περισσότερα free to play εκεί μέσα είναι ή PS4 τίτλοι που δεν θα τους έπαιζε ούτε το studio που τους δημιούργησε, ένα βουνό απο αδιάφορες indie παραγωγές(έλεος πια) ή 8bit και coin ops.Και ακόμα και αυτά όπως γνωρίζετε πιστώνονται στον χρήστη για όσο είναι συνδρομητής του PS Plus.

                              Θα μου πει κάποιος, και τι θέλεις ρε μεγάλε, να σου δώσουν το Witcher και το Bloodborne δωρεάν.Όχι, αυτό που αξιοποιώ ως ποιοτικό προϊόν θα πάω στο ταμείο θα τα σκάσω και θα το πάρω.Αυτό που λέω όμως, είναι ότι προσωπικά θεωρώ πως υπάρχει αδικαιολόγητα μεγάλη απόσταση απο ποιοτικής πλευράς μεταξύ Buyable και free.Και υπο αυτή την λογική, αν υπήρχε η δυνατότητα μέσω του PS Plus να ''ξεκλειδώνει'' το B/C (γιατί θα το σκεφτούνε και αυτό, που θα πάει) τους χάριζα άνετα όλα τα υπόλοιπα απο τα free to play μέχρι τα share,cloud και το κακό συναπάντημα.

                              Comment


                              • Έχω ήδη εκφράσει τις απόψεις μου για το ζήτημα, οπότε δε θα επεκταθώ παραπάνω από ότι έκανα σε άλλα θέματα. Θέλω να πω όμως ότι η συνολική ποιότητα των τίτλων που δίνει η Sony μέσω του PSN+ θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον καλή (αν όχι πολύ καλή) και τα περισσότερα indies που έχουν γίνει διαθέσιμα στο τσάμπα είναι αν όχι leaders στη σκηνή, σίγουρα popular ονόματα που έχουν μαζέψει πολύ καλές κριτικές. Το ερώτημα είναι κατά πόσο αυτοί οι τίτλοι είναι της αρεσκείας του εκάστοτε gamer. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ιδανική ευκαιρία για τον κόσμο να δοκιμάζει πολλά νέα παιχνίδια και να ανοιχθεί σε μία αγορά που (κακώς) θεωρείται ως κακή επένδυση. Πέραν τούτου, τα price drops τον triple-A τίτλων είναι πάρα πολύ δελεαστικά και αγγίζουν τα επίπεδα της σύγχρονης Steam.

                                Αν τώρα κάποιος όντως περιμένει να παίζει τσαμπαντάν παιχνίδια που κοστίζουν από 10 έως 80 εκατομμύρια για να αναπτυχθούν... Προφανώς οι μικρές (κι εύκολα εκμεταλλεύσιμες) παραγωγές θα σερβίρονται τσάμπα.

                                Πάντως κυριολεκτικά δε βρίσκω τίποτε αρνητικό στο PSN+ όπως είναι τώρα. Αποτελεί μία φτηνή υπηρεσία που σε γεμίζει με νέα features και παιχνίδια.

                                Comment

                                Working...
                                X