Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Burai_Fighter View Post
    Τέλος και το Monkey Island 2. Εντάξει "φεύγα" χιούμορ, σουρεάλ καταστάσεις, αλλά το πρώτο μου άρεσε περισσότερο. Ειδικά προς το τέλος το χάνει από άποψης λογικής με τις wtf στιγμές να διαδέχονται η μία την άλλη. Παραδόξως το πρώτο δε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα αλλά μερικοί γρίφοι στο 2 ήταν ο ορισμός του " 'ο,τι να ναι" Δεν παίζει να περνούσα κάποια σημεία ακόμη κι αν εξαρτιόταν η ζωή μου από αυτό... Ειδικά το θέμα monkey wrench με έκανε να θέλω να τραβήξω τα μαλλιά μου.
    Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο το 2 από το πρώτο ... Γενικά μου φαίνονται όλα βελτιωμένα σε σχέση με το πρώτο, και το λατρεύω από την αρχή μέχρι το τέλος .. Το τέλος που φυσικά είναι ένα από τα καλύτερα ever

    Άντε να παίρνει σειρά το 3.
    Το κορυφαίο του franchise για μένα ... Απλά τέλειο ..



    Comment


    • Μόλις ξεκίνησα το 3 και όντως συνειδητοποιώ πως το 2 ήταν άψογο. Σίγουρα είναι ανώτερο του 1 σε όλους τους τομείς- ήθελα να το γράψω αυτό αλλά είπα να μην επεκταθώ. Έχεις μεγαλύτερη ελευθερία αλλά προσωπικά με μπέρδεψε αρκετά στα quests... Είχα μισή ώρα και στο mansion στο Phatt island προσπαθώντας να δω πως ξυπνάει ο διοικητής... lol δλδ. Story wise μου άρεσε πολύ αλλά ορισμένοι γρίφοι είναι... Α ναι και ο Stan να ψοφήσει Aπλά το πρώτο μου έκανε περισσότερο "κλικ" και δεν μπέρδεψε ιδιαίτερα.
      Το 3 που παίζω τώρα είναι εκ πρώτης τουλάχιστον ΑΑΑ
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • How naive .
        Εγω σημερα μετα απο ωριμη συζητηση με καποιους απο εδω μεσα (Team Daily) που τους ελεγα πως θελω κατι μικρο κι ευχαριστο να ασχοληθω αυτες τις μερες κατεληξα στο να ανοιξω το Wii μετα απο μηνες.
        Χαζευα τα παιχνιδια μου (σιγα τα πολλα που χω βεβαια) και δεν εβλεπα τιποτα που καιγομουν να βαλω. Εβαλα λιγο Corruption, μου φανηκε απιστευτα sensitive το wiimote και μ΄αυτα και μ' αυτα πηγα το save μου απο τη μιαμιση ωρα στις 2, wow.
        Καλο ηταν αλλα εκεινη τη στιγμη δε μου κανε κλικ να ασχοληθω παραπανω.

        Χαζευα μετα τα channels και ειδα ενα DKC2 να μου κλεινει το ματι. Οντως η υπαρξη VC ειναι μεγαλη υποθεση, γιατι εστω και 'παρανομα" εχω προσβαση σε ολη τη βιβλιοθηκη των περισσοτερων παιχνιδιων που εχουν βγει σε συστηματα της Nintendo
        Οποτε και να το παιξω το DKC2 παντα το απολαμβανω και καθε φορα μου κανει εντυπωση το ποσο απιστευτα καλο OST εχει.. Δε μπορω να χωνεψω το οτι γραφαν τοσο καλα κομματια 15 χρονια πριν.
        Εβγαλα 2 κοσμους σε λιγοτερο απο μιση ωρα και το αφησα εκει.

        Αλλο value for .. erh.. megabytes downloaded παιχνιδι ειναι η συλλογη Mario All Stars + Mario World. To SMW ειχε την τιμητικη του το οποιο συγκριτικα με το DKC2 φαινοταν πολυ λιγοτερο πιξελιασμενο στην hdtv μου.

        Οπως και να χει με αυτα τα παιχνιδια παντα καταληγω στα ιδια συμπερασματα και παντα καποιοι θα διαφωνουν (για ποιον χτυπαει η καμπανα; ). Tα DKC ειναι ευκολα, τo SMW ειναι υποδειγμα platforming με ολη τη σημασια τις λεξης (imo ο,τι πιο πληρες εχει βγει ποτε στις 2 διαστασεις), τα DKC ειναι ευκολα στις σειρες με τα very best OSTs ever και αλλα πολλα που δεν ξερω αν εχει νοημα να αναφερω.

        Δεν ξερω γιατι τα γραφω ολα αυτα, απλα χαρηκα που ξεφυγα λιγο, εστω και γυρνωντας στα αγαπημενα μου 16μπιτα παιχνιδια. Παντως τα χαιρομαι πολυ και το Wii οντως κερδιζει ποντους για αυτη του τη χρηση, ενω η προσθηκη του original SNES controller ανεβαζει την εμπειρια κατακορυφα imo.

        Comment


        • Σε παρόμοια περίοδο εγώ έβαλα Super Metroid και δε με χάλασε καθόλου. Σίγουρα δεν είναι παιχνίδι για ολιγόλεπτα sessions αλλά ένα replay πιστεύω ότι μετράει άπειρα.

          Wii rox για τέτοιες καταστάσεις, αρχίζεις να το εκτιμάς εκεί που δεν το περιμένεις. Σκέψου και ένα replay το SMG, ποτέ δε σε χαλάει. Θα σου έλεγα να κάνεις την υπέρβαση και να δοκιμάσεις και κανα 2D Sonic, δεν μπορώ να καταλάβω πώς σου ξέφυγαν τόσα χρόνια.

          Comment


          • Δε μου ξεφυγαν, απλα καθε φορα που δοκιμαζω δε βρισκω καποιο νοημα σε αυτα τα παιχνιδια.
            Μαλλον ειναι πολυ αργα για να αλλαξω γνωμη πλεον..

            Comment


            • Tελος το DKC2, το ρολοι εγραψε 3 και κατι απολαυστικες ωρες που στην ουσια θα ηταν κανα 4ωρο αν συνυπολογισουμε game overs κτλ.
              Καιρο ειχα να το παιξω και διαπιστωσα πως η δυσκολια ειναι αρκετα σωστη αν μπορω να το πω, αφου ειναι challenging χωρις να σπαει νευρα.
              Καθε φορα εν τω μεταξυ απολαμβανω απιστευτα το staff roll οπου παρουσιαζεται πρωτα ολο το cast του παιχνιδιου.
              Οι ονομασιες των εχθρων τα σπανε .

              Comment


              • Nice Xeno! Εμπροοοοοος..... πίσω λοιπόν! Το ίδιο ισχύει και για μένα, καθώς όταν κατέβασα Sonic 3 trial με έπιασε μεγάλη επιθυμία να το παίξω! Μάλλον θα πάρω το Ultimate Collection κάποια στιγμή!
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Πες τα ρε Ryu, η νοσταλγια ειναι ενα πολυ ομορφο συναισθημα και μερικες φορες δε χωρανε λεξεις για να περιγραψουν καποιες καταστασεις.
                  Να δω τι αλλο θα βρω σε αυτο το υφος για να συνεχισω αναλογα μερες που ειναι τωρα..

                  Εσυ παντως θα βρεις την υγεια σου με αυτη τη συλλογη, αρχισε το ebay sniping κτλ, με λιγη τυχη θα γινει η δουλεια με κανα 20αρικο, αν και πιστευω πως πιο γρηγορα θα πεσει κι αλλο η τιμη του σε καποιο web store.

                  Comment


                  • Κατεβασα χτες το pacman στο κινητο κι αποφασισα σε μια στιγμη ηλιθιοτητας να το τερματισω. Τερματιζεται;
                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    • Λιγο πολυ οχι απο το 99,9% του πληθυσμου της γης .

                      Comment


                      • Katevasa to FF7 apo to playstation network kai.... to arxisa
                        Arrwstia...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Originally posted by Xeno View Post
                          Tελος το DKC2, το ρολοι εγραψε 3 και κατι απολαυστικες ωρες που στην ουσια θα ηταν κανα 4ωρο αν συνυπολογισουμε game overs κτλ.
                          Καιρο ειχα να το παιξω και διαπιστωσα πως η δυσκολια ειναι αρκετα σωστη αν μπορω να το πω, αφου ειναι challenging χωρις να σπαει νευρα.
                          Καθε φορα εν τω μεταξυ απολαμβανω απιστευτα το staff roll οπου παρουσιαζεται πρωτα ολο το cast του παιχνιδιου.
                          Οι ονομασιες των εχθρων τα σπανε .
                          Το τερμάτισες με όλα τα μυστικά σε 4 ώρες;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Μπα οχι αυτο θα παραπηγαινε. Ενα απλο playthrough ηθελα, οχι πως εχω κανει ποτε 100%, ουτε καν κοντα βασικα.

                            Comment


                            • Originally posted by Ground_zero View Post
                              Katevasa to FF7 apo to playstation network kai.... to arxisa
                              Arrwstia...
                              katevasa to ff7 apo teh paradox kai to arxisa alla meta tis 15 prwtes wres apofasisa na to katevasw kai egw apo psn.elpizw na einai eukolo gt pote den exw synde8ei sto nte me ps3.as einai kala enas geitonas pou exei 3ekleidwto to wi-fi edw kai 2-3 meres....
                              Deus Misereatur...
                              Gloria filiorum patres i.e.m.e
                              Viva los Vatos Locos

                              ---------------------
                              UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                              Comment


                              • Αρχισα το Majora's Mask χαρη στην καλη προθεση καποιων που με βαλαν στο κλιμα και εκανα την αρχη, αφου επιασα ενα 4ωρο μεσα σε 2 μερες.
                                Πολυ θετικες εντυπωσεις και δε νομιζω να το αφησω.. Το θεμα ειναι πως με εχει πιασει απο το σ/κ και μετα μιας μορφης τενοντιτιδα και δε μπορω καλα καλα να κανω type (κουραζομαι μετα απο 2'), αλλα ουτε και να πιασω pad.
                                Κοινως λιγοτερα games και posts μεχρι να αναρρωσω, cu around και απλα θα κανω browse το forum για λιγες ημερες .

                                Comment

                                Working...
                                X