Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για Game Gear

    Batman Returns
    Shinobi 2: The Silent Fury
    Mickey Mouse:Land Of Illusion
    Chakan :The Forever Man
    Wonder Boy 3:The Dragon's Trap(σχεδόν φινάλε)
    Ax Battler

    The Blackstone Chronicles για PC (ουφ)

    Alladdin (Mega Drive)


    Ότι να ναι...

    Comment


    • Ren αποφάσισες να γίνεις άντρας παίζοντας κάποια κλασσικά RPGs; Χαίρομαι για σένα, πας μπροστά .

      ΥΓ: Το Story of Thor 2 είναι μέγιστη παιχνιδάρα.

      YΓ2: Από τα παιχνίδια στην υπογραφή μου θα δώσω περισσότερη βαρύτητα (100% ξερω 'γω) στο Suikoden II. Επιτέλους το πήρα θερμά και θα το τερματίσω this time! Το παίζω φυσικά στο psp και σύντομα σκέφτομαι και την αγορά του (λογικά jap γιατί τα 100-150€ πονάνε ).

      Comment




      • ΥΓ: Το Story of Thor 2 είναι μέγιστη παιχνιδάρα.
        [/b]
        Λες ε? Χμμμ επειδή το λες εσύ και ΜΟΝΟΝ εσύ σλαρπ σλουρπ θα κάνω την καρδιά μου χέσ...πέτρα και θα το συνεχίσω.Μου φαίνεται ότι ο χαρακτήρας <<μπουρδουκλώνεται>> :blink: όταν περπατάει.

        Από το λίγο που ασχολήθηκα με το Golden Sun δείχνει πολύ όμορφο και ενδιαφέρον επίσης.Θα ξεκινήσω από κει καθώς το FFVI κάποια στιγμή θα μεταπηδήσει και στο DS...

        Comment


        • Eχεις The Story of Thor 2 και δε το παιζεις;&#33;;&#33;

          Ρε κολλητε,μηπως τον..."λαμβανεις";;;
          <div align="center">

          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

          Comment


          • Μήνες πολλούς το είχα στο νου αλλά ποτέ δεν αποφάσιζα να emulatoποιηθώ σοβαρά.Λοιπόν το GBA (και αργότερα το DS) είναι παράδεισος.Ήδη έχω βάλει στο μάτι Golden Sun και Lufia:The Ruins of Lore και από το λίγο που έπαιξα φαίνονται πολλά υποσχόμενα.Επίσης έχω που παίζω κανά 10ωρο το Mario and Luigi:The Superstar Saga και είναι απίστευτο.Μεγάλη πλάκα.Παράτησα Xbox 360 για χάρη του. To Lady sia για GBA που θυμίζει canvas καλλιτεχνική ομορφιά είναι άλλη μούρη.

            Το κερασάκι στην τούρτα είναι το ενδιαφέρον Bahamut Lagoon και το "Lunatic" Terranigma μέσω πάντα Snes emulator ενώ και το Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars είναι άλλη πόρωση.Τα πέρασα όλα τα παραπάνω μαζί και το Final Fantasy VI μία σούρα σβούρα και θα τα αρχίσω όπως μου την βαρέσει.

            Προς το παρόν λιώνω με το Mario and Luigi του GBA.Απερίγραπτο,απίστευτο.Γενικά παθαίνω σκλήρυνση κατά πλάκας με τον υδραυλικό αλλά με την rpg του ταυτότητα την είδα βλάκας.Δεν αναφέρω καν τα Shining Force 2 για Sega Genesis και την Shining Force 2:Sword of Haija έκδοση για Game Gear(πολύ αξιόλογη)

            Τα έβαλα όλα μαζί και ειλικρινά παλάβωσα.Έφαγα και μία μεγάλη κατσαρόλα στο κούτελο που έπεσε από το κωλόραφο στο ταβάνι και έμεινα σέκος.

            Το DS θεωρείται πια επιτακτική ανάγκη.Έρχεται και το Torico για την Saturnιά ρεεεεεεεεεεεεεεε.Δεν θα με σκραίν πια το σπίτι μ ρε που λέει και η Δεσφίνα

            Θα γίνει ευθεία ο πισινός μου από το πολύ καθισιό(παίζω σχεδόν πάντα όρθιος) και δεν θα με χουφτώνουν οι τσούπρες πια.

            Poftim και buna dimineata(για να είμαστε ακριβείς)συνάδελφοι αλλά πάω να παίξω...

            Comment


            • ^^^^ Ρε NPC δεν υπάρχεις λέμεεεεεεεεεεεεεεεε ;)
              τα σέβη μου, α λα ΠΕΚ


              Tώρα τι παίζω αυτόν το καιρό, διάφορα από DS,neogeo και στο PC FEAR ξανά και Trackmania ΝF όποτε κάτσει.


              Υ.Γ.
              Άσχετο αλλά άκουσα ότι υπάρχει ένα πρόγραμμα που το κάνεις load με το Zelda exploit και σπάει το region lock. Ένας φίλος το δοκίμασε και πέτυχε. Ξέρει κανένας τι παίζει ; [/b]
              δες το post #114 εδώ φίλε evans, λογικά αυτό θα είναι.
              NDS themes

              Comment


              • Πω ρε Ren, πραγματικά ένα κι ένα τα παιχνίδια που παίζεις, έτσι σκέφτομαι να τα κάνω κι εγώ replay για σου συμπαρασταθώ. Αν και το Mario RPG, είναι το μόνο που είχα αφήσει πριν χρόνια στη μέση και δε τελείωσα, παραήταν καλό παιχνίδι για να το αφήσω, ευκαιρία είναι να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

                Αυτή τη περίοδο κάνω replay το Shining Force III στο Saturn, μόλις τελειώσω μάλλον θα πιάσω το Super Mario RPG.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • PLANESCAPE TORMENT

                  Δε λέω τίποτα άλλο.Πρώτα θα το απολαύσω,θα το ολοκληρώσω και μετά όλα τα σχόλια μου.Περίμενα χρόνια να το παίξω αυτό το παιχνίδι και επιτέλους μου δίνεται η ευκαιρία...
                  Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                  Comment


                  • /me bows&#33;&#33;&#33;
                    ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να το παίξω κι εγώ.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Χμμμμμμ σήμερα το έλαβα σήμερα το ολοκλήρωσα.Χρειάστηκαν να περάσουν 11 χρόνια περίπου για να ξανανιώσω αυτήν την νοσταλγία,αυτήν την <<άγνωστη μαζικά>>λύτρωση.Torico λοιπόν και μετά από τόσο καιρό υπέκυψα στην παραφροσύνη του.

                      Όπως ίσως θα ξέρετε (οι αρκετά παλιοί παίκτες) ότι πρόκειται για ένα δυνατό,περίεργο όσο και πρωτότυπο σεναριακά Adventure.Τότε με είχε δυσκολέψει αρκετά και καθώς είχα κρατήσει νωπές τις πηγές των γρίφων του το έλυσα πολύ γρήγορα.Η αλήθεια είναι ότι ο τίτλος για τα σημερινά δεδομένα όσο και στα στενά πλαίσια των περιορισμών που μας συνηθίζει η πλειοψηφία αυτού του είδους πόσο μάλλον και από άποψη gameplay δεν προσφέρει ουσιαστικά τίποτα συναρπαστικό ή έστω αξιόλογο.Διαθέτει όμως αυτό το κάτι που ακόμα και η συμπαγέστερη τεχνική απεικόνιση,η ομορφότερη οπτική απόλαυση,η ανώτερη τεχνική νοημοσύνη,η πολυπλοκότερη επεξεργασία αλγόριθμων για την επίτευξη και αξιοπιστία των πιο πιστευτών και άρτιων μηχανισμών φυσικής καθώς και η μεγαλύτερη δυνατή ελευθερία εξερεύνησης του χαοτικού νου κατασκευαστή/προγραμματιστή δεν μπορούν να ξεπεράσουν το λεγόμενο <<feeling>> που λίγα παιχνίδια έχουν καταφέρει να κληρονομήσουν.

                      Αυτή η αίσθηση που συνδυάζεται με το ατμοσφαιρικότατο soundtrack κατάφερε να κερδίσει το ελάχιστο κοινό που είχε την περιέργεια να το αγκαλιάσει και κατορθώνει ακόμα να συνεπάρει μέσα στην άβυσσο της ανυπαρξία του ζωές καταχωρημένες στον μακρύ κατάλογο της εκκεντρικής νοημοσύνης που ταλαντεύεται μεταξύ τρελλής λογικής και λογικευμένης τρέλλας.

                      All I know is that life is a droll and conflict hastens blood

                      Comment


                      • Ren είσαι και πολύ αρρώστια ρε φίλε, τι μου κάνεις βραδιάτικα. Το έπαιξα για πρώτη μου φορά στα 10 μου χρόνια, τότε που ήμουν πιτσιρίκος και δεν καταλάβαινα Χριστό (παρόλα αυτά επαιζα Story of Thor 2, Panzer Dragoon Saga και Final Fantasy VII) και δε μου είχε αρέσει, τώρα όμως μπορώ να διακρίνω τη μαγεία του τίτλου και να καταλάβω τι χάνω που δεν το έχω στη συλλογή μου. Με έπεισες, λοιπόν, για την επόμενη αγορά μου...

                        Comment


                        • Το soundtrack...ανετα ενα απο τα καλυτερα που εχουν γραφτει ποτε...θυμαμαι που εβαζα τον τιτλο να παιζει και τον αφηνα μονο και μονο για να ακουω τη μαγευτικη μουσικη...
                          <div align="center">

                          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                          Comment


                          • Με έτρωγε να ξεκινήσω ένα jrpg και τελικά είπα να βγάλω από τη ζελατίνα το FF4.Έχω κανά 2ωρο στο παιχνίδι και δηλώνω γοητευμένος.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Καλά έκανες&#33; Παίξε αυτά τα παιχνίδια γιατί μετράνε τρελά.
                              Κατέβασε και άκου το Rydia&#39;s theme και νιώσε.

                              Comment


                              • Good going.
                                Βεβαια απ την αλλη θα σου λεγα αραξε μιας και ερχεται το remake αρκετα συντομα.

                                Comment

                                Working...
                                X