Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συζήτηση για τη 32 bit era

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Η πλάκα είναι πως ο Scatman είναι Sega fanboy.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #47
      Scat με συγχωρείς πολύ αλλά κατά τη γνώμη μου αυτός που γράφει αντιφατικά συμπεράσματα είσαι εσύ. Παρόλο που ο thunderjohn διαφώνησε κατά το ήμισι, εσύ εγωιστικά πιστεύω, παίζοντας με τις λέξεις προσπαθείς να υπερασπιστείς την αρχική σου φράση "σε όλα τα επίπεδα".

      Το ότι το Play έχει γενικά το καλύτερο Software δεν υπάρχει περίπτωση να φέρει κανείς αντίρρηση! Χαίρω πολύ χαιρόπουλος! Overally είναι το καλύτερο σύστημα! Τέλος! Αλλά δε νίκησε σε όλα τα επίπεδα λόγω των δυνατών αυτών τίτλων των άλλων συστημάτων, κυρίως του N64 και του Saturn. Όπως είπες και εσύ κλέβουν τις εντυπώσεις και οι άλλες κονσόλες. Το ίδιο πράμα είναι στην ουσία. Αν είχε νικήσει σε όλα τα επίπεδα δεν θα έκλεβαν τα άλλα συστήματα ούτε μισή εντύπωση, πως να το κάνουμε τώρα
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #48
        Originally posted by Ryu_gr View Post
        Αλλά δε νίκησε σε όλα τα επίπεδα λόγω των δυνατών αυτών τίτλων των άλλων συστημάτων, κυρίως του N64 και του Saturn. Όπως είπες και εσύ κλέβουν τις εντυπώσεις και οι άλλες κονσόλες.
        Panzer Dragoon Saga.Πιο FF7 μου λες τωρα(παω για υπνο πριν μπει κανας evans).


        Originally posted by Ryu_gr View Post
        Το ίδιο πράμα είναι στην ουσία. Αν είχε νικήσει σε όλα τα επίπεδα δεν θα έκλεβαν τα άλλα συστήματα ούτε μισή εντύπωση, πως να το κάνουμε τώρα
        Ρε συ δεν γινεται αυτο που λες.
        Παντα θα υπαρχουν καλα παιχνιδια να παιξεις ακομα και σε αθλιες κονσολες.
        Και το Jaguar αν θες ειχε κερδισει ενα 0,00001 εντυπωσης με το alien vs predator.Εγω τετοια γραφικα δεν νομιζω οτι ειδα σε fps του psx-sat.Τουλαχιστον μεχρι να βγει το N64).
        Aυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι παραλογο να πεις οτι ειχε νικηθει σε ολα τα επιπεδα απο τις αλλες κονσολες:p
        Δεν βρισκω λαθος αυτο που λεει ο Scatman,απλα ολοι γνωριζουμε οτι και οι αλλες κονσολες ειχαν σημαντικα πραγματα να δειξουν.

        O scatman ειναι saturn fan θυμιζω.Δλδ σε ενα ps3/360 vs saturn σημερα, θα σου απαντησει saturn,

        Comment


        • #49
          Εντάξει αυτό που λες, αλλά πιστεύω ότι από τη στιγμή που είχαν βγει κάτι Mario κάτι Zelda κάτι Panzer που επηρρέασαν τις τάσεις των καταναλωτών, για να χρησιμοποιήσω και την έκφραση του Scat, δεν μπορεις να γράψεις αυτή τη φράση!
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #50
            RE Vagrant story RE o orismos tou epous se syndiasmo me tis xamhles pwlhseis!!!

            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #51
              Κεντρικός χαρακτήρας με τάνγκα ...nough said.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #52
                Originally posted by Ryu_gr View Post
                Scat με συγχωρείς πολύ αλλά κατά τη γνώμη μου αυτός που γράφει αντιφατικά συμπεράσματα είσαι εσύ.
                Aυτό ισχύει. Κι αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι από την μία αποθεώνεις το Playstation επειδή είχε ποικιλία ποιοτικών τίτλων κι έκανε τρελές πωλήσεις και μετά μας λες για το DS ότι "οι υψηλές πωλήσεις δεν σημαίνει απαραίτητα ποιοτικοί τίτλοι". Και πίστεψέ με, το DS παρόλο το ταπεινό hardware του έχει απίστευτη ποικιλία ποιοτικών και πρωτότυπων τίτλων που για μένα προσωπικά έχει καθιστεί ως η αγαπημένη μου κονσόλα για την έβδομη γενιά κι η τρίτη αγαπημένη μου κονσόλα μετά το Gameboy και το SNES. Και μην ακούσω @#$%^&* του στυλ "Ε βέβαια, αφού είσαι Nintendo fanboy", τουλάχιστον δοκιμάζω και λιώνω κονσόλες απ' όλες τις εταιρείες χωρίς να βάζω ταμπέλες. Δεν είμαι γραφικός Sega/Sony fanboy που πιστεύει ότι "η Nintendo είναι μονάχα για μικρά παιδάκια". Αλλίως θ' απέφευγα και το X-Box 360 επειδή "είναι μόνο για Halo και παιχνίδια για PC gamers".

                Όπως και να 'χει τι να νοιάζει τώρα πόσο πουλάει μια κονσόλα ή ένα παιχνίδι. Mετοχές στις εταιρείες έχουμε; Να μας αρέσουν τα παιχνίδια που βγαίνουν στις κονσόλες που παίζουμε και τίποτε άλλο δεν μετράει. Αλλίως να παρατάγαμε το Rez και να παίζαμε Angry Birds.
                - Anime based on videogames list -

                Comment


                • #53
                  Search for ticker symbols for Stocks, Mutual Funds, ETFs, Indices and Futures on Yahoo! Finance.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Ryu_gr
                    Εντάξει αυτό που λες, αλλά πιστεύω ότι από τη στιγμή που είχαν βγει κάτι Mario κάτι Zelda κάτι Panzer που επηρρέασαν τις τάσεις των καταναλωτών, για να χρησιμοποιήσω και την έκφραση του Scat, δεν μπορεις να γράψεις αυτή τη φράση!
                    Ryu_gr συμφωνοι.Αλλα αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη την φραση για τα ps2-ps1,σιγουρα δεν μπορεις και για καμια κονσολα που εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα.

                    Comment


                    • #55
                      ΟΚ μέσα! Ban σε όποιον χρησιμοποιήσει τη φράση!!
                      Ground πάλι πτώση γαμώ!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #56
                        θεωρω τραγικο να παρερμηνευει καποιος αυτα που γραφω, να μπαινω στον κοπο να τα επεξηγησω περισσοτερο και να συνεχιζεται το ιδιο πραγμα.

                        thunderjohn σου ειπα πιο πανω οτι αρχικα σε πηρα σοβαρα κι εσυ αναλωθηκες σε εξυπναδες τυπου λεξικες ορολογιες και αναλογα λινκς.

                        επειτα, σχετικα με το παραδοξο παραδειγμα των ποκεμονς και τα ριβιους επαναλαμβανω, οι πωλησεις δειχνουν τασεις. ταση ειναι κυριως η μοδα και η διαθεση των καταναλωτων σε πιο απλη εκφραση .

                        ποιος ειπε οτι με ενδιαφερουν οι πωλησεις <επειδη αναφερεται και παρακατω> . σταθηκα στο οτι αν πουλαει κατι σαν τρελο, δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι απλα εμποριλα. υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κρυβεται και ποιοτητα. μπηκαν παραδειγματα, μη βαλω κιεγω. θα ηταν περιττο.

                        για τις πωλησεις ξαναλεω χιλιοστη φορα, δειχνουν καλυτερα τις προτιμησεις του κοινου αποτι τα περιοδικα, σαιτς που απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο. ποσο περισσοτερο να το απλουστευσω!?

                        μια κονσολα που νικαει σε ολα τα επιπεδα, σημαινει οτι εν τελει πετυχε καλυτερα ενα στοχο που ειναι οι πωλησεις, αριθμος παιχνιδιων, συχνοτητα ποιοτητας κτλ και ειναι ανεξαρτητο της ποιοτητας που μπορει να παρουσιασουν αλλες κονσολες.

                        το "σε ολα τα επιπεδα" μαλλον αγγιζει ευαισθητες χορδες του παρελθοντος.

                        Ryugr ελεος δεν παιζω με τις λεξεις. επεξηγω εδω και καποια ποστς τις προτασεις μου. μετα, θα διαφωνησω. απολυτοτητα στην αγορα βιντεοπαιχνιδιων δε σημαινει απαραιτητα αγνοουμε τους αλλους. πχ εκεινη την περιοδο πηρα σατουρν, ενημερωνομουν για τις αλλες κονσολες αλλα επεμενα σε αυτη. φανταζομαι το εκαναν κι αρκετοι αλλοι για την ιδια η αλλες. παντως δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες για τις τοποθετησεις μου.

                        vetus ξερεις οτι σε συμπαθω αλλα...ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. ακριβως το αντιθετο ειπα. ξαναδιαβασε... αμαν δλδ..
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Scatman View Post
                          μια κονσολα που νικαει σε ολα τα επιπεδα, σημαινει οτι εν τελει πετυχε καλυτερα ενα στοχο που ειναι οι πωλησεις, αριθμος παιχνιδιων, συχνοτητα ποιοτητας κτλ και ειναι ανεξαρτητο της ποιοτητας που μπορει να παρουσιασουν αλλες κονσολες.

                          το "σε ολα τα επιπεδα" μαλλον αγγιζει ευαισθητες χορδες του παρελθοντος.
                          Scatman δε διαφωνώ σ'αυτά που γράφεις. Χωρίς την επεξήγηση όμως σημαίνει ότι μόνο το Playstation υπήρχε στην αγορά και όλα τ'άλλα ήταν αδιάφορα. Η προσφορά του Playstation στη βιομηχανία είναι γνωστή. Όντως πέτυχε το στόχο του σε θέμα πωλήσεων ή ακόμα καλύτερα είχε software που ικανοποιούσε τόσο τους hardcore όσο και τους περιστασιακούς gamers.

                          Δε σημαίνει όμως ότι ήταν το δυνατότερο hardware αλλά ούτε ότι είχε τα καλύτερα games/genres.

                          Δηλαδή, σε περίπτωση που ήθελες platforms-fps το N64 ήταν μονόδρομος(και ίσως κάποια party-games). Κατ'αναλογία για 2D fighters το Saturn ήταν must μιας και στο Playstation ήταν λίγο ότι να 'ναι (με εξαιρέσεις φυσικά).

                          Καταλήγοντας, όλες οι κονσόλες ήταν τρομερές και δε γίνεται να ξεχωρίσω κάποια γιατί έχω απ'όλες πολύ καλές αναμνήσεις. Άντε να μην πούμε τώρα για το τι έπαιζε στα arcades εκείνο τον καιρό.....

                          Hint:http://www.system16.com/hardware.php?id=717
                          http://www.system16.com/hardware.php?id=718

                          Comment


                          • #58
                            φιλε αστραπογιαννε το psx ειχε περισσοτερα 2d fighters απο το saturn οπως ειναι φυσικο λογω μεγεθους συνολικης βιβλιοθηκης , το saturn ειχε καλυτερα ports σε καποια απο τα σημαντικοτερα και ποιοτικοτερα 2d της εποχης (οπως τα sf zero,τα kof σε καποια vs seriesl και στο darkstalkers) που ειχανε βγει se διαφορες εκδοσεις multiplatform σε psx,saturn ΑΛΛΑ το psx ειχε το guilty gear οποτε δεν υπαρχει συγκριση

                            For the PlayStation, GameFAQs has game information and a community message board for game discussion.


                            For the Saturn, GameFAQs has game information and a community message board for game discussion.



                            fps οντως το n64 εβγαλε 2-3 καλα, ομως εκεινη την εποχη αμα ηθελες fps επαιζες στο pc

                            τωρα για platforms

                            For the Nintendo 64, GameFAQs has game information and a community message board for game discussion.


                            For the PlayStation, GameFAQs has game information and a community message board for game discussion.


                            δηλαδη ενταξει μαζι σου το n64 εχει βγαλει απιστευτα 3d platformers banjo, mariο 64,το rayman 2 κτλπ αλλα μη τα μηδενιζουμε και ολα οτι δεν ειχε βγαλει το psχ καλα plattformaκια , crash,abe's, ape escape,tomba, δηλωσεις τυπου αμα ηθελες πλατφορms εκεινη την εποχη το n64 ητανε μονοδρομος ειναι ατυχεις

                            και κατι τελευταιο προς ολους επειδη ειμαι ρεαλιστης εχω κανει μια διαπιστωση, φυσικα δεν ειναι θεμα fanboysmou και προτιμησεων αλλα απλης λογικης: μου κανει εντυπωση λοιπον που το n64 ειχε ας πουμε θεωρητικα 5-10 θελετε 15 θελετε 20??? AAA games και συνηθιζεται να θεοποιουντε σε τετοιο υπερβολικο βαθμο, τοτε για 205 AAA games του psx τι πρεπει να γινει? να τα βγαλουμε σε λαικο προσκυνημα??

                            αχ πως φαινεται οτι μερικοι δεν ειχατε κανενα πειρατη εκει στη γειτονια σας

                            Comment


                            • #59
                              Μα δε λέμε κάτι διαφορετικό. Δεν παραγνώρισα ότι οι υπόλοιπες κονσόλες δεν είχαν ποιότητα. Κάθε κονσόλα είχε κάτι να προσφέρει.

                              Το "σε όλα τα επίπεδα" μάλλον παρεξηγήθηκε περισσότερο απ'ότι χρειαζόταν. Εκείνη η περίοδος είναι η αγαπημένη μου και είχα την τύχη να περάσουν απ'τα χέρια μου σχεδόν όλες οι κονσόλες (απ'τις κυρίαρχες). Υπήρξα και συλλέκτης και γνωρίζω από πρώτο χέρι την βιβλιοθήκη του N64 για το οποίο επένδυσα πολλά χρήματα και διαθέτει ορισμένα απ'τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια. Σαν κονσόλα, τη θεωρώ αδικημένη συγκριτικά με τις άλλες επειδή η ίδια η Νιντέντο την έκαψε με τις ιδέες της (πειρατεία - κασσέτα). Αλλά όλα αυτά είναι μία άλλη κουβέντα.

                              Με την απολυτότητα της παραπάνω έκφρασης πάντως δεν είχα σκοπό να ισοπεδώσω τις άλλες κονσόλες. Το επεξήγησα ήδη παραπάνω κι αν το επαναλάβω βλέπω να μου πετάνε γιαούρτια στο τέλος :p
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • #60
                                ητανε η αγαπημενη σου περιοδος γιατι ησουνα και στην απαραιτητη ηλικια τοτε, ως γνωστον σε αυτες της ηλικιες αρχιζεις να αποχτας αδυναμιες, συμπαθιες, να φτιαχνεις τα gaming γουστα σου , η λαχταρα , ο ενθουσιασμος και η διψα για gaming ειναι στο μεγιστο

                                παντως πιστευω ακραδαντα οτι η σημερινη νεωτερη γενια των 13+ ειναι ποιο τυχερη απο την δικη μας βλεπει καλυτερα πραγματα και η επομενη θα βλεπει καλυτερα απο την σημερινη και παει λεγοντας

                                σε ολα τα genres εχουνε γινει προοδοι σε μηχανισμους σε design για να μην αναφερω το αυτονοητο την τεχνολογια και το ποσο βοηθαει στο presentation του medium (εξαιρουνται οι jrpg lovers μιας και ειναι το μονο genre που χωλενει περναει περιοδο κρισης, και παλι υπαρχουνε ενα σωρο τροποι να απολαυσουνε τα παλαιοτερα παιχνιδια οι νεωτεροι)

                                Comment

                                Working...
                                X