Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι ρε g0, αλλα σκεψου και το αλλο, ο ΣΝ κανει οση θητεια προβλεπεται, ο ΔΕΑ φορτωνεται 5 μηνες παραπανω, και αν κρινω αποτι εχουν δει τα ματια μου, ο ΣΝ περναει αρκετα καλυτερα απτον ΔΕΑ ο οποιος στην δικια μου μοναδα τουλαχιστον ειχε ενα σωρο ευθυνες και τρεχαματα να τον απασχολουν, σε εμας οι ΣΝ που ειχαμε στο Συνταγμα μονο λιγη εμπλοκη τους ειχε πιασει γιατι ενω προβλεπεται να στελνουν 9 καθε εσσο ποτε τους στελνανε ποτε 6 ποτε 3 :S Ειχανε εκει εναν ολο θαλαμο δικο τους δεν τους ενοχλουσε κανενας και για οτι χρειαζοντουσαν ειχανε τους πεζικαριους οι οποιοι ητανε σαν υπηρετες με παραλλαγη :p
    Oi 5 mhnes parapanw den einai tipote gia emena an analogisteis to pws tous pernas aftous tous 5 mhnes.
    Ws DEA mporei na exeis kapoies parapanw efthynes, alla meta to 8wro pas spiti sou kai eisai poliths.
    Telos pantwn egw milaw symfwna me ta dika mou krhtiria, ezhsa kai tous stratonomous poly kairo, alla kai tous dokimous kai pistevw pws an aksizei na pas stratonomos, aksizei perissotero na pas dokimos.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Οτι λεει ο crpl ισχυει δεν ηθελα να κανω 5 μηνες παραπανω για κανενα λογο αν και ειχα ενδειξη ΥΕΑ, θελω να τελειωσει ο στρατος οσο καλυτερα και γρηγοροτερα γινεται να συνεχισουμε τις δουλειες μας μετα. Εγω νομιζεις ηξερα για την εκπαιδευση?? ε λεω λιγο τεντα θα ειναι και αυτο ειναι ολο και παω εκει και λεω τι γινεται εδω περα δεν πηγα ειδικες δυναμεις αλλιως μου τα λεγανε.. Με το καλημερα τρεξιμο/ελξεις/ καμσεις και απειρες φωνες. Αυτο που με πειραζε περισσοτερο ειναι που τρεχαμε πριν το φαγητο(μετα το πρωινο γυρναγαμε παλι τρεχοντας) μετα γυρναγαμε με παρελαση και μας σταματουσαν και για σημειωτον μαρσ, ιδρωνες εκει φουσκωμενος αστα να πανε εκει, με εκνευριζε γιατι πραγματικα λογικη δεν ειχε μονο κακο στον οργανισμο κανει. Συνηθεια ειναι ολα ομως μετα την τριτη βδομαδα καπως συνηθιζει και το σωμα και το μυαλο.

      Originally posted by straier View Post
      Εξήγηση ή/και παραδείγματα.
      Κοιτα εκει ψαχνουν οσο το δυνατον γινεται συγκεκριμενη κατηγορια ατομων δηλαδη πχ ο στρατονομος θα βγει να κανει ελεγχο σε στρατιωτικα οχηματα θα χρειαστει να κανει συνοδεια ανωτατων αξιωματικων κ.α πρεπει να εχει ψαρωτικο υφος και στυλακι δε θελει τον φλωρο που θα τρεμει η φωνη του στον συνταγματαρχη μπροστα. Δε θελει γωταδες που θα του πεις να κανει κατι απλο και θα τα κανει μανταρα, εχουν ευθυνες οι ΣΝ δεν ειναι απλο αν κανεις μαλακια τρως κατευθειαν Φ δεν εχει Κ και τετοια.

      Επισης μεσα στο ΚΕΣΝ πχ οταν σου λεω οτι δεν γουσταρουν εννοω οτι πχ μπορει εσυ να μην εισαι καλα μια μερα και να εχεις τρεξει το πρωι μετα στιβο μαχης μετα φρουρα και μετα κανα γερμανικο σκοπετο+ καθαριοτητες αγγαρειες και το αλλο πρωι αυπνος παλι τρεξιμο και ιδιο προγραμμα, πρεπει να τα κανεις ομως δε γουσταρουν τον τυπο που θα αρχισει να κλαιγεται να λεει δε μπορω θα παω στο γιατρο και τετοια που παιζουν σε αλλα κεντρα αβερτα. Εγω πχ ημουν με αμυγδαλιτιδα κομματια ειχα σκοπια το προηγουμενο βραδυ και το πρωι ειχε test cooper( τρεχεις οσο μπορεις για 12' και πρεπει να περασεις τα 2.3km για να περασεις) ε ετρεξα με κοντομανικο μεσα στο κρυο τι να κανουμε σφιγγεις τα δοντια και το κανεις. Αν κανεις αυτα που πρεπει δε θα εχεις προβλημα να μπεις στο ματι κανενος αν θες να φιδιαζεις επειδη ειναι και λιγα ατομα φαινεται και θα εχεις σιγουρα προβλημα, οχι οτι δεν γινεται αν το κανεις εξυπνα ομως..

      Αυτο εννοω το φλωρο οχι μονο στο παρουσιαστικο, και οταν λεω γιωταδες εννοω αυτους που με το παραμικρο πανε γιατρο και λενε δε μπορω και τετοια. Σε εμας οι περισσοτεροι απο αυτους πηγαν μια 2 φορες βγηκαν ΕΥ και μετα τριτη φορα ο γιατρος τους εστειλε νοσοκομειο και τους εκοψαν. Η εκπαιδευση ειναι σκληρη ακομα και για καποιον σχετικα γυμνασμενο με καλη φυσικη κατασταση + οτι η καρδιτσα εχει το χειροτερο κλιμα στον πλανητη και δε βοηθαει καθολου..

      Τωρα φυσικα ειχαμε παρα πολλα ατομα που πραγματικα δεν ειχαν καμια σχεση με αυτα που "θεωρητικα" ζηταει η ΣΝ αυτοι κοιτανε ο ΜΟ να ειναι καλος απο κει και περα εξαιρεσεις υπαρχουν. Για εμενα αν καποιος δεν εχει σιγουρο βυσμα ας παει ΣΝ η ΥΕΑ θα περασει σιγουρα καλυτερα απο το να κανει σχοινακια/σκοπετα και τετοιες βλακειες για ολη του τη θητεια. Τα ΥΕΑ εχουν το θετικο οτι πληρωνεσαι αλλα αυτοι οι 5 μηνες ειναι παρα πολυ για μενα. Α και εμεις 8ωρo κανουμε αν δεν εχουμε υπηρεσια απο της 2.30-3.00 οταν φυγει ο ταξιαρχος φευγουμε με ΔΝ ολοι δε μας πιανουν βραδυνες και τετοια..

      Comment


      • Originally posted by i Have no Equal View Post
        Η εκπαιδευση ειναι σκληρη ακομα και για καποιον σχετικα γυμνασμενο με καλη φυσικη κατασταση + οτι η καρδιτσα εχει το χειροτερο κλιμα στον πλανητη και δε βοηθαει καθολου..
        Eντάξει υπάρχουν και πολύ χειρότερα, το θέμα είναι κατά πόσο έχεις την όρεξη και αν νομίζεις πως αξίζει να τα περνάς όλα αυτά με 6,80 ευρώ το μήνα που σου δίνουν και μετά απολύεσαι και βρίσκεις και πάλι σκατά.

        Τέλος πάντων, αυτά που είδα ΘΑ έπρεπε να ήταν η εκπαίδευση ενός αξιοπρεπούς πεζικού σε ΟΛΑ τα στρ πεζικού όπου όλοι ΘΑ έπρεπε να ήταν Ι1.

        Originally posted by i Have no Equal View Post
        Τα ΥΕΑ εχουν το θετικο οτι πληρωνεσαι αλλα αυτοι οι 5 μηνες ειναι παρα πολυ για μενα. Α και εμεις 8ωρω κανουμε αν δεν εχουμε υπηρεσια απο της 2.30-3.00 οταν φυγει ο ταξιαρχος φευγουμε με ΔΝ ολοι δε μας πιανουν βραδυνες και τετοια..
        Εμένα δεν με πειραζαν τόσο οι επιπλέον 5 μήνες που θα έκανα ως ΔΕΑ. Άμα έδειναν στους ΔΕΑ κανά χιλιάρικο το μήνα και μόρια για ΟΛΟ το δημόσιο μάλλον θα πήγαινα. Αλλά τώρα το έχουν ξεφτυλίσει και τον θεσμό των ΔΕΑ και ΔΕΑ μπορεί να γίνει και ένας που έβγαλε μόνο λύκειο, έλεος, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι με ανώτερη μόρφωση δεν πάνε γιατί βρίσκουν περισσότερα μείον παρά συν.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Τώρα είδα το βίντεο που έβαλες UEG.Γαμάτο.
          BTW κι εγώ που ήμουν απλό πεζικό έκανα πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά,βολή με Μ-79,βολή κατά ριπάς με ΗΚ11,βολή με MG3 με άσφαιρα για μια επίδειξη,βολή όρθιος,γονατιστός,ξαπλωμένος,νυχτερινή με διόπτρα econoptics,ε αυτά.
          Και ήμουν Ι2.Ακούς ΒΒ;Ακούς εκεί να είναι όλοι Ι1.Ρατσιστές.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            Τώρα είδα το βίντεο που έβαλες UEG.Γαμάτο.
            BTW κι εγώ που ήμουν απλό πεζικό έκανα πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά,βολή με Μ-79,βολή κατά ριπάς με ΗΚ11,βολή με MG3 με άσφαιρα για μια επίδειξη,βολή όρθιος,γονατιστός,ξαπλωμένος,νυχτερινή με διόπτρα econoptics,ε αυτά.
            Και ήμουν Ι2.Ακούς ΒΒ;Ακούς εκεί να είναι όλοι Ι1.Ρατσιστές.
            Εμάς στο ηρωικό 502 (που ανήκει στην ηρωική ΤΞ "Ρίμινι") μας έβαλαν και 30km να περπατήσουμε μέσα στον καύσωνα αν και M/K πεζικο. Το πυρ και κίνηση μου άρεσε και μένα ωραία εμπειρία (ξαπλωτός, γονατιστός και όρθιος). Μάλιστα μια φορά κάναμε και σε κωλοέδαφος με κωλόχορτα και δεν έβλεπες αν υπάρχουν λακούβες και τέτοια, πως δεν έσπασα τα μούτρα μου εκεινη την μέρα. Αρκετοί κατρακύλησαν με τον δοικα πίσω να φωνάζει "έτσι ρεαλιστικά..."

            Το θέμα είναι όμως πως οι περισσότεροι δεν έχουν ρίξει πέρα από το πρινιδών (σωστά το έγραψα);
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Πρηνειδων νομιζω :p εγω εριξα καταριπας εκ του ορθιως και ΓΚΑΒΛΩΣΑΑΑΑΑ To Μ79 μουφα btw, ενα σκετο " ΘΟΥΜΠ " ουτε κλωτσημα ουτε τπτ
              BB μπορεις να πας σαν ΣΝ στην κυπρο, χλωμο βεβαια αμα σου λεει ο UEG οτι ορκιζονται απο καρδιτσα 150 και 160 ατομα καθε εσσο, εκει την τελευταια φορα που κοιταξα ο ΔΝΕΑΣ περναει 360 ευρω το μηνα διολου ευκαταφρονητο ποσο για φανταρο.

              Απτην αλλη ετσι ακυρωνεις και εναν βασικο λογο που ανεφερθηκε πριν για να γινεις ΣΝ, η θητεια κοντα στο σπιτι σου .

              Comment


              • Τα ΥΕΑ εχουν το θετικο οτι πληρωνεσαι αλλα αυτοι οι 5 μηνες ειναι παρα πολυ για μενα. Α και εμεις 8ωρo κανουμε αν δεν εχουμε υπηρεσια απο της 2.30-3.00 οταν φυγει ο ταξιαρχος φευγουμε με ΔΝ ολοι δε μας πιανουν βραδυνες και τετοια..
                Den isxiei pantou afto pou les, sthn ksanthi px oi stratonomoi pote den eixan DN ean den eixan spiti sthn ksanthi.

                Epishs den einai to idio me to na exeis to diko sou spiti eksw.
                Oi DEA kanoun yphresia 3 fores ton mhna kai plhrononte 600 evro to mhna oxi 6.80.
                Oi 5 mhnes + vevea einai to megalo arnhtiko, idios an exeis doulia apeksw.
                Egw to eida ws diakopes, giati sth doulia mou tha pernousa xeirotera

                Oi voles pou ekana egw einai :
                - Se oles tis apostaseis, Prhnhdon,gonipeths kai ek tou orthios, volh kata volh kai kata rypas, nyxterinh me/kai xwris econoptics me G3.
                - Prhnhdon me HK11
                - Me MG3 me tripoda kai xwris.
                - Me oplovovida
                - Me vovidobolo
                - Me poluvovidobolo GMG
                - Me Olmo
                - Me Carl goustav
                - Me AT Millan (nyxterinh volh me thermikh kamera)
                - Me xeirovomvida

                Kai den exw riksei me 45ari giati h volh akyrothike logo zesths gamw.
                Pyr kai kinhsh eixame kathe trith nomiza afto isxyei gia olous.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Εξαρταται πως το εννοεις το πυρ και κινηση, γιατι αυτο που καναμε εμεις στα ΕΚΕ των ΤΦ ητανε για γελια ουτε καν αβολιδωτα δεν μας δωσανε,ολα στην φαντασια και το οπλο γεμιζε αμμο και σκονη τζαμπα, τουλαχιστον οι 304 που ηρθανε αργοτερα ετυχε να το κανουν πιο προβλεπε, carl gustav εριξες με HEAT 551 ή με το φλωρικο το υποδιαμετρημα ? εμεις μονο με υποδιαμετρημα ριχναμε, μια φορα ητανε να με πιασει αλλα η βολη ητανε καθολικη και εγω το απογευμα ειχα σκοπια

                  Γκαβλα το milan ε ? εμεις ενα ληγμενο ριξαμε μονο στα σκοινακια
                  Χειρομβοβιδες / βομβιβες / οπλοβομβιδες κανονικες ή τις φλωρικες τις μπλε ?
                  Μεγαλο απωθημενο το 45αρι, θα αγορασω καμια ωρα αληθινο να βγαλω το αχτι μου

                  Comment


                  • Απο εμας 4 ατομα πηγαν κυπρο οι οποιοι ειχαν απο πριν ενδειξη ΕΛΔΥΚ και ειμασταν και μεγαλη σειρα αφου μπηκαμε 186 και βγαλαμε 160 ατομα αντε αλλος ενας να υπηρχε που κοπηκε, η προηγουμενη εβγαλε 120 νομιζω. Εγω προσωπικα δε βλεπω πολλα θετικα να εισαι ΣΝ και να πας κυπρο, ενταξει γινεσαι λοχιας και πληρωνεσαι αλλα το βασικο πλεονεκτημα της ΣΝ ειναι οτι πας το μεγαλυτερο μερος της θητειας στο σπιτι σου βλακεια ειναι να το χασεις. Αν θελει καποιος κυπρο παει ΕΛΔΥΚ απλα.

                    Μου αρεσαν και εμενα οι βολες γενικα, εριξα απο ολες τις θεσεις με G3(3 φορες), με ΗΚ11(rapid fire..) με .45αρι πιστολι ορθιος και στα γονατα. Τη νυχτερινη την εχασα γιατι με εβαλαν σκοπια γμτ.. εβρεχε και τρελα εκεινη τη μερα αλλα οπως μας ελεγαν επειδη εβρεχε συνεχεια "ειναι ο ιδανικος καιρος για εκπαιδευση"

                    Στα ΛΥΒ καναμε και αλλες βολες με G3 στο πυρ και κινηση ο λοχαγος εδινε στοχους και εμεις γυρνουσαμε προς αυτους και ριχναμε 2 σφαιρες "double tap" οπως ειπε ακριβως μας το εξηγουσε ο δκτης (ηθελα να του πω ξερω εχω παιξει COD..) ηταν πχ 1 2 3 4 σου ελεγε 2-4 εριχνες γρηγορα 2 στον 2 και 2 στον 4, (ριχναμε γυρω στις 12 σφαιρες εκει αν θυμαμαι καλα) αυτο μου αρεσε περισσοτερο απο ολα. Η βλακεια ειναι οτι πεταξα 2 παραλαγες και αγορασα αλλες γιατι απλα δεν επαιζε να τις πλυνω με τοση λασπη που ειχαν πανω απλα δεν προλαβαινα και θα επρεπε να μεινω μεσα σε εξοδο για να το κανω.. Γενικα τα ΛΥΒ ηταν η πιο ευκολη και ενδιαφερουσα βδομαδα, καναμε πυξιδες καλυψη αποκρυψη σχηματισμους ομαδων και τετοια που ειναι αρκετα ενδιαφερον και σου μενει και κατι οτι εμαθες.

                    Και φυσικα το δευτερο καλυτερο εκει μεσα ο στιβος μαχης με φωτιες σε λαστιχα καπνους παντου(καλο για τα πνευμονια..) σειρηνες να βαρανε και MG3 να ριχνει ασφαιρα πανω απο το κεφαλι σου στο τερμα λασπωμενο ερπην. Κ@υλα σκετη αλλα 3 μερες ηθελες για να καθαρισεις οπλα και εξαρτησεις και δεν προλαβαινες κιολας επρεπε να χασεις εξοδο για να εισαι ετοιμος στην επιθεωρηση παρασκευης.

                    Μερικες pics απο τη σειρα μας στο στιβο μαχης.





                    Και ο χειροτερος εκπαιδευτης(310 σειρα τα εκανε αυτα τα καραγκιοζιλικια λιγο πριν απολυθει) μακραν αν δεν ηταν αυτος τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα, ετυχα και στη διμοιρια του για κακη μου τυχη. Εβγαζε αναφερομενους ΕΥ, ατομα που ειχαν κοπει απο τραυματισμο και ηταν με πατεριτσες (κομμενος εδω και 10 μερες επειδη ξαπλωνε χωρις να ξεστρωσει εντελος το κρεβατι) και αλλα τετοια ωραια μαζι με ολους εμας φυσικα. Μεχρι και την τελευταια μερα εβγαζε αλλα ενταξει γελουσαν ολοι μαζι του τοτε ακομα και οι αλλοι εκπαιδευτες. Μαλιστα την τελευταια μερα στην ονομασια και αφου ειμαστε ολοι δεκανεις ΣΝ πλεον πιανει ενα φιλο μου εκει και παει να τον χωσει για δουλεια του ενω ετοιμαζομασταν με στολη εξοδου του λεει ο φιλος μου δε μπορω ετοιμαζομαι και του απανταει "Ειμαι λοχιας και εισαι ακομα στο ΚΕΣΝ" Κ@ριολης μεχρι τελους..

                    Comment


                    • arl gustav εριξες με HEAT 551 ή με το φλωρικο το υποδιαμετρημα ? εμεις μονο με υποδιαμετρημα ριχναμε, μια φορα ητανε να με πιασει αλλα η βολη ητανε καθολικη και εγω το απογευμα ειχα σκοπια

                      Γκαβλα το milan ε ? εμεις ενα ληγμενο ριξαμε μονο στα σκοινακια
                      Χειρομβοβιδες / βομβιβες / οπλοβομβιδες κανονικες ή τις φλωρικες τις μπλε ?
                      Μεγαλο απωθημενο το 45αρι, θα αγορασω καμια ωρα αληθινο να βγαλω το αχτι μου
                      - Carl gustav me pyravlo kai anapsame kai fotia, aftos htan o logos pou anavlhthike to 45ari.

                      - Millan eriksa se nyxterinh askhsh se penthymero volwn se stratighkh epithewrhsh.
                      Den kserw an htan lygmeno

                      - Xeirovombida, bombida kai oplovomvida ola kanonika oxi mple.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Originally posted by Ground_zero View Post
                        - Millan eriksa se nyxterinh askhsh se penthymero volwn se stratighkh epithewrhsh.
                        Den kserw an htan lygmeno .
                        Μάλλον λυγμένο, ένα βλήμα milan είναι πανάκριβο.

                        Γενικά πάντως πρέπει να πω πως η εκπαίδευση του ελληνικού στρατού είναι γελοία και εποχών 1940 σε σχέση με τον αμερικανικό, βρετανικό κτλ μιλάω για ΣΞ και για τους κληρωτούς και αυτό το g3 ρε πούστη μου φωτιά παίρνει μετά από λίγες βολές, 30 μόνο σφαιρες έριξα βολή κατά βολή σε ένα πυρ και κίνηση και ζεματούσε μήπως φταίει που ήταν καλοκαίρι
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Ti anagh exei o Vretanikos stratos....
                          kathe pote eixate stoivo maxhs UEG?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Ground_zero View Post
                            Ti anagh exei o Vretanikos stratos....
                            kathe pote eixate stoivo maxhs UEG?
                            3 φορες περασαμε, την πρωτη και δευτερη βδομαδα δεν ειχε γιατι ηταν το χρονομετρημενο μιλι και κατι διαγωνισματα. Περασαμε την τριτη βδομαδα μια φορα δοκιμαστικα μετα την τεταρτη βδομαδα μια κανονικα(χωρις φωτιες και οπλο ομως) και την πεμπτη που ηταν με τις φωτιες και τα αλλα τα διαφορα. Οποιοι δεν τον περασαν ειχε και την εκτη βδομαδα κομπλε με φωτιες και οπλο..

                            Comment


                            • Επιτέλους, μετά από 3 εβδομάδες βγήκα απ'το στρατόπεδο της ΑΥλώνας και πλέον είμαι στο Ηράκλειο με 4μερη άδεια. Πολιτισμός! Βαρέθηκα τα χακί

                              Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ τον Altair γιατί την ημέρα που έγραψα ότι φεύγω, σχεδόν αμέσως προθυμοποιήθηκε να με εξυπηρετήσει σε οποιαδήποτε δυσκολία θα συναντούσα. Thanks man. Tελικά δε χρειάστηκε η βοήθεια του (επειδή γνώρισα παιδιά στο καράβι που γνώριζαν τη διαδρομή) αλλά η κίνησή του ήταν πολύ συγκινητική σε μία στιγμή που την είχα ανάγκη.

                              Έπειτα, θα πω κάποια πράγματα γι'αυτούς που δεν έχουν ενταχθεί.

                              Ξεχάστε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θετικό ή αρνητικό σας έχουν πει για τον στρατό. Πραγματικά όμως αυτά που συνάντησα δεν είχαν την παραμικρή σχέση με αυτά που περίμενα/άκουγα. Είμαι σίγουρος πως ο καθένας που εντάσσεται σε ένα στρατόπεδο, αντιλαμβάνεται τελείως διαφορετικά αυτή την εμπειρία.

                              Το δικό μου άγχος έφυγε απ'την στιγμή που έφτασα εκεί. Για να μην περιττολογώ, στα δικά μου μάτια ο στρατός είναι μία κατασκήνωση ενηλίκων αντρών (με τις όποιες αδυναμίες / πλεονεκτήματα) και σε καμία περίπωση ΔΕΝ ισχύει αυτό που λένε κατά κύριο λόγω οι γυναίκες/μαμάδες, στο στρατό γίνεσαι άντρας.

                              ΔΕΝ γίνεσαι άντρας. Συμβιώνεις με άντρες και κυριαρχούν αντροπαιδικές συνήθειες.

                              Κατά τα άλλα, η άποψη μου δεν έχει αλλάξει για τον Ελληνικό στρατό. Οι νεοσύλλεκτοι είναι πασπαρτού που ο ρόλος τους είναι η δωρεάν "συντήρηση" του στρατού και παράλληλα εξυπηρετούν συμφέροντα.

                              Σε προσωπικό επίπεδο, δεν εντυπωσιαστηκα απ'την Αυλώνα. Είναι όντως τεράστιο στρατόπεδο και σαν νεοσύλλεκτος, δε μπορείς να κάνεις πολλά πέρα απ'το να είσαι κοντά στον θάλαμό σου και να πηγαίνεις στο κοντινό Καψιμί. Παρεπιπτόντως, το μεγάλο Καψιμί απέχει 15 λεπτά...

                              Νιώθω αρκετά τυχερός που στο θάλαμό μου , συμβιώνω με άλλα 19 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ παιδιά. ΑΥτό είναι κάτι που δεν το περίμενα ΠΟΤΕ. Πολύ χαβαλέ, νέες φιλίες και γενικά ένα εξαιρετικό κλίμα. Δεν έχει σημειωθεί το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ και φανταστείτε υπάρχει τέτοια εμπιστοσύνη και συνεργασία που ο καθένας εξυπηρετεί/βοηθά τον άλλο προθύμως. (φυσικά δεν έχει γίνει ΚΑΜΙΑ κλεψιά).

                              Αυτό βέβαια δεν είναι κανόνας γιατί ο ανίκητος (μαλάκας κοινώς) υπάρχει παντού πχ χθες μετά την παρέλαση πήραμε αναφορά και στον δίπλα θάλαμο, λίγο πριν φύγουμε κάποιοι φτύνονταν μεταξύ τους μπροστά στον Ύλαρχο και ανθυπύλαρχο...

                              Τέσπα, με εξαίρεση τις σκληρές παρελάσεις και κάποια καψονάκια από κάποια κωλόπαιδα ανθυπύλαρχους (μετάβολή-μετάβολή-μετάβολή κτλ κτλ)...ζωάρα που λένε. Δεν κάνουμε σχεδόν τίποτα. Ακόμη και το φαγητό είναι σε καλά επίπεδα.

                              Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι πραγματικά ισχύει το : εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο στρατός... και η συμβουλή μου προς τους νεοσύλλεκτους που θέλουν απλά να τελειώσει η θητεία τους είναι να προσπαθήσουν να μην είναι σφιγμένοι, δεν είναι τόσο τραγικά... και αν μπορούν να γίνουν Ι3 ή Ι4 (καλά όχι Ι5-τρελόχαρτο). Θα ταλαιπωρηθούν λιγότερο για κάτι που δεν αξίζει. Επίσης, ξεχάστε τα παραμύθια περί οργάνωσης στρατού. Η γραφειοκρατία του δε συναντάται πουθενά αλλού.

                              Α! και κάτι ακόμη ..μου ήρθε ένδειξη για ΕΛΔΥΚ (Κύπρο). Μάλλον δε θα πάω αλλά ποτέ μη λές ποτέ.

                              ΥΣ - όποιος παρουσιαστεί εκεί, ας με ρωτήσει ότι θέλει.
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Ela mwrh scatman!
                                O stratos einai mia pordh kai prepei na fygei alafria
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X