Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Και θύμισε μου, τι ακριβώς κρατάμε όρθιο στην Ελλάδα??
    Το αρχαίο ελληνικό φρόνημα όπως εκφράζεται από τους νεοφασίστες ΛΑΟΣ, τον Παπαθεμελή και τους προσκόπους της Χρυσής Αυγής?
    Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

    Let's just all say the magic words and go back to reality.

    THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

    Comment


    • Σα δεν ντρέπεται ο Τσίπρας,θέλει να τα γκρεμίσει όλα με τα ομοφυλοφιλικά σκανδιναβικά πρότυπα που θέλει να μας πλασάρει.Εμείς θέλουμε να είμαστε Αφγανιστάν 4ever και 200 χρόνια πίσω,ουστ μωρή γκόμενα φάε παντοφλιά στη μάπα.
      Georgeades FTW!!!
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Πάντως, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. κερδίζει ψήφους αυτόν τον καιρό κάνοντας ουσιαστικά... τίποτα, πράγμα που για εμένα σημαίνει ότι ο Αλέξης Τσίπρας είναι "μόδα", κατά κάποιον τρόπο. Το κόμμα το βλέπω πεσμένο, οι απόψεις του δεν ακούγονται όσο παλαιότερα και δεν είναι τόσο δυναμικές (το οποίο μπορεί να είναι και θετικό, αλλά σε αυτήν την χώρα συνήθως το αντιμετωπίζουμε ως αρνητικό).

        Μπορεί, βέβαια, να κάνω και λάθος, ωστόσο οι κύριοι στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. δεν φαίνονται ιδιαίτερα χαρούμενοι με την άνοδο των ποσοστών του ΣΥ.ΡΙΖ.Α...
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Δεν είμαι καν συριζικός, αν και ομολογώ μου είναι αρκετά συμπαθής η παράταξη, αλλά τι θα πει μόδα; Κι αν είναι ο Τσίπρας μόδα, τότε τι ήταν τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που έπαιρναν το 90% των ψήφων από ψηφοφόρους που στη πλειοψηφία τους δεν ήξεραν καν τι ψήφιζαν, αλλά έριχναν το χαρτί απλά και μόνο επειδή ήταν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, o Παπανδρέου κι ο Καραμανλής;

          Η, όποια, στροφή προς την, όποια, αριστερά δεν είναι μόδα, είναι φυσικό αποτέλεσμα - απόρροια της προβληματικής πραγματικότητας στην οποία ζούμε.
          Ρε αυτος ο Τσιπρας και το Συριζα τι σοι σκουπιδια που ειναι? αυτοι θελουν να κανουν τα παντα για να μαμησουν οτι κραταμε ορθιο στην Ελλαδα.

          Θα παει κανενας στο συλλατηριο για το Μακεδονικο στην Αθηνα?
          [/b]
          Δεν υπάρχει Μακεδονικό.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Ναι ενω οι αριστερα δεν ειναι σαπια... και ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Τσιπρα ειναι οι σωτηρες της Ελλαδας...

            Εχει προδωσει την Ελλαδα ποσες φορες η αριστερα και οποιος γνωριζει ιστορια το ξερει καλα(οχι οτι και οι δεξιοι εχουν κανει καλυτερα αλλα εχουν κατηγορηθει πολλες φορες για αυτα τουλαχιστον..) αλλα δε θα κατσω να το συζητησω γιατι θα χαλαστουμε και δε θα βγαλουμε ακρη ουτε θα συμφωνησουμε οσο και να μιλαμε ποτε οποτε ειναι ματαιο..

            Εγω προτεινω να αφησουμε τα πολιτικα/θρησκευτικα ζητηματα εξω απο το φορουμ.. για να μην υπαρχουν κοντρες και χαλαμε τις καρδιες μας το λεω, σε αυτα τα ζητηματα ειναι αδυνατο να αλλαξεις γνωμη σε κανεναν..

            B) B) B)

            Comment


            • Δεν είμαι καν συριζικός, αν και ομολογώ μου είναι αρκετά συμπαθής η παράταξη, αλλά τι θα πει μόδα; Κι αν είναι ο Τσίπρας μόδα, τότε τι ήταν τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που έπαιρναν το 90% των ψήφων από ψηφοφόρους που στη πλειοψηφία τους δεν ήξεραν καν τι ψήφιζαν, αλλά έριχναν το χαρτί απλά και μόνο επειδή ήταν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, o Παπανδρέου κι ο Καραμανλής;

              Η, όποια, στροφή προς την, όποια, αριστερά δεν είναι μόδα, είναι φυσικό αποτέλεσμα - απόρροια της προβληματικής πραγματικότητας στην οποία ζούμε.[/b]
              Δεν διαφωνώ με τίποτα από τα παραπάνω. Καλό θα ήταν, όμως, η στροφή προς τα αριστερά να γίνει συνειδητά και να είναι υγιής. Μακάρι να είναι απλώς σύμπτωση ή βήμα προς τα μπροστά το ότι ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. πήρε τα πάνω του επί Τσίπρα και να μην έχει να κάνει με το ότι σε κάποιους απλά κατέβηκε να τον ψηφίσουν, επειδή το ίδιο κάνει και ο διπλανός τους. Το ότι το ποσοστό του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. αυξάνεται κατά 3% κάθε 7 ημέρες, εντούτοις, δεν μου φαίνεται και πολύ υγιές...
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • και να μην έχει να κάνει με το ότι σε κάποιους απλά κατέβηκε να τον ψηφίσουν, επειδή το ίδιο κάνει και ο διπλανός τους.[/b]
                Ακόμα κι έτσι να είναι.
                Σου ξανάλεω ότι ακριβώς το ίδιο γινότανε επί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, γιατί να μας χαλάσει τώρα; Προφανώς πάντα υπήρχαν και θα συνεχίζουν να υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν ψήφο χωρίς απαραίτητα να ξέρουν γιατί ψηφίζουν τον Χ κι όχι το Υ, δεν μπορεί ολόκληρη η κοινωνία να απαρτίζεται από συνειδητοποιημένους και ιδεολόγους, δυστυχώς.

                Όσο για τα λεγόμενα σου UEG, όταν λες τέτοιες κουβέντες καλύτερα να είσαι πιο συγκεκριμένος.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Ακόμα κι έτσι να είναι.
                  Σου ξανάλεω ότι ακριβώς το ίδιο γινότανε επί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, γιατί να μας χαλάσει τώρα;
                  [/b]
                  Για τον ίδιο λόγο που μας χαλούσε και τότε: γιατί σημαίνει ότι πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Δεν μας χαλάει περισσότερο ή λιγότερο, απλά μας απογοητεύει και πάλι - ίσως όμως και να βγει κάτι καλό από την όλη διαδικασία.

                  Παρεμπιπτόντως, όταν λες "Δεν υπάρχει Μακεδονικό", τι ακριβώς εννοείς; Ότι είναι σαν το Βέλγιο ένα πράγμα;

                  EDIT: Typo.
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Όσο για τα λεγόμενα σου UEG, όταν λες τέτοιες κουβέντες καλύτερα να είσαι πιο συγκεκριμένος.
                    [/b]
                    Να κατσω να αναλυσω τωρα τα λεγομενα μου δε θα το κανω γιατι θελει πολυ χρονο και βαριεμαι κιολας να πω την αληθεια.. προτιμω να παω για call ετσι και αλλιως οπως ειπα δε θα συμφωνησουμε.. οποιος ξερει καταλαβε τι λεω..

                    ;) ;) ;)

                    Comment


                    • Εγω προτεινω να αφησουμε τα πολιτικα/θρησκευτικα ζητηματα εξω απο το φορουμ.. για να μην υπαρχουν κοντρες και χαλαμε τις καρδιες μας το λεω, σε αυτα τα ζητηματα ειναι αδυνατο να αλλαξεις γνωμη σε κανεναν..
                      [/b]
                      .

                      Comment


                      • Τόσες και τόσες σελίδες δεν υπήρξε ούτε καν υπόνοια κόντρας και νομίζω πως οι συζητήσεις ήταν εποικοδομητικές. Επιπλέον, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος ο οποίος συζητάει για να αλλάξει άποψη στον άλλον. Δεν θα ήταν άδικο να μην αφήσουμε το θέμα να κυλήσει;
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Φυσικά και μας απογοητεύει, αλλά δυστυχώς ξανάλεω είναι δύσκολο να περιμένουμε από τον κάθε πολίτη να είναι συνειδητοποιημένος και ιδεολόγος.

                          Δεν υπάρχει Μακεδονικό γιατί πολύ απλά δεν απασχολεί κανέναν σε διεθνές επίπεδο το συγκεκριμένο ζήτημα, απασχολεί αποκλειστικά και μόνο την Ελλάδα και τα βλαστάρια της. Όταν η λεγόμενη ΠΓΔΜ σε οποιοδήποτε διεθνές έγγραφο που υπογράφει, υπογράφει με την ονομασία Μακεδονία, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των κρατών αναφέρονται σε αυτήν ως Μακεδονία μα κυρίως όταν οι μεγάλες δυνάμεις, ΗΠΑ, Ρωσία, Κινά, Ηνωμένο Βασίλειο, αναγνωρίζουν το κράτος ως Μακεδονία και όχι σαν Σλαβομακεδονία, ΠΓΔΜ, Νέα Μακεδονία, Βόρεια Μακεδονία ή δε ξέρω εγώ τι άλλο, τότε πως υπάρχει Μακεδονικό ζήτημα;

                          Υπάρχει, μεσανατολικό, υπάρχει Κυπριακό, υπάρχει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο γενικότερο Βαλκανικό, υπάρχει το θέμα του Κοσόβου, αλλά όχι Μακεδονικό, το πώς θα πούμε εμείς τη Μακεδονία ποσώς ενδιαφέρει τους άλλους, είναι απλά θέμα ?εθνικής υπόληψης? και τίποτα παραπάνω, και την Istanbul και Κωνσταντινούπολη τη λέμε, αλλά αυτή υπάρχει μόνο για μας και τους Ιάπωνες αν δε κάνω λάθος.

                          Συμφωνώ με τον καταραμένο, μια χαρά είναι οι συζητήσεις αυτές και κουνάνε και μερικά μυαλά που δεν ενδιαφέρονται να ενδιαφερθούν, όπως και να χει όταν ρίχνουμε βόμβες καλό είναι να διευκρινίζουμε τα λεγόμενά μας, τέσπα.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Δεν υπάρχει Μακεδονικό γιατί πολύ απλά δεν απασχολεί κανέναν σε διεθνές επίπεδο το συγκεκριμένο ζήτημα, απασχολεί αποκλειστικά και μόνο την Ελλάδα και τα βλαστάρια της. Όταν η λεγόμενη ΠΓΔΜ σε οποιοδήποτε διεθνές έγγραφο που υπογράφει, υπογράφει με την ονομασία Μακεδονία, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των κρατών αναφέρονται σε αυτήν ως Μακεδονία μα κυρίως όταν οι μεγάλες δυνάμεις, ΗΠΑ, Ρωσία, Κινά, Ηνωμένο Βασίλειο, αναγνωρίζουν το κράτος ως Μακεδονία και όχι σαν Σλαβομακεδονία, ΠΓΔΜ, Νέα Μακεδονία, Βόρεια Μακεδονία ή δε ξέρω εγώ τι άλλο, τότε πως υπάρχει Μακεδονικό ζήτημα;

                            Υπάρχει, μεσανατολικό, υπάρχει Κυπριακό, υπάρχει με τον έβαναν ή με τον άλλο τρόπο γενικότερο Βαλκανικό, υπάρχει το θέμα του Κοσόβου, αλλά όχι Μακεδονικό, το πώς θα πούμε εμείς τη Μακεδονία ποσώς ενδιαφέρει τους άλλους, είναι απλά θέμα ?εθνικής υπόληψης? και τίποτα παραπάνω, και την Istanbul και Κωνσταντινούπολη τη λέμε, αλλά αυτή υπάρχει μόνο για μας και τους Ιάπωνες αν δε κάνω λάθος.
                            [/b]
                            Έτσι είναι, ευτυχώς ή δυστυχώς...
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Έτσι είναι, ευτυχώς ή δυστυχώς...
                              [/b]
                              Χρόνια τώρα έχει τελειώσει αυτή η υπόθεση.. αναρωτιέμαι γιατί χαλάμε τόσο χρόνο και χρήματα πάνω σ'αυτό αντί να προσπαθήσουμε να λύσουμε κάποιο υπαρκτό πρόβλημα. Κι εμένα με ενοχλεί αλλά το έχουμε χάσει το παιχνίδι και δεν λέμε να το καταλάβουμε.


                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X