Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πας μη Ελλην Βαρβαρος.

    Comment


    • Do a barrel roll!

      Comment


      • Δεν ξέρω αν το ήξερε και κάποιος άλλος εγώ τώρα το έμαθα:
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Πας μη Ελλην Βαρβαρος.
          [/b]
          Όταν το έλεγαν αυτό, η λέξη βάρβαρος είχε τη σημασία ?ξένος?, από άλλη χώρα. Δηλαδή, για την εποχή της, η φράση δηλώνει το προφανές...
          My Blog: FoM's Between a Rock and a Hard Place
          Follow me on http://www.twitter.com/FoM_PV


          Comment


          • Δεν ξέρω αν το ήξερε και κάποιος άλλος εγώ τώρα το έμαθα:

            [/b]

            Ντροπή για αυτό το video...η μητέρα κλαίει το γιο της που έφυγε και αυτοί λένε "don't fuck with Greeks"..
            Φασιστικό θυλάκιο έχουμε καταντήσει.....
            Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

            Let's just all say the magic words and go back to reality.

            THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

            Comment


            • Σιγουρα καποιος που ειναι προθυμος 24/365 να δωσει την ζωη του για την πατριδα του, την γη που αγαπαει αυτος και οι δικοι του, πρεπει να ειναι μεγαλος φασιστας.
              Ειδικα απο την στιγμη που καποιος παραβιασε αυτο που καλος η κακος λεμε συνορα.
              Φασιστας.
              Σιγουρα πραγματα.
              Ned Stark

              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
              Ειναι ο Getta Robo.

              Comment


              • Mε ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειμαι μεγαλος φασιστας τελικα...

                Comment


                • Καλα πας. Εγω πηρα προαγωγη. Τωρα με φωναζουν Ελληνα.
                  Απο του χρονου μαλλον θα προαχθω σε Ελ.
                  Ned Stark

                  A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                  It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                  A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                  In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                  Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                  Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                  Ειναι ο Getta Robo.

                  Comment


                  • Ντροπή για αυτό το video...η μητέρα κλαίει το γιο της που έφυγε και αυτοί λένε "don't fuck with Greeks"..
                    Φασιστικό θυλάκιο έχουμε καταντήσει..... [/b]
                    Η ανθρωπιά για τους περισσότερους φτάνει μέχρι εκεί που τους συμφέρει (μην το πάρεις προσωπικά αυτό). Αν βγει κάποιος και μιλήσει για τα Ιμια ή για τον πιλότο που σκοτώθηκε πριν 2 χρόνια στο Αιγαίο θα είναι φασίστας. Και εκεί κάποιες μάνες κλαίγανε. Βέβαια αυτές ήταν Ελληνίδες και δεν μας ενδιαφέρει...

                    Υ.Γ : Σβήστηκαν κάποια κομμάτια από ποστς του ΦΥΓΕ

                    Comment


                    • Η ανθρωπιά για τους περισσότερους φτάνει μέχρι εκεί που τους συμφέρει (μην το πάρεις προσωπικά αυτό). Αν βγει κάποιος και μιλήσει για τα Ιμια ή για τον πιλότο που σκοτώθηκε πριν 2 χρόνια στο Αιγαίο θα είναι φασίστας. Και εκεί κάποιες μάνες κλαίγανε. Βέβαια αυτές ήταν Ελληνίδες και δεν μας ενδιαφέρει...

                      Υ.Γ : Σβήστηκαν κάποια κομμάτια από ποστς του ΦΥΓΕ
                      [/b]
                      Όχι τώρα πραγματικά είμαι 1000% με τον Βασίλαρο.Είπε κάποιος ότι τα παιδιά που πέθαναν στο Αιγαίο ήταν φασίστες;;;
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Όχι τώρα πραγματικά είμαι 1000% με τον Βασίλαρο.Είπε κάποιος ότι τα παιδιά που πέθαναν στο Αιγαίο ήταν φασίστες;;;
                        [/b]
                        Δεν είπα για τα παιδιά που σκοτώθηκαν, είπα για όλους τους υπόλοιπους που βγαίνουν και μιλάνε για αυτά τα θέματα. Αν μιλήσει κάποιος για αυτούς που χάθηκαν στα Ιμια θα κατηγορηθεί ότι είναι φασίστας, εκεί ξεχνάνε την ανθρωπιά και απλά βγάζουν όλο τους το κόμπλεξ.
                        (προς αποφυγή παραξηγήσεων δεν ανφέρομαι προσωπικά στον SchattenJager)

                        Comment


                        • Ο φασισμός, δεν είναι ζήτημα της πλευράς διαμέσω της οποίας εκφράζεται. Είναι, εν τέλει, ένα χαρακτηριστικό που υπερβαίνει τόσο τα πολιτικά πιστεύω (βλέπε Βενιζέλος που είναι σε Σοσιαλιστικό Κίνημμα, αλλά εκφράζεται ενίοτε ΠΟΛΥ φασιστικά), όσο και την γενικότερη τοποθέτηση μας απέναντι στα πράγματα (ένας γονιός ο οποίος απαγορεύει στο παιδί του να βλέπει συγκεκριμένα άλλα παιδιά για τον Α ή Β λόγο).

                          Το λυπηρότερο για μένα, στο βίντεο που παρέθεσε ο BigBOSS είναι το γεγονός ότι αναφέρεται στην "εκτέλεση" ενός ανθρώπου από κάποιον άλλο, και υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι αντιμετωπίζουν το γεγονός ως καλό, ως ανδραγάθημα, ως "άριστο οιωνό". Νομίζω πως επικραττεί τεράστια σύγχηση και με λύπη μου συμπεραίνω πως δεν υπάρχει σε πολλούς ανθρώπους σήμερα ανθρωπιστικό συναίσθημα. Αντί να κατακρίνουμε τον πόλεμο και τα δεινά του, αντί να ενώνουμε τις φωνές και τις δυνάμεις ενάντια σε κάθε τι "φασιστικό" (όπως ο πόλεμος επί παραδείγματι), σε κάθε τι "ανίερο" ή σε τελική ανάλυση "απάνθρωπο", επικροττούμε και μάλιστα, καλύπτουμε με έννοιες όπως σύνορα, εθνική ταυτότητα, εθνική ασφάλεια, υπεράσπιση πατρίδας ενέργειες εγκληματικές που πληγώνουν συνανθρώπους μας. Και νομίζω πως συμφωνούμε όλοι στο ότι το ανθρώπινο γένος έχει ήδη πολλές πληγές (άλλες ανοιχτές, άλλες όχι).

                          Αν αυτές οι έννοιες δικαιολογούν τέτοιες πράξεις, τότε νομίζω πως οφείλουμε να τις καταργήσουμε. Δεν θέλω σύνορα, πατρίδες, εθνικές ταυτότητες αν αυτά οδηγούν σε μίσος, απανθρωπιά και θάνατο. Όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα στην ζωή. Κι αν το καταλάβουν όλοι αυτό (εννοώ από κάθε πλευρά) τότε θα υπάρξη πραγματική εξέλιξη στο είδος των ανθρώπων.

                          Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι σε κάθε πλευρά. Δεν χρειάζεται να βγει κανείς και να πει ότι "δηλαδή, για τους Τούρκους δεν ισχύουν αυτά που λες; Ή για τους Σκοπανούς; Μόνο για τους Έλληνες;", γιατί νομίζω πως είναι ξεκάθαρο ότι μιλάω για όλους τους ανθρώπους.

                          Στο κάτω κάτω, αν τόσο ανώτερη φάρα είναι οι Έλληνες, ας κάνουν και την αρχή σε αυτό το νέο τρόπο σκέψης, μπας και τον μεταδώσουν επιτυχημένα, όπως ΟΛΑ τα υπόλοιπα με τα οποία προίκισαν την ανθρωπότητα των λοιπών βαρβάρων, ανά τους αιώνες... ΑΜΗΝ!
                          OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                          Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                          Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                          Comment


                          • Το λυπηρότερο για μένα, στο βίντεο που παρέθεσε ο BigBOSS είναι το γεγονός ότι αναφέρεται στην "εκτέλεση" ενός ανθρώπου από κάποιον άλλο, και υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι αντιμετωπίζουν το γεγονός ως καλό, ως ανδραγάθημα, ως "άριστο οιωνό". Νομίζω πως επικραττεί τεράστια σύγχηση και με λύπη μου συμπεραίνω πως δεν υπάρχει σε πολλούς ανθρώπους σήμερα ανθρωπιστικό συναίσθημα. Αντί να κατακρίνουμε τον πόλεμο και τα δεινά του, αντί να ενώνουμε τις φωνές και τις δυνάμεις ενάντια σε κάθε τι "φασιστικό" (όπως ο πόλεμος επί παραδείγματι)[/b]
                            Ο πόλεμος δεν είναι φασιστηκή ιδέα, πόλεμοι δεν γίναν μόνο από φασιστικά καθεστώτα πόλεμοι έγιναν από όλους και ο κύριος λόγος ήταν και είναι πλουτοπαραγωγικές πηγές είτε αυτές είναι έλεγχος εμπορικών δρόμων, αχανών καλλιεργήσιμων εκτάσεων, μεταλλείων, κοιτασμάτων πετρελαίου, φυσικού αερίου είτε είτε κτλ.

                            Μάλλον σε εσένα επεικρατεί σύγχιση. Αν ζούσες με κάποιους άλλους σε έναν καταυλισμό και έρχοταν κάποιοι άλλοι και σας κατασκόπευαν, σας έκλεβαν τρόφιμα, τις γυναίκες κτλ (αλά Lost) εσύ τι θα έκανες; ακόμη και ο πιο φιλειρινικός να ήσουν θα εξαγριωνόσουν και θα γινόσουν άλλος εαυτός, πάνω στην ένταση θα σκοτωνόταν και κάποιος ειδικά εάν οι επιδρομές ήταν συνεχείς άρα αυτοί που τις έκαναν δεν δείχναν κανέναν σεβασμό για τα σύνορα των ομάδων.

                            Η τουρκική αεροπορία συνεχώς παραβιάζει το FIR Αθηνών αμφισβητόντας την εθνική μας κυριαρχία που είναι εις βάρος όλων μας είτε ζούμε στην Μακεδονία είτε στην Αττική, στη Θεσσαλία κτλ και προτίστως εις βάρος των Ελλήνων του ανατολικού Αιγαίου. Αυτές οι "επιδρομές'' των τουρκικών μαχητικών γίνονται κατά εξακολούθηση όχι μόνο για να εγείρουν αμφισβητίσεις αλλά και για κατασκοπία των ελληνικών οπλικών συστημάτων,με αεροφωτογράφηση, με ότι σημαίνει αυτό για την δικιά μου, δικιά σου, την ασφάλεια όλων μας.
                            Και ναι αν είναι οι Τούρκοι να μην φθάσοουν έως πάνω από τον Παρθενώνα ας ρίξουν οι δικοί μας και ένα και δύο και τρία και 100 δικά τους αεροπλάνα γιατί ένας λαός πρέπει να έχει και μια αξιοπρέπεια, βέβαια σιγά μη πάνε έως την Αθήνα καθώς ξέρουν τι πυραυλιλίκι θα φάνε από την αντιεροπορική μας άμυνα. Σου λέω μόνο ότι πλησιάζει σε απόσταση 100 μιλίων (δεν ξέρω ακριβώς πόσα μίλια) τις ακτές των ΗΠΑ δίχως άδεια καταρρίπτεται αμέσως γιατί σε αυτά τα ζητήματα δεν υπάρχει θέμα ανθρωπιάς, μη σκοτωθεί αυτός που έρχεται αλλά θέμα εθνικής ασφάλειας.

                            Με το σκεπτικό σου αν η Ελλάδα δεχτεί μια επίθεση από τον οποιοδήποτε δεν θα πρέπει να αντιδράσει επειδή πρέπει να είμαστε φιλάνθρωποι, δηλαδή να αφήσουμε να μας πηδήξουν και από πάνω .

                            Μια πολεμική αναμέτρηση με την Τουρκία θα κριθεί στην αεροπορική υπεροχή (όπως συμβαίνει σε κάθε σύγχρονο "θέατρο" πολέμου), όποια χώρα έχει την αεροπορική υπεροχή θα καταστρέψει και τα πλοία και τις επίγειες δυνάμεις, για αυτό το λόγο οι αεροπόροι μας είναι τόσο εξαιρετικοί και η αεροπορία μας μεταξύ των 3-4 καλύτερων του κόσμου. Ειδικά για εμάς είναι ακόμη πιο σημαντικό να κυριαρχούμε στους αιθέρες λόγω του ότι υπολειπόμαστε αριθμητικά (κυρίως σε έμψυχο δυναμικό) στις επίγειες δυνάμεις. Εγώ από τη σύγχρονη Ελλάδα μόνο αυτούς θεωρώ ήρωες, που είναι οι πιο αγαθοί πατριωτικά Έλληνες και πολύ σεμνοί άνθρωποι, oι οποίοι ρισκάρουν τα πάντα για να λέμε εμείς την κάθε μαλακία:
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment



                            • Αν αυτές οι έννοιες δικαιολογούν τέτοιες πράξεις, τότε νομίζω πως οφείλουμε να τις καταργήσουμε. Δεν θέλω σύνορα, πατρίδες, εθνικές ταυτότητες αν αυτά οδηγούν σε μίσος, απανθρωπιά και θάνατο. Όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα στην ζωή. Κι αν το καταλάβουν όλοι αυτό (εννοώ από κάθε πλευρά) τότε θα υπάρξη πραγματική εξέλιξη στο είδος των ανθρώπων.

                              [/b]
                              Αυτα που λες δεν εχουν σχεση με εθνικες ταυτοτητες συνορα κτλπ το μισος και η απανθρωπια ειναι μεσα στη φυση του ανθρωπου, παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν και δε μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο.. Και πατριδες να μην υπηρχαν παλι θα υπηρχαν πολεμοι να εισαι σιγουρος..

                              Συμφωνω με BigBoss... B) B) B)

                              Comment


                              • Προς ΜεγάλοΑφεντικό:

                                1)Αν είδες ο Μπόκο έγραψε για ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους.Προυπόθεση είναι να συμμορφωθούν όλοι αν θελουμε να έχουμε καταστάσεις ΛΕΝΟΝ (και όχι μόνο οι Ελ).

                                2)Όχι,οι Έλληνες πιλότοι δεν είναι και οι πιο σεμνοί,έχω δεi channel Έλληνα πιλότου στο youtube,είχε αρκετές δόσεις φανατίλας και αντιτουρκίλας.

                                3)Μπορεί να μην τα δείχνουν τα Ελληνικά ΜΜΕ,αλλά να ξέρεις ότι όσες φορές μπουκάρουν οι Τουρκοι στο Flight Information Region της Ελλάδας,άλλες τόσες έχουμε μπουκάρει και εμείς.
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X