Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Emena den marese to sygekrimeno.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Originally posted by Ground_zero View Post
      Emena den marese to sygekrimeno.
      Χαχα, βασικά δεν το άκουσα καν, η απάντηση απευθυνόταν στον _Lloyd μόνο, ο οποίος θα το πιάσει το νόημα. ;)
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Κι εγώ το έπιασα!!! Καλό το αστειάκι σου,σου βάζω άγιστα,τγία.

        Comment


        • Originally posted by Pritt@r@s View Post
          Κι εγώ το έπιασα!!! Καλό το αστειάκι σου,σου βάζω άγιστα,τγία.
          Βασικά δεν είναι αστείο, αλλά δεν πειράζει. Μην το ψάχνετε, λέμε, έχει ιστορία το πράγμα.

          Εν τω μεταξύ με όλη την υπερανάλυση θα τον μπερδέψουμε, Χρηστάρα κράτα το πράγμα που θα σκεφτείς, δεν έχει κρυφά μηνύματα το post μου.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Στις αρχές του 90 ο γιος του Σπύρου αφού πήγε δυο χρόνια διακοπές στην Αμερική και γύρισε με πτυχείο μάρκετινγκ. Έμαθε απ' έξω όλα τα καφέ του Γιέιλ και τις


            Το βρίσκω καλή περιγραφή της κατάστασης που επικρατούσε και επικρατεί σε τούτη την χώρα.

            Άλλο θέμα τώρα.

            Θυμάμαι πριν κάποιον καιρό που συζητούσα με τον Ground_zero και τον Tanno για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στην Θεσσαλονίκη. Έκραξα το ότι η πόλη εξυπηρετείται ακόμα μόνο με λεωφορεία, αλλά αναγνώρισα στον Ο.Α.Σ.Θ. μια καλή προσπάθεια για την βελτίωση των υπηρεσιών μεταφοράς τα τελευταία χρόνια. Ο Ground, βέβαια, μου επισήμανε πως κατασκευάζεται ήδη μετρό στην πόλη.

            Έχουμε και λέμε:

            - Περί του Ο.Α.Σ.Θ., όσο μπροστά πήγαν τα πράγματα τα δυο προηγούμενα χρόνια, δυο φορές τα βήματα αυτά έγιναν προς τα πίσω φέτος. Μετά από δυο πρόσφατες επισκέψεις στην πόλη, διαπίστωσα αύξηση στις τιμές των εισιτηρίων, αραίωση των δρομολογίων (στην γραμμή μάλιστα που χρησιμοποιώ περισσότερο από κάθε άλλη, την 58, η αραίωση είναι καταστροφική, έως και μηδενιστική τις νυχτερινές ώρες) και έντονα μειωμένη χρονική συνέπεια.

            Η αύξηση της τιμής των εισιτηρίων δεκτή γιατί τα εισιτήρια ήταν ιδιαίτερα φθηνά, πιθανότατα οφείλεται και σε μείωση του ύψους των επιδοτήσεων από πλευράς του κράτους, αλλά δεν παύει να αποτελεί βήμα πίσω. Για τα άλλα δυο, πολύ απλά θα το θέσω, θα έπρεπε να ντρέπονται. Κάτι πρόσεξα, εν τω μεταξύ, περί μη ισχύος των μετεπιβιβάσεων (επίσης τραγικό αν ισχύει), αλλά άκουσα πως θα τις επαναφέρουν, οπότε κρατάω μια πισινή.

            - Περί του μετρό, τι να πω, γελάνε και οι πέτρες (αν και ήταν προβλέψιμο ότι θα γίνει έτσι). Δε θα πάρει πολύ μέχρι να επισημοποιηθεί και η δεύτερη αναβολή. Λόγω κρίσης, δε, υπάρχουν φωνές που αμφισβητούν το αν θα το έχουμε μέσα στην δεκαετία.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Και ο ΟΑΣΑ τα ίδια πάντως...στην Αθήνα σκέψου πλέον ακόμα και το Μετρό άρχισε κάτι απαλεψιές...
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Δυστυχώς δεν διαφωνώ, όσο αφορά τις διευκρινίσεις που είπες.

                1) Όντως από την 1η Μαΐου τα εισιτήρια αυξήθηκαν. Υπενθυμίζω ότι κάποια εισιτήρια έχουν ταχθεί για κάποιες διαδρομές με ειδικές τιμές.
                2) Παλιά όποτε ερχόσουν, το λεωφορείο ήταν στην ώρα του και δεν έκανε ουδεμία καθυστέρηση. Τώρα πάνε σαν χελώνες. Οι οδηγοί είναι και απαράδεκτοι που κάνουν κάθε 20' διάλειμμα με αποτέλεσμα να καθυστερεί μία ώρα το λεωφορείο και να νοιώθεις ότι αργείς στο ραντεβού σου. Εξαιρείται η περίπτωση λόγω κίνησης και έργων του Μετρό Θεσσαλονίκης.
                3) Το είχαμε πει και οι 2 ότι δημιουργούνται τα Μετρό Θεσσαλονίκης. Δεν αμφιβάλλω για την αναβολή, καθώς στο Παπάφειο υπάρχει σύγχυση για παράνομα έργα του Μετρό Θεσσαλονίκης από τους ίδιους τους παπάδες και το ορφανοτροφείο, όσο και για τους ίδιους τους κατοίκους αυτής της περιοχής, και απαιτούσαν να αναβληθεί η δημιουργία της στάσης αυτής, μέχρις να επισημοποιηθεί η εκτέλεση του έργου αυτού. Λένε ότι το έργο αυτό άρχισε πριν 32 μήνες, λίγους μήνες πριν την επίσημη δημιουργία στάσεων Μετρό. Και δεν νομίζω να είναι μόνο η κρίση.
                4) Τώρα τελευταία κανείς μας δεν παίρνει ταξί, λόγω του ότι δεν εκπληρώνονται αποδείξεις πληρωμής από τους ταξιτζήδες(αν και το ψάχνουν το Υπ. Οικονομικών και το ΣΔΟΕ αυτό).
                sigpic

                Comment


                • Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Αθήνα υπάρχει με τον Ηλεκτρικό. Όποτε τους κατέβει κλείνουν τμήματα της γραμμής και κάνουν συντήρηση και έργα. Έτσι κόβεται η γραμμή στα δύο, ο κόσμος στοιβάζεται στα λεωφορεία, κούραση, εκνευρισμός και γενικά μια δυσάρεστη κατάσταση. Είμαι τυχερός γιατί λόγω της περιοχής που μένω έχω και άλλες εναλλακτικές (και 9 στις 10 διαδρομές μου είναι μέχρι την Ομόνοια), αλλά ο πολύς κόσμος ταλαιπωρείται ηλιθιωδώς.

                  Θα ήθελα να ήξερα τι διάλο φτιάχνουν τόσα χρόνια...
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Ο Ηλεκτρικος αλλαζει τις γραμμες του απο περυσι το Γεναρη που ξεκινησε αυτη η δουλεια με το Θησειο. Το κακο ειναι οτι ακομη μενουν αρκετοι σταθμοι να γινουν. Χρειαζοταν να γινει ομως, δε μιλαμε για απλη συντηρηση, πετανε εντελως τις παλιες γραμμες (οι οποιες ειναι απο τοτε που πρωτοδουλεψε) και βαζουν νεες, η διαφορα, οπου εχει ολοκληρωθει η αλλαγη, ειναι εμφανης, το τρενο ουτε τρεμει ουτε χοροπηδαει. Κι απ'οτι ειχα διαβασει αρκετο καιρο πριν ξεκινησουν τα εργα, οταν θα ολοκληρωθει η αλλαγη τα τρενα θα πηγαινουν κατα 10χλμ/ω γρηγοροτερα φτανοντας τη ταχυτητα του μετρο. Βεβαια για την ωρα και απ'οτι φαινεται για πολυ καιρο ακομη θα ταλαιπωρουμαστε.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Εγώ πρόσφατα κινήθηκα στους δρόμους της συμπρωτεύουσας(σικ) μετά από πολύ καιρό και διέκρινα αισθητά μειωμένη κίνηση σε σχέση με 7-8 μήνες πριν, ακόμη και σε ώρες αιχμής. Πιθανόν να μην κινεί ο κόσμος τα αυτοκίνητά του λόγω βενζίνης. Μακάρι, εγώ έχω πολλή βενζίνη καβάτζα οπότε με συμφέρει.

                      Comment


                      • Originally posted by Imrahil View Post
                        Εγώ πρόσφατα κινήθηκα στους δρόμους της συμπρωτεύουσας(σικ) μετά από πολύ καιρό και διέκρινα αισθητά μειωμένη κίνηση σε σχέση με 7-8 μήνες πριν, ακόμη και σε ώρες αιχμής. Πιθανόν να μην κινεί ο κόσμος τα αυτοκίνητά του λόγω βενζίνης. Μακάρι, εγώ έχω πολλή βενζίνη καβάτζα οπότε με συμφέρει.
                        Αυτό είναι το πρόβλημα. Διάβασα ότι κλείνουν 500 βενζινάδικα, λόγω της τεράστιας τιμής που οι ίδιοι οι βενζινοπώλες και με τύψεις φωνάζουν να πέσει η τιμή.
                        sigpic

                        Comment


                        • Με τύψεις;;;;
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Εδώ στο Χαϊδάρι περιμένουμε ακόμα το ΜΕΤΡΟ.Έπρεπε να είναι έτοιμο από το 2008 αν θυμάμαι καλά.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by Somari View Post
                              Με τύψεις;;;;
                              Υπάρχουν 100άδες βενζινοπώλες που γδύνουν τον κοσμάκη. Έχει γίνει μία τέτοια περίπτωση και ο μπαμπάς μου που είναι εφοριακός τον έπιασε στα πράσα έναν στην Καλαμαριά εδώ Θεσσαλονίκη...
                              sigpic

                              Comment


                              • Ναι απλά δε νομίζω να κλείνουν από τύψεις,αλλά την τσέπη τους κοιτάνε.
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X