Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μήνυση κατά μπλογκς κατέθεσε ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΡΤ:


    Δημοκρατία σου λένε μέτα. Αν κι όπως πολύ σωστά είχε πει ο Πανούσης: "Δεν έχουμε δημοκρατία, κομματική χούντα έχουμε".
    - Anime based on videogames list -

    Comment


    • Originally posted by Imrahil View Post
      Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε Χίτλερ ούτε Ναπολέων στον ορίζοντα για να προωθήσει την επόμενη πράξη του δράματος,
      εξισώνεις τον Χίτλερ με τον Ναπολέοντα;

      το μόνο κοινό είναι πως και οι δύο κατέκτησαν όλη σχεδόν την Ευρώπη.

      Originally posted by Vetus View Post
      Δημοκρατία σου λένε μέτα. Αν κι όπως πολύ σωστά είχε πει ο Πανούσης: "Δεν έχουμε δημοκρατία, κομματική χούντα έχουμε".
      http://www.youtube.com/watch?v=xOL7nTRK9Pc
      Είναι γνωστό πως έχουμε ένα πολίτευμα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα κάποιον που ονομάζεται δημοκρατία όπου ο λαός ψηφίζει μία φορά καθέ τέσσερα χρόνια για την ανάδειξη κυβέρνησης, και ποιους ψηφίζει; άτομα όχι που ουσιαστικά διαλέγει ο ίδιος και που είναι ακομμάτιστα αλλά άτομα που του πλασάρουν τα κόμματα με την κομματική ιδιότητα να περνά απο τον πατέρα, στον γιο, στο εγγόνι.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • εδιτ

        Comment


        • Originally posted by BigBOSS View Post
          εξισώνεις τον Χίτλερ με τον Ναπολέοντα;

          το μόνο κοινό είναι πως και οι δύο κατέκτησαν όλη σχεδόν την Ευρώπη
          Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ο Ναπολέων είναι συμπαθής φυσιογνωμία;
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Originally posted by TheCursed View Post
            Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ο Ναπολέων είναι συμπαθής φυσιογνωμία;
            Aπο τα μοναρχικά καθεστώτα που τον πολέμησαν είναι περισσότερο συμπαθής, απο τους Άγγλους που έσφαξαν και εκμεταλλεύτηκαν τον μισό πλανήτη σίγουρα πιο συμπαθής.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Δε ξέρω αν θα το έλεγα ανθρώπινη φύση όσο, περισσότερο, άμεσα αντανακλαστικά της κοινωνίας απέναντι στην εκάστοτε οικονομική, πολιτική και γενικότερη κοινωνική κρίση και αποσύνθεση. Το θέμα είναι να μη φτάσουμε εκεί. Όταν φτάσουμε εκεί, όλα είναι πιθανά με το φάντασμα της "τάξης και ασφάλειας" και του φασισμού να είναι, συνήθως, η πρώτη επιλογή. Ο 20ος αιώνας, η κρίση του 1929, το κοινωνικό χάος, η έξαρση του φασισμού και ο μέσος απελπισμένος πολίτης που, ανέκαθεν, έβλεπε στα μάτια του εκάστοτε δημαγωγού εθνικιστή το "σωτήρα του έθνους".

              Το ίδιο γίνεται και σήμερα όπου ο συντηρητισμός και ο εθνικισμός βρίσκουν ξανά έδαφος, είτε μιλάμε για την Ελλάδα, είτε για τη Γαλλία, είτε για τη Φιλανδία κλπ. Είναι το άμεσο αντανακλαστικό του αγανακτισμένου πολίτη ακριβώς στην ίδια λογική που η αντανακλαστική, χωρίς ανάλυση και εμβάθυνση, απάντηση στο ζήτημα της εγκληματικότητας πχ είναι: "Αυξήστε τη καταστολή, βάλτε κάμερες, φέρτε κι άλλους μπάτσους, αν χρειαστεί μειώστε και τις ελευθερίες" κλπ.

              Η συνείδηση του μέσου ανθρώπου, ειδικά του σημερινού απαθή, απολιτικοποιημένου και χωρίς κριτική σκέψη ανθρώπου, είναι πολύ πιο εύκολο να καταλήξει εκεί, από το να φτάσει στο σημείο να κάνει ολόκληρο το συλλογισμό του τι φταίει και φτάσαμε εδώ. Είναι πιο εύκολο να απαντήσει στο πρόβλημα με τη καταστολή από το να κάνει ένα βαθύτερο συλλογισμό και, ψάχνοντας να βρει τις γενεσιουργές αιτίες που μας οδήγησαν στο πρόβλημα (στο οποίο, ως συνέπεια, απαντάμε με τη καταστολή) να εστιάσει στη καταπολέμησή τους.

              Εκεί ακριβώς έγκειται το θέμα, στο πως δηλαδή θα καταπολεμήσουμε τις αιτίες αυτές στη ρίζα τους ώστε να προσπαθήσουμε να απαλλαχτούμε μια και καλή από το πρόβλημα και όχι απλά να εστιάζουμε στην αντιμετώπιση/διαχείριση των απορροιών τους, κυνηγώντας ανεμόμυλους.

              Γενικά, όταν η κρίση σε οικονομικό, πολίτικο και κοινωνικό επίπεδο γιγαντώνεται (αν, δε, προστεθεί και το οικολογικό κάποια στιγμή, έχουμε να ζήσουμε μεγάλες στιγμές), μπαίνουμε πάντα στο κλασικό σταυροδρόμι. Ο ένας δρόμος είναι η δημιουργία μαζικών κινημάτων, από τα κάτω, από τη μεριά της κοινωνίας, προς μια κατεύθυνση ικανή να αλλάξει ριζικά τα πράγματα, η άλλη ο φασισμός.

              Βέβαια το πρώτο είναι το δύσκολο, από τη μια γιατί απαιτεί ένα διαφορετικό είδος υποκειμένου, όχι τον αποβλακωμένο, άβουλο και απολιτικοποιημένο τύπο που πανηγυρίζει για τον νικητή του Big Brother, αλλά πολίτες με κριτική ικανότητα και σκέψη (κάτι που, για ευνόητους λόγους, δεν έχει σκοπό να "παράγει" το εκπαιδευτικό σύστημα), που ενδιαφέρονται για τα κοινά και για το που πηγαίνει αυτός ο κόσμος. Από την άλλη, γιατί η αόριστη καταστολή είναι το εύκολο μπροστά στη προσπάθεια εξάλειψης του προβλήματος μέσω τις αλλαγής των προβληματικών πολιτικών, οικονομικών κλπ δομών που δημιουργούν τα προβλήματα. Εξάλλου το τελευταίο, εκτός από δύσκολο, είναι κυρίως ασύμφορο για το κομμάτι της κοινωνίας που κάνει κουμάντο σήμερα.

              Ο άλλος δρόμος, που δυστυχώς συνήθως επικρατούσε κιόλας ιστορικά, είναι ο φασισμός. Ο οποίος μάλιστα, ειδικά όταν η μάζα είναι έτσι όπως την έχουν καταντήσει, όταν τα οικονομικά, πολιτικά και κοινωνικά προβλήματα είναι οξυμένα, ένας καλός δημαγωγός, εκμεταλλευόμενος τις συνθήκες, δε θέλει και πολύ για να ανέβει στην εξουσία. Ο 20ος αιώνας μας το έδειξε πολλάκις, μάλλον όμως δε μας το δίδαξε, ή μπορεί απλά κάποιοι να ξέχασαν γρήγορα το μάθημα.

              Η άρρωστη κοινωνία θυμίζει βαριά άρρωστο άνθρωπο που ψήνεται στο πυρετό και, αντί να πάει στο γιατρό να τον κάνει καλά, προσπαθεί να γιατρευτεί με ασπιρίνες. Ρίχνει τον πυρετό για λίγες ώρες και, μπαίνοντας σε έναν φαύλο κύκλο, είναι θέμα χρόνου μέχρι ο πυρετός να ξανανέβει και να πάρει την επόμενη. Η ιστορία επαναλαμβάνεται in Bayer we trust.

              Btw, δε νομίζω ότι ο Imrahil εξίσωσε γενικά τον Ναπολέων με τον Χίτλερ, όχι τουλάχιστον πέρα από το αμιγώς ηγετικό επίπεδο και τη συμβολή, αμφότερων, στις ιστορικές εξελίξεις.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Προφανώς όπως λέει ο Loggo ο παραλληλισμός είχε να κάνει με την ηγετική φυσιογνωμία των ανωτέρω και το κατά πόσο συσπείρωσαν τους λαούς τους προς την επίτευξη ενός κοινού στόχου, αντί να τους αφήσουν να σκοτωθούν μεταξύ τους. Τα ονόματά τους μπορούν να αντικατασταθούν με αυτό οποιουδήποτε ιστορικού ηγέτη, ανεξαρτήτως αν η συνεισφορά του κρίνεται θετική ή αρνητική.
                Αλλά επειδή θίχτηκε το θέμα, πράγματι δε διακρίνω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους δύο. Αν και για να είμαι ειλικρινής ο Ναπολέοντας ήταν σίγουρα πιο αδίστακτος, κυνικός, κομπλεξικός, αλλαζόνας, οπορτουνιστής, υπόδειγμα μακιαβελισμού και όπως ο ίδιος είχε δηλώσει, εθισμένος στην εξουσία. Ο Χίτλερ από την άλλη, ήταν τουλάχιστον ιδεολόγος, ασχέτως που τον οδήγησαν αυτές του οι φαντασιώσεις. Ο Ναπολέων όμως έκανε ό,τι έκανε για την πάρτη του και μόνο, από τα χρόνια της Κορσικής ακόμη και τις ψωνισμένες του κοκορομαχίες του με τον Πάολι, ενώ στη συνέχεια ανήγαγε, πάλι σύμφωνα με τον ίδιο, την κυριαρχία, και μαζί της τον πόλεμο που την επιφέρει, σε αυτοσκοπό. Υποθέτω ανάμεσα σε αυτό και στην παράνοια, προτιμώ τη δεύτερη.
                Το σχόλιο ότι ο Ναπολέων πολέμησε τις μοναρχίες, η ιστορικά χαρακτηριστικότερη προσωποποίηση του μονάρχη, ο άνθρωπος που ήρθε στην εξουσία με πραξικόπημα και που σταδιακά αυτοδιόρισε τον εαυτό του αυτοκράτορα των πάντων με απεριόριστες εξουσίες, καταργώντας στην πράξη την σημαντικότερη αντι-μοναρχική επανάσταση όλων των εποχών, δεν ξέρω τι σκεφτόσουν όταν το έγραψες. Μάλλον τίποτα. Ούτε το ότι στο ίδιο post τυγχάνει και υπάρχει υπεράσπιση της δημοκρατίας και θαυμασμός προς τον Ναπολέοντα, τον αρχιδημοκράτη του L'état c'est moi. Τόσες αντιφάσεις ούτε στη Βίβλο. Καταλαβαίνω βέβαια πως είναι πιο εύκολο να ταυτιστείς μαζί του, παρά με τον πιο πρόσφατα δαιμονοποιημένο Χίτλερ, αλλά αφού δηλώνεις fan, μπες στον κόπο να ψάξεις περισσότερα πράγματα (δηλαδή πέρα από όσα σου λέει το manual του Napoleon: Total War και το random “επιμορφωτικό” googlαρισμα του πεντάλεπτου), είναι τρομερά ενδιάφερουσα προσωπικότητα και για να μην παρεξηγηθώ, κατά κάποιον τρόπο κι εγώ είμαι fan, αν μη τι άλλο ήταν μέγας μεταρρυθμιστής, ειδικά όλο το το ευρωπαϊκό νομικό σύστημα από το 1803 κι έπειτα έχει στηριχθεί πάνω του.

                edit: Ας μπει κάποιος mod στον κόπο να αλλάξει σε default το font γιατί κάτι πάτησα και δεν ξέρω από υπολογιστές, μεγάλωσα με κονσόλες και στο σπίτι δεν είχαμε 386

                Comment


                • Ξέρω πολύ καλά τι υπήρξε ο ένας και τι ο άλλος και για ποιους λόγους κατέκτησε την Ευρώπη ο καθένας τους, πως ξεκίνησαν και πως εξελίχτηκαν και δεν προκειται να γράψω κατεβατά πάνω σε αυτό σαν απολογία για να δικαιολογήσω κάτι.

                  Το manual του empire + napoleon total war game of the year edition δεν λέει τίποτα για τον Ναπολέοντα είναι δύο σελίδες ασπρόμαυρες που έχει τα cd key και λέει πως να κάνεις ινσταλ το game μέσω steam.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Heroic Effort in the gamers odyssey forum
                    Super Admin Rampo saves the day.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Ό,τι και να πω είναι λίγο, ποιο είναι το μυστικό σου; Αν αλλάξεις και το μέγεθος θα σε προτείνω για ύπατο και θα σπείρω διχόνοια ανάμεσα στους υπόλοιπους.


                      BigBoss, συγγνώμη, νόμιζα είχες την Imperial Edition, οπότε αναθεωρώ και σου συνιστώ να ξεκινήσεις από εκεί την ενδελεχή σου έρευνα.

                      Comment


                      • Originally posted by Scatman View Post
                        νιώθω ευλογημένος που σε αυτό το φόρουμ έχουμε αγωνιστές-συνέλληνες όπως τον TravisGr.

                        Διαχρονικά, κάθε φορά που διαβάζω τα γραφόμενά του περί εργατικής τάξης και κοινωνικής ευαισθησίας του, μου έρχεται να πάρω μία σημαία οποιαδήποτε βρω μπροστά μου και να κατέβω στους δρόμους να διαδηλώσω. Μόνος μου, δεν έχω πρόβλημα.

                        Ρε Travis, τράβα αγόρι μου να πιάσεις κάνα τσιμεντόλιθο να τον χτίσεις για να καταλάβεις ρεαλιστικά την εργατική τάξη κι άσε τώρα τις φανφάρες σου.

                        Όσα χρόνια κι αν περάσουν, ο ΙΔΙΟΣ. Αυτά που διαβάζω είναι back to the future.

                        Επίσης,



                        Το σκατό ξεκινά από εκεί κι επεκτείνεται στην κοινωνία μας. Όταν η βάση είναι λάθος τότε όλα στραβώνουν με τον ένα ή άλλο τρόπο.

                        Btw, χασκογελάω και λίγο τώρα επειδή θυμήθηκα τις απειλές για μηνύσεις στο φόρου,. Ωραίες εποχές.
                        Επειδή το προηγούμενο ποστ μάλλον διαγράφτηκε, φαίνεται η εμμονή σου και η εμπάθεια σου στην avataroπερσονα μου, δεν προσφέρεις τίποτα στην συγκεκριμένη συζήτηση πάρα μόνο χολή για αυτά που λέω χωρίς να ξέρεις τίποτα για μένα.

                        Εννοείται βέβαια πως η παρουσία μου σε αυτό το forum μόνο προβληματική είναι για συγκεκριμένα άτομα ΑΛΛΑ δεν μπορείς εσύ να κρίνεις προσωπικότητες βάση μιας αντιπαράθεσης που έχεις για videogames και να την γενικεύεις από τον ψηφιακό στον αληθινό κόσμο.

                        Δυστυχώς από τα γραφόμενα σου μάλλον έχεις πλήρως ταυτιστεί με τον διαδικτυακό κόσμο όποτε σου φαίνεται το ίδιο και το αυτό όταν πετάς σχόλια του τύπου
                        Ρε Travis, τράβα αγόρι μου να πιάσεις κάνα τσιμεντόλιθο να τον χτίσεις για να καταλάβεις ρεαλιστικά την εργατική τάξη κι άσε τώρα τις φανφάρες σου.
                        Διότι πολύ απλά δεν ξέρεις τι εργασία κάνω, δεν γνωρίζεις ούτε τον κοινωνικό μου κύκλο , ούτε την οικογένεια μου, ούτε τον χαρακτήρα που μου έχει διαμορφώσει η κοινωνική μου πείρα.

                        Ο μοναδικός λόγος που σου απαντώ σοβαρά είναι απλά για να ξεπεράσεις τα ψυχολογικά τραύματα που σου έχω προξενήσει ως AkiraGr στην avatorpersona σου ως Scatman.

                        Είναι καιρός να προχωρήσεις στην ζωή σου και να κάνεις κάτι δημιουργικό διότι η ζωή δεν έχει grinding, ουτε level up και το κυριότερο δεν έχει continue.... Οπότε κοιτά στον καθρέπτη και ρώτησε τον εαυτό σου τι έχεις καταφέρει σε αυτά τα 25-26 χρόνια που ζεις και τι έχεις προσφέρει στην κοινωνία, πέρα από να της είσαι βάρος.


                        Όπως λέει συχνά ένα άλλο συναδελφικό troll η αυτογνωσία σώζει αλλά δυστυχώς ούτε ο ίδιος δεν ακολουθεί τις συμβουλές του. Μην κάνεις το ίδιο λάθος.

                        Comment


                        • Originally posted by TravisGr View Post

                          Εννοείται βέβαια πως η παρουσία μου σε αυτό το forum μόνο προβληματική είναι για -συγκεκριμένα- άτομα
                          -όλα τα-
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Originally posted by Imrahil View Post
                            BigBoss, συγγνώμη, νόμιζα είχες την Imperial Edition, οπότε αναθεωρώ και σου συνιστώ να ξεκινήσεις από εκεί την ενδελεχή σου έρευνα.
                            Total war μεταξύ άλλων λόγων παίζεις για να αλλάξεις και την ιστορία. Για να μάθεις ιστορία απευθύνεσαι αλλού. Άμα έχεις μια σχέση με την ιστορία, ασχολείσαι κτλ τότε το total war είναι ένα strategy game που φτιάχτηκε προτίστως για σένα. Άμα είσαι gamer και έχεις χόμπυ/ σου αρέσει η ιστορία, τα όπλα κάθε εποχής και ο τρόπος διεξαγωγής του πολέμου, γενικά η στρατηγική κτλ πολύ δύσκολο να μην σου αρέσει η σειρά. Αρκεί κάποιες φορές να έχεις υπομονή.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              Total war μεταξύ άλλων λόγων παίζεις για να αλλάξεις και την ιστορία. Για να μάθεις ιστορία απευθύνεσαι αλλού. Άμα έχεις μια σχέση με την ιστορία, ασχολείσαι κτλ τότε το total war είναι ένα strategy game που φτιάχτηκε προτίστως για σένα. Άμα είσαι gamer και έχεις χόμπυ την ιστορία, τα όπλα κάθε εποχής και ο τρόπος διεξαγωγής του πολέμου κτλ πολύ δύσκολο να μην σου αρέσει η σειρά.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Originally posted by Somari View Post
                                -όλα τα-
                                Μάλλον είσαι και εσύ μέσα στα συγκεκριμένα άτομα.......Δεν τυχαίο. Ρουφιανακος ήσουν Συριζαίος έγινες.

                                Comment

                                Working...
                                X